ikona wczytywania strony

Aktualności ❯ (Archiwum)

Ikonka symbolizująca artykuł

Dzień Zdrowia - wykłady na Wydziale Biologii UAM

2018-09-30
27 września br. zostaliśmy zaproszeni przez Wydział Biologii UAM w Poznaniu na cykl wykładów - Dzień Zdrowia . 40 osobowa grupa naszego GSUTW skorzystała z bogatego programu przygotowanego dla seniorów. Tematyka wykładów obejmowała:
- Czym skorupka za młodu nasiąknie...czyli więcej zdrowia - więcej życia prof. dr hab. Maria Kaczmarek
- Seksualność kobiet i mężczyzn w okresie dorosłości dr Katarzyna Waszyńska UAM
- Wszystko co chcielibyście wiedzieć o prostacie - lek. med. Jerzy Topczewski oddział urologii, Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu
- Czy istnieje przepis na długowieczność? - dr hab. Anita Szwed UAM
- Sięgnij po zdrowie - ruch i dieta - dr hab. Anna Demuth, AWF
Wydarzenie to miało charakter wyjątkowy, pierwszy tego typu organizowany cykl dla osób w wieku dojrzałym, ponieważ ta grupa ludzi jest często zaniedbywana. Dzień Zdrowia to impreza nowego kierunku na Wydziale Biologii - Biologia i zdrowie człowieka.
Pani prof. dr hab. Maria Kaczmarek poinformowała nas iż współczesne trendy zmusiły uczelnię , aby powstał taki kierunek studiów. Coraz większą wagę przywiązujemy aby dbać o zdrowie. Dużym problemem dzisiejszej populacji jest : otyłość, nadwaga choroby nowotworowe, zanieczyszczenie środowiska, zanieczyszczenie wody (sinice, toksyny), które mogą wpływać na człowieka.
Pragniemy , aby studenci zdobyli umiejętności przygotowania świadczenia usług pielęgnacyjnych i terapeutycznych , ale niemedyczne .
Studenci po ukończeniu tego kierunku mogą znaleźć pracę w zakładach opieki zdrowotnej, hospicjach, ośrodkach zdrowia, przedsiębiorstwach, placówkach oświatowych lub prowadzić usługi indywidualne.
Absolwent kierunku będzie dysponował szeroką wiedzą o biologii i zdrowiu człowieka oraz posiadał specjalistyczne umiejętności i niezbędne kompetencje społeczne.

Czym skorupka za młodu nasiąknie.....czyli więcej życia - więcej zdrowia
/ prof. dr hab. Maria Kaczmarek/

To jakim zdrowiem się cieszymy polega na tym jaka była teza wcześniejszego naszego życia.
Każda historia naszego życia zaczyna się od strzału amora. Okres rozwoju zaczyna się od urodzenia do starości. Cały cykl człowieka możemy podzielić na 4 okresy : okres prenatalny, rozwój dziecka (niemowlęctwo, dzieciństwo), początek samodzielności, okres starości. Te okresy ważne są dla zdrowia i choroby.

Seksualność kobiet i mężczyzn w okresie dorosłości.
/ dr Katarzyna Waszyńska UAM/

Sfera bardzo intymna. Seksualność łączy się z naszym zdrowiem. Jak wygląda obraz seksu i miłości, skąd czerpaliśmy , czerpiemy wyobrażenia na temat miłości i seksu? Duża grupa osób w tej sferze jest zamknięta. Bardzo ważne jest wychowanie w rodzinie - czy rozmawiamy z dziećmi w odpowiednim czasie na te tematy posługując się prawidłowym nazewnictwem części naszego ciała.?, a może był, jest to temat zakazany, wstydliwy? Początki otwartości w komunikacji seksualnej są właśnie w domu, trzeba mówić dziecku i akceptować swoje ciało.
Podczas wizyt u seksuologa , gdzie osoby dorosłe nie potrafią użyć poprawnego słownictwa w określaniu części intymnych swego ciała. Bardzo ważny okres to dojrzewanie. Wchodzimy w życie tak, jak przygotowano nas w domu rodzinnym. Z czym będziemy wchodzić w związek?
Życie to raj, którego klucze są w naszych rękach. - Fiodor Dostojewski.
W życiu często oddajemy swoje klucze innym...

Wszystko , co chcielibyście wiedzieć o prostacie... / lek. med. Jerzy Topczewski, Oddział urologii, Szpitala Klinicznego UM w Poznaniu/
Prostata, inaczej stercz lub gruczoł krokowy, powiększa swoją objętość pod wpływem spadku poziomu androgenów (głównie testosteronu). Przerost prostaty czyli gruczolak, jak twierdzą lekarze, jest u mężczyzny po prostu objawem starzenia, takim samym jak siwe włosy. Występuje u 60 proc. mężczyzn po sześćdziesiątce i u 80 proc. panów po 80. roku życia. Ponieważ przez środek prostaty przebiega cewka moczowa, powiększony gruczoł zaczyna ją uciskać, powodując nieprzyjemne objawy.

dr hab. Anita Szwed z UAM postarała się udzielić odpowiedź na pytanie będące hasłem wykładu - Czy istnieje przepis na długowieczność?.

Na zainteresowanych czekała nie tylko dawka wiedzy, ale również możliwość skorzystania z bezpłatnych badań. Dostępne były badania spirometryczne, pomiar ciśnienia tętniczego czy analiza składu ciała. Przeprowadzone zostały również konsultacje dla kobiet z fizjoterapeutą urologiczno-ginekologicznym mgr Marią Klemenską, a porad dietetycznych udzieli mgr Ewa Bryl z UAM.
Był to owocny wyjazd.Każdy z nas pogłębił swoją wiedzę dowiedził się wiele ciekawych wiadomości o zdrowiu. Czy typ naszej osobowości ma wpływ na życie?
To bardzo ważne, żeby wiedzieć, kim się jest. Aby podejmować decyzje.Aby pokazać kim się jest./ Malala Yousafzai/
Nasz uśmiech przynosi szczęście nam samym i wszystkim wokół nas./Thich Nhat Hanh/
Przysłowie chińskie - Ten , kto przyjmuje lekarstwa, ale zaniedbuje dietę, marnuje umiejętności lekarza.

Był to owocny wyjazd.Każdy z nas pogłębił swoją wiedzę dowiedział się wiele ciekawych wiadomości o zdrowiu. Czy typ naszej osobowości ma wpływ na życie? Dziękujemy naszym wykładowcom z UAM WYDZIAŁU Biologii za kompendium wiedzy o zdrowiu.

Danuta Grzanowska
 Dzień Zdrowia - wykłady na Wydziale Biologii UAM Dzień Zdrowia - wykłady na Wydziale Biologii UAM Dzień Zdrowia - wykłady na Wydziale Biologii UAM Dzień Zdrowia - wykłady na Wydziale Biologii UAM Dzień Zdrowia - wykłady na Wydziale Biologii UAM Dzień Zdrowia - wykłady na Wydziale Biologii UAM Dzień Zdrowia - wykłady na Wydziale Biologii UAM Dzień Zdrowia - wykłady na Wydziale Biologii UAM Dzień Zdrowia - wykłady na Wydziale Biologii UAM Dzień Zdrowia - wykłady na Wydziale Biologii UAM Dzień Zdrowia - wykłady na Wydziale Biologii UAM Dzień Zdrowia - wykłady na Wydziale Biologii UAM Dzień Zdrowia - wykłady na Wydziale Biologii UAM Dzień Zdrowia - wykłady na Wydziale Biologii UAM Dzień Zdrowia - wykłady na Wydziale Biologii UAM Dzień Zdrowia - wykłady na Wydziale Biologii UAM Dzień Zdrowia - wykłady na Wydziale Biologii UAM Dzień Zdrowia - wykłady na Wydziale Biologii UAM Dzień Zdrowia - wykłady na Wydziale Biologii UAM Dzień Zdrowia - wykłady na Wydziale Biologii UAM Dzień Zdrowia - wykłady na Wydziale Biologii UAM Dzień Zdrowia - wykłady na Wydziale Biologii UAM Dzień Zdrowia - wykłady na Wydziale Biologii UAM Dzień Zdrowia - wykłady na Wydziale Biologii UAM Dzień Zdrowia - wykłady na Wydziale Biologii UAM Dzień Zdrowia - wykłady na Wydziale Biologii UAM Dzień Zdrowia - wykłady na Wydziale Biologii UAM Dzień Zdrowia - wykłady na Wydziale Biologii UAM Dzień Zdrowia - wykłady na Wydziale Biologii UAM Dzień Zdrowia - wykłady na Wydziale Biologii UAM Dzień Zdrowia - wykłady na Wydziale Biologii UAM Dzień Zdrowia - wykłady na Wydziale Biologii UAM Dzień Zdrowia - wykłady na Wydziale Biologii UAM Dzień Zdrowia - wykłady na Wydziale Biologii UAM Dzień Zdrowia - wykłady na Wydziale Biologii UAM Dzień Zdrowia - wykłady na Wydziale Biologii UAM Dzień Zdrowia - wykłady na Wydziale Biologii UAM Dzień Zdrowia - wykłady na Wydziale Biologii UAM Dzień Zdrowia - wykłady na Wydziale Biologii UAM Dzień Zdrowia - wykłady na Wydziale Biologii UAM Dzień Zdrowia - wykłady na Wydziale Biologii UAM Dzień Zdrowia - wykłady na Wydziale Biologii UAM

Grodziskie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

ul. Powstańców Chocieszyńskich 23 F
62-065 Grodzisk Wielkopolski
tel. (61)227-12-20, (61)227-12-21

Polityka prywatności