ikona wczytywania strony

Wykłady

Ikonka symbolizująca artykuł

Profilaktyka i terapia w schorzeniach kardiologicznych i neurologicznych

2023-04-30

Celem prowadzonego wykładu przez p. Sławomirę Kluczyńską- Kuleczka z Prywatnego Centrum Wellness w Grodzisku  Wlkp. było przybliżenia seniorom fachowej wiedzy ,co należy zrobić w schorzeniach kardiologicznych i neurologicznych. Z jakich porad można skorzystać i gdzie.

Prywatne Centrum Wellness  prowadzi szereg zajęć dla dzieci , młodzieży i seniorów. Zajmuje się diagnozą i terapią zaburzeń mowy , dysfunkcją i uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego.

Prowadzi innowacyjną terapię elektrostymulacji funkcji aparatu mowy. Szkolenia i konsultacje psychologiczne z zakresu neurologopedii.

Profilaktyka kardiologiczna to ewolucyjny przełom w diagnostyce i terapii najczęściej spotykanych chorób układu krążenia.

Znaczenie rehabilitacji wzrasta, ponieważ coraz większa liczba pacjentów przeżywa ostry okres choroby, która pozostawia po sobie powikłania i przechodzi w stan przewlekły z dużym ryzykiem nawrotu ostrych dolegliwości. Zmusza to do modyfikacji dotychczasowego systemu nadzoru nad pacjentem, rehabilitacji i profilaktyki. Choroby układu krążenia można ograniczyć poprzez następujące elementy:

• wczesną diagnostykę,

• odpowiednie leczenie,

• rehabilitację i profilaktykę, obejmujące poradnictwo  dotyczące stylu życia

 •  większa aktywność ruchowa,
 • Oddychaj głęboko przez nos, wydychaj dwa razy dłużej ustami
 • Troska o samego siebie (odżywianie, ćwiczenia fizyczne, radzenie sobie ze stresem)
 • Wiedza o czynnikach zagrożenia, trybie życia, możliwości wpłynięcia na długość i jakość życia

Edukacja tematyki rehabilitacji neurologicznej dla pacjenta i rodziny ma ogromne znaczenie dla efektów krótkoterminowych i odległych, a szczególnie na ostateczne rokowanie.

Wcześnie rozpoczęta rehabilitacja zwiększa szanse na przeżycie chorego i w istotny sposób wpływa na jakość życia w późniejszym okresie. Celem kompleksowej rehabilitacji neurologicznej jest przywrócenie pełnej lub możliwej do osiągnięcia sprawności fizycznej i psychicznej, oraz zdolności do czynnego uczestnictwa w życiu społecznym.

Do każdego pacjenta dobierane są metody indywidualnie , a efekty są oceniane przez fizjoterapeutę. Wykładowczyni pokazała nam na filmiku stosowaną elektroterapię, ultradźwięki. Taka terapia np. nerwu twarzowego, ręki  trwa do kilku miesięcy. Efekty były już widoczne po kilku zajęciach. Elektrostymulacja może być prowadzona prze pacjenta w domu po uprzedniej konsultacji z fizykoterapeutą.

Zadaniem profilaktyki i terapii w/w wymienionych schorzeniach jest odpowiednia diagnoza lekarska.

Poruszane tematy dotyczące schorzeń kardiologicznych i neurologicznych oraz tego, co łączy ze sobą te choroby mają uświadomić seniorom co należy zrobić - było pouczające i napewno przydatne.

Serdecznie dziękujemy p. Sławomirze Kuleczce.

Profilaktyka i terapia w schorzeniach kardiologicznych i neurologicznych'Profilaktyka i terapia w schorzeniach kardiologicznych i neurologicznych'345678910
Ikonka symbolizująca artykuł

Mózg w okresie dojrzewania dr Magdalena Durda -Masny

2023-04-15

14 kwietnia br. seniorzy GSUTW  zostali zaproszeni na Wydział Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu na Morasku.

Przywitała nas p. dr Magdalena Durda – Masny ,która poprowadziła bardzo ciekawy wykład na temat mózgu w okresie dojrzewania. Jako dziadkowie wysłuchaliśmy z wielkim zainteresowaniem odnosząc się do sytuacji, gdy byliśmy w ich wieku.

Dojrzewaniu towarzyszą różne stany emocjonalne, takie jak: bunt ( a kto z nas ich nie miał !), agresja nienawiść, złośliwość itp. Tych zachowań rodzice nie powinni ignorować. Te uciążliwości dorastania mają podłoże biologiczne i wiążą się  ze zmianami w strukturze mózgu nastolatka. Metaforycznie mówi się , że mózg nastolatka jest w ciągłej przebudowie. Oznacza to, że jedne połączenia neuronalne znikają, a na ich miejsce pojawiają się nowe, inne.  Otóż najbardziej wrażliwym jest okres zmian w mózgu nastolatka , który przypada na 12-17 rok życia.  Mózg ludzki rodzi się jako wcześniak, a dojrzałość osiąga dopiero około 25. roku życia. Dojrzewanie to przejmowanie kontroli przez płaty czołowe, wcześniej bardzo dużą rolę odgrywa układ limbiczny, odpowiedzialny za emocje i impulsywne zachowania dziecka i nastolatka.

Około 80% połączeń neuronalnych ulega zmianie, wiele połączeń ulega skasowaniu, szczególnie, kiedy nastolatek doświadcza trudnych, traumatycznych zdarzeń. Wręcz oczekujemy od nastolatków aby zachowania były podobne do dorosłych, by były odpowiedzialne , dojrzałe i przemyślane.

Jednak badania neurobiologów nad mózgiem nastolatka pokazują, że część mózgu odpowiadająca za realizację tych oczekiwań jest u niego skrajnie niedojrzała. Dlatego warto wiedzieć, co się dzieje w głowie nastolatka, zanim będziemy oczekiwać tego, co z punktu widzenia jego rozwoju jest mało zasadne.

Musimy wiedzieć ,że mózg jest całością, która w każdej chwili swojego istnienia przetwarza informacje i rozwiązuje konkretne problemy, i tak należy go postrzegać.

Trudny wiek dojrzewania to nie tylko gra hormonów czy konflikt pokoleń lecz także strukturalne zmiany zachodzące w mózgu.

W mózgu nastolatka następuje szereg zmian, zmienia się struktura kory mózgu tzw. substancja szara, która skupia ciała komórek nerwowych zajmuje się przetwarzaniem informacji. Tych połączeń (snapsy) między komórkami jest bardzo dużo w początkowym okresie życia. Później one się redukują w różnych częściach mózgu w różnym czasie. A między 13. a 18. rokiem życia, następuje gwałtowna redukcja synaps w korze przedczołowej, która ma szczególnie istotne znaczenie dla naszego zachowania. Nic dziwnego, że to wywołuje ogromne zamieszanie w systemie nerwowym, a w konsekwencji – w zachowaniu nastolatków.

Dlatego trudno nam zrozumieć dorastające dzieci. Tym bardziej że przekształcają się w tym okresie obszary mózgu odpowiedzialne za racjonalne myślenie, konsekwencję wyborów i emocje.

Pani dr Magdalena Durda – Masny pokazywała nam model mózgu odnosząc się do poszczególnych płatów kory mózgowej.

Pani dr dziękujemy za to obrazowe wytłumaczenie dojrzałości mózgu u nastolatków.

Kolejną możliwością było zobaczenie na żywo tajemniczego muzeum - archiwum eksponatów przyrodniczych częściowo przywiezionych przez dr hab. Szymona Konwerskiego  (który bywał u nas na wykładach w GSUTW)  i w dużej mierze przez  Prof. dr hab. Stanisława Lisowskiego (1924- 2002)  , który przywiózł wiele eksponatów z Ugandy, Ruwenzorl, Senecio . Robią duże wrażenie wśród zwiedzających:rogi tura, dziobaka, piękne okazy motyli. Kolekcje przyrodnicze zbierane przez pracowników wydziału , naukowców i hobbystów. Marzeniem dr Szymona Kowerskiego jest utworzenie na stałe wystawy eksponatów w Instytucie Biologii UAM. Mało kto wie (my już wiemy), że okazy te można dotknąć.

Prof. przekazał nam, że owady są nie tylko podstawą diety bardzo dużej liczby zwierząt hodowlanych, ale również źródłem pokarmu dla ludzi. Ktoś wyliczył, że zjadamy około 500 gatunków. Głównie dotyczy to części Ameryki Środkowej i Ameryki Południowej. W tej chwili prowadzi się badania, które mają na celu opracowanie wykorzystywania owadów jako źródła białka w przemyśle spożywczym ,ich białko jest doskonałej jakości, więc myślę, że to jest kwestia czasu, kiedy zaakceptujemy je w diecie, tak jak akceptujemy inne stawonogi – skorupiaki.

Następnie spotkaliśmy się z Prof. Uczelni  Michałem Rurek w Zakładzie Biologii Molekularnej  i Komórkowej. Mieliśmy okazję zobaczyć nowoczesne technologie wykorzystywane na ćwiczeniach laboratoryjnych, spotkać niezwykłych ludzi, pasjonatów przyrody, zobaczyć  nowoczesny sprzęt i wykonywane ekspertyzy w zakresie biologii molekularnej, i  mikrobiologii.

Profesor prowadził badania innowacyjne dotyczące rozwoju i funkcji komórek w roślinie jakimi są kwasy nukleinowe i białka.

Bogaci w wiedzę o pracy mózgu ,badań nad rozwojem komórek w roślinie , obejrzenie bogatego zbioru eksponatów świata przyrody wróciliśmy zadowoleni i  pełni wrażeń.

Profesorom – wykładowcom , którzy swój czas poświecili nam serdecznie dziękujemy.

Pani Dziekan Wydziału Biologii Prof. Beacie Messyasz  SERDECZNIE DZIĘKUJEMY za możliwość  spotkania się na Wydziale Biologii.          

Uczestnicy Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Grodziska Wlkp.

                                                                                                                                                                                            /d.g./

1345689101112131415161718192021222a2b2c2d5a2324
Ikonka symbolizująca artykuł

Izrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwo

2023-03-30

W środę 29 marca mieliśmy okazję gościć wychowanka naszej  Szkoły Podstawowej nr 1  i tut. Liceum Ogólnokształcącego p. Adama Bocha, który jest studentem trzeciego roku Hebraistyki UAM w Poznaniu. Na w/w spotkanie z studentami GUTW zaprosiła Go przewodnicząca Rady Programowej kol. Barbara Radomska -Witczak.

Pan Adam w roli wykładowcy czuł się wspaniale. Tematem wykładu z prezentacją multimedialną  był  Izrael. Wykład składał się z trzech części: historycznej , jego kulturze  i kuchni. Opowiadał z wielką pasją o swoim kierunku studiów wspominając przy okazji o bieżącej sytuacji politycznej.

Nie omieszkał podkreślić również walorów turystycznych tego kraju.

Miło słuchało się naszego absolwenta  Hebraistyki , który posiada dużą wiedzę  o tym kraju. Słuchaliśmy Go z zapartym tchem. Na zadawane pytania słuchaczy odpowiadał  z dużą dozą informacji popierając wykład ciekawymi slajdami.

Było to sympatyczne spotkanie w ramach wolontariatu, za które podziękowała prezes Agnieszka Konieczna - Stopa.

Kilka zdjęć z tego spotkania ,które odbyło się w Centrum Ekonomii Społecznej .

Izrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwo
Warning: getimagesize(https://files.loginn.pl/files/grodziskgsutw/37353_30032023225807_1200px-עננים_מעל_הירקון.jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/server731134/ftp/www/osrodki/grodziskgsutw_www/srodek_artykul_galeria.php on line 9
Izrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwoIzrael - walory turystyczne, kultura i społeczeństwo
Ikonka symbolizująca artykuł

Przyczyny wybuchu wojny na Ukrainie

2023-01-26

Mieliśmy zaszczyt gościć dr Filipa Szymczaka wykładowcę  UAM w Poznaniu, który poprowadził wykład nt. Dlaczego wybuchła wojna na Ukrainie? Wykład swój opierał slajdami,które proponuję obejrzeć.

Przyvzyny wybuchu wojne na UkrainiePrzyczyny wybuchu wojny na UkrainiePrzyczyny wybuchu wojny na UkrainiePrzyczyny wybuchu wojny na UkrainiePrzyczyny wybuchu wojny na UkrainiePrzyczyny wybuchu wojny na UkrainiePrzyczyny wybuchu wojny na UkrainiePrzyczyny wybuchu wojny na UkrainiePrzyczyny wybuchu wojny na UkrainiePrzyczyny wybuchu wojny na UkrainiePrzyczyny wybuchu wojny na UkrainiePrzyczyny wybuchu wojny na UkrainiePrzyczyny wybuchu wojny na UkrainiePrzyczyny wybuchu wojny na UkrainiePrzyczyny wybuchu wojny na UkrainiePrzyczyny wybuchu wojny na UkrainiePrzyczyny wybuchu wojny na UkrainiePrzyczyny wybuchu wojny na UkrainiePrzyczyny wybuchu wojny na UkrainiePrzyczyny wybuchu wojny na UkrainiePrzyczyny wybuchu wojny na UkrainiePrzyczyny wybuchu wojny na UkrainiePrzyczyny wybuchu wojny na Ukrainie
Ikonka symbolizująca artykuł

Dlaczego należy chronić mokradła?

2023-01-18

Nie zdajemy sobie sprawy, że tereny podmokłe utrzymują przy życiu ludzi, zwierzęta i inne żywe organizmy. Jeziora, rzeki, bagna i strumienie w naturalny sposób filtrują zanieczyszczenia, są domem dla ogromu gatunków i pochłaniają gazy cieplarniane.

Dzisiejszy wykład który poprowadził prof. Mariusz Lamentowicz z wydziału Biologii UAM uświadomił wielu z nas dlaczego należy chronić mokradła tj. tereny bagien, błot i torfowisk, a także zbiorniki wodne naturalne i sztuczne, których głębokość podczas odpływu nie przekracza 6m. Bagno to żywe torfowisko w którym zachodzą procesy resztek organicznych, prowadzących do powstania torfu. Natomiast  torfowisko to obszar występowania złóż torfu.

Torfowiska podtrzymują życie i chronią klimat.

Torfowiska to miejsca mocy. Dają i podtrzymują życie licznych gatunków i chronią ludzi, np. przed powodziami (każdy akr mokradeł pochłania do 1,5 miliona galonów wody powodziowej). Torfowiska magazynują dwa razy więcej węgla niż lasy, a słone bagna i skupiska trawy morskiej pochłaniają również ogromne ilości węgla. Chronią nas więc przed katastrofą klimatyczną.

Mokradła przeciwdziałają powodziom, zasilają w wodę tereny przyległe, są biofiltrami oczyszczającymi wodę , która krąży w krajobrazie  z metali ciężkich. Mokradła podczas upalnych dni schładzają  klimat. Hektar zdrowego torfowiska to ok. 300kg węgla rocznie. Ponad 85% torfowisk w naszym kraju zostało już osuszonych!

