ikona wczytywania strony

Aktualności ❯ (Archiwum)

Ikonka symbolizująca artykuł

Zmiany skórne u osób po 60 roku życia - lekarz onkolog Robert Jagaciak

2019-05-09
W dniu 9.05.2019r. studenci UTW spotkanie z p. Robertem Jagaciakiem specjalistą chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej.

Tematem wykładu były nowotwory. Szczególną uwagę lekarz poświęcił nowotworom skóry.

Mogą one występować jako zmiany łagodne, ale także złośliwe. W zależności od tego stosuje się różne sposoby ich usuwania. Pierwsze z nich można usuwać laserem, natomiast złośliwe wymagają działania bardziej radykalnego przy użyciu skomplikowanych , specjalistycznych urządzeń.

Jednym z nowotworów podstawo komórkowych jest czerniak ,który najczęściej występuje na odkrytym ciele i w stanie zaawansowanym jest bardzo kłopotliwy. Może też występować w gałce ocznej. Lekarz p. Robert Jagaciak zwracał uwagę na okulary słoneczne, które zapobiegają takiej chorobie , ale muszą być dobrej jakości.

Czerniaka powoduje wiele czynników, ale najczęściej przyczynia się poparzenie słoneczne. Narażeni są ludzie o bardzo jasnej karnacji, włosów blond i błękitnych oczach. Często spotyka się także u ludzi posiadających b. dużo znamion oraz chorujących na wątrobę. Nie zawsze przyczyną są geny. Amerykańskie Towarzystwo Nowotworowe opracowało proste oznaczenie dla chorobowych zmian ( głównie czerniak)


Jest to skala ABCDE, która określa zmiany. U nas zastosowano skalę Glasow.

Lekarz uczulał słuchaczy na zmiany skórne zapalne, krwawiące i strupy ( bardzo niebezpieczne). Bada się wszystkie zmiany dermatoskopem. Mówił także o biopsji wycinającej czerniaki. Jeżeli zmiana jest rozpoznana wcześnie to nie ma potrzeby głębokiej biopsji, wystarczy wycięcie z marginesem, bez usuwania węzłów chłonnych.

Aby zapobiegać zmianom skórnym to unikać korzystania (od 11.00 - 15.00 ) kąpieli słonecznych , a także solarium.

Prowadzący wykład chirurg onkolog , mówił też o nowotworach piersi i jelita grubego. Zachęcał do badań kontrolnych. Piersi należy badać - mammografia raz na 2 lata , usg co roku

Jelito grube po 50 roku życia obowiązkowo. Jeżeli nie stwierdza się zmian , to po 10 latach kontrolne badanie kolon skopowe.

Wykład był bardzo ciekawy i niewątpliwie słuchaczy zmobilizował do badań kontrolnych , a jednocześnie poszerzyło wiedzę medyczną na powyższy temat. Słuchacze brawami podziękowali prowadzącemu. Za poświęcony nam czas i przekazane profesjonalne wiadomości. / sporządziła: Jadwiga Cicha/

Grodziskie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

ul. Powstańców Chocieszyńskich 23 F
62-065 Grodzisk Wielkopolski
tel. (61)227-12-20, (61)227-12-21

Polityka prywatności