ikona wczytywania strony

Aktualności ❯ (Archiwum)

Ikonka symbolizująca artykuł

Zaproszenie na spotkanie do CK 2 września 2024r.

2024-08-25

Stowarzyszenie Uro Conti organizuje spotkanie edukacyjne z udziałem lekarzy specjalistów, pielęgniarek i  fizjoterapeutów dla osób dotkniętych szerko pojętym problemem pęcherza i prostaty. Niezależnie od wieku, każdy , kogo dotyka ta intymna dolegliwość może skorzystać ze spotkania w dniu 2 września 2024r. godz. 13.00 - 15.00 w CK Rondo

Problem pęcherza nadreaktywnego, którą powinien znać każdy cierpiący na tę chorobę  z jakich opcji terapeutycznych może skorzystać.

 

Ikonka symbolizująca artykuł

Zapraszamy na wyjazd do Opery w Poznaniu

2024-08-25

4 października 2024r. organizujemy wyjazd do Opery do Poznania na spektakl Jawnuta - Stanisława Moniuszki.

Jawnuta to romskie historie na motywach opery Stanisława Moniuszki. Opera w dwóch aktach.

Zapisy u kol .Ewy Wolińskiej tel. 607 840 918 do 19 września 2024r. Cena biletu 70zł + dojazd

Wielka miłość, która musi się zmierzyć z uprzedzeniami. On Stach wywodzi się z zamożnej rodziny, ona Chicha jest Cyganką. Na drodze ich szczęścia stają odwieczne zasady , nietolerancja i upor.

Czy Stach i Cicha będą mogli  być razem? Spektakl to niezwykła lekcja tolerancji oraz pamięci o zagładzie Romów.

 Jawnuta robi niesamowite wrażenie, ktore zdecydowanie warto zobaczyć.

Ikonka symbolizująca artykuł

Zapisy na Targi Viva Seniorzy w Poznaniu 11.10.-12.10.24r.

2024-08-25

Targi Viva Seniorzy ! to święto , które łączy wiedzę, doświadczenie i pasje. Z bogatym programem warsztatów, paneli, prelekcji oraz występów.To doskaonała okazja by docenić ogromny potencjał Seniorów.

Seniorzy to wielki kapitał, z którego trzeba czerpać garściami. To okazja do wymiany doświadczeń wiedzy z innymi specjalistami.

Patronat honorowy objął Prezydent Miasta Poznań Jacek Jaśkowiak oraz Marszałek  Województwa Wielkopolskiego Marek WOŹNIAK.

Bądźmy częścią tego wyjątkowego wydarzenia w dniach 11.10. 24r. /piątek/ lub 12.10.24r./ sobota/ w godz. od 10.00 - 17.00 Cena wstępu 25.00 + autobus.

Serdecznie zapraszamy .Zapisy w biurze UTW

Ikonka symbolizująca artykuł

Wrażenia z wycieczki Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki

2024-08-21

LITWA, ŁOTWA,  ESTONIA i HELSINKI

Przełom czerwca i lipca (26.06. – 2.07.) 2024 roku to dla nas – zapalonych podróżników – intensywny czas. Z biurem podróży Wilda Travel  we wczesnych godzinach porannych udajemy się w podróż  do  „Czterech stolic nadbałtyckich”: litewskiego Wilna, Rygi na Łotwie, Tallinna leżącego w Estonii i fińskich Helsinek..Cztery odmienne narodowości. Cztery różne państwa. I cztery stolice. Jakie są? Czy do siebie podobne? Na ile różnią się między sobą? Odpowiedzi na te pytania poszukiwaliśmy przez siedem dni wyprawy

Wizyta w Trokach, zwiedzanie zamku Wielkich Książąt Litewskich, położonego na wyspie     i degustacja w lokalnej restauracji przysmaku karaimskiego – kibinów. Na nocleg udajemy się do Wilna.

Zachwycając Wilno

W odległości 30 kilometrów od Troków znajduje się stolica Litwy – Wilno.  Kolejny nasz cel. Zwiedzanie tego miasta można by ująć w kilka szlaków: szlak kościołów, szlak Mickiewicza… Zaczynamy jednak od Rossy, najbardziej znanego Polakom miejsca.  To  najstarsza wileńska nekropolia. Przepięknie położona na wzgórzach, jest miejscem spoczynku wielu naszych rodaków. Tu pochowana jest matka Józefa Piłsudskiego i tu spoczywa jego serce. Większość z pogrzebanych osób nie ma już krewnych, więc o ich groby dbają obcy ludzie, uczniowie polskich szkół.

Następnego dnia opuszczamy Litwę na jakiś czas, udając się do estońskiego Tallinna. Jesteśmy już w Inflantach, historycznie związanych z Polską. Po drodze robimy krótki postój w Salaspils, miejscowości, której nazwa nic nam nie mówi. Ale nazwa pobliskiego wzgórza już tak. To Kircholm – miejsce triumfu polskiego oręża.

Spodziewam się więc ogromnego pomnika upamiętniającego polskie bohaterstwo.                Tymczasem widzimy jedynie mały, skromny, kamienny obelisk.
Parnava, najbardziej znany kurort wypoczynkowy Estonii nad Morzem Bałtyckim to małe, klimatyczne, nieco senne miasteczko nadmorskie, z zabudową głównie drewnianą. Na nadmorskim deptaku żadnych bud z piwem, gadżetami do kąpieli, letnią odzieżą. Jest upał. Marzymy, że ochłodzimy się w zimnych falach… Nic z tego! Woda cieplutka jak w wannie,  a toń gładka. No tak, to przecież Zatoka Ryska, a nie otwarte morze.  Na nocleg udajemy się do Tallina.

Po śniadaniu udajemy się na całodzienną wycieczkę do Helsinek - Miasto saun i reniferów.
 Zakwaterowanie na promie, 2 godzinny rejs, to niezwykła przygoda, zwłaszcza dla tych, którzy po raz pierwszy odbywali taką podróż. Tutaj najpierw buduje się saunę, dopiero później dom. Są też sauny publiczne. Na pobliskich fermach hoduje się renifery, z których produkuje się żywność, sprzedawaną, choćby w miejscowej Starej Hali Targowej. Nie omieszkaliśmy spróbować steku z renifera, czy zakupić do domu kiełbasy z niedźwiedzia. Ponieważ w stolicy Finlandii – Helsinkach obiekty są „porozrzucane”, część miasta zwiedzamy pieszo, część autokarem. Miejsca kultu religijnego związane są przede wszystkim z dominującą religią protestancką. To oczywiście katedra luterańska, służąca zarówno jako miejsce modlitwy, ale również do specjalnych wydarzeń, na przykład różnego typu koncertów. Wrażenie robi również podziemny kościół wydrążony w skale. Dziwi natomiast obecność w centralnej części Placu Senackiego ogromnego pomnika rosyjskiego cara Aleksandra Wielkiego II. Okazuje się, że to on ze wszystkich carów najlepiej traktował Finów. Mają też sentyment do Lenina, który podpisał dokument o niepodległości Finlandii. Polacy mają jednak zupełnie inne doświadczenia.

Stolica pełna secesji
Dotychczas nasza podróż miała kierunek północno-wschodni. Teraz jedziemy na południowy zachód. A więc powoli wracamy do domu.

W programie mamy zwiedzanie łotewskiej Rygi. Znana jest z architektury secesyjnej. Naliczono tu ponad 800 secesyjnych budynków. Jeden niepodobny do drugiego. Jest też miastem trzech katedr – luterańskiej, katolickiej i prawosławnej. Kościoły luterańskie są skromne. Ponieważ jednak muszą na siebie zarobić, proponują różne imprezy. Można więc wziąć tu ślub, można też urządzić wesele. Zabytkowa architektura starówki jest bogata          w przykłady gotyku ceglanego. Ma więc Ryga do zaoferowania naprawdę wiele. A że sporo zabytków skupionych jest na niewielkim obszarze, mogliśmy je zobaczyć poruszając się pieszo. Centrum jest rozsądnie rozplanowane, ale starówka „zaplątana”. Ryga rozwijała się    w obrębie murów obronnych. Pozostały ich relikty z Bramą Prochową i Bramą Szwedzką. Są także uliczki podziemne. Na jednej z nich widzimy skamieniały pień dębu. Z czasów, gdy Ryga była ważnym miastem kupieckim, pochodzą budynki Małej i Wielkiej Gildii i Dom Bractwa Czarnogłowych.  „Wartością dodaną” pobytu była nasza prywatna podróż łodzią po kanałach Rygi i rzece Dźwinie. Dała niesamowitą możliwość obejrzenia głównych turystycznych atrakcji z poziomu wody.

Podróż powrotna obfituje w nowe doświadczenia. W pewnej odległości od stolicy Estonii odwiedzamy Rundele – rokokowy pałac, którego część wnętrz zaadaptowano na muzeum. Obiekt był w swej historii pałacem, magazynem zboża, szkołą. Wielokrotnie burzony, odrestaurowywany, stał się atrakcją turystyczną. Jego wyposażenie nie jest oryginalne, ale pochodzi z czasów, w których powstał. Jest własnością państwa, jednak potomkowie dawnych właścicieli, mieszkający w Niemczech, często tu przyjeżdżają. Nazywa się go łotewskim Wersalem, ponieważ jest jednym z najpiękniejszych obiektów na Łotwie. Podobnie jak otaczające go ogrody.

Nasza podróż trwa. Widzimy teraz „morze krzyży” – tak można określić ten widok. W XV wieku postawiono tu kapliczkę. Później zaczęto przynosić krzyże wotywne. Na Górze Krzyży, bo tak nazwano to miejsce, jest ich ok. 50 tysięcy. Są też różańce, figury wotywne, tabliczki z nazwiskami, podziękowaniami. Niektórzy z nas również pozostawili tu swe dziękczynne wota.

Co porabiał Mickiewicz w Kownie?
Pracował, tworzył, kochał…

Tu przez cztery lata mieszkał i pracował jako nauczyciel (z historii literatury wiemy, że bardzo męczyło go nauczanie). Tutaj także napisał słynne „Ballady i romanse”, które zapoczątkowały romantyzm w Polsce. A że nie tylko „wielkim poetą był”, także sprawnym kochankiem, nawiązał gorący romans z Karoliną Kowalską. Mężatką oczywiście. Tak bez zobowiązań. Tyle Mickiewicz. My zaś idąc jego śladami – w pewnym sensie oczywiście –  poznajemy Kowno. Najpierw kolegium jezuickie, w którym żył i pracował nasz wieszcz, co upamiętnia stosowna tabliczka. Na starym mieście odwiedzamy odrestaurowany  kościół św. Piotra i Pawła z freskami przedstawiającymi postacie świętych, przepięknymi organami, obrazami Elwiro Andriollego (znamy go jako ilustratora „Pana Tadeusza) oraz relikwiami św. Jana Pawła II – ampułką z kroplami krwi utoczonymi po zamachu na jego życie. Na starówce jeszcze spoglądamy na ruiny najstarszego na Litwie zamku, ratusz, zwany „Białym Łabędziem”, Dom Perkunasa – pogańskiego boga piorunów, pałac Paców, Pałac Biskupi, gdzie zamieszkał Jan Paweł II w czasie swego pobytu tutaj. Przechadzamy się piękną romantyczną uliczką. Kowno, pięknie położone nad Niemnem u ujścia Wilii, ma ciekawą tradycję – nie buduje się tu wysokich budynków. I swego czasu było stolicą Litwy.

......przejechaliśmy autokarem  3150 kilometrów.
– Pieszo zrobiliśmy 107 tys. kroków, co nam daje…  wyliczyła jedna z uczestniczek –

71 kilometrów!


Przewodnik i pilot w jednej osobie to Bartek Łowigus  – wielu z nas już go zna z wyprawy do Gruzji i nie tylko. Wiemy, że nikt z nim nie zginie, ani nie pomrzemy z głodu, będzie ciekawie i wesoło . I było. Każda z poznanych stolic jest inna, każda ma swój niepowtarzalny klimat. Wilno, choć położone na ziemi Bałtów, jest bardziej słowiańskie. Ryga ma charakter niemiecki; bliżej jej do Gdańska niż Wilna. Tallinn to typ skandynawski, zbliżony do Helsinek. Zwracamy także uwagę na zupełnie inne rzeczy. Na przykład na nieznane nam zjawisko białych nocy, występujące latem.  Czy też na czystość ulic lub  na liczną obecność architektury drewnianej. Na lokalne potrawy, odmienne w smaku od polskich. Każdy z krajów, narodów jest sam w sobie jedyny. Mamy to szczęście, że mogliśmy tego doświadczyć.
 

Opracowała Agnieszka Konieczna - Stopa

Wrażenia z wycieczki Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki'Wrażenia z wycieczki Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki'Wrażenia z wycieczki Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki'Wrażenia z wycieczki Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki'Wrażenia z wycieczki Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki'Wrażenia z wycieczki Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki'Wrażenia z wycieczki Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki'Wrażenia z wycieczki Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki'Wrażenia z wycieczki Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki'Wrażenia z wycieczki Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki'Wrażenia z wycieczki Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki'Wrażenia z wycieczki Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki'Wrażenia z wycieczki Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki'Wrażenia z wycieczki Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki'Wrażenia z wycieczki Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki'Wrażenia z wycieczki Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki'Wrażenia z wycieczki Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki'Wrażenia z wycieczki Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki'Wrażenia z wycieczki Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki'Wrażenia z wycieczki Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki'Wrażenia z wycieczki Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki'Wrażenia z wycieczki Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki'Wrażenia z wycieczki Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki'Wrażenia z wycieczki Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki'Wrażenia z wycieczki Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki'Wrażenia z wycieczki Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki'Wrażenia z wycieczki Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki'Wrażenia z wycieczki Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki'Wrażenia z wycieczki Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki'Wrażenia z wycieczki Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki'Wrażenia z wycieczki Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki'Wrażenia z wycieczki Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki'Wrażenia z wycieczki Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki'Wrażenia z wycieczki Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki'Wrażenia z wycieczki Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki'Wrażenia z wycieczki Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki'Wrażenia z wycieczki Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki'Wrażenia z wycieczki Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki'Wrażenia z wycieczki Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki'Wrażenia z wycieczki Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki'Wrażenia z wycieczki Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki'Wrażenia z wycieczki Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki'Wrażenia z wycieczki Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki'Wrażenia z wycieczki Litwa - Łotwa - Estonia - Helsinki'
Ikonka symbolizująca artykuł

Grodziska Gminna Rada Seniorów zaprasza na piknik

2024-06-20

Chętne osoby chcące spędzić mile czas Gminna Rada Seniorów zaprasza

22 czerwca 2024r. /sobota/ godz. 16.00 do parku na piknik /wejście od muzeum/

Imprezę objął patronatem Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego.

Koszyk piknikowy każdy organizuje  we własnym zakresie.

Grodziska Gminna Rada Seniorów zaprasza na piknik
Ikonka symbolizująca artykuł

Wielkopolska Infolinia Wsparcia

2024-06-19

Informujemy ,że powstała linia wsparcia dla seniorów. Zobacz plakat.

Wielkopolska Infolinia Wsparcia
Ikonka symbolizująca artykuł

Spotkanie Wielkopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Jarocinie

2024-06-16

Od 5-7 czerwca koleżanki Agnieszka Konieczna Stopa i Ewa Wolińska uczestniczyły w Jarocinie w spotkaniu Wielkopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku organizowane przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu.

Program spotkania był bardzo napięty i ciekawy : zajęcia aktywizujące, jak; joga bum, bum rurki, warsztaty z hip hopu oraz bardzo interesujące wykłady na temat psychoseksualności osób w wieku senioralnym, asertywności oraz social media dla UTW .

Uroczysta kolacja z udziałem Katarzyny Kretkowskiej Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego pozwoliła na lepszą integrację wszystkich uczestników.

Ewa Wolińska,  zdjęcia;Agnieszka Konieczna- Stopa

Spotkanie Wielkopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku w JarocinieSpotkanie Wielkopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku w JarocinieSpotkanie Wielkopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku w JarocinieSpotkanie Wielkopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku w JarocinieSpotkanie Wielkopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku w JarocinieSpotkanie Wielkopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku w JarocinieSpotkanie Wielkopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku w JarocinieSpotkanie Wielkopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku w JarocinieSpotkanie Wielkopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku w JarocinieSpotkanie Wielkopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku w JarocinieSpotkanie Wielkopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku w JarocinieSpotkanie Wielkopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku w JarocinieSpotkanie Wielkopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku w JarocinieSpotkanie Wielkopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku w JarocinieSpotkanie Wielkopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku w JarocinieSpotkanie Wielkopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Jarocinie
Ikonka symbolizująca artykuł

Zakończenie Roku Akademickiego 2003/2004

2024-05-24

ZAKOŃCZENIE ROKU AKADEMICKIEGO 2023/4  w  UROCZYSKU WOŁKOŁATKA.

Tegoroczne zakończenie roku akademickiego GS UTW w Grodzisku Wlkp., które miało miejsce w dniu 23 maja 2024 odbyło się w niecodziennych warunkach. Mianowicie autobus liniowy zabrał studencką gromadkę w podróż do niezwykłego skansenu w Woli Jabłońskiej, o nazwie „Park Historyczny Uroczysko Wołkołatka”. Sympatyczny przewodnik  - pan Albert Kiszkurno,  z zawodu etnolog, archeolog, pomysłodawca i współzałożyciel skansenu oprowadził nas po nim, prezentując  dawne drewniane zabudowy, jak chatkę rybacką, chatkę tkacką i chatkę garncarza, wędzarnię kłodową, łaźnię  i szałas, chatkę Piasta i Rzepichy  oraz reprezentacyjną halę  książęcą z cennymi przedmiotami (na przykład tronami).  Nasza podróż wiodła przez magiczny las, pełen posągów, baśniowych figur,  tajemniczych drzew i przedmiotów. Dowiedzieliśmy się o rycerzu Rakoniu, który za swe zasługi otrzymał nadania ziemskie. Stąd biorą najpewniej swą  nazwę Rakoniewice. Ujrzeliśmy i usłyszeliśmy też wystrzał z jednej z pierwszych średniowiecznych armatek  - bombardy. Po opuszczeniu tajemniczego lasu  usiedliśmy wygodnie (bo na poduchach rozłożonych na drewnianych ławach i klocach) w letnim kinie, by obejrzeć bardzo ciekawy film p.t. „Tajemnice Początków Polski”. Niektóre sceny tego filmu były kręcone  w tamtejszym parku, z udziałem  Drużyny Wojów Piastowskich pana Alberta.  Po filmie zasiedliśmy w „Hali Książęcej”, (niektórzy nawet na tronach), by posłuchać dawnej muzyki, wykonanej na pradawnych instrumentach. Były to piszczałki, fleciki,  szałamaje, metalowe drumle, rogi zwierzęce oraz dudy. Muzykę na nich wykonywał, ku ogólnemu podziwowi,  ubrany w odpowiedni  strój,  ogromnie utalentowany muzyk samouk.             

Po tym pokazie  rozsiedliśmy się na drewnianych (a jakże!) ławach, w pobliżu płonącego ogniska, w którym panowie  organizatorzy opiekali na średniowiecznym ruszcie zamówione kiełbaski, ze świeżą bułeczką i  do popicia - kartonikiem soku. W tak miłym nastroju, posileni na duchu i ciele śpiewaliśmy znane, harcerskie, ogniskowe piosenki. Panie z zarządu UTW,  na czele z koleżanką prezes, vice prezes ,  skarbnikiem  i osoby współpracujące  otrzymały laurki z podziękowaniem  od studentów za całoroczną działalność,  czemu towarzyszyła burza oklasków.

W ten sposób dobiegła końca tegoroczna uroczystość zakończenia roku naszego GS UTW. Autokar zawiózł wszystkich bezpiecznie na targowy parking.

Zanotowała: Aleksandra Chwalisz

Zdjęcia:Danuta Grzanowska, Jan Świtała

Zakończenie Roku Akademickiego 2003/2004Zakończenie Roku Akademickiego 2003/2004Zakończenie Roku Akademickiego 2003/2004Zakończenie Roku Akademickiego 2003/2004Zakończenie Roku Akademickiego 2003/2004Zakończenie Roku Akademickiego 2003/2004Zakończenie Roku Akademickiego 2003/2004Zakończenie Roku Akademickiego 2003/2004Zakończenie Roku Akademickiego 2003/2004Zakończenie Roku Akademickiego 2003/2004Zakończenie Roku Akademickiego 2003/2004Zakończenie Roku Akademickiego 2003/2004Zakończenie Roku Akademickiego 2003/2004Zakończenie Roku Akademickiego 2003/2004Zakończenie Roku Akademickiego 2003/2004Zakończenie Roku Akademickiego 2003/2004Zakończenie Roku Akademickiego 2003/2004Zakończenie Roku Akademickiego 2003/2004Zakończenie Roku Akademickiego 2003/2004Zakończenie Roku Akademickiego 2003/2004Zakończenie Roku Akademickiego 2003/2004Zakończenie Roku Akademickiego 2003/2004Zakończenie Roku Akademickiego 2003/2004Zakończenie Roku Akademickiego 2003/2004Zakończenie Roku Akademickiego 2003/2004Zakończenie Roku Akademickiego 2003/2004Zakończenie Roku Akademickiego 2003/2004Zakończenie Roku Akademickiego 2003/2004Zakończenie Roku Akademickiego 2003/2004Zakończenie Roku Akademickiego 2003/2004Zakończenie Roku Akademickiego 2003/2004Zakończenie Roku Akademickiego 2003/2004Zakończenie Roku Akademickiego 2003/2004Zakończenie Roku Akademickiego 2003/2004Zakończenie Roku Akademickiego 2003/2004Zakończenie Roku Akademickiego 2003/2004
Ikonka symbolizująca artykuł

Nasza wycieczka do Trójmiasta

2024-05-23

Dnia 16 maja br. we wczesnych godzinach porannych ruszyliśmy na wyczekiwaną wycieczkę do Trójmiasta. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy było Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku,  które szczyci się wpisaną do księgi rekordów Guinnessa najdłuższą deską świata  46,53 m długości oraz domem na dachu. Drewniany dom naturalnych rozmiarów wybudowano do góry nogami. Dom jest lekko pochylony            w dwóch płaszczyznach, tak ,że wejście do środka powoduje niezwykłe doznania – bardzo trudno utrzymać równowagę. Mniej odważni pozostali na zewnątrz, a zawrót  głowy mieli na widok ludzi poruszających się w środku tego  domu.  W Szymbarku odbywają się Światowe Zjazdy Sybiraków. Mieliśmy okazję zobaczyć  REPLIKĘ BUNKRA, DOM SYBIRAKA, KOŚCIÓŁ i wiele pamiątek po sybirakach . Na koniec pobytu w Szymbarku degustacja smakowych piw. Każdy otrzymał 5 małych kufelków piwa, które z ochotą wypiliśmy.  Następnie  udaliśmy się w dalszą podróż, zakwaterowanie w hotelu BŁĘKITNY ŻAGIEL  w Gdyni, obiadokolacja i czas na wieczorny spacer Bulwarem przy MIEJSKIEJ PLAŻY i SKWEREM KOŚCIUSZKI,  te urocze miejsca mieliśmy tuż przy hotelu.

Drugi dzień zaplanowany był w Gdańsku, który zwiedzaliśmy z miejscowym przewodnikiem: Brama Wyżynna, zespół przedbramia, Ratusz, Złota Brama, ulica Mariacka, kościół Mariacki, Wielki Młyn, trochę wolnego czasu żeby pokrzepić sią kawką, a następnie zwiedzanie Europejskiego Centrum Solidarności, które stanowi muzeum upamiętniające rewolucję SOLIDARNOŚCI i upadek komunizmu w Europie. Jest to ośrodek edukacyjny, centrum badawczo-naukowe, archiwum, biblioteka i mediateka. Sercem nowej siedziby ECS jest wystawa stała, dedykowana historii Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych      w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Wróciliśmy do hotelu, po obiadokolacji obowiązkowo wieczorny spacer po uroczej Gdyni.

Kolejny dzień, to zwiedzanie Gdyni- port z majestatycznym żaglowcem Darem Pomorza i okretem wojennym Błyskawica, a następnie przejazd do Sopotu, gdzie zobaczyliśmy deptak spacerowy – ulica Bohaterów Monte Cassino, znaną popularnie „Monciakiem”,  spacer najpiękniejszym polskim molo i długi czas wolny, aby nacieszyć się nadmorskim klimatem. Przez wszystkie dni mieliśmy wymarzoną piękną, słoneczną pogodę. Wieczorem w Gdyni wytrwali uczestnicy skorzystali z Nocy Muzeów i zwiedzili Muzeum Marynarki Wojennej.

Kolejny, już czwarty dzień naszej wycieczki zaplanowano w Malborku, gdzie zwiedziliśmy Zamek, który jest największą ceglaną budowlą na świecie. Usatysfakcjonowani całością wyprawy, ruszyliśmy w drogę powrotną. Będąc już w autokarze deszcz towarzyszył nam aż do Bydgoszczy, dalej było bezdeszczowo. Zadowoleni dotarliśmy szczęśliwie do Grodziska  godzinach wieczornych.

Podziękowania dla Biura Podróży WILDA TRAWEL za zorganizowanie wspaniałej wycieczki i przemiłej PILOT Marlenie Filipiak, która w sposób profesjonalny  czuwała  nad całością wyprawy oraz  dobrym samopoczuciem   i zadowoleniem uczestników.

Opr. Agnieszka Konieczna-Stopa

Dnia 16 maja br. we wczesnych godzinach porannych ruszyliśmy na wyczekiwaną wycieczkę do Trójmiasta. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy było Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku,  które szczyci się wpisaną do księgi rekordów Guinnessa najdłuższą deską świata  46,53 m długości oraz domem na dachu. Drewniany dom naturalnych rozmiarów wybudowano do góry nogami. Dom jest lekko pochylony            w dwóch płaszczyznach, tak ,że wejście do środka powoduje niezwykłe doznania – bardzo trudno utrzymać równowagę. Mniej odważni pozostali na zewnątrz, a zawrót  głowy mieli na widok ludzi poruszających się w środku tego  domu.  W Szymbarku odbywają się Światowe Zjazdy Sybiraków. Mieliśmy okazję zobaczyć  REPLIKĘ BUNKRA, DOM SYBIRAKA, KOŚCIÓŁ i wiele pamiątek po sybirakach . Na koniec pobytu w Szymbarku degustacja smakowych piw. Każdy otrzymał 5 małych kufelków piwa, które z ochotą wypiliśmy.  Następnie  udaliśmy się w dalszą podróż, zakwaterowanie w hotelu BŁĘKITNY ŻAGIEL  w Gdyni, obiadokolacja i czas na wieczorny spacer Bulwarem przy MIEJSKIEJ PLAŻY i SKWEREM KOŚCIUSZKI,  te urocze miejsca mieliśmy tuż przy hotelu.

Drugi dzień zaplanowany był w Gdańsku, który zwiedzaliśmy z miejscowym przewodnikiem: Brama Wyżynna, zespół przedbramia, Ratusz, Złota Brama, ulica Mariacka, kościół Mariacki, Wielki Młyn, trochę wolnego czasu żeby pokrzepić sią kawką, a następnie zwiedzanie Europejskiego Centrum Solidarności, które stanowi muzeum upamiętniające rewolucję SOLIDARNOŚCI i upadek komunizmu w Europie. Jest to ośrodek edukacyjny, centrum badawczo-naukowe, archiwum, biblioteka i mediateka. Sercem nowej siedziby ECS jest wystawa stała, dedykowana historii Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych      w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Wróciliśmy do hotelu, po obiadokolacji obowiązkowo wieczorny spacer po uroczej Gdyni.

Kolejny dzień, to zwiedzanie Gdyni- port z majestatycznym żaglowcem Darem Pomorza i okretem wojennym Błyskawica, a następnie przejazd do Sopotu, gdzie zobaczyliśmy deptak spacerowy – ulica Bohaterów Monte Cassino, znaną popularnie „Monciakiem”,  spacer najpiękniejszym polskim molo i długi czas wolny, aby nacieszyć się nadmorskim klimatem. Przez wszystkie dni mieliśmy wymarzoną piękną, słoneczną pogodę. Wieczorem w Gdyni wytrwali uczestnicy skorzystali z Nocy Muzeów i zwiedzili Muzeum Marynarki Wojennej.

Kolejny, już czwarty dzień naszej wycieczki zaplanowano w Malborku, gdzie zwiedziliśmy Zamek, który jest największą ceglaną budowlą na świecie. Usatysfakcjonowani całością wyprawy, ruszyliśmy w drogę powrotną. Będąc już w autokarze deszcz towarzyszył nam aż do Bydgoszczy, dalej było bezdeszczowo. Zadowoleni dotarliśmy szczęśliwie do Grodziska  godzinach wieczornych.

Podziękowania dla Biura Podróży WILDA TRAWEL za zorganizowanie wspaniałej wycieczki i przemiłej PILOT Marlenie Filipiak, która w sposób profesjonalny  czuwała  nad całością wyprawy oraz  dobrym samopoczuciem   i zadowoleniem uczestników.

Opr. Agnieszka Konieczna-Stopa

zdjęcia: Aniela Rzanna, Agnieszka Konieczna - Stopa

 

Nasza wycieczka do TrójmiastaNasza wycieczka do TrójmiastaNasza wycieczka do TrójmiastaNasza wycieczka do TrójmiastaNasza wycieczka do TrójmiastaNasza wycieczka do TrójmiastaNasza wycieczka do TrójmiastaNasza wycieczka do TrójmiastaNasza wycieczka do TrójmiastaNasza wycieczka do TrójmiastaNasza wycieczka do TrójmiastaNasza wycieczka do TrójmiastaNasza wycieczka do TrójmiastaNasza wycieczka do TrójmiastaNasza wycieczka do TrójmiastaNasza wycieczka do TrójmiastaNasza wycieczka do TrójmiastaNasza wycieczka do TrójmiastaNasza wycieczka do TrójmiastaNasza wycieczka do TrójmiastaNasza wycieczka do TrójmiastaNasza wycieczka do TrójmiastaNasza wycieczka do TrójmiastaNasza wycieczka do TrójmiastaNasza wycieczka do TrójmiastaNasza wycieczka do TrójmiastaNasza wycieczka do TrójmiastaNasza wycieczka do TrójmiastaNasza wycieczka do TrójmiastaNasza wycieczka do TrójmiastaNasza wycieczka do TrójmiastaNasza wycieczka do TrójmiastaNasza wycieczka do TrójmiastaNasza wycieczka do TrójmiastaNasza wycieczka do TrójmiastaNasza wycieczka do TrójmiastaNasza wycieczka do TrójmiastaNasza wycieczka do TrójmiastaNasza wycieczka do TrójmiastaNasza wycieczka do TrójmiastaNasza wycieczka do TrójmiastaNasza wycieczka do Trójmiasta
Ikonka symbolizująca artykuł

Koncert - Dla Ciebie Mamo

2024-05-22

To był wyjątkowy koncert  w  Auli UAM w Poznaniu „Dla Ciebie Mamo”,  był prawdziwą ucztą dla duszy. Cenione utwory przez publiczność muzyki estradowej, filmowej i światowej były wielką owacją. Artyści zaśpiewali i zaaranżowali wybrane utwory dla mam, piękne melodie aż cała sala śpiewała z nami. Życzenia dla mam czytane były na scenie.

Znana już nam grodziszczanom Orkiestra Salonowa Orlina Bebenowa ( koncert Noworoczny) tworzyła wyjątkowy klimat muzyczny.

Organizatorem koncertu była menadżerka  kultury p. Renata Brukiewicz, która była gościem w naszym GSUTW – co było dla nas wielkim zaszczytem, witając nas podczas tego koncertu.

Wszystko, czego się nauczyłem, a co warto wiedzieć, nauczyłem się od mojej matki.–/ Kelly Roper/

Koncert - Dla Ciebie MamoKoncert - Dla Ciebie MamoKoncert - Dla Ciebie MamoKoncert - Dla Ciebie MamoKoncert - Dla Ciebie MamoKoncert - Dla Ciebie MamoKoncert - Dla Ciebie MamoKoncert - Dla Ciebie MamoKoncert - Dla Ciebie Mamo
Ikonka symbolizująca artykuł

Tarnowskie tężnie

2024-05-19

W TARNOWIE Podgórnym oddano do użytku tężnie , które są atrakcją turystyczną.

Koleżanki , które jeżdżą raz w miesiącu do Tarnowa na pływalnie zwiedziły w/w tężnie.

Tężnia solankowa w której panuje mikroklimat niepowtarzalny. Nasycone mikroelementy aerozolu  odpowiadają 3 dniom pobytu nad Bałtykiem, podczas sztormowej pogody, wtedy to w powietrzu unosi najwięcej jodu leczniczego. Działa on leczniczo na drogi oddechowe. Wspomaga układ odpornościowy i uzupełnia niedobór jodu.

Ceny biletów: jednorazowe wejście: normalny 10 zł, ulgowy  8 zł.

Seans inhalacyjny 15min, - normalny  4 zł. ulgowy  3zł Seniorzy mają zniżkę 5 zł

 Zachęcamy kol. do wyjazdu.

Nie wiem czy wiecie, ale Grodzisk Wlkp. ma własną oazę zdrowia i relaksu, która powstała na terenie Centrum Ekologicznego” Pod Chmurką”, w niewielkiej odległości od grodziskiego wiatraka. U nas została zastosowana solanka z Zabłocia wydobywana z odwiertu „Korona” w miejscowości uzdrowiskowej Zabłocie – Solanka – złoża wód leczniczych – solanek jodkowych. Nad solanką powstała drewniana altana, a wokół niej ławeczki. Można  więc i u nas delektować się zdrowotnymi walorami nawet w deszczowe czy upalne dni.

Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca w naszej gminie.. Obiekt jest monitorowany..

'Tarnowskie tężnie''Tarnowskie tężnie''Tarnowskie tężnie'
Ikonka symbolizująca artykuł

Wyrazy współczucia naszej Koleżance Basi

2024-05-15

"Nasi kochani umierają, ale pozostają w naszych sercach i pamięći"

/Ks. Jan Twardowski/

Basiu,  słowa nie są w stanie wyrazić naszego smutku z powodu śmierci Twego Męża.

Maryś był osobą pełną radości i miłości, którą zostawił po sobie w Waszych sercach. Jesteśmy z Tobą w tych trudnych chwilach i jesteśmy gotowi wesprzeć Cię w każdy możliwy sposób.

Twój smutek jest naszym smutkiem. Składamy kondolencje Tobie i Twojej  rodzinie.

Załączniki:

  1. Wyrazy współczucia naszej Koleżance Basi (plik docx 53KB)
Ikonka symbolizująca artykuł

Rajd rowerowy do Urbanowa

2024-05-14

Kto ma rower ten jest chwat! Na wycieczki i na rajdy. Tak dla zdrowia i dla frajdy.

14 maja br. z uśmiechem na twarzy , wiatrem we włosach wyruszyła nasza ekipa rowerowa  do Urbanowa. Podziwiając piękno majowego uroku soczystej zieleni  przy  pięknej słonecznej  pogodzie. To było naprawdę piękne przedpołudnie w gronie naszych koleżanek i kolegów. Podczas jazdy niekończące się rozmowy , uśmiechy i zadowolenie z bycia razem.

 Czy wiesz ,że podczas jazdy na rowerze pobudzasz wiele grup mięśniowych, wzmacniają się łydki, uda, pośladki, a także mięśnie rąk i brzucha - szczególnie te głębokie , które odpowiadają za podtrzymywanie kręgosłupa?!

Jazda na rowerze wpływa na lepsze spalanie kalorii. Jest zdrowa dla kręgosłupa i stawów kolanowych.

Pozwala zwiększyć pojemność płuc, dotlenia krew, zwiększa objętość serca oraz zmniejsza tętno spoczynkowe organizmu.

Pół godziny jazdy na rowerze tak niewiele, a zarazem tak wiele.

  • To zdrowe serce
  • Obniża cholesterol
  • Obniża stężenie złego cholesterolu
  • Zmniejsza ryzyko nadciśnienia

Zobaczcie jak mało trzeba, żeby było wszystko” -  Rower, fajna ekipa i wypad!

W Urbanowie przy świetlicy wiejskiej mieliśmy odpoczynek w pięknej majowej  i słonecznej  scenerii pod wiatą. Każdy z uczestników otrzymał smaczną drożdżówkę. Po odpoczynku można było skorzystać z urządzeń siłowni plenerowej  na świeżym powietrzu : stepera, wioślarza, biegacza, wahadła, orbitrka. W drodze powrotnej dotarliśmy jeszcze do MC DONALDA na lody.

Zdjęcia: Jasiu Świtała, Danka Grzanowska

Rajd rowerowy do UrbanowaRajd rowerowy do UrbanowaRajd rowerowy do UrbanowaRajd rowerowy do UrbanowaRajd rowerowy do UrbanowaRajd rowerowy do UrbanowaRajd rowerowy do UrbanowaRajd rowerowy do UrbanowaRajd rowerowy do UrbanowaRajd rowerowy do UrbanowaRajd rowerowy do UrbanowaRajd rowerowy do UrbanowaRajd rowerowy do UrbanowaRajd rowerowy do Urbanowa
Ikonka symbolizująca artykuł

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja

2024-05-09

Święto Konstytucji 3 Maja, to jedno z najważniejszych świąt związanych z niepodległością narodu polskiego. 3 maja 1791 roku uchwalono jedną z pierwszych konstytucji na świecie i pierwszą w Europie. Dzieje świętowania tego wydarzenia były burzliwe, podobnie jak losy naszej ojczyzny.

W 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji, spotkaliśmy się w dniu 8 maja br. by wspólnie oddać hołd naszym przodkom z koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu „Srebrne nutki” naszych koleżanek i kolegi.

Po koncercie  był wspólny śpiew seniorów  pieśni patriotycznych.

Bądźmy wdzięczni naszym przodkom za przelaną krew i dążenia do wolności Rzeczpospolitej, byśmy mogli żyć w wolnym kraju. Pielęgnujmy w sobie szacunek dla minionych pokoleń i swoim życiem każdego dnia pokazujmy, że doceniamy ich poświęcenie.

Koleżanka prezes złożyła życzenia solenizantkom  imieninowym : Irenkom. Stanisławom oraz zacnym Jubilatom ,którzy obchodzili swoje 50 lecie pożycia małżeńskiego.

zdjęcia :Jan Świtała

 

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja'Obchody Święta Konstytucji 3 Maja'Obchody Święta Konstytucji 3 Maja'Obchody Święta Konstytucji 3 Maja'Obchody Święta Konstytucji 3 Maja'Obchody Święta Konstytucji 3 Maja'Obchody Święta Konstytucji 3 Maja'Obchody Święta Konstytucji 3 Maja'Obchody Święta Konstytucji 3 Maja'Obchody Święta Konstytucji 3 Maja'Obchody Święta Konstytucji 3 Maja'Obchody Święta Konstytucji 3 Maja'Obchody Święta Konstytucji 3 Maja'Obchody Święta Konstytucji 3 Maja'
Ikonka symbolizująca artykuł

Spotkanie z wizażystką i stylistką

2024-05-09

Byliśmy zaszczyceni obecnością pani Renaty Brukiewicz stylistki i wizażystki. Zadaniem wizażystki jest umiejętne dobranie stroju, makijażu i fryzury tak, by podkreślić wszelkie atuty  urody klienta. Pani Renata przekazała nam cenne informacje jak powinniśmy się stosownie do sytuacji ubrać dobierając odpowiedni styl dla swojej sylwetki oraz  znajomość najnowszych trendów modowych , umiejętność tworzenia trafnych stylizacji.

Na wizerunek zewnętrznego wyglądu każdego z nas ma wpływ:

1.okoliczność

2.miejsce

3.klimat

4. Standardy środowiska

5. czysto, schludnie, spokojnie i  nieekstrawagancko                                                                               

 

 

Spotkanie z wizażystką i stylistkąSpotkanie z wizażystką i stylistkąSpotkanie z wizażystką i stylistkąSpotkanie z wizażystką i stylistkąSpotkanie z wizażystką i stylistką
Ikonka symbolizująca artykuł

Majówka z kołem diabetyków w Zdroju

2024-05-08

Terenowe Koło Diabetyków w Grodzisku Wlkp. Zaprasza na majówkę do Wigwamu w Zdroju 19 maja 24r.  od 10.00 -  15.00 Zobacz plakat.

Załączniki:

  1. Majówka z kołem diabetyków w Zdroju (plik pdf 457KB)
Ikonka symbolizująca artykuł

Żegnamy naszego wykładowcę p. dr Alinę Sztelle

2024-04-24

Smutną otrzymaliśmy wiadomość nasza wykładowczyni p. Alina Sztelle zmarła.

Załączniki:

  1. Żegnamy naszego wykładowcę p. dr Alinę SZtelle (plik doc 110KB)
Ikonka symbolizująca artykuł

Rajd rowerowy odwołany

2024-04-16

Uprzejmie informujemy ,że zaplanowany rajd rowerowy w dniu 17.04.24r.:Grodzisk Wlkp. - Woźniki - Urbanowo - Grodzisk Wlkp. odwołujemy ze względu na warunki atmosferyczne.

Ikonka symbolizująca artykuł

Przedświąteczne spotkanie przy kawie

2024-03-28

Spotkaliśmy się 20 marca br. przy kawie,aby złożyć sobie życzenia świateczne. Koleżanki z zespołu śpiewaczego umiliły nam czas pod kier. p. Marianny Frąckowiak. Było zypatycznie .

Przedświąteczne spotkanie przy kawiePrzedświąteczne spotkanie przy kawiePrzedświąteczne spotkanie przy kawiePrzedświąteczne spotkanie przy kawiePrzedświąteczne spotkanie przy kawiePrzedświąteczne spotkanie przy kawiePrzedświąteczne spotkanie przy kawiePrzedświąteczne spotkanie przy kawiePrzedświąteczne spotkanie przy kawiePrzedświąteczne spotkanie przy kawiePrzedświąteczne spotkanie przy kawiePrzedświąteczne spotkanie przy kawiePrzedświąteczne spotkanie przy kawiePrzedświąteczne spotkanie przy kawiePrzedświąteczne spotkanie przy kawiePrzedświąteczne spotkanie przy kawiePrzedświąteczne spotkanie przy kawie
Ikonka symbolizująca artykuł

"Wielkim darem Wielkanocy jest nadzieja"

2024-03-28

Drogim naszym Studentom na zbliżające się Święta  Wielkanocne

pragniemy złożyć serdeczne życzenia:miłości , która jest ważniejsza od wszelkich dóbr, zdrowia, które pozwala przetrwać najgorsze.

Uśmiechów  bliskich i nieznajomych, które pozwalają lżej oddychać i szczęścia, które niejednokrotnie ocala nam życie.

                                                             Zarząd i Rada Programowa

                                                   Grodziskiego  STtowarzyszenia UTW

marzec 2024r.

Życzenia WielkanocneWielkim darem Wielkanocy jest nadzieja
Ikonka symbolizująca artykuł

Zapraszamy na wykład 9 kwietnia Afryka oczami pracownika UNICEF

2024-03-14

Serdecznie zapraszamy na wykład dr Agnieszki Podoleckiekiej 9 kwietnia godz. 16.00 w Promessie - Afryka oczami pracownika UNICEF

Załączniki:

  1. Zapraszamy na wykład 9 kwietnia Afryka oczami pracownika UNICEF' (plik pdf 618KB)
Ikonka symbolizująca artykuł

Sprawozdanie z Walnego Zebrania członków GSUTW

2024-03-14

13 marca br. odbyło się walne zebranie członków GSUTW.

Zebranie otworzyła prezes Stowarzyszenia Agnieszka Konieczna - Stopa przedstawiając porządek Walnego Zebrania sprawozdawczego członków Grodziskiego Stowarzyszenia UTW.

Dalej nastąpił wybór przewodniczącego zebrania, sekretarza  i komisji skrutacyjnej. Na podstawie listy obecności ustalono prawomocność obrad.

Kol. prezes zdała sprawozdanie z działalności GSUTW za rok 2023, skarbnik przedstawił sprawozdanie finansowe, a komisja rewizyjna przedstawiła sprawozdanie merytoryczne i finansowe za rok 2023. Członkowie podjęli uchwałę o zatwierdzeniu sprawozdania zarządu i sprawozdania finansowego uchwałą.

Kolejnym punktem zebrania  było udzielenie absolutorium dla zarządu na wniosek Komisji Rewizyjnej. Członkowie GSUTW jednomyślnie udzielili absolutorium zarządowi.Kol. Prezes przedstawiła projekt budżetu na rok 2024 podjęty stosowną uchwałą zatwierdzająca budżet na 2024rok.

Na tym zebranie zakończono.

Wręczono życzenia parom małżeńskim,które obchodziły 50 lecie pożycia życząc wiele radości w zdrowiu na kolejne lata państwu: Urszuli i Janowi Świtała, Marii Józefowi Stańczykom.

Sprawozdanie z Walnego Zebrania członków GSUTWSprawozdanie z Walnego Zebrania członków GSUTWSprawozdanie z Walnego Zebrania członków GSUTWSprawozdanie z Walnego Zebrania członków GSUTWSprawozdanie z Walnego Zebrania członków GSUTWSprawozdanie z Walnego Zebrania członków GSUTWSprawozdanie z Walnego Zebrania członków GSUTWSprawozdanie z Walnego Zebrania członków GSUTWSprawozdanie z Walnego Zebrania członków GSUTWSprawozdanie z Walnego Zebrania członków GSUTWSprawozdanie z Walnego Zebrania członków GSUTWSprawozdanie z Walnego Zebrania członków GSUTWSprawozdanie z Walnego Zebrania członków GSUTWSprawozdanie z Walnego Zebrania członków GSUTWSprawozdanie z Walnego Zebrania członków GSUTWSprawozdanie z Walnego Zebrania członków GSUTWSprawozdanie z Walnego Zebrania członków GSUTWSprawozdanie z Walnego Zebrania członków GSUTWSprawozdanie z Walnego Zebrania członków GSUTWSprawozdanie z Walnego Zebrania członków GSUTWSprawozdanie z Walnego Zebrania członków GSUTW

Załączniki:

  1. Sprawozdanie z Walnego Zebrania członków GSUTW (plik docx 25KB)
Ikonka symbolizująca artykuł

Dzień Kobiet w Granowie we Florencji

2024-03-07

Dzień Kobiet  zorganizowany przez GS UTW w Grodzisku Wlkp.

W dniu 07 marca 2024, podobnie jak w ubiegłych latach, impreza z okazji Dnia Kobiet   dla studentek GS UTW  miała miejsce w  lokalu restauracyjnym  „Florencja” w Granowie. Już o 15,30 autokar „Janbusu” wyruszył z terenu targowiska z  czterdziestu siedmioma paniami i kilku panami w stronę  gościnnego lokalu, kierowanego przez panią Violettę Trybusiową.  Na miejscu czekały już główne sprawczynie tego wydarzenia, kol. prezes Agnieszka Konieczna - Stopa, kol. Ewa Wolińska, kol.  Aldona Fornalik, Irena Żabicka, Zofia Kopczyńska, Bożena Iwaszkiewicz  czuwające, by wszystkie zaplanowane atrakcje ( a było ich sporo ) były zrealizowane. Panowie studenci powitali serdecznie przybyłe panie, wręczając każdej po jednym, czerwonym tulipanie. Wyrecytowali też wiersze, napisane specjalnie na Dzień Kobiet, jeden autorstwa K.I. Gałczyńskiego.  W rewanżu, panie również obdarowały panów kwiatami.  Radosny nastrój panujący na sali spotęgował   jeszcze występ Kabaretu OJOJOJ p.t.„Biuro Pośrednictwa Pracy”. Kabaret prowadzi koleżanka Agnieszka Konieczna-Stopa, a jej artyści i ona sama też występująca, otrzymali ogromne brawa. Scenariusz jest autorstwa koleżanki Aleksandry Chwalisz.  Po tej porcji atrakcji dla ducha, nadszedł czas na uraczenie ciała. Na głębokich talerzach pojawiły się równolegle rozlewane przez kelnerów dwukolorowe kremy. Jeden o smaku brokułowym,drugi–kalafiorowym.Bardzo apetyczne i smaczne. Drugie danie składało się z gustownie ułożonych na talerzu dwóch mięsnych roladek, buraczków, zapiekanej kapusty pekińskiej, sosu i osobno serwowanych w kubeczkach pysznych rożków ziemniaczanych i ćwiartek pieczonych ziemniaczków. Zdjęcia, które wykonywała m. i. kol. Danuta Grzanowska, z pewnością oddadzą kunszt tego dania. Do wyboru podawane były wytrawne wina, białe lub czerwone. Niespodzianką tego wieczoru był występ duetu : skrzypce i organy Hamonda ReViolin i Kamil Ignaszak.(www.reviolin.pl można ich znaleźć na Facebooku i Instagramie)

Skrzypaczka nie tylko pięknie grała, ale zaśpiewała kilka znanych szlagierów, które sala podchwyciła. Artyści otrzymali huczne brawa. Ostatnim poczęstunkiem tego spotkania było ciasto i lody, serwowane na estetycznej tacce, oraz do wyboru kawa, bądź herbata.  Wszystkie dania były wyjątkowo smaczne i apetyczne. Pani Violetcie należą się specjalne podziękowania.

Spotkanie skończyło się przed godz. 20,oo. W radosnych nastrojach Kobiety i ich Mężczyźni  wrócili bezpiecznie autokarem do Grodziska Wlkp.

 

(Zanotowała: Aleksandra Chwalisz)

Dzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we FlorencjiDzień Kobiet w Granowie we Florencji
Ikonka symbolizująca artykuł

Walne Zebranie członków GSUTW

2024-03-03

         Porządek obrad Walnego Zebrania GSUTW

dnia 13 marca 2024, godz. 1600     -  Gminne Centrum Pomocy Środowiskowej „PROMESSA”, drugi termin godz. 16.15

 

Proponowany porządek obrad  Walnego Zebrania Sprawozdawczego Członków Grodziskiego Stowarzyszenia UTW:

  1. Otwarcie  Walnego Zebrania A. Stopa
  2. Wybór przewodniczącego oraz sekretarza zebrania -uchwała nr 1
  3. Wybór komisji skrutacyjnej – uchwała nr 2
  4. Ustalenie prawomocności obrad – Lista obecności
  5. Przyjęcie porządku obrad
  6. Sprawozdanie  z działalności GSUTW za rok 2023 – prezes
  7. Przedstawienie sprawozdania  finansowego –skarbnik
  8. Opinia Komisji Rewizyjnej do sprawozdania merytorycznego  i finansowego za rok 2023  -S. Napierała
  9. Podjęcie uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania zarządu         i sprawozdania finansowego.- uchwała nr 3
  10. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej z działalności za rok 2023  i podjęcie uchwały Walnego Zebrania  nr 4 /S.Napierała/
  11. Uchwała o udzielenie absolutorium dla Zarządu na wniosek Komisji Rewizyjnej – uchwała nr 5
  12. Przedstawienie projektu budżetu na rok 2024 GSUTW
  13. Uchwała nr 6  zatwierdzająca budżet na 2024
  14. Sprawy bieżące i wolne głosy
  15. Zamknięcie zebrania

 

 

Załączniki:

  1. Walne Zebranie członków GSUTW (plik docx 18KB)
Ikonka symbolizująca artykuł

Podziękowanie za współpracę kol. Beacie Głowackiej

2024-03-02

Kochan Beatko

"Sukces to nie to, co masz, ale to kim jesteś”/Bo Bennet/

Choć rozstania nadszedł czas,

zawsze będziesz jednym z nas!

Rób karierę, baw się, ucz,

bo to jest potęgi klucz!

Ale gdy już zmęczysz się,

zajrzyj do nas, sama wiesz gdzie!

Z okazji przejścia na emeryturę składamy najserdeczniejsze podziękowanie za długoletnią pracę w Gminnym Centrum Pomocy Środowiskowej, nieprzeciętne zaangażowanie i serce naszej Koleżance Beacie Głowackiej.

Wyrażamy także nadzieję , że spędzone w pracy chwile , będą przywoływać miłe wspomnienia.

Beatko odchodzisz na emeryturę spełniona i zadowolona ze swoich osiągnięć. Ale nigdy nie będzie drugiej takiej jak Ty!

Spędzaj teraz swój czas każdy dzień znakomicie. Porzuć wszelkie troski i zmartwienia, bo tak wiele masz jeszcze w życiu do zrobienia.!

Emerytura to nie koniec wspaniałej ścieżki kariery. Zawsze możesz realizować swoje inne marzenia zawodowe. Cokolwiek to jest, życzymy powodzenia. Szczęśliwej emerytury i Bóg zawsze będzie Ci błogosławił.

Zarząd , Rada Programowa

i  Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku

 Podziękowanie za współpracę kol. Beacie Głowackiej Podziękowanie za współpracę kol. Beacie GłowackiejPodziękowanie za współpracę kol. Beacie GłowackiejPodziękowanie za współpracę kol. Beacie GłowackiejPodziękowanie za współpracę kol. Beacie GłowackiejPodziękowanie za współpracę kol. Beacie GłowackiejPodziękowanie za współpracę kol. Beacie GłowackiejPodziękowanie za współpracę kol. Beacie GłowackiejPodziękowanie za współpracę kol. Beacie GłowackiejPodziękowanie za współpracę kol. Beacie GłowackiejPodziękowanie za współpracę kol. Beacie Głowackiej
Ikonka symbolizująca artykuł

Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Henryk Szymański

2024-02-28

W dniu 21 .02.2024r. odbyło się spotkanie studenckie UTW z p. Henrykiem Szymańskim byłym burmistrzem naszego miasta , a obecnie radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

Po serdecznym powitaniu przez prezes Agnieszkę Konieczną – Stopa i zebranych głos zajął p. Henryk Szymański.

W ogólnym zarysie przedstawił strukturę Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego ze szczególnym uwzględnieniem  Sejmiku.

Poinformował, że na czele w/w urzędu stoi Marszałek p. Marek Woźniak, a przewodniczącą Sejmiku jest p. Małgorzata Klepka.

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego swoją działalnością obejmuje 3.6 tys. mieszkańców. Głównym zadaniem Sejmiku jest ustalenie statutu, zasad gospodarności jego mieniem i tryb korzystania z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Wymienione zdania są ustanawiane i kontrolowane przez Sejmik. Dotyczy to działalności zarządu wojewódzkiego i samorządowych jednostek jemu podległych.

Radny poinformował, że w Sejmiku jest 39 radnych, którzy pracują w kilkunastu komisjach, gdzie omawia się i rozstrzyga najważniejsze problemy. Są różnorodne. Zwrócił uwagę na budżet, którym urząd dysponuje. (3.260 milionów) Potrzeby są bardzo duże, dlatego trzeba je właściwie rozdzielać.

Wymienił na co przeważnie wydaje się pieniądze. Wielkie koszty pochłania komunikacja, głównie kolej i autobusy, utrzymanie dróg, kupuje się i doposaża placówki kultury, sport , opłaca częściowo oświatę (praktyki), organizuje się konkursy ,pikniki, festyny, modernizuje się wsie, wspiera się ochotniczą straż pożarną, a nawet policję.

Jak widać radni sejmiku mają bardzo wiele pracy. Radny Henryk Szymański pracuje w 7 komisjach, a zdarza się ,że wspomaga w inny sposób jak zachodzi potrzeba.

Jego motto to:” Wolę działać niż mówić”. Nasze społeczeństwo przekonało się o tym, jak był burmistrzem w naszym mieście. Pod koniec swojego wystąpienia wskazał na osiągnięcia sejmiku w ostatniej  kadencji. Mówił o udogodnieniach komunikacyjnych w Kościanie, Nowym Tomyślu, o ścieżkach rowerowych, powstaniu Sejmiku Młodzieżowego w którym jest także od nas p. Ania Adamczyk. Wspomniał także o zwiększeniu ilości pociągów na naszej trasie i wielu innych osiągnieciach. Dodał również że swoją pracą  służy też innym powiatom wchodzącym  w skład Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Każdy sukces to jego zadowolenie i radość. !

Jest bardzo dobrym Samorządowcem. Lubi pracować dla innych, dlatego chce dalej służyć przez kolejną kadencję. Proszę o poparcie mojej kandydatury w nadchodzących wyborach. Lista 6, miejsce 3 powiedział p. H. Szymański.

Prezes Agnieszka Konieczna – Stopa podziękowała za spotkanie.

notatkę sporządziła: Jadwiga Cicha

Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Henryk Szymański Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Henryk Szymański Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Henryk Szymański Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Henryk Szymański Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Henryk Szymański Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Henryk Szymański Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Henryk Szymański Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Henryk Szymański Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Henryk Szymański Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Henryk Szymański Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Henryk Szymański Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Henryk Szymański Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Henryk Szymański
Ikonka symbolizująca artykuł

Zaproszenie ma Wernisaż Malarstwa

2024-02-01
Zaproszenie ma Wernisaż Malarstwa
Ikonka symbolizująca artykuł

Warsztaty szydełkowania

2024-01-30

Szydełkowanie lub robienie na drutach, to sposób na kreatywne spędzenie wolnego czasu.

Ta przygoda sprawia każdemu ogromną radość i przyjemność. Tutaj spędzamy czas twórczo rozmawiając i szydełkując.

Każda wykonana praca sprawia nam ogromną radość i daje wielką satysfakcję tworzenia. Tworzymy  serwetki, maskotki,dekorujemy słoiczki, itp. Nasza opiekunka Aldonka rozbudza w nas wyobraźnię i twórczość pomagając zrealizować wymarzoną pracę.

Warsztaty szydełkowaniaWarsztaty szydełkowaniaWarsztaty szydełkowaniaWarsztaty szydełkowaniaWarsztaty szydełkowaniaWarsztaty szydełkowaniaWarsztaty szydełkowaniaWarsztaty szydełkowaniaWarsztaty szydełkowaniaWarsztaty szydełkowaniaWarsztaty szydełkowania
Ikonka symbolizująca artykuł

Przedstawiciele ZUS u seniorów

2024-01-25

Przedstawiciele naszej jednostki ZUS mieszczącej się przy ulicy Żwirowej w osobach : Marcin Tuliński i Marta Pawłowska odwiedzili seniorów, aby przekazać cenne informacje co można załatwić przez Internet w ZUS. Zachęcali seniorów mobilnych do korzystania z usług bez wychodzenia z domu. Wizyty online to duże ułatwienie z którego korzysta wiele osób. Jest bezpieczne. Większość spraw swoich można tą drogą załatwić m.in.wypłatę zasiłków, rentę, emeryturę czy też potwierdzenie profilu PUE. Zachęcali do założenia profilu, trzeba wejść na stronę www.zus.pl  odszukać zakładkę e-wizyty i zarezerwować się na określony dzień w którym można załatwić swój temat rozmowy. Należy zostawić swoje dane : imię i nazwisko, nr telefonu, adres e-mail kod pocztowy miejsca zamieszkania.

Przedstawiciele ZUS pokazali , jak można założyć konto na PUE.

Co daje nam profil zaufany? Otóż można przez niego załatwić sprawy administracyjne, wysłać deklaracje zgłoszeniowe do ZUS. Ten profil elektroniczny jest bezpłatny. Można dzięki niemu potwierdzić tożsamość, podpisać dokument podpisem elektronicznym. / www.gov.pl/  Możemy zgłosić dzięki temu profilowi utratę lub zniszczenie dowodu osobistego, złożyć wniosek o świadczenie +500, złożyć PIT . Tak dużą wiedzą dzielili się z nami w sposób przystępny. Wizyta przedstawicieli upłynęła w miłej i sympatycznej atmosferze. Dziękujemy.

 

 Przedstawiciele ZUS u seniorów Przedstawiciele ZUS u seniorów Przedstawiciele ZUS u seniorów Przedstawiciele ZUS u seniorów Przedstawiciele ZUS u seniorów Przedstawiciele ZUS u seniorów Przedstawiciele ZUS u seniorów Przedstawiciele ZUS u seniorów Przedstawiciele ZUS u seniorów Przedstawiciele ZUS u seniorów Przedstawiciele ZUS u seniorów
Ikonka symbolizująca artykuł

Spotkanie z adwokatem Mateuszem Idziak

2024-01-25

Mateusz Idziak jest adwokatem i właścicielem kancelarii adwokackiej w Kościanie. Jest absolwentem Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu. Ukończył studia na kierunku prawa oraz kierunku administracji uzyskując tytuł magistra. Zajmuję się : dochodzeniem należności, prawem cywilnym, karnym, rodzinnym oraz podmiotami gospodarczymi.

Pan Mateusz Idziak prowadzi nieodpłatną pomoc prawną na terenie Powiatu Grodziskiego.

W swojej praktyce prawniczej zajmuje się udzielaniem porad prawnych. Na naszym spotkaniu skupił się na stwierdzeniu nabycia spadku,kto go przejmuje, sprawy zapłaty podziału majątku,zniesienia współwłasności, zasiedzenie nieruchomości, odszkodowania wynikające z umowy. itp.

W jaki sposób sporządzić testament, aby był ważny.?

Aby testament był ważny testator osobiście  dokonuje rozporządzenia swoim majątkiem na wypadek śmierci. Spadkodawca umieszcza swoją ostatnią wolę i powołuje konkretnie wybrane przez siebie osoby. Może to być testament własnoręcznie napisany bez notariusza opatrzony własnoręcznym podpisem, datą.

Testament notarialny sporządzony w formie aktu notarialnego. Tutaj uiszcza się opłaty.

Testament ustny sporządza się w obecności trzech świadków ( obawa rychłej śmierci).Taki testament musi być spisany przed upływem roku od jego złożenia przed sądem.

Zmiany lub odwołania można dokonać w każdym czasie. Testament można przechowywać w domu. Warto jednak  przekazać spadkobiorcom gdzie jest przechowywany.

Jednak dla większego komfortu jest pozostawienie oryginału u notariusza i  zarejestrowanie w Notarialnym Rejestrze Testamentów.

Aby skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej adwokata Mateusza Idziak skontaktuj się pod nr tel. 512 489 813 podając informację ,ze jesteśmy z UTW Grodziska.

Podziękowaliśmy p. Mateuszowi Idziak za cenne informacje. W imieniu seniorów podziękowała prezes Agnieszka Konieczna- Stopa.

 

 

 Spotkanie z adwokatem Mateuszem Idziak Spotkanie z adwokatem Mateuszem Idziak Spotkanie z adwokatem Mateuszem Idziak Spotkanie z adwokatem Mateuszem Idziak Spotkanie z adwokatem Mateuszem Idziak Spotkanie z adwokatem Mateuszem Idziak Spotkanie z adwokatem Mateuszem Idziak
Ikonka symbolizująca artykuł

Noc Biologów UAM 2024 Uniwersytet im. Adama Mickiewicza

2024-01-13

Noc biologów

12 stycznia 2024r. zostaliśmy zaproszeni przez Wydział Uczelni  na XIII edycję Nocy Biologów Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Noc Biologów to wspólne przedsięwzięcie wydziałów biologicznych i przyrodniczych uniwersytetów i szkół wyższych, które zostało zaplanowane na 12 stycznia 2024r.

Hasłem przewodnim – Tajemnice życia od komórek do biosfery. Noc Biologów to festiwal naukowy skierowany zarówno do dzieci przedszkolnych (których było dużo), młodzieży szkolnej jak i osób dorosłych. Noc Biologów ma na celu przekazanie szerokiej wiedzy przyrodniczej od podstawowych wiadomości przyrodniczych (obserwowały i wykonywały doświadczenia przedszkolaki) do zagadnień problematycznych nurtujących współczesną biologię.

Noc Biologów spotyka się z ogromnym odzewem; tłumy młodzieży , seniorów Trzeciego Wieku , społeczeństwa miasta  Poznania poprzez upowszechnianie nauki, interesujące pokazy, aktywizujące warsztaty, prelekcje, zwiedzanie laboratoriów, wystawy, dyskusje, oraz materiały zamieszczone w holu Uczelni, radiu. Widać  niemalejącą potrzebę społeczną organizowania tego typu przedsięwzięć jako formę ustawicznego kształcenia.

Celem wydarzenia Nocy Biologów było przedstawienie podstawowych, ale ważnych zagadnień poszerzających wiedzę społeczeństwa na temat funkcjonowania świata przyrodniczego (min. Zdrowia ludzkiego, ochrony przyrody, organizmów modyfikowanych genetycznie).

Program zajęć był bardzo bogaty: laboratoria, pokazy, prezentacje z komentarzem na żywo, samodzielne doświadczenia , warsztaty i wykłady.

Jak powstają komórki nowotworowe prowadziła prof. UAM dr hab. Julia Durzyńska -wykład dot. mechanizmów genetycznych odpowiedzialnych za transformację nowotworową komórki prawidłowej.

Epigenetykasekwencja DNA  prowadziła dr hab. Mirosława Siatecka - dotyczył mechanizmów epigenetycznych zaangażowanych w ekspresję genów. Dlaczego identyczne bliźnięta wraz z wiekiem przestają być identyczne…,

Człowiek w warunkach wysokogórskich - fizjologiczne mechanizmy przystosowawcze a możliwe konsekwencje zdrowotne. Prowadził prof. UAM dr hab. Zbigniew Czapla. Głównym powodem złego funkcjonowania człowieka w wysokościach jest niskie ciśnienie tlenu. Dodatkowym negatywnymi czynnikami  wpływającymi na funkcjonowanie człowieka w wysokich górach są: zimno, odwodnienie i intensywne promieniowanie słoneczne. Ważne  są konsekwencje braku adaptacji organizmu do warunków wysokogórskich  ( choroba wysokogórska) obrzęk mózgu, płuc,.

Uczestniczyliśmy  w Pracowni Biologii Genomu gdzie prof. UAM dr hab. Aneta Piechalak omówiła jak zbudowane są białka, jakie są ich właściwości. Białka pełnią szereg funkcji życiowych min. Kontrolują wzrost, transportują hemoglobinę, biorą udział w przekazywaniu impulsów nerwowych, skurczów mięśni.

Białka przy podgrzewaniu w roztworze ulegają ścinaniu się włókien białkowych, przestają być aktywne., np. smażenie lub gotowanie jajka to właśnie tam zachodzi ten proces. Uczestnicy spotkania wykonywali kilka doświadczeń pod okiem p. prof. Niezapomniane wrażenie.!

Na holu uczelni realizowano Projekt przypinka  -  niepowtarzalne pamiątki z Wydziału Biologii . Narysuj lub pokoloruj obrazek związany z Wydziałem i przy pomocy tajemniczej maszyny zamykało się go w przypinkę.

Zainteresowanie Nocą Biologów było ogromne. Wiele wrażeń , emocji , tłumy zwiedzających, którzy pasjonują się biologią oraz liczny udział na wykładach, pokazach świadczy ,że ta nauka spotyka się z pasją, a jej znajomość może być przydatna w życiu codziennym i zawodowym. Biologia uczy ludzi jak produkować żywność, dlaczego należy się nawadniać, wyjaśnia dlaczego sen jest tak ważny oraz czego ludzie potrzebują, aby zachować zdrowie.

Wróciliśmy pełni niezapomnianych wrażeń. Dziękujemy Wydziałowi Uczelni za zaproszenie i naszej opiekunce p. prof. Anecie Piechalak .

Zobaczcie  relację foto

Notatkę sporządziła: Danuta Grzanowska

Zdjęcia wykonali: D.Grzanowska, Tadeusz Bożena Iwaszkiewicz, Agnieszka Konieczna - Stopa

Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024Noc Biologów UAM 2024
Ikonka symbolizująca artykuł

Klub seniora zaprasza

2024-01-08

Klub seniora zaprasza seniorów z gminy Grodzisk  na bal kostiumowy.

Miejsce spotkania CK Rondo 11 stycznia godz. 11.00

Klub seniora zaprasza
Ikonka symbolizująca artykuł

Wyjazd do Poznania UAM - 12 stycznia 24r./piątek/

2024-01-08

Przypominamy,że osoby,które zapisały się na Noc Biologów do UAM wyjazd z targowiska

12 stycznia /piątek/ godz. 14.30

Noc Biologów
Ikonka symbolizująca artykuł

Życzenia świąteczne

2023-12-17

Wszystkim naszym studentom z najlepszymi życzeniami

                                         Zarząd GS UTW

  Życzenia świąteczne'
Ikonka symbolizująca artykuł

Podsumowanie projektu

2023-12-16

     15 grudnia 2023r.w sali CK Rondo  odbyła się uroczysta gala podsumowująca projekt „ Aktywny senior to radosny senior”

W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście: radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Henryk Szymański,burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan, dyrektor OPS Wiesław Kasprzak, kierownik GCPŚ  Beata Głowacka, kierownik klubu Seniora Anna Koza,  dyrektor CK Rondo Tomasz Koza,instruktorzy prowadzonych  zajęć w ramach projektu ,delegacje  zaprzyjaźnionych uniwersytetów z Opalenicy z dziekan Elżbietą Adamczewską  i  Stęszewskiego UTW z prezes Danutą  Niedźwiecką. Oraz licznie przybyli seniorzy. 

Koordynatorzy projektu kol. Barbara Radomska - Witczak i Bożena Klonowska Iwaszkiewicz   dokonały podsumowania przedsięwzięć. Kol. Bożena  Iwaszkiewicz zaprezentowała pokaz multimedialny całego projektu ukazując wszystkie zajęcia  w jakich uczestnicy brali udział. Instruktorom prowadzącym zajęcia wręczono podziękowania. Dziękujemy Wam serdecznie.

 Kabaret OJOJOJ zaprezentował przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, gdzie występujący aktorzy ukazując nam  brak czasu na pieczenie pierników, pokazali w sposób humorystyczny, jak wiele rzeczy można kupić gotowych ,a tym samym ułatwiając sobie życie. Było wiele śmiechu!

W dalszej części uczestnicy zajęć podsumowujących projekt pokazali nam  z instruktorem  Tomaszem Dolatą sekwencje ruchów ćwiczeń tai chi , w jaki to sposób można wspomóc nasze zdrowie. Chińskie powiedzenie „Rozciągnij ciało o 1 cal, a przedłużysz życie o 10 lat.”

Następnie koleżanki, które uczestniczyły w zespole śpiewaczym tegoż projektu  „Srebrne nutki” zaśpiewały pastorałki i kolędy przy akompaniamencie instruktor  Marianny Frąckowiak. Na zakończenie „Srebrne Nutki” przekazały życzenia z pokazywaniem :” wesołych świąt z górą prezentów, o których śnisz, ja chcę ci życzyć tego samego życz mi….”/Feliz Navidad/

Ostatnia  część naszej Gali to poczęstunek przedświąteczny  przygotowany przez Bar Dworcowy :pierogi z kapustą i grzybami ,barszcz, lub zupa rybna, ryba , kapusta. Wszystko było smaczne .Przy kawie i słodkościach mile upływał czas przedświąteczny w rozmowach koleżeńskich. Każdy uczestnik spotkania otrzymał miły upominek z najlepszymi  życzeniami od Zarządu GSUTW .

Aby Nowonarodzony Chrystus obudził w nas to, co jeszcze uśpione, ożywił to, co już martwe.

Koleżankom Bożence i Basi za podjęcie trudu i realizację projektu, za poświęcony czas, zaangażowanie serdecznie dziękujemy. Wiemy, ile trudu Was to kosztowało, a my mieliśmy wiele atrakcyjnych , ciekawych zajęć.

„ Jeden z najgłębszych sekretów życia polega na tym, że tylko to wszystko , co robimy dla innych, jest tym , co naprawdę warto robić” / Carrol Lewis/

zdjęcia: Danuta Grzanowska,Bożena Iwaszkiewicz,Urszula i Jan Świtała

Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu
Ikonka symbolizująca artykuł

Świąteczne spotkanie w Opalenicy UTW

2023-12-09

8 grudnia br. delegacja naszego GSUTW uczestniczyła w spotkaniu świątecznym Opalenickiego UTW na zaproszenie p. DZIEKAN Elżbiety Adamczewskiej. Uroczystość odbyła się w Przedszkolu w pięknie udekorowanej świątecznie auli. Licznie zgromadzonych seniorów OUTW powitali dziekan Elżbieta Adamczewska i zastępca Krzysztof Primke.

W spotkaniu uczestniczył ks. dr Wojciech Wasiak , który wygłosił wykład o Matce Bożej Bolesnej, której serce  przeszyte jest siedmioma mieczami przypominającymi jej boleści , jakie musiała przenieść w swym sercu na drodze swego życia. Jej twarz jest smutna i zatroskana z załamanymi rękoma. Starzec Symeon przepowiada Maryi, że Jej duszę przeszyje miecz. A stanie się to dlatego,że jej synowi,będą się niektórzy sprzeciwiać.                           

Druga ukazana rzeźba  przedstawiała Maryję radosną i szczęśliwą z dzieciątkiem na ręku. Dla wiernych Maryja jest Królową Nieba i Ziemi, orędowniczką u Boga, wspomożycielką potrzebujących, uzdrowicielką i cudotwórczynią,a wreszcie Matką Boga i ludzi.

Wykładowca ks. dr wspomniał ,że współczesny młody chrześcijanin żyje  w zapędzeniu i w pogoni za doczesnością. Pragnie wszystko sobie podporządkować. Wielu szuka wygody i realizacji własnych marzeń.

A Maryja uczy tego, co jest naprawdę ważne. Ona jest wzorem kobiecości. Jej cechy może naśladować każdy. Są nimi bowiem prostota życia i pobożność, postawa pokory oraz wierność  i umiejętność służby drugiemu człowiekowi.

W drugiej części spotkania mieliśmy okazję posłuchać Opalenickiego Zespołu Wokalnego pod kier. dr Leszka Górki. To ceniony w środowisku dyrygent i chórmistrz, wykładowca akademicki. Zespół zaśpiewał pastorałki w nawiązaniu do wykładu maryjnego, niezapomnianą świąteczną piosenkę Kayahi Ding dong, kolędy do których chętnie wszyscy się włączyli śpiewając i czując zbliżającą się atmosferę świąt Bożego Narodzenia.

Ostatnia część spotkania to pyszne ciasto i kawa. Każdy uczestnik spotkania otrzymał na pamiątkę życzenia z pięknym  świątecznym stroikiem .

Za mile spędzony czas z naszymi przyjaciółmi serdecznie dziękujemy i zapraszamy na nasze spotkanie świąteczne 15 grudnia do CK Rondo godz. 16.00

Uczestnicy spotkania z prezes Agnieszką Stopą i z-cą Ewą Wolińską.                                                                                                         

 

Świąteczne spotkanie w Opalenicy UTWŚwiąteczne spotkanie w Opalenicy UTWŚwiąteczne spotkanie w Opalenicy UTWŚwiąteczne spotkanie w Opalenicy UTWŚwiąteczne spotkanie w Opalenicy UTWŚwiąteczne spotkanie w Opalenicy UTWŚwiąteczne spotkanie w Opalenicy UTWŚwiąteczne spotkanie w Opalenicy UTWŚwiąteczne spotkanie w Opalenicy UTWŚwiąteczne spotkanie w Opalenicy UTWŚwiąteczne spotkanie w Opalenicy UTWŚwiąteczne spotkanie w Opalenicy UTWŚwiąteczne spotkanie w Opalenicy UTWŚwiąteczne spotkanie w Opalenicy UTWŚwiąteczne spotkanie w Opalenicy UTWŚwiąteczne spotkanie w Opalenicy UTWŚwiąteczne spotkanie w Opalenicy UTW
Ikonka symbolizująca artykuł

Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego i Klub Seniora zapraszają

2023-12-04

Serdecznie zapraszamy Seniorów

Zapraszamy Seniorów
Ikonka symbolizująca artykuł

Chcesz poznać ryzyko cukrzycy, wybieraj edukację.

2023-12-01

Grupa diabetyków serdecznie zaprasza na spotkanie edukacyjne dotyczące ryzyka cukrzycy.

Ryzyko cukrzycy
Ikonka symbolizująca artykuł

Wyjazd do kina Wielkopolanin Buk

2023-12-01

Uprzejmie informujemy kol.kol , którzy zapisali się na wyjazd do kina na koncert na ekranie Andre Rieu "Snieżne Boże Narodzenie"

wyjazd 6 grudnia g.18.15 z targowiska.

Nasze wrażenia :

To był wyjątkowy mikołajkowy wieczór w kinie  Świąteczny Koncert Maestra André Rieu i jego Orkiestry Johanna Straussa!  Mam nadzieję, że wszystkim oglądającym go przypomni ten magiczny wieczór i wywoła na ich twarzach uśmiech i wzruszenie. Holenderski skrzypek André Rieu to jeden z najbardziej uwielbianych artystów świata. „Śnieżne Boże Narodzenie z André Rieu”!

Co roku Maestro organizuje w swoim rodzinnym Maastricht specjalne gwiazdkowe koncerty.

Sala kinowa wypełniona do ostatniego miejsca. André Rieu zamienił lokalną salę koncertową w magiczną śnieżną krainę, by wszystkim wielbicielom wspaniałej muzyki  dać skrzący się blaskiem zestaw kolęd i innych świątecznych przebojów.

Maestro zaprosił nas do swojego Zimowego Pałacu w Maastricht, abyśmy wspólnie mogli świętować ten magiczny czas. Przyłączyliśmy się do  zabawy, pełnej radosnej muzyki, romantycznych walców i niespodziewanych prezentów. Niech ten zbliżający się świąteczny czas będzie dla nas wszystkich wielką radością.

Sam André wyjaśnia ,że „Miłość jest muzyką naszych serc”. Nie zna granic. To najwspanialsza forma ekspresji, emocji i najpiękniejszych melodii, w życiu.

 Życzył wszystkim dużo miłości i pięknej muzyki. Mam też nadzieję, że tegoroczny koncert z Maastricht przyniósł nam wiele radości podczas oglądania go w kinie . Czyż nie jest to najlepsza rekomendacja, by właśnie tak spędzić w kinie cudowny czas ze swoimi bliskimi?

Na ten szalony i pełen humoru koncert złożyły się , jak zwykle, przeboje operetkowo-musicalowe, walce, polki i marsze Johanna Straussa, a także znane standardy rozrywkowe. Wystąpiła założona ponad 30 lat temu przez André jego Orkiestra Johanna Straussa, chór gospel, soliści oraz wyjątkowi goście.

Miłą niespodzianką dla uczestników kina podczas przerwy była lampka szampana. Pełni wrażeń wróciliśmy do domu. Oczekując na kolejną niespodziankę Maestra w kinie.!

Andre RieuAndre RieuWyjazd do kina Wielkopolanin BukWyjazd do kina Wielkopolanin BukWyjazd do kina Wielkopolanin BukWyjazd do kina Wielkopolanin BukWyjazd do kina Wielkopolanin BukWyjazd do kina Wielkopolanin BukWyjazd do kina Wielkopolanin BukWyjazd do kina Wielkopolanin BukWyjazd do kina Wielkopolanin Buk
Ikonka symbolizująca artykuł

Seniorze przyjdź na party w piżamie, kapciach ....

2023-11-21

Zapraszamy seniorów z gminy  na party piżamowe  24 listopada  godz. 16.00 Centrum Ekonomii Społecznej. Miła zabawa , konkursy , niespodzianki.

Party piżamowe w CES
Ikonka symbolizująca artykuł

Zapraszamy seniorów na galę podsumowującą projekt i spotkanie przedświąteczne

2023-11-14

Serdecznie zapraszamy kol. i kol na galę posumowującą projekt :

"Każdy senior to radosny senior"i spotkanie przedświąteczne , które odbędzie w CK Rondo 15 grudnia 2023r. o godz.16.00

Zaproszenie na spotkanie przedświąteczne i galę podsumowującą projekt
Ikonka symbolizująca artykuł

Wieczór andrzejkowy w Dymaczewie

2023-11-13

UTW Stęszew organizuje wieczór andrzejkowy z DJ w HOTELU SZABLEWSKI w Dymaczewie 29 listopada / środa / od 17.00- 21.00 Chętne osoby mogą zgłaszać się do kol. Ewy Wolińskiej

nr tel. 607 840 918 do piątku 15 listopada br.

Dojazd własnym środkiem lokomocji. Opłata od osoby 100zł  /gorąca kolacja, kawa, słodkie/

 

Wieczór andrzejkowy w DymaczewieWieczór andrzejkowy w DymaczewieWieczór andrzejkowy w Dymaczewie
Ikonka symbolizująca artykuł

Warsztaty psychologiczne

2023-11-12

10 listopada i 17.11. br. odbyły się warsztaty psychologiczne z p. Katarzyną Noskwicz POZ Wolsztyn. Pani Katarzyna to psycholog z 20 letnim stażem pracy pracująca na kilku oddziałach  ; dziecięcym, osób starszych, ZOL .Nasze warsztaty odbywały się w ramach projektu „Każdy senior, to radosny senior”. Te warsztaty miały  na celu ukazanie problemów z jakim seniorzy borykają się w życiu od wielu lat. Opowiadali, jak  to jest w życiu codziennym u swojej mamy, męża z którymi przebywają na co dzień oczekując wsparcia ze strony doświadczonego specjalisty.

Wspólna dyskusja, gdzie psycholog diagnozował i doradzał , gdzie pokierować pacjenta, do jakiego specjalisty. Poznałyśmy wiele indywidualnych doświadczeń seniorów, które na dany moment w życiu są najważniejsze.

Pani psycholog udostępniła pozycje książkowe, które mogą przydać się ,aby wspierać daną osobę.

 To była część teoretyczna warsztatów., ale najważniejszym ich elementem jest praca z daną osobą – a, to najtrudniejsze.( takie objawy, jak demencja inaczej otępienie  wynikające z nieprawidłowej  pracy mózgu, takich jak : utrata pamięci, dezorientacja, urojenia, trudności z mówieniem czy nietypowe zachowania.)

Warsztaty psychologiczneWarsztaty psychologiczneWarsztaty psychologiczneWarsztaty psychologiczneWarsztaty psychologiczneWarsztaty psychologiczneWarsztaty psychologiczneWarsztaty psychologiczneWarsztaty psychologiczneWarsztaty psychologiczneWarsztaty psychologiczneWarsztaty psychologiczneWarsztaty psychologiczneWarsztaty psychologiczneWarsztaty psychologiczneWarsztaty psychologiczneWarsztaty psychologiczneWarsztaty psychologiczneWarsztaty psychologiczneWarsztaty psychologiczneWarsztaty psychologiczneWarsztaty psychologiczneWarsztaty psychologiczneWarsztaty psychologiczneWarsztaty psychologiczneWarsztaty psychologiczneWarsztaty psychologiczneWarsztaty psychologiczne
Ikonka symbolizująca artykuł

Święto Niepodległości - wspólne śpiewanie pieśni

2023-11-08

Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. Upamiętnia rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

8 listopada br. spotkaliśmy się jak każdego  roku by uczcić nasze Święto Niepodległości 11 listopada przywrócone ustawą sejmową w 1989r.Obecnie to dzień wolny od pracy, uroczyście świętowany w całym kraju.

11 listopada rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z Józefem Piłsudskim - wodzem Narodu w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości przywróceniem granic naszego kraju.

Kabaret OJ OJ OJ  wystąpił z krótkim montażem „ o Niepodległej” ,a zespół śpiewaczy pod kier. Marianny Frąckowiak przygotował pieśni patriotyczne.

Mile rozbrzmiewał wspólny śpiew pieśni patriotycznych przy akompaniamencie Marianny Frąckowiak. Jesteśmy Polakami, a dla Polaka ważne są symbole narodowe: orzeł biały, biało-czerwona flaga. To nas łączy.

Święto Niepodległości - wspólne śpiewanie pieśnŚwięto Niepodległości - wspólne śpiewanie pieśnŚwięto Niepodległości - wspólne śpiewanie pieśnŚwięto Niepodległości - wspólne śpiewanie pieśnŚwięto Niepodległości - wspólne śpiewanie pieśnŚwięto Niepodległości - wspólne śpiewanie pieśnŚwięto Niepodległości - wspólne śpiewanie pieśnŚwięto Niepodległości - wspólne śpiewanie pieśnŚwięto Niepodległości - wspólne śpiewanie pieśnŚwięto Niepodległości - wspólne śpiewanie pieśnŚwięto Niepodległości - wspólne śpiewanie pieśnŚwięto Niepodległości - wspólne śpiewanie pieśnŚwięto Niepodległości - wspólne śpiewanie pieśnŚwięto Niepodległości - wspólne śpiewanie pieśniŚwięto Niepodległości - wspólne śpiewanie pieśniŚwięto Niepodległości - wspólne śpiewanie pieśniŚwięto Niepodległości - wspólne śpiewanie pieśniŚwięto Niepodległości - wspólne śpiewanie pieśniŚwięto Niepodległości - wspólne śpiewanie pieśniŚwięto Niepodległości - wspólne śpiewanie pieśniŚwięto Niepodległości - wspólne śpiewanie pieśniŚwięto Niepodległości - wspólne śpiewanie pieśniŚwięto Niepodległości - wspólne śpiewanie pieśniŚwięto Niepodległości - wspólne śpiewanie pieśniŚwięto Niepodległości - wspólne śpiewanie pieśniŚwięto Niepodległości - wspólne śpiewanie pieśniŚwięto Niepodległości - wspólne śpiewanie pieśni
Ikonka symbolizująca artykuł

Wizyta w OUTW na inauguracji

2023-11-07

19 października br. na zaproszenie dziekan OUTW Elżbiety Adamczewskiej delegacja naszego GSUTW w osobach Agnieszki Koniecznej – Stopy, Ewy Wolińskiej i Zofii Ogórek  uczestniczyła w inauguracji roku akademickiego 2023/ 2024

Grupa wokalna pod dyr. dra Leszka Górki odśpiewała „Gaude Mater Polonia”.

Uroczystość otworzyła dziekan OUTW Elżbieta Adamczewska.

Wśród licznie zaproszonych gości były też zaprzyjaźnione uniwersytety: z Miedzichowa, Zbąszynia i nasz grodziski UTW. Wykład inauguracyjny wygłosił Rektor Opalenickiego UTW prof. zw.dr hab. Stanisław Jankowiak,honorowy obywatel Opalenicy.

Uroczystość uświetnił występ chóru ”Pauza” ze Zbąszynia, który śpiewał a capella pieśni muzyki ludowej, rozrywkowej, a także patriotyczne pod kier. Krzysztofa Klorka.

Wizyta w OUTW na inauguracjiWizyta w OUTW na inauguracjiWizyta w OUTW na inauguracjiWizyta w OUTW na inauguracjiWizyta w OUTW na inauguracji
Ikonka symbolizująca artykuł

Światowy dzień cukrzycy - ważne informacje - przyjdź!

2023-11-06

Chcesz być na bieżąco z cukrzycą , znać ryzyko - to edukacja chroni nasze jutro.

Centrum Ekonomii Spolecznej w dniu 10 listopada o godz. 16.00- 18.00 organizuje spotkanie / sala na piętrze/

Centrum Kultury Rondo w dniu 29 listopada zaprasza na edukację z diabetologiem o 11.50- 12.35 oraz 12.55- 13.40

Centrum Kultury Rondo zaprasza 4 grudnia o godz. 14.00 - spotkanie o cukrzycy .Pamiętaj , że edukacja chroni nasze jutro.

Zapraszamy - organizatorzy Koło Diabetyków

Światowy dzień cukrzycyŚwiatowy dzień cukrzycyŚwiatowy dzień cukrzycy Światowy dzień cukrzycy
Ikonka symbolizująca artykuł

Ostatnie pożegnanie

2023-11-06

Z żalem przyjęliśmy wiadomość o odejściu śp. naszego Kolegi Jacka Skrzypczaka.

Ostatnie pożegnanieOstatnie pożegnanieOstatnie pożegnanie

Załączniki:

  1. Ostatnie pożegnanie (plik pdf 133KB)
Ikonka symbolizująca artykuł

Grodziskie Amazonki zapraszają

2023-10-02

16 pażdziernika Grodziskie Amazonki zapraszają na spotkanie do Promessy godz. 12.00

Rak piersi
Ikonka symbolizująca artykuł

Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024 GS UTW w Grodzisku Wlkp.

2023-09-27

Kolejne rozpoczęcie  nowego roku akademickiego tutejszego GS UTW odbyło 26 września br. się w niecodziennej scenerii. Miało bowiem miejsce na terenie Kampusu Morasko, t.j.  siedziby UAM Wydziału Biologii, uczelni sprawującej patronat nad naszym UTW. Wymagało to dojazdu na teren uczelni aż dwoma autokarami.Osobnym autokarem, trzecim przyjechała  Grodziska Orkiestra Dęta, która pod  kierownictwem pani Renaty Kubale,  na powitanie władz uczelni, zaproszonych gości i studentów UTW wykonała przed murami uczelni paradną  musztrę. Było to niezwykłe wydarzenie, nie mające dotąd miejsca w dziejach wydziału. Wysoki poziom wykonania poszczególnych utworów zachwycił wszystkich. Po wykonaniu  pamiątkowych zdjęć, wszyscy udali się do auli, gdzie nastąpiło uroczyste powitanie przez panią dziekan dr hab. Beatę Messyasz. Następnie prezes GS UTW Agnieszka Stopa powitała serdecznie zaproszonych gości. A byli to:  prof. dr hab. Aneta Piechalak, prof. dr hab. Małgorzata Garnczarska , prof. dr hab. Szymon Konwerski ,burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan , z-ca burmistrza Marcin Brudło, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Henryk Szymański, Andrzej Niczyperowicz honorowy prezes GS UTW.                                                       

Krótkie i serdeczne słowa wygłosili były burmistrz Grodziska Wlkp. Henryk Szymański – współzałożyciel tut. UTW , obecny burmistrz Piotr Hojan oraz honorowy prezes UTW Andrzej Niczyperowicz. Odbyło się także przyjęcie nowych studentów, którzy otrzymali  legitymacje         i dyplomy z rąk pani dziekan i prezes Agnieszki Stopy. Zasłużeni goście oraz pani dziekan otrzymali piękne wiązanki kwiatów, po czym miał miejsce interesujący wykład dra Jakuba Szymkowiaka. Wykład nosił tytuł:  „Social media w świecie zwierząt”.  Dotyczył on ekologii lasów, ekologii behawioralnej i informacji socjalnej mówiącej o tym jak zwierzęta uczą się od siebie, a także w jaki sposób się ostrzegają przed niebezpieczeństwem. Ciekawym przykładem było zachowanie się przylatujących   muchołówek, zaglądających do gniazd sikor, by przekonać się ile jest złożonych jaj. Bowiem im więcej jaj, tym bogatsze jest środowisko i warto się zagnieździć. Sikorki bogatki wykazują sporo sprytu w zdobywaniu pokarmu, potrafią nawet otwierać zakapslowane butelki ze śmietaną. Śpiew ptaków w większości nie jest dziedziczny genetycznie. Ptaki się uczą od innych, a u  trznadli wyróżnia się różne „dialekty” śpiewu. Nawet owady potrafią się uczyć. Przykładem były trzmiele, które by zdobyć pokarm, musiały najpierw przetoczyć podłożone kulki. 

Po wykładzie studenci i goście udali  się do dużej hali  na słodki poczęstunek z kawą i herbatą do wyboru, a następnie  wrócili do auli, gdzie czekała niespodzianka, w osobie sopranistki Gissele Czureji. Śpiewała ona znane utwory polskie i zagraniczne, brawurowo wykonując utwory romskie, za co otrzymała zasłużone brawa. Jeden z utworów zadedykowała swojej cioci, a naszej koleżance Ewie Wolińskiej. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie w siedmiu  grupach, poszczególnych pracowni wchodzących w skład zakładów uczelni. Pełni wrażeń wróciliśmy do Grodziska Wlkp. niezawodnymi autokarami pana Jana Kuleczki.

Zanotowała: Aleksandra Chwalisz

Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Otwarcie Roku Akademickiego 2023/2024Życzenia od Wojewody Wielkopolskiego
Ikonka symbolizująca artykuł

Zapraszamy seniorów z Ptaszkowa do GSUTW

2023-09-14
Zapraszamy seniorów z Ptaszkowa do GSUTW'
Ikonka symbolizująca artykuł

Serdecznie zapraszamy nowych studentów

2023-09-13

Chętnych studentów serdecznie zapraszamy na nowy rok akademicki 2023/2024

Nowy rok akademicki
Ikonka symbolizująca artykuł

Ważne informacje dla studentów

2023-08-25

Uprzejmie informujemy,iż od 1 września biuro GSUTW będzie czynne w środy od 14.00 - 16.00 oraz w piątki od 10.00 do 12.00, w tych godzinach  należy dokonać zapisów dotyczących  nowego roku akademickiego. Jest to bardzo ważne w związku z organizacją wyjazdową inauguracją  roku  akademickiego, która jest zaplanowana  na 26 września w Poznaniuw UAM na Wydziale Biologii i  musimy znać ilość osób , która będzie w niej uczestniczyć. Będzie to wyjazd  we wczesnych godzinach popołudniowych,o dokładnej godzinie powiadomimy.      

Ponadto  INFORMUJEMY, ŻE 13.09.2023r. O GODZ.16:00, W SALI GCPŚ  „PROMESSA”, ODBĘDZIE SIĘ ZEBRANIE ORGANIZACYJNE , NA KTÓRYM PRZEDSTAWIMY:

  • ORGANIZACJĘ INAUGURACJI ROKU AKADEMICKIEGO 2023/24
  • PLANY ZAJĘĆ  NA WRZESIEŃ I PAŹDZIERNIK
  • KONTAKT  TELEFONICZNY   48 791 983 3

    BIURO PROWADZI ZAPISY OSÓB DEKLARUJĄCYCH WSTĄPIENIE W SZEREGI NASZEGO STOWARZYSZENIA

                                                             Zarząd i Rada Programowa

Ikonka symbolizująca artykuł

Aktywny Senior w domu

2023-08-13

Regularna aktywność fizyczna w widoczny sposób poprawia jakość życia Seniorów. Ruch nie tylko ma wpływ na lepszą pracę mięśni, ale też dodaje energii i polepsza samopoczucie. Dlatego jako Adamed dla Seniora postanowiliśmy przygotować dla Osób Starszych zestawy ćwiczeń, które z łatwością mogą wykonać w domu.

Link do ćwiczeń: Aktywny Senior w domu - zestaw treningowy A

Ikonka symbolizująca artykuł

Zaproszenie do Albertowska

2023-07-06

Koło Gospodyń Wiejskich w Albertowsku serdecznie zaprasza w letnie popołudnie na Festiwal Mleka  muuusisz tu wpaść 8lipca 2023r.godz. 16.00

Zaproszenie do Albertowska na Festiwal Mleka
Ikonka symbolizująca artykuł

Przeżyjmy to jeszcze raz! - 15 lecie naszego Stowarzyszenia UTW

2023-07-04

25 maja br.  obchodziliśmy Jubileusz 15 lecia naszego Stowarzyszenia.Było to wydarzenie dla nas wielkim przeżyciem. Zobacz to jeszcze raz w prezentacji -otwierając ten link.

Ikonka symbolizująca artykuł

Gimnastyka ogólnorozwojowa w ramach projektu "Aktywny senior..."

2023-06-30

Gimnastyka ogólnorozwojowa w ramach projektu „ Aktywny senior  to radosny senior”

Zajęcia gimnastyki ogólnorozwojowej w ramach projektu prowadzone są przez p. Annę ŁUCZAK.

Ćwiczenia mają charakter funkcjonalny, oparte na naturalnych formach ruchu. Aktywność fizyczna stanowi ważny element naszego życia. Dzięki regularnej aktywności zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób wieku podeszłego, poprawia sprawność układu krążeniowego oraz układu oddechowego. Ruch wpływa na poprawę nastroju, co u osób starszych jest niezwykle istotne.

Istotnym elementem naszych ćwiczeń są ćw. Oddechowe, które pozwalają dotlenić organizm, zrelaksować się , usprawnić metabolizm.

Przede wszystkim są dodatkowym atutem do wyjścia z domu, integrować się z nowymi osobami. /D.G./

Gimnastyka ogólnorozwojowaGimnastyka ogólnorozwojowaGimnastyka ogólnorozwojowaGimnastyka ogólnorozwojowaGimnastyka ogólnorozwojowaGimnastyka ogólnorozwojowaGimnastyka ogólnorozwojowaGimnastyka ogólnorozwojowa
Ikonka symbolizująca artykuł

Seniorze śpiewać każdy może!

2023-06-30

W ramach projektu „ Aktywny senior , to radosny senior” powstał zespół śpiewaczy. Na spotkanie przyszły osoby , które lubią śpiewać.

Zespół prowadzi p. Marianna Frąckowiak nauczycielka , która ukończyła Akademię Muzyczną – dyrygentura .

Śpiewanie w grupie ma szczególną skuteczność  - poprawia samopoczucie osamotnienia, wzmacnia pamięć, poprawia motorykę i sprawność narządów mowy.

Śpiew to zdrowie ! rozładowuje emocje, dotlenia organizm wpływa na dobry sen, wzmacnia mięśnie mimiczne twarzy, opóźnia procesy starzenia, pomaga walczyć z samotnością. Zmusza nas do zachowania właściwej postawy ciała, która jest nieodzowna podczas śpiewania .

Pierwsza próba spotkania wyszła zadowalająco były koleżanki , które odważyły się śpiewać indywidualnie, na dwa głosy . Brzmiało bardzo ładnie./D.G./

Seniorze śpiewać każdy może!Seniorze śpiewać każdy może!Seniorze śpiewać każdy może!Seniorze śpiewać każdy może!Seniorze śpiewać każdy może!Seniorze śpiewać każdy może!
Ikonka symbolizująca artykuł

Spotkanie integracyjne w Albertowsku

2023-06-30

Spotkanie integracyjne w Albertowsku w ramach projektu -„Aktywny senior to radosny senior”

Inicjatorki projektu Bożenka Iwaszkiewicz i Basia Radomska -Witczak założyły w projekcie integrację z środowiskiem wiejskim , zaprosić seniorów z Albertowska do GSUTW. 

Albertowsko to wieś najbardziej oddalona od miasta, znajdująca się w zachodniej części gminy Grodzisk Wlkp. Rozproszona zabudowa bywa dla jednych kłopotem, a dla innych  dodaje uroku temu miejscu wnosząc atmosferę ciszy i spokoju.

Widać  ,że mimo dzielącej odległości mieszkańcy są dla siebie mili i serdeczni ,a dla zwiedzających tak jak my seniorzy GSUTW niezwykle gościnni.

Przesympatyczne spotkanie, które miało miejsce w wiejskiej świetlicy Albertowska.

Przewodnicząca Koła KGW p. Weronika Tullin wraz zespołem przygotowały na nasze spotkanie prawdziwą ucztę. Na stole znalazł się poznański gzik ze szczypiorkiem, świeży smalec /przygotowały nasze kol. Basia i Bożenka/, ogórek małosolny, sery smażone , białe z koperkiem , papryką, czarnuszką, lubczykiem. ( niektóre można było kupić), galaretka z zsiadłego mleka! (mniam, mniam)

Zebranych seniorów powitała kol. Bożenka Iwaszkiewicz, a przewodnicząca Rady Programowej Basia Radomska – Witczak  przekazała założenia tego projektu - integracja seniorów wsi Albertowsko z seniorami uniwersytetu.

Kol. prezes Agnieszka Stopa podziękowała za przygotowanie tego spotkanie inicjatorkom projektu: Bożence i Basi. Kabaret „OJOJOJ” przedstawił krótkie scenki  na wesoło z życia uniwersytetu, którego autorką była kol. Krysia Pilarska.

Ponadto paniom z KGW Albertowsko PODZIĘKOWANO naszymi krówkami z logo GSUTW za pomoc w przygotowaniu w/w spotkania.

Przewodnicząca KGW Weronika Tullin opowiedziała o swojej wsi  i jej mieszkańcach. Mimo ,że nie ma sklepu to autobus codziennie przywozi świeży chleb mieszkańcom. Kochamy to, co robimy , kochamy naszą wieś powiedziała pani Weronika.

Kolejną atrakcją spotkania była krówka Alberta, która cieszyła się dużym wzięciem. Każdy mógł wydoić krówkę, zrobić sobie zdjęcie grupowe lub indywidualne. Śmiechu i radości było co nie miara! Krówka Alberta dzielnie pozowała do zdjęć.

Na zaproszenie p. Joanny K. swoich zdolności artystycznych mogły spróbować kol. umieszczając na płocie pędzlem swoje rysunki. Płot przy świetlicy wiejskiej stał się radosny i  wesoły.

Tak mile i serdecznie upłynął nam czas z seniorami gościnnej wsi Albertowsko, którzy zapraszają  nas na Festiwal Mleka  za tydzień tj. 9.07.23r.Projektodawcą jest przewodnicząca KGW  P. Weronika Tullin. Celem tego projektu  to ukazanie szerokiej gamy produktów z mleka. Przepisy smacznych przetworów , które kosztowałyśmy panie nam zdradziły. Oto one.

Pełni wrażeń wróciliśmy do domu, a podziękowań i uśmiechów dla Pań  z KGW nie było końca. /Zdjęcia : Barbara Radomska - Witczak, Danuta Grzanowska, Bożena Iwazkiewicz/

1.Przepis na koktail mleczny:

1 l słodkiego mleka

2 śmietanki 36%

1/2 szklanki cukru pudru

dowolne owoce : maliny , truskawki , jagody

wszystko zmiskować i dodać do ubitej śmietanki - smacznego!

2. Galaretka z kwaśnego mleka:

 4 szklanki kwaśnego mleka

0,5 szklanki cukru pudru

1 cukier waniliowy

1 cytryna

2 dag żelatyny

wykonanie: Mleko roztrzepać, dodać cukier, startą skórkę z całej cytryny, cukier waniliowy. Na konie dodać rozpuszczoną żelatynę. SMACZNEGO!

Spotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w AlbertowskuSpotkanie integracyjne w Albertowsku
Ikonka symbolizująca artykuł

Spotkanie Wielkopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku

2023-06-27

Prezes GSUTW Agnieszka Konieczna-Stopa i Z-ca Prezesa GSUTW Ewa Wolińska odbyły szkolenie w Sierakowie.

Szkolenie było bardzo owocne, wyniosłyśmy dużo nowych przemyśleń, które przeniesiemy na grunt naszego uniwersytetu.

Pozdrawiam Agnieszka

Spotkanie Wielkopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku'Spotkanie Wielkopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku'Spotkanie Wielkopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku'Spotkanie Wielkopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku'

Załączniki:

  1. Spotkanie Uniwersytetów Trzeciego Wieku (plik docx 59KB)
  2. Spotkanie Wielkopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku' (plik pdf 614KB)
Ikonka symbolizująca artykuł

Wyjazd rekreacyjny do Pszczewskiego Parku Krajobrazowego

2023-06-22

Wyjazd rekreacyjny do Pszczewa

Piękny słoneczny dzień spędziła ze sobą nasza  grupa seniorów na wyjeździe rekreacyjnym do Pszczewskiego Parku Krajobrazowego . Wspaniała okazja, aby spędzić dzień w przyjaznej atmosferze, porozmawiać, zrelaksować się. Wyjazd senioralny był realizowany w ramach projektu „ Aktywny senior , to radosny senior”, którego autorami są nasze wspaniałe koleżanki : Bożenka  Iwaszkiewicz i Basia Radomska – Witczak.

Piękna krajobrazowo miejscowość Pszczew  położona wśród lasów i jezior w województwie lubuskim na terenie gminy Międzyrzecz, Przytoczna, Trzciel. Jeziora Chłop, Lubikowskie, Szarcz urzekają czystością wód i położone w lesie . Chętnie są odwiedzane przez turystów.

Cennym elementem krajobrazu parku i jego okolic są zabytki kultury materialnej. Do najciekawszych należą:

  -   w Pszczewie – późnorenesansowy kościół z XVII wieku p.w. św. Magdaleny

  -  barokowa plebania z XVIII wieku,

  - park zabytkowy przy plebanii i kościele, pałac z parkiem podworskim,

  -  Muzeum Regionalne „Dom Szewca”.

Po drodze do Pszczewa   zwiedziliśmy piękną plantację lawendy w Silnej , która rozpościera się na  ponad hektar kwietnych ścieżkach. To miejsce spokoju  i natury w otoczeniu przyrody. Każdy miał okazję pospacerować po lawendowym polu , zrobić zdjęcia, wysłuchać ciekawych informacji od właścicielki tego miejsca, powąchać  i odwiedzić sklepik lawendowy.

Był czas na kawę , lody  czy piwo w zacisznym miejscu przy jeziorze.

Z wieży widokowej podziwialiśmy walory krajobrazowe i  przyrodnicze. Na tym terenie gminy istnieje sieć ośrodków wypoczynkowych, punktów informacji oraz szlaków turystycznych, pieszych, rowerowych i kajakowych. Ośrodki wypoczynkowe są zlokalizowane przede wszystkim nad jeziorami Chłop, Szarcz i Jeziorem Lubikowskim.

Malowniczo położone jezioro Szarcz, czysta woda, gdzie mieliśmy możliwość brodzenia brzegiem jeziora podziwiając walory krajobrazowo – przyrodnicze , a potem jedząc na tarasie smaczny obiad.

To był piękny dzień, pełen wrażeń w przyjaznej atmosferze i relaksu z seniorami . Za co dziękujemy naszym koleżankom Bożence i Basi.

 

PszczewPszczewPszczewPszczewPszczewPszczewPszczewPszczewPszczewPszczewPszczewPszczewPszczewPszczewPszczewPszczewPszczewPszczewPszczewPszczewPszczewPszczewPszczewPszczewPszczewPszczewPszczewPszczewPszczewPszczewPszczewPszczewPszczewPszczewPszczewPszczewPszczewPszczewPszczewPszczewPszczewPszczew
Ikonka symbolizująca artykuł

Zebranie organizacyjne odwołane

2023-06-07

Uprzejmie informujemy ,że spotkanie organizacyjne w dniu 7 czerwca br. jest odwołane.

                                                               Zarząd

 

Ikonka symbolizująca artykuł

Gimnastyka w wodzie w ramach projektu "Aktywny senior to radosny senior"

2023-06-03

1 czerwca rozpoczynamy gimnastytkę w wodzie w ramach projektu"Aktywny senior  to radosny senior".Zajęcia prowadzi instruktor.

12344
Ikonka symbolizująca artykuł

Warsztaty z ekologii

2023-06-02

W środę 31 maja br.odbyły się warsztaty podnoszące świadomość ekologiczną prowadzone przez inspektora ds. ekologii z Urzędu Miasta w Grodzisku Wlkp. mgr Romana Janasa.

234567891011121314151617
Ikonka symbolizująca artykuł

Nordic Walking na trasie Grodzisk - Gnin - Grodzisk

2023-06-01

30 maja br. grupa chętnych wybrała się na marsz z kijkami z Grodziska do Gnina i spowrotem. Łącznie pokonaliśmy trasę 10 km. To jest dyscyplina , która angażuje 90%mięśni.To forma sportu dla każdego, niezależnie od wieku.Nordic Walking poprawia kondycję, odciąża kręgosłup, stawy. Tracimy kalorie.Pozytywne efekty nordic walkingu można już zaobserwować po kilku tygodniach regularnego maszerowania. Warunkiem jest regularność treningów 3 treningi tygodniowo po ok.40 - 60 minut.

Czy wiesz ,że maszerowanie z kijkami ma zbawienny wpływ na zdrowie - pomaga zapobiegać chorobom ukladu krążenia,dotlenia organizm,poprawia kondycję zmniejsza ból pleców, przyspiesza metabolizm ,ułatwia trawienie, pozbywasz się napięcia.

Na naszej trasie organizator zapewnił nam drożdżówki, a napoje każdy we wlasnym zakresie.Maszerując podziwialiśmy piękno budzącej się przyrody.Słońce przygrzewało, śpiew ptaków napawał radością.Maj to najpiękniejszy miesiąc w roku z którym będą nam się kojarzyć: budząca się do życia przyroda, zapach bzu, konwalii,zapach drożdżowego ciasta i dobrym słowem wypowiedzianym z czułością. To wszystko niewątpliwie przywodzi na myśl MAMĘ.

12345677
Ikonka symbolizująca artykuł

Ostatnie Pożegnanie

2023-05-29

Żegnaj Droga Majko!

Niezwykle ciężko jest pisać w czasie przeszłym  o kimś,  kto jeszcze przed chwilą był wśród nas. Nasza Droga Koleżanka Maria Bączkiewicz, znana pod imieniem Majka, zasilała szeregi naszego UTW od wielu lat. Konkretnie już od 2012 roku.  Ukochana przez uczniów biolożka, zawsze życzliwa i skora do pomocy.

 Rodzinna tragedia, jaką przeżyła osłabiła Jej aktywność, ale na szczęście nie spowodowała utraty kontaktu z naszą uczelnią.  Dopóki zdrowie dopisywało brała udział w różnych spotkaniach, wyjazdach czy imprezach organizowanych przez UTW, jak i Gminne Centrum Pomocy Środowiskowej. Lubiła ogród i kwiaty, a te były właśnie w rozkwicie, gdy poważnie zaniemogła.  Można się pocieszać myślą, że długo nie cierpiała. Zapamiętamy Cię Majko, jako serdeczną, mile uśmiechniętą osobę. Będzie nam Ciebie brakować.

                                          Zasmuceni  Studenci GSUTW w Grodzisku Wlkp.

                                                               GSUTW w Grodzisku Wlkp.

123
Warning: getimagesize(https://files.loginn.pl/files/grodziskgsutw/37901_31052023130517_4.JPG): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/server731134/ftp/www/osrodki/grodziskgsutw_www/srodek_artykul_galeria.php on line 9
456

Załączniki:

  1. 1 (plik pdf 103KB)
Ikonka symbolizująca artykuł

Turniej Strzelecki o Puchar Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego

2023-05-27

Drugi dzień obchodów Jubileuszu 15 LECIA GSUTW pod hasłem „Viva Seniorzy – to już 15 lat” odbył się w Ośrodku Sportu i Rekreacji  Wigwam w Zdroju .

Turniej Strzelecki o Puchar Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego miał na celu indywidualne  zawody strzeleckie , gry i zabawy sportowe. Prezes Stowarzyszenia Agnieszka Konieczna – Stopa powitała uczestników razem z zastępcą burmistrza Marcinem Brudło.

Przewodnicząca Rady Programowej Barbara Radomska – Witczak przedstawiła zakres konkurencji sportowych i odpowiedzialne osoby. Słoneczna pogoda , która dopisała nam pierwszego i drugiego dnia sprzyjała wszystkim zamierzonym konkurencjom w sympatycznej atmosferze. Było śmiechu co nie miara oraz towarzyskich pogaduszek. Zabawą cofnęliśmy się wspomnieniami do szkolnych lat.

Można było wypić kawę i smakować pyszny placek drożdżowy z GS SCH , a Bar Dworcowy przygotował ciepły poczęstunek .W tym dniu przypadał Dzień Matki po złożonych życzeniach wszystkim Mamom wznieśliśmy razem toast lamką szampana.

Kol. Tadziu Iwaszkiewicz był odpowiedzialny  za sporządzenie wyników zawodów strzeleckich, które  podsumował na zakończenie sportowej rywalizacji turnieju.

 I  miejsce i  PUCHAR  zdobyłJan Świtała

II  miejsce i Puchar zdobyła – Barbara Radomska – Witczak

 III miejsce i Puchar zdobyła – Danuta Szkoda

Zwycięzcom gratulujemy!

Puchary wręczał Włodarz Miasta Piotr Hojan.

Kolejny  mile spędzony dzień razem z seniorami zapisał się w naszej pamięci, że możemy czerpać z życia pełnymi garściami.

Turniej Strzelecki cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród nas.

Dziękujemy obsłudze strzelnicy panom: Maciejowi Kandulskiemu, Wojciechowi Roszak i Lechowi Tomys.

1234578910121314151617181920212223242526272829303233343536
Ikonka symbolizująca artykuł

Jubileusz 15 lecia Grodziskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku

2023-05-26

Wczoraj 25 maja br.  nasze Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku obchodził 15 lecie swego istnienia. Spotkaliśmy się wraz z zaproszonymi gośćmi, Orkiestrą Dętą im. Stanisława Słowińskiego przed ratuszem, gdzie podziwialiśmy ich wytęp.

Następnie razem z orkiestrą  przemaszerowaliśmy do CK Rondo na główną część uroczystości. Jubileusz był okazją do podsumowania i podziękowania za współpracę  i pomoc w realizacji podejmowanych inicjatyw.

Prezes GSUTW Agnieszka Konieczna – Stopa podczas swego wystąpienia i prezentacji multimedialnej dokonała posumowania. Wielu seniorów tutaj odkrywa swoje talenty ,bo przez minione 15 lat daliśmy się poznać jako aktywna grupa.

Cieszymy się naszym uniwersytetem tutaj seniorzy mogą rozwijać swoje pasje , zainteresowania robić to, co sprawia przyjemność i satysfakcję. Studenci mogą poszerzać swoją wiedzę, nabywać umiejętności i nadrabiać zaległości na które kiedyś nie było czasu.

Podczas uroczystej Gali wręczono podziękowania za współpracę. Otrzymali je: burmistrz Piotr Hojan, starosta Mariusz Zgaiński, radny sejmiku województwa wielkopolskiego Henryk Szymański, honorowy prezes GSUTW Andrzej Niczyperowicz, honorowy rektor GSUTW Włodzimierz Łęcki, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Wiesław Kasprzak, kierownik GCPŚ Beata Głowacka, dziekan Wydziału Biologii UAM dr hab. Beata Messyasz, dr Aneta Piechalak , nadkom. Kamil Sikorski, komendant KPP w Grodzisku mł. Insp. Roma Figaszewska , dyrektor ZST Anna Matysiak, dyrektor LO Katarzyna Pierszalska, dyrektor SP1 Piotr Stasiłowicz,  dyrektor Gminnego Przedszkola im. Krasnala Hałabały Alicja Andrys, inspektor ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi Joanna Kalińska, kapelmistzr Grodziskiej Orkiestry Dętej Renata Kubale, instruktor Zespołu Tańca Ludowego  Cybinka Grodzisk Marcelina Floraszek, dyrektor CK RONDO Waldemar Łyczykowski, kierownik ds. gospodarczych CK Rondo Rafał Adamczewski, Prezes GS SCH W Grodzisku Wielkopolskim Zbigniew Woźniczak , właściciel Olejarni Krzysztof Gałkowski, właściciele firmy Dąbex Hanna i Marek Nowakowie , prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Grzegorz Pełko, prezes Banku Spółdzielczego Bartosz Wieczorek , prezes firmy LEXIT Mebel Magdalena Ścieżyńska oraz właściciele aptek „Lekabel” Emilia Szymańska – Borowczak.

Wyróżniono też szczególnie zasłużonych studentów , którzy najdłużej związani są z uniwersytetem: Barbarę Radomską – Witczak, Bożenę Iwaszkiewicz, Danutę Grzanowska, Barbarę Szczeszek, Marię Stańczyk, Zofię Ogórek.

Miłym zaskoczeniem było dla nas jako wyraz uznania nadanie przez Radę Miejską w Grodzisku Wielkopolskim MedaluZasłużony dla Miasta i Gminy Grodzisk Wielkopolski.

Podczas naszej gali nie zabrakło występów artystycznych artystów grupy tanecznej  ze Szkoły Podstawowej nr 1 , Zespołu Tańca Ludowego Cybinka Grodzisk oraz uczennicy  Oliwii Paszkowskiej ze SP1. Artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami przez seniorów. Dziękujemy Wam za uświetnienie uroczystości.

Goście w swoich wystąpieniach gratulowali zapału, entuzjazmu do działania. Dziękujemy za słowa uznania.

zdjęcia:Marcin Chróst

 

12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334363738394041424344454647484950515253545556575859606061626364656667686970717273747576777879808181898485868788899091929394959697989910010110210310410510610710810911011111211311411511611711811811912012112212312412512612712812913013113213313413513613713813914014114214314414514614714714814915015115215315415515615715815916016116216216316416516616716816917017117217317417517617717817918018018118218218318418518618718818919019119119219319419519619719819920020133323
Ikonka symbolizująca artykuł

GSUTW zaprasza na....

2023-05-23
Warsztaty podnoszące świadomość ekologiczną - plakat
Ikonka symbolizująca artykuł

Rajd rowerowy na trasie Grodzisk - Opalenica - Opalenica - Grodzisk

2023-05-17

17 maja br. grupa uczestników rajdu rowerowego  spotkała się w godzinach rannych przy CES – Dworzec, by udać się na zaplanowaną wycieczkę  Grodzisk - Opalenica, Opalenica – Grodzisk.

Pod opieką naszych cyklistów: Bożenki, Tadzia i Jasia ruszyliśmy w trasę  podziwiając piękną przyrodę o tej porze roku. Po drodze zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia na tle kwitnącego rzepaku.

Trasa do Opalenicy minęła nam szybko. Na wjeździe do miasta czekał na nas nasz kolega Stasiu , który był naszym przewodnikiem . Stasiu przyjeżdża na nasze zajęcia  GSUTW.

Mieliśmy okazję zobaczyć na Rynku UM , kościoły św. Mateusza i św. Józefa, który był świątynią ewangelicką do 1945r. , a obecnie jest kościołem rzymskokatolickim.

Następnie pojechaliśmy szlakiem rowerowym do Hotelu Remes położonego w sercu Wielkopolski, który zachęca do aktywnego , zdrowego  wypoczynku na zewnątrz i wewnątrz hotelu.

Odpoczynek przy kawie zaplanowaliśmy w kawiarni pięknie usytuowanej na zewnątrz konsumując drożdżówki, które  zapewnił nam organizator.

Po zregenerowaniu ruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Słońce z częściowym zachmurzeniem i lekkim wietrze towarzyszyło nam na trasie przy dobrych humorach.

Rajd rowerowy na trasie Grodzisk - Opalenica 123467891012131415182524232221201926282930
Ikonka symbolizująca artykuł

Viva seniorzy GSUTW - to już 15 lat

2023-05-16

Program uroczystej Gali z okazji 15 lecia:

123
Ikonka symbolizująca artykuł

Projekt "Aktywny senior to radosny senior"

2023-05-11
Logo flaga i godło PL + logo MRiPS

INFORMACJA O PROJEKCIE

Projekt dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021 -2025”. EDYCJA 2023 ustanowionego uchwałą nr 167 Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2020 r. (M. P. poz. 1125);

Głównym celem Programu jest zwiększenie uczestnictwa osób starszych we wszystkich dziedzinach życia społecznego poprzez wspieranie aktywności organizacji pozarządowych działających na rzecz seniorów.

Program ma za zadanie przyczynić się do wzrostu zaangażowania osób starszych w kontakty społeczne poprzez wzbogacenie oferty zagospodarowania ich czasu wolnego, zwiększanie zaangażowania osób starszych w procesy partycypacyjne zachodzące w życiu publicznym, podnoszenie kompetencji cyfrowych seniorów i kształtowanie postaw sprzyjających wykorzystywaniu nowych technologii w życiu codziennym, oraz budowanie pozytywnego wizerunku starości i starzenia się, a także rozwijanie kompetencji społecznych (wiedzy, umiejętności, postaw) wobec starości u osób w każdym wieku.

Termin realizacji: 01 kwietnia 2023 do 31 grudnia 2023r.

Instytucja Zarządzająca:  Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) – Departament Polityki Senioralnej;

Nazwa projektu: "Aktywny senior to radosny senior"

Priorytet I. Aktywność społeczna

Wartość dofinansowania :   34 970, 00 zł

Całkowity koszt inwestycji:  38 745,00 zł

Celem głównym zadania „Aktywny senior to radosny senior” jest zwiększenie udziału osób starszych w aktywnych formach spędzania czasu wolnego na terenie gminy miejsko-wiejskiej Grodzisk Wielkopolski.

Czytaj całość artykułu "Projekt "Aktywny senior to radosny senior""

Załączniki:

  1. Informacje o projekcie (plik pdf 820KB)
  2. Harmonogram zajęć (plik pdf 518KB)
Ikonka symbolizująca artykuł

Gazeta Senior

2023-04-22

Najciekawsze treści z portalu gazetasenior.pl

Konkurs „Apetyt na życie” – organizowany przez portal Flexi.pl – wyłoni i doceni osoby 50+, które realizują swoje marzenia, a wiek nie jest dla nich przeszkodą. Pasję na Flexi.pl rozumieją szeroko od wypieków, makram, przez fotografię, podróże, po poezję, taniec, malarstwo czy wytrwałą pracę. Konkurs na najciekawsze fotografie ukazujące „Apetyt na życie” rozstrzygnie jury, a galerie fotografii dopełnią opisy. „Gazeta Senior” objęła konkurs patronatem medialnym. Zgłoszenia ruszają 13 kwietnia, szczegóły znajdziesz na portalu Flexi.pl.

Film „Niebieska linia”. Czy wszystko można wybaczyć? [w kinach od 14 kwietnia]

Ikonka symbolizująca artykuł

Wrażenia z wycieczki do Krakowa w zakładce Nasze Podróże

2023-04-21
Ikonka symbolizująca artykuł

Ostatnie pożegnanie

2023-04-20

Załączniki:

  1. Ostatnie pożegnanie (plik pdf 104KB)
Ikonka symbolizująca artykuł

Życzenia wielkanocne

2023-04-14

Otrzymaliśmy życzenia wielkanocne od:

Życzenia wielkanocneŻyczenia wielkanocneŻyczenia wielkanocneŻyczenia wielkanocneŻyczenia wielkanocneŻyczenia wielkanocne
Ikonka symbolizująca artykuł

Warsztaty z zakresu zielarstwa - Baba w papilotach

2023-04-13

Zielarka od 7 boleści

W środę 12 kwietnia mieliśmy przyjemność spotkania  z p. mgr Anetą Grzelka (dietetyk) doradcą medycyny naturalnej, która odbyła z nami warsztaty z zakresu zielarstwa oraz wykorzystania ziół do budowania odporności organizmu i poprawy zdrowia seniorów.

Zajęcia odbyły się w Parku Miejskim ,gdzie pokazała nam i zwróciła uwagę na wiele ziół po których depczemy. Potęga Pana Boga w deptanych roślinkach!

Natura obdarza nas na każdym kroku bogactwem roślin, które mogą służyć wspieraniu naszego zdrowia, urody i dobrego samopoczucia.

Jak wykorzystać otaczające nas rośliny w swojej apteczce, kuchni czy kosmetyce?

Warsztaty zielarskie DOOKOŁOA WSZĘDZIE ZIOŁA poprowadziła  dietetyczka, zielarka i fitoterapeutka   (kobieta lecząca ziołami i ich pochodnymi) Aneta Grzelka oraz Joanna Cichocka, właścicielka Zielarni -  Natura Śremskie Centrum Ziołolecznictwa i Naturoterapii.

Baba w papilotach” lub purpurowa jasnota – zioło , które po umyciu zalewamy zimną wodą i gotujemy pod przykryciem , odstawiamy na  12 h. Przecedzamy przez sitko i wlewamy do słoiczka.

2 łyżeczki do herbatki dodawać – siła lecznicza -  świetny na migrenę.

Czytaj całość artykułu "Warsztaty z zakresu zielarstwa - Baba w papilotach"

Zdjęcie z warsztatówZdjęcie z warsztatówZdjęcie z warsztatówZdjęcie z warsztatówZdjęcie z warsztatówZdjęcie z warsztatówZdjęcie z warsztatówZdjęcie z warsztatówZdjęcie z warsztatówZdjęcie z warsztatówZdjęcie z warsztatówZdjęcie z warsztatówZdjęcie z warsztatówZdjęcie z warsztatówZdjęcie z warsztatówZdjęcie z warsztatówZdjęcie z warsztatówZdjęcie z warsztatówZdjęcie z warsztatówZdjęcie z warsztatówZdjęcie z warsztatówZdjęcie z warsztatówZdjęcie z warsztatówZdjęcie z warsztatówZdjęcie z warsztatówZdjęcie z warsztatówZdjęcie z warsztatówZdjęcie z warsztatów
Ikonka symbolizująca artykuł

Życzenia Świąteczne

2023-04-05

Załączniki:

  1. Życzenia Świąteczne (plik pdf 148KB)
Ikonka symbolizująca artykuł

Gazeta Senior

2023-03-29

Najciekawsze treści z portalu: gazetasenior.pl

Gazeta Senior wydanie kwiecień 04/2023

Ikonka symbolizująca artykuł

Z protokołu Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia

2023-03-22

Walne Zebranie w dniu 22 marca 2023r.otworzyła prezes Stowarzyszenia  Agnieszka Stopa. Dokonano wyboru  przewodniczącego oraz sekretarza Walnego Zebrania.

 -  przewodniczącą zebrania została Mieczysława Brychcy, a sekretarzem Urszula Świtała. Walne zebranie jednogłośnie zaakceptowało kandydatury, a wybrane osoby wyraziły zgodę na powierzone funkcje.

Następnie wybrano komisję skrutacyjną w osobach : Tadeusz Iwaszkiewicz i Wodzisław Nowak. Wybrane osoby wyraziły zgodę na powierzone funkcje, a członkowie Walnego Zebrania jednogłośnie zaakceptowali w/w kandydatury.

Komisja skrutacyjne stwierdziła ,że na ogólną liczbę  członków w roku akademickim 2022/2023 – 88 /osiemdziesiąt osiem/ w zebraniu uczestniczyło 58 osób/ pięćdziesiąt osiem/.

Porządek obrad przyjęto jednogłośnie. Sprawozdanie z działalności GSUTW za rok 2022 przedstawiła  prezes Agnieszka Stopa.

Sprawozdanie finansowe przedstawiła skarbnik Barbara Szczeszek.

Opinię do sprawozdania finansowego za rok 2022 przedstawiła przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Stanisława Napierała.

Członkowie  Walnego Zebrania zatwierdzili uchwałę  ze sprawozdania z działalności GSUTW  oraz uchwałę sprawozdania  finansowego.

Następnie przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Stanisława Napierała przedstawiła sprawozdanie z odbytych zebrań i przeprowadzonych kontroli. Sprawozdanie zostało przyjęte uchwałą jednogłośnie.

Zarząd GSUTW otrzymał absolutorium. Członkowie WZCZ  jednogłośnie zatwierdzili podjętą uchwałę

Prezes następnie przedstawiła projekt budżetu na rok 2023. Budżet zatwierdzono jednogłośnie i przyjęto uchwałę.

W wyniku jawnych wyborów do zarządu weszli:

- Agnieszka Konieczna – Stopa - prezes

- Ewa Wolińska - z-ca prezesa

 - Hanna Gula - sekretarz

- Danuta Grzanowska - członek zarządu

- Barbara Szczeszek - skarbnik

Do Komisji Rewizyjnej :

 - Stanisława Napierała - przewodnicząca

- Małgorzata Chojnacka - z-ca przewodniczącej

- Irena Hubiak - członek

Skład Rady Programowej:

Barbara Radomska - Witczak - przewodnicząca

Urszula Świtała - z-ca przewodniczącej

Tadeusz Iwaszkiewicz

Maria Stańczyk

Barbara Kandulska

Łucja Zych

Irena Żabicka

Ireneusz Kurpisz

Kazimierz Gronostaj

Krystyna Pilarska

Na tym zebranie zakończono

Przewodnicząca Rady Programowej Barbara Radomska – Witczak  zwróciła się z prośbą do zebranych członków o zgłaszanie wszelkich propozycji do planów zajęć i czynne włączenie się w działalność naszego UTW.

 Walne Zebranie Członków GSUTWWalne Zebranie Członków GSUTWWalne Zebranie Członków GSUTWWalne Zebranie Członków GSUTWWalne Zebranie Członków GSUTWWalne Zebranie Członków GSUTWWalne Zebranie Członków GSUTWWalne Zebranie Członków GSUTWWalne Zebranie Członków GSUTWWalne Zebranie Członków GSUTWWalne Zebranie Członków GSUTWWalne Zebranie Członków GSUTWWalne Zebranie Członków GSUTWWalne Zebranie Członków GSUTWWalne Zebranie Członków GSUTWWalne Zebranie Członków GSUTWWalne Zebranie Członków GSUTWWalne Zebranie Członków GSUTWWalne Zebranie Członków GSUTW

Załączniki:

  1. Sprawozdanie prezesa (plik docx 15KB)
Ikonka symbolizująca artykuł

Walne zebranie członków GSUTW

2023-03-22

Każdy z członków GSUTW został powiadomiony  sms o Walnym zebraniu, które odbędzie w Centrum Ekonomii Społecznej - hol główny Dworca o godz. 16.00

Porządek spotkania i regulamin.

Załączniki:

  1. Walne zebranie członków GSUTW (plik docx 18KB)
  2. Walne zebranie członków GSUTW (plik docx 9KB)
Ikonka symbolizująca artykuł

Spotkanie z Panią Dziekan Wydziału Biologii UAM w Poznaniu

2023-03-13

Prezes GSUTW Agnieszka Konieczna - Stopa oraz Sekretarz GSUTW Hanna Gula spotkały się w dniu 10 marca br. z Panią Dziekan  Wydziału  Biologii UAM w Poznaniu - prof. UAM dr hab. Beatą Messyasz oraz  z zaprzyjaźnioną naszą "łączniczką" dr Anetą Piechalak,  celem zaciśnięcia więzi współpracy naszego UTW z Wydziałem Biologii.

Niezwykle sympatyczne spotkanie, na którym poznałyśmy osobiście nową Panią Dziekan  omówiono wiele spraw, ustalono terminy spotkań, warsztatów i wykładów. Zdałyśmy sobie sprawę, jak bardzo napięty jest plan nie tylko p. Dziekan, ale i całej kadry uczelni, dlatego  chętnie zaakceptowałyśmy propozycję uczestniczenia w wykładach właśnie na Wydziale Biologii. O  szczegółach poinformujemy na spotkaniu organizacyjnym.

 

Spotkanie z Panią Dziekan Wydziału Biologii UAM w Poznaniu'
Ikonka symbolizująca artykuł

Kabaret i moc najlepszych życzeń! Tak GSUTW świętował Dzień Kobiet !

2023-03-11

Jesteśmy dumne z tego , że jesteśmy kobietami - bo jak mówi Anna Dymna: „Kobiety są silne  i mądre, kobiety są miłością.”

Dzień Kobiet  to święto przypadające 8 marca. Nasze koleżanki i koledzy jak co roku spotkaliśmy się tego dnia w Centrum Ekonomii Społecznej, by uczcić to święto razem .

Byliśmy zaszczycone obecnością Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego Piotra Hoja, który wspomniał o kobietach dyskryminowanych.

Składając życzenia życzył każdej kobiecie zdrowia, by każdy dzień był  tak miły i sympatyczny, jak ten dzień dzisiejszy. Byśmy mogły cieszyć się kobiecością, były dla mężczyzn nie tylko natchnieniem, ale ozdobą i  upiększały ten świat , a w życiu domowym byli  partnerami.

Miłym gestem ze strony Panów było wręczenie kwiatka – tulipan kojarzony z nadchodzącą wiosną.

Atrakcją tego wieczoru był występ Teatru „Baj” z Konarzewa w przedstawieniu „Przyszła baba do lekarza”. Gromkimi  brawami nagrodziliśmy ten występ, pełen humoru.

Wspólnie spędzony czas przy kawie i słodkim, które przygotowały nasze koleżanki to najcenniejszy prezent jaki mogłyśmy otrzymać. Koleżanki dziękujemy Wam za słodkości.

Kolejną niespodziankę przygotował nasz Kabaret OJOJOJ, który przedstawił  ciekawe sentencje o Kobietach. Śmiechu było co nie miara.

Panowała radosna atmosfera , każda z nas czuła się wyjątkowo./DG/

Kabaret i moc najlepszych życzeń! Tak GSUTW świętował Dzień Kobiet!Kabaret i moc najlepszych życzeń! Tak GSUTW świętował Dzień Kobiet !Kabaret i moc najlepszych życzeń! Tak GSUTW świętował Dzień Kobiet!Kabaret i moc najlepszych życzeń! Tak GSUTW świętował Dzień Kobiet!Kabaret i moc najlepszych życzeń! Tak GSUTW świętował Dzień Kobiet!Kabaret i moc najlepszych życzeń! Tak GSUTW świętował Dzień KobietKabaret i moc najlepszych życzeń! Tak GSUTW świętował Dzień KobietKabaret i moc najlepszych życzeń! Tak GSUTW świętował Dzień KobietKabaret i moc najlepszych życzeń! Tak GSUTW świętował Dzień KobietKabaret i moc najlepszych życzeń! Tak GSUTW świętował Dzień KobietKabaret i moc najlepszych życzeń! Tak GSUTW świętował Dzień KobietKabaret i moc najlepszych życzeń! Tak GSUTW świętował Dzień KobietKabaret i moc najlepszych życzeń! Tak GSUTW świętował Dzień KobietKabaret i moc najlepszych życzeń! Tak GSUTW świętował Dzień KobietKabaret i moc najlepszych życzeń! Tak GSUTW świętował Dzień KobietKabaret i moc najlepszych życzeń! Tak GSUTW świętował Dzień KobietKabaret i moc najlepszych życzeń! Tak GSUTW świętował Dzień KobietKabaret i moc najlepszych życzeń! Tak GSUTW świętował Dzień KobietKabaret i moc najlepszych życzeń! Tak GSUTW świętował Dzień KobietKabaret i moc najlepszych życzeń! Tak GSUTW świętował Dzień KobietKabaret i moc najlepszych życzeń! Tak GSUTW świętował Dzień KobietKabaret i moc najlepszych życzeń! Tak GSUTW świętował Dzień KobietKabaret i moc najlepszych życzeń! Tak GSUTW świętował Dzień KobietKabaret i moc najlepszych życzeń! Tak GSUTW świętował Dzień KobietKabaret i moc najlepszych życzeń! Tak GSUTW świętował Dzień KobietKabaret i moc najlepszych życzeń! Tak GSUTW świętował Dzień KobietKabaret i moc najlepszych życzeń! Tak GSUTW świętował Dzień KobietKabaret i moc najlepszych życzeń! Tak GSUTW świętował Dzień KobietKabaret i moc najlepszych życzeń! Tak GSUTW świętował Dzień KobietKabaret i moc najlepszych życzeń! Tak GSUTW świętował Dzień KobietKabaret i moc najlepszych życzeń! Tak GSUTW świętował Dzień KobietKabaret i moc najlepszych życzeń! Tak GSUTW świętował Dzień KobietKabaret i moc najlepszych życzeń! Tak GSUTW świętował Dzień KobietKabaret i moc najlepszych życzeń! Tak GSUTW świętował Dzień KobietKabaret i moc najlepszych życzeń! Tak GSUTW świętował Dzień KobietKabaret i moc najlepszych życzeń! Tak GSUTW świętował Dzień KobietKabaret i moc najlepszych życzeń! Tak GSUTW świętował Dzień KobietKabaret i moc najlepszych życzeń! Tak GSUTW świętował Dzień KobietKabaret i moc najlepszych życzeń! Tak GSUTW świętował Dzień KobietKabaret i moc najlepszych życzeń! Tak GSUTW świętował Dzień KobietKabaret i moc najlepszych życzeń! Tak GSUTW świętował Dzień KobietKabaret i moc najlepszych życzeń! Tak GSUTW świętował Dzień KobietKabaret i moc najlepszych życzeń! Tak GSUTW świętował Dzień Kobiet
Ikonka symbolizująca artykuł

Prace naszych koleżanek z sekcji artystycznej

2023-03-01

Nasze koleżanki zadziwiają nas swoimi pomysłami. Zobaczcie jakie ciekawe rzeczy robią.

Naszej koleżance Małgosi gratulujemy pomysłów.!

Prace naszych koleżanek z sekcji artystycznejPrace naszych koleżanek z sekcji artystycznejPrace naszych koleżanek z sekcji artystycznejPrace naszych koleżanek z sekcji artystycznej
Ikonka symbolizująca artykuł

Klub Seniora PROMESSA zaprosił UTW

2023-02-24

23 lutego br. Klub Seniora Promessa zaprosił na przedstawienie kabaretu SGUTW "OJOJO

Poletko literackie, które działa w klubie , a liderem jest nasza honorowa członkini Aleksandra Chwalisz napisała tekst dla kabaretu "Wieczór przy świecach".

Nasze koleżanki i kolega z kabaretu świetnie zagrali swoje role podczas tego spotkania. Śmiechu było co nie miara.Zebrani seniorzy nagrodzili występ gromkimi brawami , a liderce zaśpiewali sto lat z okazji zbliżających się Jej imienin.Lenko dziękujemy,  scenariusz zmodyfikowany trochę przez występujących artystów podobał się publiczności.Gratulacje dla kabaretu OJOJOJ.

Klub Seniora PROMESSA zaprosił UTWKlub Seniora PROMESSA zaprosił UTWKlub Seniora PROMESSA zaprosił UTWKlub Seniora PROMESSA zaprosił UTWKlub Seniora PROMESSA zaprosił UTWKlub Seniora PROMESSA zaprosił UTW
Ikonka symbolizująca artykuł

Wrażenia z pobytu naszj koleżanki w Islandii

2023-02-22

Dzisiejsze spotkanie pełne wrażeń naszej koleżanki Marii Schnaider - Maciejewskiej, z pobytu w Islandii. W prezentacji multimedialnej opowiedziała nam swoje wrażenia z tego pobytu.

Obejrzyjcie piękne zdjęcia na których uwieczniła najciekawsze obrazy tego kraju.

Czego prawdopodobnie o Islandii nie wiemy?

Islandia dosłownie znaczy kraina lodu, lodowce stanowią 11 % powierzchni kraju. Główne zasoby gospodarki to energia wodna i geotermalna wykorzystywana do ogrzewania całych miast i wytwarzania prądu.

Największą gałęzią gospodarki jest rybołówstwo i rolnictwo. Dużą grupa ludności zatrudniona jest w usługach głównie turystycznych.

Islandia jest nadal republiką konstytucyjną.

Głową państwa jest prezydent wybierany co 4 lata w głosowaniu powszechnym.

Główny podmiotem władzy ustawodawczej jest jednoizbowy parlament liczący 63 posłów, wybieranych na 4 letnią kadencję.

Władzę wykonawczą stanowi premier, wyznaczany przez prezydenta i rząd, który ponosi odpowiedzialność przed parlamentem.

Republika Islandii położona jest na wyspie  Islandii i kilku mniejszych wyspach od północy wyspy oblewa Morze  Grenlandzkie, od Grenlandii oddziela ją cieśnina Duńska, od wschodu Morze Norweskie, a od południowego zachodu Ocean Atlantycki.  Kraj ma 102 tys. km. kw. Powierzchni zamieszkuje go niecałe 300 tys. ludności głównie Islandczyków, drugą grupę pod względem liczebności stanowią Polacy.

Dziękujemy  naszej koleżance za przybliżenia nam  tego państwa nordyckiego i podzielenie się swoimi wrażeniami.

Wrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w IslandiiWrażenia z pobytu naszj koleżanki w Islandii
Ikonka symbolizująca artykuł

Wolne miejsca na wyjazd do Pobierowa

2023-02-12

Chętnych na wyjazd do Pobierowa w dniach od 27.04 - 5.05.23r. zapraszamy. /wolnych 6 miejsc/

Koszt 1200zł + 130zł dojazd

Teresa Bernard: +48 516 065 053

Załączniki:

  1. Wolne miejsca na wyjazd do Pobierowa (plik pdf 256KB)
Ikonka symbolizująca artykuł

Zapraszamy na kurs o zdrowiu na Akademii ABCsenior

2023-02-08

Załączniki:

  1. Zapraszamy na kurs o zdrowiu na Akademii ABCsenio (plik pdf 504KB)
Ikonka symbolizująca artykuł

Sekcja Artystyczna

2023-02-07

Nasze kol. pod kier. Małgorzaty Chojnackiej wykonały piękne kartki świąteczne. Zobaczcie sami i oceńcie. Zapraszamy chętnych na zajęcia sekcji artystycznej.

Sekcja ArtystycznaSekcja ArtystycznaSekcja ArtystycznaSekcja ArtystycznaSekcja ArtystycznaSekcja Artystyczna
Ikonka symbolizująca artykuł

Gazeta Senior

2023-02-01

Gazeta Senior wydanie luty 02/2023

Ikonka symbolizująca artykuł

I Obywatelski Parlament Seniorów w Poznaniu

2023-01-31

W dniu 26 stycznia 2023r.  nasze koleżanki Agnieszka Stopa – Prezes GSUTW

i Ewa Wolińska Z-ca Prezesa GSUTW, uczestniczyły  w  I Posiedzeniu Wielkopolskiej Delegatury Obywatelskiego Parlamentu Seniorów w Poznaniu. 

Koleżanki są DELEGATAMI Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, jako pierwszego  w historii Polski ogólnopolskiego przedstawicielstwa osób starszych.  

Posiedzenie  Delegatury Wielkopolskiej odbyło się w Urzędzie Miejskim na Placu Kolegiackim,w pięknej Białej Sali. Ciekawy program spotkania przedstawiał się następująco:

Wystąpienie Przewodniczącego Rady Miasta Poznania Pana Grzegorza Ganowicza.

Wystąpienie Przewodniczącego Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu Pana prof. Antoniego Szczucińskiego.

Wystąpienie Przewodniczącego Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu Pana prof. Antoniego Szczucińskiego.

Wystąpienie Pana Zbigniewa Tomczaka – Przewodniczącego Obywatelskiego Parlamentu Seniorów – Historia OPS,

Wystąpienie Pana prof. dr hab. Józefa Orczyka – autora wielu publikacji na temat Polityki społecznej w tym Polityki senioralnej „Usługi społeczne – emeryci, czy potencjał pracy”.

Wystąpienie Pana dr Grzegorza Grygiela - Dyrektora Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej, "Deinstytucjonalizacja w kontekście procesu starzenia się społeczeństwa - wyzwania dla polityki społecznej".

Sprawozdanie z dotychczasowych działań Wojewódzkiej Delegatury OPS przedstawiła Przewodnicząca Ewa Woźniak.

Dalej nastąpił wybór nowych władz Wielkopolskiej Delegatury OPS na kolejną kadencję, poprzez tajne głosowanie.

Na Przewodniczącą wybrano ponownie Panią Ewę Woźniak, Panie Anna Skarbak i Agnieszka Stopa zostały zastępczyniami Przewodniczącej, natomiast skład Zarządu uzupełniły Panie Grażyna Feter   i Ewa Wolińska jako Członkinie Zarządu.

 I Obywatelski Parlament Seniorów w PoznaniuI Obywatelski Parlament Seniorów w PoznaniuI Obywatelski Parlament Seniorów w PoznaniuI Obywatelski Parlament Seniorów w PoznaniuI Obywatelski Parlament Seniorów w PoznaniuI Obywatelski Parlament Seniorów w PoznaniuI Obywatelski Parlament Seniorów w PoznaniuI Obywatelski Parlament Seniorów w PoznaniuI Obywatelski Parlament Seniorów w PoznaniuI Obywatelski Parlament Seniorów w PoznaniuI Obywatelski Parlament Seniorów w PoznaniuI Obywatelski Parlament Seniorów w Poznaniu
Ikonka symbolizująca artykuł

Zajęcia z TAI CHI odwołane

2023-01-30

Uprzejmie informujemy,że zajęcia z Tai Chi zostały odwołane.

O terminie wznowienia powiadomimy.

Rada Programowa

Ikonka symbolizująca artykuł

Spotkanie Noworoczne w Granowie

2023-01-09

9 stycznia, br. odbyło się  spotkanie noworoczne w restauracji "Florencja" w Granowie.

Uczestników spotkania powitała prezes Grodziskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku, Agnieszka Stopa.

- Cieszę się, że możemy się spotkać z tak miłej okazji. Okres świąt Bożego Narodzenia jest zawsze czasem skłaniającym do refleksji i zadumy. Nowy rok niesie w darze wiele życzeń, wyjdźmy mu dumnie naprzeciw, a wszystko pokaże. Ma dla nas miłość, szczęście, szacunek i szczery uśmiech. Niech każdy jego dzień nowy i świeży, będzie bardzo radosny i powoli bieży. Cieszmy się każdą chwilą w naszym towarzystwie. Niech kwitnie przyjaźń, niech będzie pomyślnie - mówiła.

Kolejnym punktem programu był występ kabaretu OJOJOJ, który przedstawił nam spotkanie przyjaciół podczas  "Kolacji przy świecach" Aktorzy rozbawili zebranych w sali studentów i gości. Aktorskie umiejętności seniorów zostały nagrodzone gromkimi oklaskami.

Najlepsze życzenia na 2023 rok słuchaczom UTW złożyli również zaproszeni goście, wśród których znaleźli się między innymi wicestarosta Sławomir Górny, przewodniczący Rady Powiatu Grodziskiego Sebastian Skrzypczak oraz burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan.

Część towarzyska upłynęła w miłej i serdecznej atmosferze przy kawie i  pysznym cieście.

 

 

Spotkanie Noworoczne w GranowieSpotkanie Noworoczne w GranowieSpotkanie Noworoczne w GranowieSpotkanie Noworoczne w GranowieSpotkanie Noworoczne w GranowieSpotkanie Noworoczne w GranowieSpotkanie Noworoczne w GranowieSpotkanie Noworoczne w GranowieSpotkanie Noworoczne w GranowieSpotkanie Noworoczne w GranowieSpotkanie Noworoczne w GranowieSpotkanie Noworoczne w GranowieSpotkanie Noworoczne w GranowieSpotkanie Noworoczne w GranowieSpotkanie Noworoczne w GranowieSpotkanie Noworoczne w GranowieSpotkanie Noworoczne w GranowieSpotkanie Noworoczne w GranowieSpotkanie Noworoczne w GranowieSpotkanie Noworoczne w GranowieSpotkanie Noworoczne w GranowieSpotkanie Noworoczne w GranowieSpotkanie Noworoczne w GranowieSpotkanie Noworoczne w GranowieSpotkanie Noworoczne w GranowieSpotkanie Noworoczne w GranowieSpotkanie Noworoczne w GranowieSpotkanie Noworoczne w GranowieSpotkanie Noworoczne w GranowieSpotkanie Noworoczne w GranowieSpotkanie Noworoczne w GranowieSpotkanie Noworoczne w GranowieSpotkanie Noworoczne w GranowieSpotkanie Noworoczne w GranowieSpotkanie Noworoczne w GranowieSpotkanie Noworoczne w GranowieSpotkanie Noworoczne w GranowieSpotkanie Noworoczne w GranowieSpotkanie Noworoczne w GranowieSpotkanie Noworoczne w GranowieSpotkanie Noworoczne w GranowieSpotkanie Noworoczne w GranowieSpotkanie Noworoczne w GranowieSpotkanie Noworoczne w GranowieSpotkanie Noworoczne w GranowieSpotkanie Noworoczne w GranowieSpotkanie Noworoczne w Granowie
Ikonka symbolizująca artykuł

Świąteczne spotkanie w Opalenickim UTW

2022-12-17

W piątek 16.12.2022r.na zaproszenie Opalenickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku delegacja naszych studentów udała się na spotkanie świąteczne, które odbyło się w Przedszkolu na Zamkowej.

Pani dziekan Elżbieta Adamczewska powitała zebranych gości :  Burmistrza Tomasza Szulca, dyrektora Szkoły Podstawowej  z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich oraz przybyłych seniorów na świąteczne spotkanie. Program uroczystości składał się z trzech części: Pierwszą cz. poprowadził pan Konrad Piotrzkiewicz, który przybliżył zebranym postać ks. Jana Twardowskiego.

 To , co pozostawił po sobie, wiersze, kazania, utwory prozatorskie jest ofertą żywą , aktualną, która iskrzy się, prowadzi wielu czytelników w świat zamyślenia, wrażliwości i pogody ducha.

Drugim punktem uroczystości był występ Opalenickiego  Zespołu wokalnego Leszka Górki. Prowadzący Opalenicką Grupę Wokalną dr Leszek Górka, to ceniony w środowisku dyrygent i chórmistrz, wykładowca akademicki /szkolny aranżer i instrumentalista/. Doktor sztuki w dziedzinie sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej – dyrygentura. Absolwent Wydziału Dyrygentury Chóralnej i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Poznaniu. Zespół wokalny razem ze swoim dyrygentem wykonał nasze piękne kolędy, włączając zebranych seniorów ,którzy chętnie wtórowali zespołowi. Przepięknie brzmiały kolędy w  wykonaniu Opalenickiego Zespołu Kameralnego , który wprowadził wszystkich w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Za tę ucztę duchową serdecznie Wam DZIĘKUJEMY.

Ostatnia część spotkania to część towarzyska przy kawie i słodkim upłynęła w sympatycznej atmosferze.

Serdecznie dziękujemy p.Dziekan Elżbiecie Adamczewskiej , Radzie Programowej  Opalenickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku za zaproszenie i miłą atmosferę spotkania. Do spotkania u nas.

Opr. Danuta Grzanowska

Świąteczne spotkanie w Opalenickim UTWŚwiąteczne spotkanie w Opalenickim UTWŚwiąteczne spotkanie w Opalenickim UTWŚwiąteczne spotkanie w Opalenickim UTWŚwiąteczne spotkanie w Opalenickim UTWŚwiąteczne spotkanie w Opalenickim UTWŚwiąteczne spotkanie w Opalenickim UTWŚwiąteczne spotkanie w Opalenickim UTWŚwiąteczne spotkanie w Opalenickim UTWŚwiąteczne spotkanie w Opalenickim UTWŚwiąteczne spotkanie w Opalenickim UTW
Ikonka symbolizująca artykuł

Życzenia świąteczne

2022-12-10

Drodzy Seniorzy

Zarząd i Rada Programowa GSUTW pragną złożyć wszystkim Seniorom życzenia świąteczne

Życzenia świąteczneŻyczenia świąteczneŻyczenia świąteczneŻyczenia świąteczneŻyczenia świąteczneŻyczenia świąteczneŻyczenia świąteczne 	Życzenia świąteczne 	Życzenia świąteczne
Ikonka symbolizująca artykuł

Listopadowa wycieczka do Włoch

2022-12-10

Na odwiedzenie Włoch wybrała się kilkuosobowa grupa naszych studentów. Program wycieczki był kuszący, chociaż dość intensywny. W pięciu dniach łącznie z podróżą odwiedziliśmy z przewodnikami:

Wenecję – rejs tramwajem wodnym, zwiedziliśmy Bazylikę i Plac św. Marka, Most Westchnień, Most Rialto Canal Grande, Pałac Dożów i dużo czasu wolnego, podczas którego mieliśmy możliwość podziwiać urocze uliczki,  także z perspektywy podczas przejażdżki gondolą.  Miasto bardzo nas zauroczyło.

Rzym -  pobyt w tym mieście rozpoczęliśmy od Watykanu, Plac i Bazylika św. Piotra, odwiedziny grobu Jana Pawła II i oczywiście spotkanie z Ojcem Świętym na Anioł Pański, niedziela, tłumy ludzi i nasza grupa przygotowana z flagą Polski i naszego miasta Grodziska Wielkopolskiego. Bardzo chcieliśmy być widoczni /też i w telewizji/, ale przy tych tłumach raczej to się nie udało. Spacerkiem po Rzymie Coloseum, Forum Romanum, Plac Hiszpański, słynne Schody Hiszpańskie, Fontanna            di Trevi, i takim sposobem przedzierając się przez zatłoczone uliczki Rzymu,  przeszliśmy tego dnia     15 km. Zmęczenie było nie małe, ale co zobaczyliśmy, to nasze.

Florencję – tu w pierwszej kolejności podziwialiśmy  piękną panoramę miasta z tarasu widokowego, spacerkiem dotarliśmy do Mostu Złotników, Katedra Santa Maria del Fiore i tam trafiliśmy na Jarmark Adwentowy, gdzie mieliśmy okazję zakosztować regionalnych specjałów nacieszyć oczy różnościami. Dalej Kampanila Palazzo Vecchoio, Bazylika Santa Croce, i nocny przejazd do Polski. W Grodzisku byliśmy o godz. 16,00, trochę zmęczeni, ale bardziej zadowoleni i usatysfakcjonowani.

Opr. Agnieszka Stopa

Listopadowa wycieczka do WłochListopadowa wycieczka do WłochListopadowa wycieczka do WłochListopadowa wycieczka do WłochListopadowa wycieczka do WłochListopadowa wycieczka do WłochListopadowa wycieczka do WłochListopadowa wycieczka do WłochListopadowa wycieczka do WłochListopadowa wycieczka do WłochListopadowa wycieczka do WłochListopadowa wycieczka do WłochListopadowa wycieczka do WłochListopadowa wycieczka do WłochListopadowa wycieczka do WłochListopadowa wycieczka do WłochListopadowa wycieczka do WłochListopadowa wycieczka do WłochListopadowa wycieczka do WłochListopadowa wycieczka do WłochListopadowa wycieczka do WłochListopadowa wycieczka do WłochListopadowa wycieczka do WłochListopadowa wycieczka do WłochListopadowa wycieczka do WłochListopadowa wycieczka do WłochListopadowa wycieczka do WłochListopadowa wycieczka do WłochListopadowa wycieczka do WłochListopadowa wycieczka do WłochListopadowa wycieczka do WłochListopadowa wycieczka do WłochListopadowa wycieczka do WłochListopadowa wycieczka do WłochListopadowa wycieczka do WłochListopadowa wycieczka do WłochListopadowa wycieczka do WłochListopadowa wycieczka do WłochListopadowa wycieczka do WłochListopadowa wycieczka do WłochListopadowa wycieczka do WłochListopadowa wycieczka do WłochListopadowa wycieczka do WłochListopadowa wycieczka do WłochListopadowa wycieczka do WłochListopadowa wycieczka do Włoch
Ikonka symbolizująca artykuł

Serdecznie zapraszamy na wykład „ O bezpieczeństwie w sieci.....

2022-12-07

Serdecznie zapraszamy

na wykład

„ O bezpieczeństwie w sieci, w domu. Jak radzić sobie

Z niepewnością i lękiem dotyczącym zagrożeń

współczesnego świata”

W dniu 14.12.2022 (w środę)

Który odbędzie się w Promessie w Sali telewizyjnej

Prowadzonym przez psychologów i przedstawicieli

Komendy Powiatowej Policji.

Startujemy o 15.30

Po wykładzie zapraszamy na rozmowy w kameralnym

Gronie przy posiłku integracyjnym promującym produkty

BARU Dworcowego.

14 12.2022r. grupa seniorów uczestniczyła w w/w wykładzie .Wykład prowadziły panie psycholog oraz policjant  z KPP w Grodzisku Wlkp.

OPS w Grodzisku realizował program w ramach Grodziskiego Kiermaszu Rodzinnego Inspiracji i Tradycji. Podczas spotkania panie psycholog ukazały nam jak radzić sobie w sytuacji stresu i panować nad strachem.Po wykładzie była możliwość dyskusji z policjantem i paniami psycholog.

O bezpieczeństwie w sieci..... 'O bezpieczeństwie w sieci..... 'O bezpieczeństwie w sieci..... 'O bezpieczeństwie w sieci..... 'O bezpieczeństwie w sieci..... '
Ikonka symbolizująca artykuł

Andrzejkowe popołudnie

2022-11-30

Każda panna wzrok wytęża, by odnaleźć swego męża.

Na św. Andrzeja dziewczynom z wróżby nadzieja.

Noc Andrzeja świętego przyniesie nam narzeczonego.

Czary mary, wosku lanie,

co ma stać się, niech się stanie!

Której but na progu stanie - pierwsza panna na wydanie.

Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze.

Św. Andrzej od andrzejek pochodził z Galilei, był rybakiem i uczniem Jana Chrzciciela, potem poszedł za Chrystusem. Przyprowadził też do Niego swojego brata Szymona Piotra. Przedstawiał Jezusowi pogan, którzy chcieli Go poznać. Zginął ukrzyżowany na krzyżu ustawionym pochyło w kształcie litery X - zwanym krzyżem świętego Andrzeja. Wcześniej zdążył założyć w Bizancjum kościół. Podobno był obieżyświatem - nauczając, podróżował po wielu krajach.

Andrzejki zawdzięczamy Grekom.

Wróżby św. Andrzeja powstały w środowisku greckim, gdzie dostrzeżono etymologiczne podobieństwo nazwy - mąż, mężczyzna i Andreas – Andrzej.

Andrzej - Chłop mocny na ciele i umyśle. Swą inteligencję i zdobytą wiedzę wykorzystuje w praktyce; uczy się nieźle ,bo jest zdolny! . Lubi emocje, sporty, czasem gry losowe. Koleżeński, pomocny w potrzebie. Lubią go dziewczęta, ale w tej mierze jest wybredny. Elegant. Żądny sławy, niekiedy aż nazbyt.

Wróżby to dobra zabawa. Nie ma w tym nic złego ani wstydliwego, że pragniemy dowiedzieć się co nas czeka. Traktujmy jednak przepowiednie z przymrużeniem oka i nie bierzmy sobie do serca smutnych wróżb.

W popołudniowe andrzejki nasze kol. Ewa i Krysia przygotowały niespodzianki związane z tradycją andrzejek.

Przedstawiły nam jaki był Andrzej? Związane z tym wieczorem wróżby,które potraktowaliśmy z przymrużeniem oka.Przy kawie  i pączusiach wspaniale bawiliśmy się. Zobaczcie zdjęcia i sami oceńcie czy było wesoło?

 

Andrzejkowe popołudnieAndrzejkowe popołudnieAndrzejkowe popołudnieAndrzejkowe popołudnieAndrzejkowe popołudnieAndrzejkowe popołudnieAndrzejkowe popołudnieAndrzejkowe popołudnieAndrzejkowe popołudnieAndrzejkowe popołudnieAndrzejkowe popołudnieAndrzejkowe popołudnieAndrzejkowe popołudnieAndrzejkowe popołudnieAndrzejkowe popołudnieAndrzejkowe popołudnieAndrzejkowe popołudnieAndrzejkowe popołudnieAndrzejkowe popołudnieAndrzejkowe popołudnieAndrzejkowe popołudnieAndrzejkowe popołudnieAndrzejkowe popołudnieAndrzejkowe popołudnieAndrzejkowe popołudnieAndrzejkowe popołudnieAndrzejkowe popołudnieAndrzejkowe popołudnieAndrzejkowe popołudnieAndrzejkowe popołudnieAndrzejkowe popołudnieAndrzejkowe popołudnie
Ikonka symbolizująca artykuł

Wyjazd do Teatru Wielkiego do Poznania

2022-11-28

Wyjazd do Teatru Wielkiego do Poznaia na spektakl baletowy"Don Kichot" Mariusa Petipy 4 grudnia 22r.

Zbiórka godz. 16.30 Targowisko przy Promessie.

Ikonka symbolizująca artykuł

Zaproszenie na Dzień Otwarty Notariatu - sobota 26.11.22r.

2022-11-24

Szanowni Państwo,
w tym roku już po raz 13. zostanie zorganizowany Dzień Otwarty Notariatu – w sobotę 26 listopada w godzinach 10-16. Zachęcam do zadawania pytań notariuszom, którzy będą na nie odpowiadać m.in. telefonicznie.
Przypominam także, że notariusz udziela informacji prawnych bezpłatnie, jeśli planujecie Państwo dokonanie czynności notarialnej.
Załączam informację prasową, w której znajdą Państwo numery telefonów, oraz grafiki – w nadziei na publikację w Państwa kanałach informacyjnych.

Z poważaniem
Anna Sado
Specjalista ds. Komunikacji

Krajowa Rada Notarialna
ul. Dzika 19/23
00-172 Warszawa
tel. 22 635 78 40
kom. 690 300 549

 

Zaproszenie na Dzień Otwarty Notariatu - sobota 26.11.22r.'

Załączniki:

  1. Zaproszenie na Dzień Otwarty Notariatu - sobota 26.11.22r.' (plik docx 267KB)
Ikonka symbolizująca artykuł

Informacja dla seniorów

2022-11-20

Uprzejmie informujemy,że wykład " Makijaż dla cery  dojrzałej"  w dniu 23 listopada nie odbędzie się z przyczyn od nas niezależnych.

Natomiast w tym dniu p.Maciejewska - poprowadzi wspomnienia z pobytu w Norwegii.

Serdecznie zapraszamy

Ikonka symbolizująca artykuł

Droga do niepodległości

2022-11-09

Z okazji Święta Niepodległości 9 listopada wystąpił kabaret "OJOJOJ", który ukazał nam drogę do niepodległości,którego ukoronowaniem były działania polskich patriotów.

Każdego roku 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości - upamiętnia ono rocznicę odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego. Po 123 latach niewoli, jaką nam zgotowały Rosja, Austria i Prusy mogliśmy być u siebie , mówić swobodnie w naszym języku.

Jesteśmy dumni z naszej historii.Kulminacyjnym punktem naszej uroczystości było wspólne śpiewanie "Do hymnu" w której uczestnicy spotkania odśpiewali polski hymn narodowy.Pieśni niepodległej rozbrzmiewały na ustach seniorów z radością. "Naród , który traci pamięć przestaje być Narodem..." powiedział Józef Piłsudski twórca polskiej niepodległości.

Dziękujemy naszym kol.kol. którzy czytali :Agnieszce Stopa, Ewie Wolińskiej, Krystynie Pilarskiej, Irenie Żabickiej i Wodzisławowi Nowak.

Mile spędziliśmy ten wieczór przy kawie i smaczych marcińskich  rogalach. /DG./

Uroczystość z okazji Święta NiepodległościDroga do niepodległościDroga do niepodległościDroga do niepodległościDroga do niepodległościDroga do niepodległościDroga do niepodległościDroga do niepodległościDroga do niepodległościDroga do niepodległościDroga do niepodległościDroga do niepodległościDroga do niepodległościDroga do niepodległościDroga do niepodległościDroga do niepodległościDroga do niepodległościDroga do niepodległościDroga do niepodległościDroga do niepodległościDroga do niepodległościDroga do niepodległościDroga do niepodległościDroga do niepodległościDroga do niepodległościDroga do niepodległości'Droga do niepodległościDroga do niepodległościDroga do niepodległości
Ikonka symbolizująca artykuł

Zaproszenie na Grodziskie Senioralia

2022-10-27
Zaproszenie na Grodziskie Senioralia'  < Powrót do listy artykułów
Ikonka symbolizująca artykuł

Zaproszenie na szkolenie pn.Senior bezpieczny i samodzielny kierowca

2022-10-25

Witam serdecznie,

z uwagi na duże zainteresowanie tematem, organizujemy dodatkowy nabór na szkolenie.

Senior samodzielny i bezpieczny kierowca - zapraszamy na kolejną edycję szkolenia upowszechniającego innowację społeczną!

Szkolenie skierowane jest dla osób w wieku 65+, aktywnych kierowców, którzy chcą odświeżyć swoją wiedzę teoretyczną jak i umiejętności praktyczne w zakresie prowadzenia auta.

Wraz z ekspertami z Automobilklub Wielkopolski pokażemy Państwu jak bezpieczniej poczuć się za kierownicą oraz jakie umiejętności należy doskonalić, aby jak najdłużej poruszać się autem.

Miejsce szkolenia: TOR Poznań, ul. Wyścigowa 3, 62-081 Przeźmierowo.

Szkolenie odbędzie się 4 listopada. Zajęcia odbędą się w dwóch grupach, w zależności od wyboru:

Grupa I - godzina 9.00 do 14.00

Grupa II - godzina 14.00 do 18.00

Na szkolenie należy przyjechać własnym autem.

Zgłoszenia przyjmujemy do 31 października. Aby zapisać się na szkolenie, należy wypełnić ankietę https://seniorkierowca.webankieta.pl/. O zakwalifikowaniu się na spotkanie decydować będzie kolejność zgłoszeń.

W razie pytań i wątpliwości zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 501247967.

Załączniki:

  1. Zaproszenie na szkolenie pn.Senior bezpieczny i samodzielny kierowca (plik docx 119KB)
  2. Zaproszenie na szkolenie pn.Senior bezpieczny i samodzielny kierowca (plik docx 119KB)
Ikonka symbolizująca artykuł

Ważne informacje dla seniora

2022-10-19

Załączniki:

  1. "Ważne informacje dla seniora' (plik pdf 2187KB)
Ikonka symbolizująca artykuł

Rajd rowerowy na trasie Grodzisk - