ikona wczytywania strony

Aktualności ❯ (Archiwum)

Ikonka symbolizująca artykuł

Antoni Beyga nie żyje

2018-05-07
Sinjoro Antonio nie żyje.

Z wielkim smutkiem studenci GS UTW a zwłaszcza grodziskie koło esperanckie przyjęli wiadomość o śmierci Pana Antoniego Beygi. Jeszcze do niedawna esperantyści korzystali z cennych uwag mgra Beygi, emerytowanego nauczyciela. Przesyłane były filmiki, piosenki i różne ciekawe załączniki drogą e-mailową.
Gdy w roku 2010 przyjechał do UTW w Grodzisku Wlkp. z wykładem o ruchu esperanckim i Esperanto, potrafił swym entuzjazmem rozbudzić w słuchaczach zainteresowanie tym językiem. Wkrótce powstał kilkuosobowy Klub Miłośników Esperanta p.n. Adepto, który przy pomocy internetowego kursu autorstwa Marii Niemirow rozpoczął naukę międzynarodowego języka, stworzonego przez Doktora Ludwika Zamenhofa. Lektoraty Esperanta stały się już trwałą pozycją programową tutejszego GS UTW, a Pan Antoni wiernym uczestnikiem ważnych wydarzeń uniwersytetu.

W 2014 dzieliliśmy z Panem Beygą radość z powodu wpisania języka Esperanto na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Polski. Dało to nadzieję na uznanie Esperanta jako dziedzictwa kulturalnego ludzkości UNESCO.
Drogi nasz Instruisto Sinjoro Antonio żegnamy Cię z wielkim bólem. Ziarno, które zasiałeś będzie dawać plony.
Esperantyści i Studenci GS UTW. Odszedł człowiek wyjątkowy, do końca pełen pasji i ciekawości świata, wysokiej kultury osobistej, zawsze życzliwy. Za długoletnią pracę w zawodzie nauczycielskim oraz aktywną pracę społeczną został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz licznymi odznaczeniami resortowymi i organizacyjnymi. Pan Antoni Beyga był ponadto aktywnym członkiem Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Współtworzył i redagował siedleckie pismo Gminne Wieści. /A.Chwalisz/

Pogrzeb będzie 09 maja 2018 o godz. 12,00 w SiedlcuAntoni Beyga nie żyjeAntoni Beyga nie żyje

Grodziskie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

ul. Powstańców Chocieszyńskich 23 F
62-065 Grodzisk Wielkopolski
tel. (61)227-12-20, (61)227-12-21

Polityka prywatności