Jesteś tutaj:
Strona Główna
❯ Aktualności
← Powrót do strony głównej
16 pażdziernika Grodziskie Amazonki zapraszają na spotkanie do Promessy godz. 12.00
Kolejne rozpoczęcie nowego roku akademickiego tutejszego GS UTW odbyło 26 września br. się w niecodziennej scenerii. Miało bowiem miejsce na terenie Kampusu Morasko, t.j. siedziby UAM Wydziału Biologii, uczelni sprawującej patronat nad naszym UTW. Wymagało to dojazdu na teren uczelni aż dwoma autokarami.Osobnym autokarem, trzecim przyjechała Grodziska Orkiestra Dęta, która pod kierownictwem pani Renaty Kubale, na powitanie władz uczelni, zaproszonych gości i studentów UTW wykonała przed murami uczelni paradną musztrę. Było to niezwykłe wydarzenie, nie mające dotąd miejsca w dziejach wydziału. Wysoki poziom wykonania poszczególnych utworów zachwycił wszystkich. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć, wszyscy udali się do auli, gdzie nastąpiło uroczyste powitanie przez panią dziekan dr hab. Beatę Messyasz. Następnie prezes GS UTW Agnieszka Stopa powitała serdecznie zaproszonych gości. A byli to: prof. dr hab. Aneta Piechalak, prof. dr hab. Małgorzata Garnczarska , prof. dr hab. Szymon Konwerski ,burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan , z-ca burmistrza Marcin Brudło, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Henryk Szymański, Andrzej Niczyperowicz honorowy prezes GS UTW.
Krótkie i serdeczne słowa wygłosili były burmistrz Grodziska Wlkp. Henryk Szymański – współzałożyciel tut. UTW , obecny burmistrz Piotr Hojan oraz honorowy prezes UTW Andrzej Niczyperowicz. Odbyło się także przyjęcie nowych studentów, którzy otrzymali legitymacje i dyplomy z rąk pani dziekan i prezes Agnieszki Stopy. Zasłużeni goście oraz pani dziekan otrzymali piękne wiązanki kwiatów, po czym miał miejsce interesujący wykład dra Jakuba Szymkowiaka. Wykład nosił tytuł: „Social media w świecie zwierząt”. Dotyczył on ekologii lasów, ekologii behawioralnej i informacji socjalnej mówiącej o tym jak zwierzęta uczą się od siebie, a także w jaki sposób się ostrzegają przed niebezpieczeństwem. Ciekawym przykładem było zachowanie się przylatujących muchołówek, zaglądających do gniazd sikor, by przekonać się ile jest złożonych jaj. Bowiem im więcej jaj, tym bogatsze jest środowisko i warto się zagnieździć. Sikorki bogatki wykazują sporo sprytu w zdobywaniu pokarmu, potrafią nawet otwierać zakapslowane butelki ze śmietaną. Śpiew ptaków w większości nie jest dziedziczny genetycznie. Ptaki się uczą od innych, a u trznadli wyróżnia się różne „dialekty” śpiewu. Nawet owady potrafią się uczyć. Przykładem były trzmiele, które by zdobyć pokarm, musiały najpierw przetoczyć podłożone kulki.
Po wykładzie studenci i goście udali się do dużej hali na słodki poczęstunek z kawą i herbatą do wyboru, a następnie wrócili do auli, gdzie czekała niespodzianka, w osobie sopranistki Gissele Czureji. Śpiewała ona znane utwory polskie i zagraniczne, brawurowo wykonując utwory romskie, za co otrzymała zasłużone brawa. Jeden z utworów zadedykowała swojej cioci, a naszej koleżance Ewie Wolińskiej. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie w siedmiu grupach, poszczególnych pracowni wchodzących w skład zakładów uczelni. Pełni wrażeń wróciliśmy do Grodziska Wlkp. niezawodnymi autokarami pana Jana Kuleczki.
Zanotowała: Aleksandra Chwalisz
Chętnych studentów serdecznie zapraszamy na nowy rok akademicki 2023/2024
Najciekawsze treści z portalu gazetasenior.pl
Opaska SOS z teleopieką – bezpieczeństwo seniora czy tylko modny gadżet? [Rozmowa + Kod Rabatowy]
Uprzejmie informujemy,iż od 1 września biuro GSUTW będzie czynne w środy od 14.00 - 16.00 oraz w piątki od 10.00 do 12.00, w tych godzinach należy dokonać zapisów dotyczących nowego roku akademickiego. Jest to bardzo ważne w związku z organizacją wyjazdową inauguracją roku akademickiego, która jest zaplanowana na 26 września w Poznaniuw UAM na Wydziale Biologii i musimy znać ilość osób , która będzie w niej uczestniczyć. Będzie to wyjazd we wczesnych godzinach popołudniowych,o dokładnej godzinie powiadomimy.