Najbardziej rozległe mokradła można spotkać w kilku strefach klimatycznych: na Syberii, w Kanadzie i na Alasce. Dlaczego akurat tutaj? Ponieważ są to miejsca wiecznej zmarzliny (tajga i tundra). Ale największe mokradła występują też w strefie równikowej Indonezji, Afryki i Ameryki Południowej – to właśnie tu mieści się największy obszar bagienny, Pantanal (Brazylia, Paragwaj, Boliwia)

Najpiękniejsze bagna i tereny podmokłe w Polsce  to bagna Biebrzańskie w dolinie rzeki Biebrzy w Biebrzańskim Parku Narodowym. Można spotkać tu o wiele więcej gatunków ptaków i ssaków. Bagna są  obszarem lęgowym dla wielu gatunków ptaków, są ich kluczową ostoją na mapie Europy.

Na pewno tego z nas nikt nie wiedział , że mokradła regulują klimat , także lokalnie. Parująca woda obniża temperaturę otoczenia.

Ochrona mokradeł jest konieczna dla zachowania różnorodności biologicznej, dla klimatu. Dlatego odtworzenie zdegradowanych mokradeł polega m.in.  na zablokowaniu odpływu wód.

Każdy z nas może przyczynić się do ochrony mokradeł. Poczuwajmy się do naszej wspólnej odpowiedzialności za to ulotne, kruche bogactwo, które jest tak łatwo i bezpowrotnie unicestwiane.

Nasz wykładowca to wielki pasjonat wiedzy o mokradłach,który bada cenne przyrodniczo torfowiska i jego walory przyrodnicze.

Kol. prezes podziękowała panu profesorowi za ciekawy wykład, a studenci nagrodzili brawami.

Dlaczego należy chronić mokradłaDlaczego należy chronić mokradłaDlaczego należy chronić mokradłaDlaczego należy chronić mokradłaDlaczego należy chronić mokradłaDlaczego należy chronić mokradłaDlaczego należy chronić mokradłaDlaczego należy chronić mokradłaDlaczego należy chronić mokradłaDlaczego należy chronić mokradłaDlaczego należy chronić mokradłaDlaczego należy chronić mokradłaDlaczego należy chronić mokradłaDlaczego należy chronić mokradłaDlaczego należy chronić mokradłaDlaczego należy chronić mokradłaDlaczego należy chronić mokradłaDlaczego należy chronić mokradłaDlaczego należy chronić mokradłaDlaczego należy chronić mokradłaDlaczego należy chronić mokradłaDlaczego należy chronić mokradłaDlaczego należy chronić mokradłaDlaczego należy chronić mokradłaDlaczego należy chronić mokradłaDlaczego należy chronić mokradłaDlaczego należy chronić mokradłaDlaczego należy chronić mokradłaDlaczego należy chronić mokradła
Ikonka symbolizująca artykuł

Makijaż dla cery dojrzałej

2023-01-13

Pani Maja Czarkowska stylistka Centrum Wellnes była gościem naszego spotkania  GSUTW.

Podzieliła się  informacją  o  tym, że jesteśmy wyjątkowe i piękne to  warto czasem  to szczególnie podkreślić w makijażu. Ze względu na czas karnawału był to delikatny makijaż wieczorowy.

By uwydatnić swoje atuty podczas wyjścia, wystarczy odrobina wprawy i odpowiednie kosmetyki, by stworzyć niezapomniany wygląd. Nasza stylistka  pokazała delikatny makijaż oczu z użyciem naturalnych odcieni.

Zwróciła również uwagę na kosmetyki jakich będziemy używać . Ważny jest podkład do cery: lekki,nawilżający i delikatny,cienie do powiek w ulubionych kolorach; eyeliner i/lub maskara; pomadka do ust w wybranym odcieniu.

Nasza koleżanka zgodziła się być osobą wybierającą  na wieczorowe spotkanie. Efekt końcowy makijażu dla cery dojrzałej był zaskakujący.

Dziękujemy naszej stylistce za cenne rady w wykonaniu dobrego, delikatnego  makijażu wieczorowego.

Makijaż dla cery dojrzałejMakijaż dla cery dojrzałejMakijaż dla cery dojrzałejMakijaż dla cery dojrzałejMakijaż dla cery dojrzałejMakijaż dla cery dojrzałejMakijaż dla cery dojrzałejMakijaż dla cery dojrzałejMakijaż dla cery dojrzałejMakijaż dla cery dojrzałejMakijaż dla cery dojrzałej
Ikonka symbolizująca artykuł

O czym spadkodawca i spadkobierca wiedzieć powinien?

2022-11-17

Spotkanie z notariuszem Marcinem Paetzem w dniu 16 listopada br. uświadomiło nam co powinniśmy zrobić za życia na wypadek śmierci.

 • Sporządzić testament - dokument  notarialny , którego sporządzenie najlepiej powierzyć zaufanej osobie, która ma odpowiednie do tego kwalifikacje. Testament to jedyny sposób na rozdysponowanie majątku w razie śmierci.

Akt ten musi być sporządzony w odpowiedni sposób. W tym dokumencie musi być zawarte :data i miejsce jego sporządzenia, dane notariusza oraz wszystkich zainteresowanych stron i podpis uczestników. Można wyróżnić następujące rodzaje testamentów:

Testament osobisty -  ( holograficzny) własnoręcznie napisany, wola spisana na papier zyska rangę dokumentu urzędowego. Testament odręczny można sporządzić w ten sposób, że spadkodawca  napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze, opatrzy datą.

Brak podpisu skutkuje nieważnością testamentu.

Jeśli chcesz sporządzić testament u notariusza, pamiętaj o:

 • wcześniejszym umówieniu się, tak by urzędnik mógł poświęcić niezbędny czas na przygotowanie dokumentu                             
 • zabraniu ze sobą dokumentu potwierdzającego Twoją tożsamość,
 •                      danych osób, które będą Twoimi                    spadkobiercami.

Co ciekawe, w dokumencie można również zawrzeć ostatnią wiadomość do spadkobierców, czy polecenia związane z rozdysponowaniem majątku.

Decydując się na sporządzenie testamentu u notariusza, masz pewność, że nie zagubi on się, gdyż jest przechowywany w specjalnym rejestrze .

Istotne jest zamieszczenie daty sporządzenia dokumentu, gdyż jest to ważne ze względu na ostatnią wolę spisaną na papierze. Ten dokument  zyska rangę dokumentu urzędowego i czytelny podpis składającego takie oświadczenie.

spisany u notariusza - zadbać zawczasu o pozostawienie dyspozycji woli dotyczącej rozdysponowania majątku po  śmierci. W tym celu najczęściej wybierany jest notariusz.

Możliwe jest także złożenia oświadczenia dotyczącego ostatniej woli w formie ustnej przed przedstawicielem urzędu, czyli allograficznie.  

Spadkodawca może powołać do całości lub części spadku jedną lub kilka osób. Spadkobierca nie musi być pełnoletni. Spadkobiercą nie musi być osoba fizyczna, może nim być też osoba prawna (np. fundacja).

 

O czym spadkodawca i spadkobierca wiedzieć powinien?O czym spadkodawca i spadkobierca wiedzieć powinien?'O czym spadkodawca i spadkobierca wiedzieć powinien?'O czym spadkodawca i spadkobierca wiedzieć powinien?'O czym spadkodawca i spadkobierca wiedzieć powinien?'O czym spadkodawca i spadkobierca wiedzieć powinien?'O czym spadkodawca i spadkobierca wiedzieć powinien?'O czym spadkodawca i spadkobierca wiedzieć powinien?'O czym spadkodawca i spadkobierca wiedzieć powinien?'
Ikonka symbolizująca artykuł

Objawy i skutki ubytku słuchu

2022-10-31

27 października gościł u nas z wykładem p. Piotr Węglewski protetyk od słuchu.

Słuch jest zmysłem, w którym ucho przyjmuje fale dźwiękowe,

Słuch to nic innego jak wrażliwość na fale dźwiękowe pobudzające narząd słuchu, czyli ucho. Dzięki zmysłowi słuchu mamy zdolność orientacji w przestrzeni oraz przystosowania się do otoczenia. Słuch odpowiedzialny jest za rozpoznawanie zjawisk i obiektów, na podstawie wydawanych przez nie dźwięków.

Jak działa słuch? Dźwięk przechodzi najpierw przez przewód słuchowy w uchu zewnętrznym, a następnie przez ucho środkowe. Gdy dociera do ucha wewnętrznego sygnał jest przekształcany w impulsy nerwowe i przekazywany do mózgu. Ważnymi sygnałami są na przykład głos znanej nam osoby, określony rodzaj muzyki lub zapowiedź pociągu na stacji. Są one określane również jako użyteczne dźwięki.

Aparaty słuchowe i ochronniki słuchu: Piotr Węglewski Stęszew , ul.28 Grudnia 6  Pn, wt, śr 10-17 tel. 791 143 105/po uzgodnieniu terminu wizyty/

Objawy i skutki ubytku słuchObjawy i skutki ubytku słuchObjawy i skutki ubytku słuchObjawy i skutki ubytku słuchObjawy i skutki ubytku słuchObjawy i skutki ubytku słuchObjawy i skutki ubytku słuchObjawy i skutki ubytku słuchObjawy i skutki ubytku słuchObjawy i skutki ubytku słuchObjawy i skutki ubytku słuch
Ikonka symbolizująca artykuł

Jak budować odporność seniora wykład 16.03.2022

2022-03-17

      „JAK BUDOWAĆ ODPORNOŚĆ SENIORA” wykład z dnia 16.03.2022

        wygłoszony przez panią dr Joannę Rutkowską.

W sali przy ul. Malinowskiego 9 studenci GS UTW mieli okazję wysłuchać interesującego wykładu pod w/w tytułem. Oto skrótowe omówienie wykładu:

Istnieją dwa rodzaje odporności, wrodzona i nabyta. Człowiek rodzi się  z jałowym jelitem, co powoli się zmienia. W jelicie mamy 3,3 mln genów bakteryjnych. Odporność nabyta, którą budujemy w jelitach,  chroni nas przed antygenami. Do dobrych genów bakteryjnych zaliczamy: Bacteroides, Bifidobacterium i Lactobacillus. Złe geny to Firmicutes. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że do długotrwałej redukcji bakterii z rodzaju Bifidobacterium i Lactobacillus prowadzą stres, strach, czy gniew. Stres nas zabija atakując skórę, układ pokarmowy, serce, układ płciowy, czy mięśnie. Nie bez powodu używamy potocznie określeń wskazujących na ważność  naszego  układu  trawiennego, jak np. „trzeba to jakoś przełknąć”, „trzeba to przetrawić” itp.

Poczucie szczęścia także „rodzi się „ w jelitach, gdyż 90-95% serotoniny wytwarzane jest w jelitach. Mówimy nieraz „mam motyle w brzuchu”. Jest to odczucie bardzo pożądane. Trzeba karmić te motyle. Cennym pokarmem dla naszych jelit są takie produkty jak: jogurt (najlepiej własnej produkcji), kiszona kapusta, kiszone ogórki, czyli probiotyki – żywe mikroorganizmy. Probiotyki żywimy prebiotykami, czyli produktami spożywczymi.  Należą do nich por, czosnek, szparagi czy cebula.  Nie martwmy się, gdy nam zostaną z obiadu ziemniaki, czy ryż. Następnego dnia zjedzmy je na zimno. Będzie z tego korzyść.  „Jesteś tym, co twoje mikroby jelitowe robią z tym, co jesz.”

Niezwykle ważna dla  naszego organizmu jest witamina ”D”. Traktowana jako hormon, produkowana jest w organizmie. Działanie światła słonecznego, trafia poprzez skórę, wątrobę aż do nerek. Niedobór tej witaminy może powodować nawet ubytki słuchu czy niedoczynność tarczycy. Należy wtedy suplementować tę witaminę pod okiem lekarza.

Ogromnie ważną sprawą jest dotlenianie się. Możemy jakiś czas przeżyć bez jedzenia, ale nie bez tlenu. Zalecane są spacery o każdej porze roku. Chodzenie, oprócz korzystnego wpływu na układ kostny, usprawnia też pracę jelit. Po spacerze zafundujmy sobie zdrowe jedzenie jak: warzywa, chleb z ziarnami, owoce czy warzywa (przynajmniej ½ kg warzyw w ciągu dnia). Unikajmy niezdrowych, wysoko przetworzonych posiłków. Pijmy niegazowaną wodę i naturalne, nie słodzone soki.

Seniorzy często narzekają na bezsenność. Ruch i zdrowe posiłki pomogą nam w przesypianiu 7-9 godzin, a w sypialni nie instalujmy telewizji, nie kładźmy telefonu.

Na koniec  wykładu pani doktor przedstawiła do zapamiętania następującą   piramidę żywieniową, budującą naszą odporność.

Koleżanka prezes Agnieszka Stopa podziękowała przybyłej z Poznania prelegentce oraz Gospodyni udostępnionego nam lokalu.  Wylosowano też trzy nagrody dla słuchaczy. Pierwszą z nich był makijaż permanentny, oferowany przez Prywatne Centrum Wellness Kształcenie Zdrowie Uroda.

Koleżanka prezes Agnieszka Stopa podziękowała przybyłej z Poznania prelegentce oraz Gospodyni udostępnionego nam lokalu.  Wylosowano też trzy nagrody dla słuchaczy. Pierwszą z nich był makijaż permanentny, oferowany przez Prywatne Centrum Wellness Kształcenie Zdrowie Uroda.

Wykładu pilnie słuchała: Aleksandra Chwalisz

 

 

 

Jak budować odporność senioraJak budować odporność senioraJak budować odporność senioraJak budować odporność senioraJak budować odporność senioraJak budować odporność senioraJak budować odporność senioraJakbudować odporność senioraJak budować odporność senioraJak budować odporność senioraJak budować odporność senioraJak budować odporność senioraJak budować odporność senioraJak budować odporność senioraJak budować odporność seniora Jak budować odporność senioraJak budować odporność senioraJak budować odporność senioraJak budować odporność senioraJak budować odporność senioraJak budować odporność senioraJak budować odporność senioraJak budować odporność senioraJak budowaodporność seniora
Ikonka symbolizująca artykuł

Jak zadbać o dobrą kondycję skóry?

2021-11-26

1 grudnia br. mieliśmy kolejne spotkanie z p. Martą Skorupską z Prywatnego Centrum Wellness. Pani Marta wcześniej miała wykład z podologii, a teraz jak zadbać o dobrą kondycję skóry. Dla przypomnienia p.Marta jest kosmetologiem,trychologiem,opiekunem medycznym osób starszych z długoletnim doświadczeniem. Kilka ważnych informacji dotyczących zdrowej i pięknej skóry. Każda skóra wymaga codziennej pielęgnacji. Jeżeli zastosujemy kilka podstawowych zasad to nasza skóra będzie elastyczna i piękna.

 • Chrońmy skórę przed słońcem, stosuj kremy z filtrem dostosowanym do Twego rodzaju skóry
 • Stosuj do codziennego oczyszczania skóry łagodne produkty
 • W kąpieli nie należy pozostawać zbyt długo
 • Codziennie nawilżaj skórę,stosując odpowiedni krem,który pozwoli przywrócić powłokę hydro lipidową. Każdy typ skóry wymaga nawilżania
 • Ubieraj się odpowiednio do pory roku; zimno,wiatr i słońce wysuszają skórę                                   
 • Pij dużo wody- skóra potrzebuje odpowiednią ilość płynów ok.7 szklanek wody dziennie. Woda mineralna przez cały dzień
 • Jedz zdrowo,dobrze bowiem dieta zbilansowana jest dobra nie tylko dla ciała,ale i dla skóry, jedz owoce i warzywa bogate w przeciwutleniacze
 • Twój organizm potrzebuje określonej ilości snu,aby zachować zdrowie
 • Palenie papierosów jest szkodliwe dla skóry, która staje się matowa, szybko starzeje się.!

Pani Marta wykonała zabieg jednej z naszych koleżanek nowatorską metodą WaterBox odmładzającą opartą na działaniu kwasu hialuronowego. Nowatorska metoda ,która łączyła pięć etapów:

KROK 1 - peeling kwasowy

KROK 2 - Eliksir nawilżający

KROK 3 - Maska do masażu z kwasem hialuronowym i kolagenem

KROK 4 - Płat-maska kolagenowa z kwasem hialuronowym na twarz, szyję i dekolt

KROK 5 - Lekki krem nawilżający

Ten zabieg oglądaliśmy na żywo i byliśmy pod wrażeniem. Każdy etap p.Marta omawiała. Nasza koleżanka po wykonaniu tego zabiegu wyglądała odmłodzona Jej skóra była nawilżona, rozświetlona i pełna blasku bez rumienia. Zabieg przyniósł rzeczywiste efekty.

Zapraszamy do Prywatnego Centrum Wellness  na konsultacje , zabieg nawilżenia swojej skóry i inne zabiegi. Zapisz się na konsultacje. Panie są otwarte,sympatyczne i pomogą Tobie. Będziesz  się czuł młodziej opóźnisz proces starzenia swojej skóry.

Dziękujemy za ciekawy wykład. Każdy z uczestników spotkania otrzymał upominek.

Jak zadbać o dobrą kondycję skóryJak zadbać o dobrą kondycję skóryJak zadbać o dobrą kondycję skóryJak zadbać o dobrą kondycję skóryJak zadbać o dobrą kondycję skóryJak zadbać o dobrą kondycję skóryJak zadbać o dobrą kondycję skóryJak zadbać o dobrą kondycję skóryJak zadbać o dobrą kondycję skóryJak zadbać o dobrą kondycję skóryJak zadbać o dobrą kondycję skóryJak zadbać o dobrą kondycję skóryJak zadbać o dobrą kondycję skóryJak zadbać o dobrą kondycję skóryJak zadbać o dobrą kondycję skóryJak zadbać o dobrą kondycję skóryJak zadbać o dobrą kondycję skóryJak zadbać o dobrą kondycję skóryJak zadbać o dobrą kondycję skóryJak zadbać o dobrą kondycję skóryJak zadbać o dobrą kondycję skóryJak zadbać o dobrą kondycję skóryJak zadbać o dobrą kondycję skóryJak zadbać o dobrą kondycję skóryJak zadbać o dobrą kondycję skóryJak zadbać o dobrą kondycję skóryJak zadbać o dobrą kondycję skóry
Ikonka symbolizująca artykuł

Jak pielęgnować stopy - Prywatne Centrum Wellness

2021-11-19

Prywatne Centrum Wellness zakupiło budynek  nowej siedziby firmy na ul. Malinowskiego 8. „Wieloletni pacjenci,przyjaciele są motorem napędowym zmian i rozwoju tej firmy” tak napisała p.Sławomira Kuleczka na swojej stronie FB. Dziękuje za wspaniałych ludzi z którymi współpracuje i rozwija się."

My, jako pierwsi seniorzy UTW mieliśmy okazję uczestniczyć na sympatycznym spotkaniu połączonym z wykładem, który poprowadziła pani Marta SKOPUPSKA dyplomowany kosmetolog,podolog i trycholog, opiekun medyczny osób starszych z długoletnim stażem.  Tematem spotkania było  – Jak zadbać o dobrą kondycję nóg.?

W pokazie multimedialnym pani Marta omówiła pielęgnację stóp.

Jak  pielęgnować stopy ?

 • Codziennie należy swoje stopy oglądać
 • Myj stopy w letniej wodzie, nie mocz stóp; mycie powinno trwać krótko ok.3-4 min
 • Dokładnie osuszaj stopy i przestrzenie międzypalcowe.
 • Skracaj paznokcie pilnikiem (nie może być zbyt długi – ryzyko zranienia sąsiadującego palca, ani zbyt krótki – ryzyko urazów palca).
 • Dbaj o stale nawilżenie skóry stóp, stosuj kremy produkowane na bazie tłuszczów roślinnych. Unikaj  smarowania maściami przestrzeni międzypalcowych i ran.
 • Noś bawełniane skarpetki, najlepiej bez uciskowe. Nigdy nie zakładaj obuwia na gołe stopy.
 • Przed włożeniem obuwia sprawdzaj , czy nie ma w nim ostrego przedmiotu, kamienia , zdeformowanej wkładki.
 1. Jakie buty wybierać?
 • Z miękkiej skóry z szerokimi „noskami” na twardej podeszwie
 • Wybieraj sportowe modele obuwia, nie noś butów na obcasach, ni kupuj butów z paskami między palcami (ryzyko otarć)
 • Nie zakładaj butów , które spowodowały otarcia, pęcherze
 • Kupuj  buty pod wieczór (noga jest bardziej obrzęknięta wieczorem)
 • Jeśli istnieje tendencja do powstawania modzeli – poproś ortopedę , aby dobrał Ci odpowiednie wkładki.
 • Jeżeli Twoja stopa jest zniekształcona(w wyniku operacji, deformacji w przebiegu cukrzycy i innych chorób)dobieraj obuwie specjalistyczne , po konsultacji ortopedycznej, w profesjonalnym zakładzie szewskim.
 • Co to są objawy niepokojące?
 • Suchość skóry, zrogowacenia, powstanie zgrubienia na jakiejkolwiek powierzchni stopy, modzel
 • Pęknięcie zrogowaciałej powierzchni skóry,
 • Zaczerwienienie
 • Zasinienie, zblednięcie skóry stóp,
 • Bóle stóp uczucie zimnych stóp, uczucie palenia, pieczenia, kłucia w obrębie stóp,
 • Powstanie rany,
 • Wyciek płynu
 • Jakakolwiek zmiana wyglądu stopy (obrzęk, zmiana zabarwienia, deformacja kształtu i inne

Popatrzcie państwo na zdjęcia z wykładu. Dlaczego mamy chronić stopy w cukrzycy? Otóż tkanki , do których dociera mniej krwi, są podatne na urazy, a rany powstałe w ich wyniku , trudno się goją (stopa cukrzycowa).

Kolejna pani Kaja Czarnkowska pokazała świecowanie uszu (konchowanie)  Zapewnie dla wielu z nas była  to metoda słyszana, ale nieznana (wizualnie ) To metoda walki z wieloma dolegliwościami m.in.

- niedosłuch

- problemy z zatokami

- obniżona odporność

- bóle i zawroty głowy, migrena

- infekcje górnych dróg oddechowych

Pani Kaja pokazała uczestnikom spotkania jak wygląda taki zabieg,jest przyjemny , odprężający i relaksacyjny. Oczyszcza zatoki, przy zaziębieniach, stanach zapalnych gardła,wycisza przy stresach, rozluźnia mięśnie twarzy,usuwa nadmiar woskowiny z uszu.

Przeciwskazania to: alergia na produkty pszczele, pęknięta błona bębenkowa, nowotwór głowy, sącząca wydzielina,implanty uszne i aparaty słuchowe

Dla kogo woskowania uszu?

Zaburzenia ostrości słuchu

 • Niedosłuch
 • Szumy uszne
 • Osłabienie układu odpornościowego
 • Błędnikowe zaburzenia równowagi
 • Nieżyt nosa
 • Migrena
 • Stres
 •  

  Było to spotkanie pełne wrażeń,obserwacji,wielu ciekawych pytań, na które panie odpowiadały dając z siebie ogromny wysiłek energetyczny. Dziękujemy p. Sławomirze Kuleczce z Prywatnego Centrum Wellness i wspaniałemu zespołowi wykładowców za cenną wiedzę.
Jak pielęgnować stopy Jak pielęgnować stopyJak pielęgnować stopyJak pielęgnować stopyJak pielęgnować stopyJak pielęgnować stopyJak pielęgnować stopyJak pielęgnować stopyJak pielęgnować stopyJak pielęgnować stopyJak pielęgnować stopyJak pielęgnować stopyJak pielęgnować stopyJak pielęgnować stopyJak pielęgnować stopyJak pielęgnować stopyJak pielęgnować stopyJak pielęgnować stopyJak pielęgnować stopyJak pielęgnować stopyJak pielęgnować stopyJak pielęgnować stopyJak pielęgnować stopyJak pielęgnować stopyJak pielęgnować stopyJak pielęgnować stopyJak pielęgnować stopyJak pielęgnować stopyJak pielęgnować stopyJak pielęgnować stopyJak pielęgnować stopy
Ikonka symbolizująca artykuł

Jak nie dać się depresji wykład mgr Bartosz Cecuła

2021-10-21

20 października br. gościł w naszym GS UTW psycholog mgr Bartosz Cecuła.

Tematem wykładu było:"Jak nie dać się depresji". Podczas swego wykładu psycholog przekazał wiele ciekawych rzeczy.

Depresja to choroba, której objawy są dobrze znane  -  smutek, brak, odczuwania przyjemności, apatia, zaburzenia snu, brak apetytu.

Depresję należy leczyć. Pacjenci  często mają wątpliwości czy stosowany lek działa i czy im pomaga. Dotyka ona coraz większej liczby osób  nie tylko dorosłych , ale także i dzieci.

Co może powodować depresję?

 • Niskie poczucie wartości
 • Agresywność
 • Obojętność
 • Płytki sen lub nadmierny
 • Podłoże genetyczne
 • Niektóre czynniki środowiskowe m.in. atmosfera w domu, relacje między rodzicami, kontakt  z dzieckiem, osobą dorosłą  ma kluczowe znaczenie (jak odnosimy się do dziecka?, osoby dorosłej?)
 • Zmniejszona zdolności myślenia  i  koncentracji
 • Utrata energii
 • Spadek masy ciała
 • Obniżony nastrój
 • Nawracające myśli o śmierci
 • Anhedonia – niemożność przeżywania pozytywnych emocji

Wszystkie te objawy nie muszą występować łącznie, mogą występować tylko niektóre w różnym nasileniu, ale musi ich być kilka. Każdy chory na depresję choruje inaczej.

Co zrobić , aby nie dać się depresji?

 • Komfort psychiczny rodziców, dobrostan psychiczny jest kluczowy w zapobieganiu depresji
 • Dobra forma psychiczna rodziców, bezpieczni opiekunowie , dający nadzieję i  wiarę ,że zrobimy wszystko, aby dziecku , osobie dorosłej  pomóc
 • Umożliwienie kontaktów międzyludzkich
 • Podnieść poczucie wartości
 • Leczenie za pomocą psychoterapii, aby pojawiły się nowe reakcje
 • Duża cierpliwość , sumienność
 • Pozytywne myślenie, nie zniechęcać się
 • Aktywność fizyczna i ćwiczenia
 • Światłoterapia

Podsumowując:

Leczenie depresji jest skuteczne i bezpieczne. Leki p - depresyjne mogą dawać działania niepożądane, jak każdy inny lek. Działanie te są chwilowe i na pewno nie są groźne. Jeśli trwają długo lek powinniśmy zmienić. Leki p-depresyjne nie uzależniają i nie zmieniają osobowości pacjenta.

Lepiej leczyć depresję niż z nią żyć.

/D.G./

 

 

 

Jak nie dać się depresji?Jak nie dać się depresji?Jak nie dać się depresji?Jak nie dać się depresji?Jak nie dać się depresji?Jak nie dać się depresji?Jak nie dać się depresji?Jak nie dać się depresji?Jak nie dać się depresji?Jak nie dać się depresji?
Ikonka symbolizująca artykuł

Killion Munyama - poseł na Sejm RP

2020-03-04

Czuję się Polakiem!

Czytaj całość artykułu "Killion Munyama - poseł na Sejm RP"

<strong>Killion Munyama - poseł na Sejm RP</strong><strong>Killion Munyama - poseł na Sejm RP</strong><strong>Killion Munyama - poseł na Sejm RP</strong><strong>Killion Munyama - poseł na Sejm RP</strong><strong>Killion Munyama - poseł na Sejm RP</strong><strong>Killion Munyama - poseł na Sejm RP</strong><strong>Killion Munyama - poseł na Sejm RP</strong><strong>Killion Munyama - poseł na Sejm RP</strong><strong>Killion Munyama - poseł na Sejm RP</strong><strong>Killion Munyama - poseł na Sejm RP</strong><strong>Killion Munyama - poseł na Sejm RP</strong><strong>Killion Munyama - poseł na Sejm RP</strong><strong>Killion Munyama - poseł na Sejm RP</strong><strong>Killion Munyama - poseł na Sejm RP</strong><strong>Killion Munyama - poseł na Sejm RP</strong><strong>Killion Munyama - poseł na Sejm RP</strong><strong>Killion Munyama - poseł na Sejm RP</strong><strong>Killion Munyama - poseł na Sejm RP</strong><strong>Killion Munyama - poseł na Sejm RP</strong><strong>Killion Munyama - poseł na Sejm RP</strong><strong>Killion Munyama - poseł na Sejm RP</strong><strong>Killion Munyama - poseł na Sejm RP</strong>
Ikonka symbolizująca artykuł

Ludność żydowska w Grodzisku

2020-02-13

Działalność ludności żydowskiej w Grodzisku Wlkp.

Czytaj całość artykułu "Ludność żydowska w Grodzisku"

<strong>Ludność żydowska w Grodzisku</strong><strong>Ludność żydowska w Grodzisku</strong><strong>Ludność żydowska w Grodzisku</strong><strong>Ludność żydowska w Grodzisku</strong><strong>Ludność żydowska w Grodzisku</strong><strong>Ludność żydowska w Grodzisku</strong><strong>Ludność żydowska w Grodzisku</strong><strong>Ludność żydowska w Grodzisku</strong><strong>Ludność żydowska w Grodzisku</strong><strong>Ludność żydowska w Grodzisku</strong><strong>Ludność żydowska w Grodzisku</strong><strong>Ludność żydowska w Grodzisku</strong><strong>Ludność żydowska w Grodzisku</strong><strong>Ludność żydowska w Grodzisku</strong><strong>Ludność żydowska w Grodzisku</strong><strong>Ludność żydowska w Grodzisku</strong><strong>Ludność żydowska w Grodzisku</strong><strong>Ludność żydowska w Grodzisku</strong><strong>Ludność żydowska w Grodzisku</strong><strong>Ludność żydowska w Grodzisku</strong><strong>Ludność żydowska w Grodzisku</strong><strong>Ludność żydowska w Grodzisku</strong><strong>Ludność żydowska w Grodzisku</strong><strong>Ludność żydowska w Grodzisku</strong><strong>Ludność żydowska w Grodzisku</strong><strong>Ludność żydowska w Grodzisku</strong><strong>Ludność żydowska w Grodzisku</strong><strong>Ludność żydowska w Grodzisku</strong><strong>Ludność żydowska w Grodzisku</strong><strong>Ludność żydowska w Grodzisku</strong>
Ikonka symbolizująca artykuł

Wspomnienia z Gruzji

2020-01-23

Nasze wrażenia

Czytaj całość artykułu "Wspomnienia z Gruzji"

<strong>Wspomnienia z Gruzji</strong><strong>Wspomnienia z Gruzji</strong><strong>Wspomnienia z Gruzji</strong><strong>Wspomnienia z Gruzji</strong><strong>Wspomnienia z Gruzji</strong><strong>Wspomnienia z Gruzji</strong><strong>Wspomnienia z Gruzji</strong><strong>Wspomnienia z Gruzji</strong><strong>Wspomnienia z Gruzji</strong><strong>Wspomnienia z Gruzji</strong><strong>Wspomnienia z Gruzji</strong><strong>Wspomnienia z Gruzji</strong><strong>Wspomnienia z Gruzji</strong><strong>Wspomnienia z Gruzji</strong><strong>Wspomnienia z Gruzji</strong><strong>Wspomnienia z Gruzji</strong><strong>Wspomnienia z Gruzji</strong><strong>Wspomnienia z Gruzji</strong><strong>Wspomnienia z Gruzji</strong>
Ikonka symbolizująca artykuł

Noc biologów 2020

2020-01-11

Wizyta w UAM - Poznań

Czytaj całość artykułu "Noc biologów 2020"

<strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong><strong>Noc biologów 2020</strong>
Ikonka symbolizująca artykuł

Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak

2019-12-04

Moje podróże -"Podróżować to żyć."/ Hans Christian Andersen

Czytaj całość artykułu "Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak"

 <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong> <strong>Spotkanie z podróżniczką Stanisławą Waszkowiak</strong>
Ikonka symbolizująca artykuł

Psychologiczna problematyka miłości dr Adam Borowicz

2019-11-28
Bóg oparł swe dzieło na jednym tylko filarze : miłości

Czytaj całość artykułu "Psychologiczna problematyka miłości dr Adam Borowicz"

Psychologiczna problematyka miłości dr Adam BorowiczPsychologiczna problematyka miłości dr Adam BorowiczPsychologiczna problematyka miłości dr Adam BorowiczPsychologiczna problematyka miłości dr Adam BorowiczPsychologiczna problematyka miłości dr Adam BorowiczPsychologiczna problematyka miłości dr Adam BorowiczPsychologiczna problematyka miłości dr Adam BorowiczPsychologiczna problematyka miłości dr Adam BorowiczPsychologiczna problematyka miłości dr Adam BorowiczPsychologiczna problematyka miłości dr Adam BorowiczPsychologiczna problematyka miłości dr Adam BorowiczPsychologiczna problematyka miłości dr Adam BorowiczPsychologiczna problematyka miłości dr Adam BorowiczPsychologiczna problematyka miłości dr Adam BorowiczPsychologiczna problematyka miłości dr Adam BorowiczPsychologiczna problematyka miłości dr Adam BorowiczPsychologiczna problematyka miłości dr Adam BorowiczPsychologiczna problematyka miłości dr Adam BorowiczPsychologiczna problematyka miłości dr Adam BorowiczPsychologiczna problematyka miłości dr Adam BorowiczPsychologiczna problematyka miłości dr Adam BorowiczPsychologiczna problematyka miłości dr Adam BorowiczPsychologiczna problematyka miłości dr Adam BorowiczPsychologiczna problematyka miłości dr Adam BorowiczPsychologiczna problematyka miłości dr Adam BorowiczPsychologiczna problematyka miłości dr Adam Borowicz
Ikonka symbolizująca artykuł

Muzyka dla wszystkich

2019-11-20
Śpiewanie pieśni patriotyczno-biesiadnych

Czytaj całość artykułu "Muzyka dla wszystkich"

Muzyka dla wszystkichMuzyka dla wszystkichMuzyka dla wszystkichMuzyka dla wszystkichMuzyka dla wszystkichMuzyka dla wszystkichMuzyka dla wszystkichMuzyka dla wszystkichMuzyka dla wszystkichMuzyka dla wszystkichMuzyka dla wszystkichMuzyka dla wszystkichMuzyka dla wszystkichMuzyka dla wszystkichMuzyka dla wszystkichMuzyka dla wszystkichMuzyka dla wszystkich
Ikonka symbolizująca artykuł

Zapraszamy na wykłady

2019-11-19
Wykłady - wybierz to, co interesuje Ciebie

Czytaj całość artykułu "Zapraszamy na wykłady"

Ikonka symbolizująca artykuł

Czy warto się ubezpieczać?

2019-11-14
Ajent ubezpieczeniowy PZU informuje seniora:

Czytaj całość artykułu "Czy warto się ubezpieczać?"

Czy warto się ubezpieczać?Czy warto się ubezpieczać?Czy warto się ubezpieczać?Czy warto się ubezpieczać?Czy warto się ubezpieczać?Czy warto się ubezpieczać?Czy warto się ubezpieczać?
Ikonka symbolizująca artykuł

Prawa konsumenta

2019-11-14
Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta

Czytaj całość artykułu "Prawa konsumenta"

Prawa konsumentaPrawa konsumentaPrawa konsumentaPrawa konsumentaPrawa konsumentaPrawa konsumentaPrawa konsumentaPrawa konsumentaPrawa konsumentaPrawa konsumentaPrawa konsumentaPrawa konsumentaPrawa konsumentaPrawa konsumentaPrawa konsumentaPrawa konsumenta
Ikonka symbolizująca artykuł

Rośliny modyfikowane genetycznie GMO?

2019-10-24
Zaproszenie na wykład UAM Wydz. Biologii

Czytaj całość artykułu "Rośliny modyfikowane genetycznie GMO? "

Rośliny modyfikowane genetycznie GMO? Rośliny modyfikowane genetycznie GMO? Rośliny modyfikowane genetycznie GMO? Rośliny modyfikowane genetycznie GMO? Rośliny modyfikowane genetycznie GMO? Rośliny modyfikowane genetycznie GMO? Rośliny modyfikowane genetycznie GMO? Rośliny modyfikowane genetycznie GMO? Rośliny modyfikowane genetycznie GMO? Rośliny modyfikowane genetycznie GMO? Rośliny modyfikowane genetycznie GMO? Rośliny modyfikowane genetycznie GMO? Rośliny modyfikowane genetycznie GMO? Rośliny modyfikowane genetycznie GMO? Rośliny modyfikowane genetycznie GMO? Rośliny modyfikowane genetycznie GMO? Rośliny modyfikowane genetycznie GMO? Rośliny modyfikowane genetycznie GMO? Rośliny modyfikowane genetycznie GMO? Rośliny modyfikowane genetycznie GMO? Rośliny modyfikowane genetycznie GMO? Rośliny modyfikowane genetycznie GMO? Rośliny modyfikowane genetycznie GMO? Rośliny modyfikowane genetycznie GMO?
Ikonka symbolizująca artykuł

Jest mi smutno czy to już depresja?

2019-10-19
Masz wahania nastroju? Brakuje ci energii do działania?

Czytaj całość artykułu "Jest mi smutno czy to już depresja?"

Jest mi smutno czy to już depresja?Jest mi smutno czy to już depresja?Jest mi smutno czy to już depresja?Jest mi smutno czy to już depresja?Jest mi smutno czy to już depresja?Jest mi smutno czy to już depresja?Jest mi smutno czy to już depresja?Jest mi smutno czy to już depresja?
Ikonka symbolizująca artykuł

Spotkanie w ZUS-ie

2019-10-12
Rzecznik Praw Konsumenta

Czytaj całość artykułu "Spotkanie w ZUS-ie"

Spotkanie w ZUS-ieSpotkanie w ZUS-ieSpotkanie w ZUS-ieSpotkanie w ZUS-ieSpotkanie w ZUS-ie
Ikonka symbolizująca artykuł

Spotkanie z podkomisarzem KPP Kamilem Sikorskim

2019-04-15

Kolejny raz w naszym UTW gościł podkomisarz Kamil Sikorski wraz z młodszym aspirantem Grzegorzem Ceglarz z KPP w Grodzisku Wlkp. Nasi sympatyczni goście podczas wykładu na temat Seniorze nie daj się oszukać ostrzegali seniorów przed oszustami i ich przebiegłymi podstępnymi, bezwzględnymi sztuczkami, aby tylko osiągnąć swój cel. Działania telefoniczne na wnuczka, sprzedaż różnych artykułów, prośba o podanie wody, przegląd instalacji itp. sprawy. Podkomisarz podkreślał, że należy być bardzo ostrożnym, sprawdzać wiarygodność otrzymanych informacji, nie wypłacać pieniędzy, nie dawać ich nieznajomym, nie udzielać informacji o sobie i rodzinie. Prosić o pomoc dzwoniąc pod nr 997. Seniorze bądź ostrożny, a będziesz bezpieczny.

/Bożena Iwaszkiewicz/

 Spotkanie z podkomisarzem KPP Kamilem Sikorskim Spotkanie z podkomisarzem KPP Kamilem Sikorskim Spotkanie z podkomisarzem KPP Kamilem Sikorskim Spotkanie z podkomisarzem KPP Kamilem Sikorskim Spotkanie z podkomisarzem KPP Kamilem Sikorskim Spotkanie z podkomisarzem KPP Kamilem Sikorskim Spotkanie z podkomisarzem KPP Kamilem Sikorskim Spotkanie z podkomisarzem KPP Kamilem Sikorskim Spotkanie z podkomisarzem KPP Kamilem Sikorskim Spotkanie z podkomisarzem KPP Kamilem Sikorskim Spotkanie z podkomisarzem KPP Kamilem Sikorskim
Ikonka symbolizująca artykuł

Lek. ginekolog - położnik Katarzyna Kłak

2019-03-09
W dniu 7. 03. 2018r. odbyło się spotkanie słuchaczy UTW z p. Katarzyną Kłak lekarzem ginekologiem - położnikiem. Tematem wykładu był Nowotwór jajnika. Pani dr Katarzyna Kłak zapoznała i poszerzyła zebranym paniom wiedzę ogólną o nowotworach, ale szczególną uwagę zwróciła na nowotwór jajnika.

Różnorodność tego nowotworu jest bardzo rozległa, dlatego został sklasyfikowany w grupy: a, b, c. Zależnie od stopnia zaawansowania choroby stosuje się odpowiednie metody leczenia. Wyróżniono cztery stopnie I, II, III, IV każdy z nich ma inny zasięg chorobowy (im wyższy, tym trudniejszy do leczenia).
Na zachorowalność ma wpływ wiele czynników, ale w dużym stopniu jest genetyka i dziedziczenie. W linii żeńskiej ( matka, babcia i ich siostry). Większość kobiet z tej grupy zaczyna chorować po 50 roku życia, jeżeli rak jajnika jest dziedziczny. W Polsce jest duża zachorowalność i ma tendencję wzrostową. Badania wg FIGO wykazały, że wyleczyć można przy klasyfikacji do I stopnia 60% - 90%, II - 37%- 66%, III 5-50% , IV 0-17%.

Czytaj całość artykułu "Lek. ginekolog - położnik Katarzyna Kłak"

Lek. ginekolog - położnik Katarzyna KłakLek. ginekolog - położnik Katarzyna KłakLek. ginekolog - położnik Katarzyna KłakLek. ginekolog - położnik Katarzyna KłakLek. ginekolog - położnik Katarzyna KłakLek. ginekolog - położnik Katarzyna KłakLek. ginekolog - położnik Katarzyna KłakLek. ginekolog - położnik Katarzyna Kłak
Ikonka symbolizująca artykuł

Karnawał w piosence - Kamil Sikorski

2019-03-01

Na spotkanie Karnawał w piosence z seniorami zaprosiliśmy pana Kamila Sikorskiego, który ciekawie przedstawił nam postać Ignacego Jana Paderewskiego wspaniałego pianisty, kompozytora, polityka, filantropa, człowieka o skromnym pochodzeniu, ale wielkich zdolnościach pianistycznych. Z ciekawostek jego życiorysu to:
Ignacy Paderewski już jako dziecko interesował się muzyką. Studia pianistyczne kontynuował w Berlinie. Przez krótki czas był profesorem konserwatorium w Strasburgu.
Jego osobisty kontakt z prezydentem Stanów Zjednoczonych Wilsonem przyczynił się do odrodzenia Polski. Wykładowca wspomniał ,że pracę całego życia i zebrany majątek przekazał na rzecz narodu.
Był premierem spraw zagranicznych w 1918r. Opuścił kraj wracając do Ameryki. Dla Amerykanów był symbolem polskości.
Zmarł w Ameryce, pochowany w Waszyngtonie w grobowcu zasłużonych mężów Ameryki.
Nadmienił pan Kamil , że napisał ponad 50 utworów fortepianowych min. Menuet g- moll op. Paderewski był jednym z czołowych polskich kompozytorów przełomu XIX i XX w. odnosił ogromne sukcesy zwłaszcza w USA, w 1936 wystąpił w filmie dźwiękowym Sonata księżycowa, którą to mieliśmy okazję wysłuchać.
Paderewski położył duże zasługi dla popularyzacji twórczości i spuścizny Chopina nie tylko jako pianista. Wygłosił znaczące przemówienie z okazji I Zjazdu Muzyków Polskich w 100-lecie urodzin Chopina we Lwowie. Nasz wykładowca swój wykład przedstawił multimedialnie wybierając ciekawe edycje jego utworów.

Na koniec spotkania pośpiewaliśmy znane piosenki z profesjonalnym podkładem muzycznym karaoke razem z naszym mgr sztuki p. Kamilem Sikorskim. Było to bardzo sympatyczne spotkanie w tłusty czwartek przy pączku i kawie.

/D. Grzanowska/

Karnawał w piosence - Kamil SikorskiKarnawał w piosence - Kamil SikorskiKarnawał w piosence - Kamil SikorskiKarnawał w piosence - Kamil SikorskiKarnawał w piosence - Kamil SikorskiKarnawał w piosence - Kamil SikorskiKarnawał w piosence - Kamil SikorskiKarnawał w piosence - Kamil SikorskiKarnawał w piosence - Kamil SikorskiKarnawał w piosence - Kamil SikorskiKarnawał w piosence - Kamil SikorskiKarnawał w piosence - Kamil Sikorski

Grodziskie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

ul. Powstańców Chocieszyńskich 23 F
62-065 Grodzisk Wielkopolski
tel. (61)227-12-20, (61)227-12-21

Polityka prywatności