Ponadto INFORMUJEMY, ŻE 13.09.2023r. O GODZ.16:00, W SALI GCPŚ „PROMESSA”, ODBĘDZIE SIĘ ZEBRANIE ORGANIZACYJNE , NA KTÓRYM PRZEDSTAWIMY:
KONTAKT TELEFONICZNY 48 791 983 3
BIURO PROWADZI ZAPISY OSÓB DEKLARUJĄCYCH WSTĄPIENIE W SZEREGI NASZEGO STOWARZYSZENIAZarząd i Rada Programowa
Regularna aktywność fizyczna w widoczny sposób poprawia jakość życia Seniorów. Ruch nie tylko ma wpływ na lepszą pracę mięśni, ale też dodaje energii i polepsza samopoczucie. Dlatego jako Adamed dla Seniora postanowiliśmy przygotować dla Osób Starszych zestawy ćwiczeń, które z łatwością mogą wykonać w domu.
Link do ćwiczeń: Aktywny Senior w domu - zestaw treningowy A
Najciekawsze treści z portalu gazetasenior.pl
„Gazeta Senior” sierpień 2023 [8/2023]. Sprawdź, co w numerze?
Aktywność, która odmienia! Aluminiowy wózek inwalidzki od lekarza POZ [Dofinansowanie NFZ]
Najciekawsze treści z portalu gazetasenior.pl
14. emerytura 2023 – oficjalne dane: próg dochodowy, termin, kwota netto [TABELA]
Bezpłatne Leki 65+ Rząd przyjął ustawę poszerzającą dostęp do darmowych leków [AKTUALNOŚCI]
25 maja br. obchodziliśmy Jubileusz 15 lecia naszego Stowarzyszenia.Było to wydarzenie dla nas wielkim przeżyciem. Zobacz to jeszcze raz w prezentacji -otwierając ten link.
Gimnastyka ogólnorozwojowa w ramach projektu „ Aktywny senior to radosny senior”
Zajęcia gimnastyki ogólnorozwojowej w ramach projektu prowadzone są przez p. Annę ŁUCZAK.
Ćwiczenia mają charakter funkcjonalny, oparte na naturalnych formach ruchu. Aktywność fizyczna stanowi ważny element naszego życia. Dzięki regularnej aktywności zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób wieku podeszłego, poprawia sprawność układu krążeniowego oraz układu oddechowego. Ruch wpływa na poprawę nastroju, co u osób starszych jest niezwykle istotne.
Istotnym elementem naszych ćwiczeń są ćw. Oddechowe, które pozwalają dotlenić organizm, zrelaksować się , usprawnić metabolizm.
Przede wszystkim są dodatkowym atutem do wyjścia z domu, integrować się z nowymi osobami. /D.G./
W ramach projektu „ Aktywny senior , to radosny senior” powstał zespół śpiewaczy. Na spotkanie przyszły osoby , które lubią śpiewać.
Zespół prowadzi p. Marianna Frąckowiak nauczycielka , która ukończyła Akademię Muzyczną – dyrygentura .
Śpiewanie w grupie ma szczególną skuteczność - poprawia samopoczucie osamotnienia, wzmacnia pamięć, poprawia motorykę i sprawność narządów mowy.
Śpiew to zdrowie ! rozładowuje emocje, dotlenia organizm wpływa na dobry sen, wzmacnia mięśnie mimiczne twarzy, opóźnia procesy starzenia, pomaga walczyć z samotnością. Zmusza nas do zachowania właściwej postawy ciała, która jest nieodzowna podczas śpiewania .
Pierwsza próba spotkania wyszła zadowalająco były koleżanki , które odważyły się śpiewać indywidualnie, na dwa głosy . Brzmiało bardzo ładnie./D.G./
Spotkanie integracyjne w Albertowsku w ramach projektu -„Aktywny senior to radosny senior”
Inicjatorki projektu Bożenka Iwaszkiewicz i Basia Radomska -Witczak założyły w projekcie integrację z środowiskiem wiejskim , zaprosić seniorów z Albertowska do GSUTW.
Albertowsko to wieś najbardziej oddalona od miasta, znajdująca się w zachodniej części gminy Grodzisk Wlkp. Rozproszona zabudowa bywa dla jednych kłopotem, a dla innych dodaje uroku temu miejscu wnosząc atmosferę ciszy i spokoju.
Widać ,że mimo dzielącej odległości mieszkańcy są dla siebie mili i serdeczni ,a dla zwiedzających tak jak my seniorzy GSUTW niezwykle gościnni.
Przesympatyczne spotkanie, które miało miejsce w wiejskiej świetlicy Albertowska.
Przewodnicząca Koła KGW p. Weronika Tullin wraz zespołem przygotowały na nasze spotkanie prawdziwą ucztę. Na stole znalazł się poznański gzik ze szczypiorkiem, świeży smalec /przygotowały nasze kol. Basia i Bożenka/, ogórek małosolny, sery smażone , białe z koperkiem , papryką, czarnuszką, lubczykiem. ( niektóre można było kupić), galaretka z zsiadłego mleka! (mniam, mniam)
Zebranych seniorów powitała kol. Bożenka Iwaszkiewicz, a przewodnicząca Rady Programowej Basia Radomska – Witczak przekazała założenia tego projektu - integracja seniorów wsi Albertowsko z seniorami uniwersytetu.
Kol. prezes Agnieszka Stopa podziękowała za przygotowanie tego spotkanie inicjatorkom projektu: Bożence i Basi. Kabaret „OJOJOJ” przedstawił krótkie scenki na wesoło z życia uniwersytetu, którego autorką była kol. Krysia Pilarska.
Ponadto paniom z KGW Albertowsko PODZIĘKOWANO naszymi krówkami z logo GSUTW za pomoc w przygotowaniu w/w spotkania.
Przewodnicząca KGW Weronika Tullin opowiedziała o swojej wsi i jej mieszkańcach. Mimo ,że nie ma sklepu to autobus codziennie przywozi świeży chleb mieszkańcom. Kochamy to, co robimy , kochamy naszą wieś powiedziała pani Weronika.
Kolejną atrakcją spotkania była krówka Alberta, która cieszyła się dużym wzięciem. Każdy mógł wydoić krówkę, zrobić sobie zdjęcie grupowe lub indywidualne. Śmiechu i radości było co nie miara! Krówka Alberta dzielnie pozowała do zdjęć.
Na zaproszenie p. Joanny K. swoich zdolności artystycznych mogły spróbować kol. umieszczając na płocie pędzlem swoje rysunki. Płot przy świetlicy wiejskiej stał się radosny i wesoły.
Tak mile i serdecznie upłynął nam czas z seniorami gościnnej wsi Albertowsko, którzy zapraszają nas na Festiwal Mleka za tydzień tj. 9.07.23r.Projektodawcą jest przewodnicząca KGW P. Weronika Tullin. Celem tego projektu to ukazanie szerokiej gamy produktów z mleka. Przepisy smacznych przetworów , które kosztowałyśmy panie nam zdradziły. Oto one.
Pełni wrażeń wróciliśmy do domu, a podziękowań i uśmiechów dla Pań z KGW nie było końca. /Zdjęcia : Barbara Radomska - Witczak, Danuta Grzanowska, Bożena Iwazkiewicz/
1.Przepis na koktail mleczny:
1 l słodkiego mleka
2 śmietanki 36%
1/2 szklanki cukru pudru
dowolne owoce : maliny , truskawki , jagody
wszystko zmiskować i dodać do ubitej śmietanki - smacznego!
2. Galaretka z kwaśnego mleka:
4 szklanki kwaśnego mleka
0,5 szklanki cukru pudru
1 cukier waniliowy
1 cytryna
2 dag żelatyny
wykonanie: Mleko roztrzepać, dodać cukier, startą skórkę z całej cytryny, cukier waniliowy. Na konie dodać rozpuszczoną żelatynę. SMACZNEGO!
Prezes GSUTW Agnieszka Konieczna-Stopa i Z-ca Prezesa GSUTW Ewa Wolińska odbyły szkolenie w Sierakowie.
Szkolenie było bardzo owocne, wyniosłyśmy dużo nowych przemyśleń, które przeniesiemy na grunt naszego uniwersytetu.
Pozdrawiam Agnieszka
Wyjazd rekreacyjny do Pszczewa
Piękny słoneczny dzień spędziła ze sobą nasza grupa seniorów na wyjeździe rekreacyjnym do Pszczewskiego Parku Krajobrazowego . Wspaniała okazja, aby spędzić dzień w przyjaznej atmosferze, porozmawiać, zrelaksować się. Wyjazd senioralny był realizowany w ramach projektu „ Aktywny senior , to radosny senior”, którego autorami są nasze wspaniałe koleżanki : Bożenka Iwaszkiewicz i Basia Radomska – Witczak.
Piękna krajobrazowo miejscowość Pszczew położona wśród lasów i jezior w województwie lubuskim na terenie gminy Międzyrzecz, Przytoczna, Trzciel. Jeziora Chłop, Lubikowskie, Szarcz urzekają czystością wód i położone w lesie . Chętnie są odwiedzane przez turystów.
Cennym elementem krajobrazu parku i jego okolic są zabytki kultury materialnej. Do najciekawszych należą:
- w Pszczewie – późnorenesansowy kościół z XVII wieku p.w. św. Magdaleny
- barokowa plebania z XVIII wieku,
- park zabytkowy przy plebanii i kościele, pałac z parkiem podworskim,
- Muzeum Regionalne „Dom Szewca”.
Po drodze do Pszczewa zwiedziliśmy piękną plantację lawendy w Silnej , która rozpościera się na ponad hektar kwietnych ścieżkach. To miejsce spokoju i natury w otoczeniu przyrody. Każdy miał okazję pospacerować po lawendowym polu , zrobić zdjęcia, wysłuchać ciekawych informacji od właścicielki tego miejsca, powąchać i odwiedzić sklepik lawendowy.
Był czas na kawę , lody czy piwo w zacisznym miejscu przy jeziorze.
Z wieży widokowej podziwialiśmy walory krajobrazowe i przyrodnicze. Na tym terenie gminy istnieje sieć ośrodków wypoczynkowych, punktów informacji oraz szlaków turystycznych, pieszych, rowerowych i kajakowych. Ośrodki wypoczynkowe są zlokalizowane przede wszystkim nad jeziorami Chłop, Szarcz i Jeziorem Lubikowskim.
Malowniczo położone jezioro Szarcz, czysta woda, gdzie mieliśmy możliwość brodzenia brzegiem jeziora podziwiając walory krajobrazowo – przyrodnicze , a potem jedząc na tarasie smaczny obiad.
To był piękny dzień, pełen wrażeń w przyjaznej atmosferze i relaksu z seniorami . Za co dziękujemy naszym koleżankom Bożence i Basi.
Najciekawsze treści z portalu gazetasenior.pl
„Centrum Zdrowia 75 plus” opieka geriatryczna blisko domu [PROJEKT]
Uprzejmie informujemy ,że spotkanie organizacyjne w dniu 7 czerwca br. jest odwołane.
Zarząd
30 maja br. grupa chętnych wybrała się na marsz z kijkami z Grodziska do Gnina i spowrotem. Łącznie pokonaliśmy trasę 10 km. To jest dyscyplina , która angażuje 90%mięśni.To forma sportu dla każdego, niezależnie od wieku.Nordic Walking poprawia kondycję, odciąża kręgosłup, stawy. Tracimy kalorie.Pozytywne efekty nordic walkingu można już zaobserwować po kilku tygodniach regularnego maszerowania. Warunkiem jest regularność treningów 3 treningi tygodniowo po ok.40 - 60 minut.
Czy wiesz ,że maszerowanie z kijkami ma zbawienny wpływ na zdrowie - pomaga zapobiegać chorobom ukladu krążenia,dotlenia organizm,poprawia kondycję zmniejsza ból pleców, przyspiesza metabolizm ,ułatwia trawienie, pozbywasz się napięcia.
Na naszej trasie organizator zapewnił nam drożdżówki, a napoje każdy we wlasnym zakresie.Maszerując podziwialiśmy piękno budzącej się przyrody.Słońce przygrzewało, śpiew ptaków napawał radością.Maj to najpiękniejszy miesiąc w roku z którym będą nam się kojarzyć: budząca się do życia przyroda, zapach bzu, konwalii,zapach drożdżowego ciasta i dobrym słowem wypowiedzianym z czułością. To wszystko niewątpliwie przywodzi na myśl MAMĘ.
Żegnaj Droga Majko!
Niezwykle ciężko jest pisać w czasie przeszłym o kimś, kto jeszcze przed chwilą był wśród nas. Nasza Droga Koleżanka Maria Bączkiewicz, znana pod imieniem Majka, zasilała szeregi naszego UTW od wielu lat. Konkretnie już od 2012 roku. Ukochana przez uczniów biolożka, zawsze życzliwa i skora do pomocy.
Rodzinna tragedia, jaką przeżyła osłabiła Jej aktywność, ale na szczęście nie spowodowała utraty kontaktu z naszą uczelnią. Dopóki zdrowie dopisywało brała udział w różnych spotkaniach, wyjazdach czy imprezach organizowanych przez UTW, jak i Gminne Centrum Pomocy Środowiskowej. Lubiła ogród i kwiaty, a te były właśnie w rozkwicie, gdy poważnie zaniemogła. Można się pocieszać myślą, że długo nie cierpiała. Zapamiętamy Cię Majko, jako serdeczną, mile uśmiechniętą osobę. Będzie nam Ciebie brakować.
Zasmuceni Studenci GSUTW w Grodzisku Wlkp.
GSUTW w Grodzisku Wlkp.
Drugi dzień obchodów Jubileuszu 15 LECIA GSUTW pod hasłem „Viva Seniorzy – to już 15 lat” odbył się w Ośrodku Sportu i Rekreacji Wigwam w Zdroju .
Turniej Strzelecki o Puchar Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego miał na celu indywidualne zawody strzeleckie , gry i zabawy sportowe. Prezes Stowarzyszenia Agnieszka Konieczna – Stopa powitała uczestników razem z zastępcą burmistrza Marcinem Brudło.
Przewodnicząca Rady Programowej Barbara Radomska – Witczak przedstawiła zakres konkurencji sportowych i odpowiedzialne osoby. Słoneczna pogoda , która dopisała nam pierwszego i drugiego dnia sprzyjała wszystkim zamierzonym konkurencjom w sympatycznej atmosferze. Było śmiechu co nie miara oraz towarzyskich pogaduszek. Zabawą cofnęliśmy się wspomnieniami do szkolnych lat.
Można było wypić kawę i smakować pyszny placek drożdżowy z GS SCH , a Bar Dworcowy przygotował ciepły poczęstunek .W tym dniu przypadał Dzień Matki po złożonych życzeniach wszystkim Mamom wznieśliśmy razem toast lamką szampana.
Kol. Tadziu Iwaszkiewicz był odpowiedzialny za sporządzenie wyników zawodów strzeleckich, które podsumował na zakończenie sportowej rywalizacji turnieju.
I miejsce i PUCHAR zdobył – Jan Świtała
II miejsce i Puchar zdobyła – Barbara Radomska – Witczak
III miejsce i Puchar zdobyła – Danuta Szkoda
Zwycięzcom gratulujemy!
Puchary wręczał Włodarz Miasta Piotr Hojan.
Kolejny mile spędzony dzień razem z seniorami zapisał się w naszej pamięci, że możemy czerpać z życia pełnymi garściami.
Turniej Strzelecki cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród nas.
Dziękujemy obsłudze strzelnicy panom: Maciejowi Kandulskiemu, Wojciechowi Roszak i Lechowi Tomys.
Wczoraj 25 maja br. nasze Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku obchodził 15 lecie swego istnienia. Spotkaliśmy się wraz z zaproszonymi gośćmi, Orkiestrą Dętą im. Stanisława Słowińskiego przed ratuszem, gdzie podziwialiśmy ich wytęp.
Następnie razem z orkiestrą przemaszerowaliśmy do CK Rondo na główną część uroczystości. Jubileusz był okazją do podsumowania i podziękowania za współpracę i pomoc w realizacji podejmowanych inicjatyw.
Prezes GSUTW Agnieszka Konieczna – Stopa podczas swego wystąpienia i prezentacji multimedialnej dokonała posumowania. Wielu seniorów tutaj odkrywa swoje talenty ,bo przez minione 15 lat daliśmy się poznać jako aktywna grupa.
Cieszymy się naszym uniwersytetem tutaj seniorzy mogą rozwijać swoje pasje , zainteresowania robić to, co sprawia przyjemność i satysfakcję. Studenci mogą poszerzać swoją wiedzę, nabywać umiejętności i nadrabiać zaległości na które kiedyś nie było czasu.
Podczas uroczystej Gali wręczono podziękowania za współpracę. Otrzymali je: burmistrz Piotr Hojan, starosta Mariusz Zgaiński, radny sejmiku województwa wielkopolskiego Henryk Szymański, honorowy prezes GSUTW Andrzej Niczyperowicz, honorowy rektor GSUTW Włodzimierz Łęcki, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Wiesław Kasprzak, kierownik GCPŚ Beata Głowacka, dziekan Wydziału Biologii UAM dr hab. Beata Messyasz, dr Aneta Piechalak , nadkom. Kamil Sikorski, komendant KPP w Grodzisku mł. Insp. Roma Figaszewska , dyrektor ZST Anna Matysiak, dyrektor LO Katarzyna Pierszalska, dyrektor SP1 Piotr Stasiłowicz, dyrektor Gminnego Przedszkola im. Krasnala Hałabały Alicja Andrys, inspektor ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi Joanna Kalińska, kapelmistzr Grodziskiej Orkiestry Dętej Renata Kubale, instruktor Zespołu Tańca Ludowego Cybinka Grodzisk Marcelina Floraszek, dyrektor CK RONDO Waldemar Łyczykowski, kierownik ds. gospodarczych CK Rondo Rafał Adamczewski, Prezes GS SCH W Grodzisku Wielkopolskim Zbigniew Woźniczak , właściciel Olejarni Krzysztof Gałkowski, właściciele firmy Dąbex Hanna i Marek Nowakowie , prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Grzegorz Pełko, prezes Banku Spółdzielczego Bartosz Wieczorek , prezes firmy LEXIT Mebel Magdalena Ścieżyńska oraz właściciele aptek „Lekabel” Emilia Szymańska – Borowczak.
Wyróżniono też szczególnie zasłużonych studentów , którzy najdłużej związani są z uniwersytetem: Barbarę Radomską – Witczak, Bożenę Iwaszkiewicz, Danutę Grzanowska, Barbarę Szczeszek, Marię Stańczyk, Zofię Ogórek.
Miłym zaskoczeniem było dla nas jako wyraz uznania nadanie przez Radę Miejską w Grodzisku Wielkopolskim Medalu „Zasłużony dla Miasta i Gminy Grodzisk Wielkopolski.
Podczas naszej gali nie zabrakło występów artystycznych artystów grupy tanecznej ze Szkoły Podstawowej nr 1 , Zespołu Tańca Ludowego Cybinka Grodzisk oraz uczennicy Oliwii Paszkowskiej ze SP1. Artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami przez seniorów. Dziękujemy Wam za uświetnienie uroczystości.
Goście w swoich wystąpieniach gratulowali zapału, entuzjazmu do działania. Dziękujemy za słowa uznania.
zdjęcia:Marcin Chróst
17 maja br. grupa uczestników rajdu rowerowego spotkała się w godzinach rannych przy CES – Dworzec, by udać się na zaplanowaną wycieczkę Grodzisk - Opalenica, Opalenica – Grodzisk.
Pod opieką naszych cyklistów: Bożenki, Tadzia i Jasia ruszyliśmy w trasę podziwiając piękną przyrodę o tej porze roku. Po drodze zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia na tle kwitnącego rzepaku.
Trasa do Opalenicy minęła nam szybko. Na wjeździe do miasta czekał na nas nasz kolega Stasiu , który był naszym przewodnikiem . Stasiu przyjeżdża na nasze zajęcia GSUTW.
Mieliśmy okazję zobaczyć na Rynku UM , kościoły św. Mateusza i św. Józefa, który był świątynią ewangelicką do 1945r. , a obecnie jest kościołem rzymskokatolickim.
Następnie pojechaliśmy szlakiem rowerowym do Hotelu Remes położonego w sercu Wielkopolski, który zachęca do aktywnego , zdrowego wypoczynku na zewnątrz i wewnątrz hotelu.
Odpoczynek przy kawie zaplanowaliśmy w kawiarni pięknie usytuowanej na zewnątrz konsumując drożdżówki, które zapewnił nam organizator.
Po zregenerowaniu ruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Słońce z częściowym zachmurzeniem i lekkim wietrze towarzyszyło nam na trasie przy dobrych humorach.
INFORMACJA O PROJEKCIE
Projekt dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021 -2025”. EDYCJA 2023 ustanowionego uchwałą nr 167 Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2020 r. (M. P. poz. 1125);
Głównym celem Programu jest zwiększenie uczestnictwa osób starszych we wszystkich dziedzinach życia społecznego poprzez wspieranie aktywności organizacji pozarządowych działających na rzecz seniorów.
Program ma za zadanie przyczynić się do wzrostu zaangażowania osób starszych w kontakty społeczne poprzez wzbogacenie oferty zagospodarowania ich czasu wolnego, zwiększanie zaangażowania osób starszych w procesy partycypacyjne zachodzące w życiu publicznym, podnoszenie kompetencji cyfrowych seniorów i kształtowanie postaw sprzyjających wykorzystywaniu nowych technologii w życiu codziennym, oraz budowanie pozytywnego wizerunku starości i starzenia się, a także rozwijanie kompetencji społecznych (wiedzy, umiejętności, postaw) wobec starości u osób w każdym wieku.
Termin realizacji: 01 kwietnia 2023 do 31 grudnia 2023r.
Instytucja Zarządzająca: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) – Departament Polityki Senioralnej;
Nazwa projektu: "Aktywny senior to radosny senior"
Priorytet I. Aktywność społeczna
Wartość dofinansowania : 34 970, 00 zł
Całkowity koszt inwestycji: 38 745,00 zł
Celem głównym zadania „Aktywny senior to radosny senior” jest zwiększenie udziału osób starszych w aktywnych formach spędzania czasu wolnego na terenie gminy miejsko-wiejskiej Grodzisk Wielkopolski.
Czytaj całość artykułu "Projekt "Aktywny senior to radosny senior""
Najciekawsze treści z portalu gazetasenior.pl
Waloryzacja emerytur 2024, 2025 oraz kolejne lata. PROGNOZA podwyżki [tabela netto]
Problemy ze snem u seniorów – 6 trików, które pomogą w zdrowym i komfortowym śnieniu
Najciekawsze treści z portalu gazetasenior.pl
Konkurs „Apetyt na życie” – organizowany przez portal Flexi.pl – wyłoni i doceni osoby 50+, które realizują swoje marzenia, a wiek nie jest dla nich przeszkodą. Pasję na Flexi.pl rozumieją szeroko od wypieków, makram, przez fotografię, podróże, po poezję, taniec, malarstwo czy wytrwałą pracę. Konkurs na najciekawsze fotografie ukazujące „Apetyt na życie” rozstrzygnie jury, a galerie fotografii dopełnią opisy. „Gazeta Senior” objęła konkurs patronatem medialnym. Zgłoszenia ruszają 13 kwietnia, szczegóły znajdziesz na portalu Flexi.pl.
Film „Niebieska linia”. Czy wszystko można wybaczyć? [w kinach od 14 kwietnia]
Zielarka od 7 boleści
W środę 12 kwietnia mieliśmy przyjemność spotkania z p. mgr Anetą Grzelka (dietetyk) doradcą medycyny naturalnej, która odbyła z nami warsztaty z zakresu zielarstwa oraz wykorzystania ziół do budowania odporności organizmu i poprawy zdrowia seniorów.
Zajęcia odbyły się w Parku Miejskim ,gdzie pokazała nam i zwróciła uwagę na wiele ziół po których depczemy. Potęga Pana Boga w deptanych roślinkach!
Natura obdarza nas na każdym kroku bogactwem roślin, które mogą służyć wspieraniu naszego zdrowia, urody i dobrego samopoczucia.
Jak wykorzystać otaczające nas rośliny w swojej apteczce, kuchni czy kosmetyce?
Warsztaty zielarskie DOOKOŁOA WSZĘDZIE ZIOŁA poprowadziła dietetyczka, zielarka i fitoterapeutka (kobieta lecząca ziołami i ich pochodnymi) Aneta Grzelka oraz Joanna Cichocka, właścicielka Zielarni - Natura Śremskie Centrum Ziołolecznictwa i Naturoterapii.
„Baba w papilotach” lub purpurowa jasnota – zioło , które po umyciu zalewamy zimną wodą i gotujemy pod przykryciem , odstawiamy na 12 h. Przecedzamy przez sitko i wlewamy do słoiczka.
2 łyżeczki do herbatki dodawać – siła lecznicza - świetny na migrenę.
Czytaj całość artykułu "Warsztaty z zakresu zielarstwa - Baba w papilotach"
ul. Powstańców Chocieszyńskich 23 F
62-065 Grodzisk Wielkopolski
tel. (61)227-12-20, (61)227-12-21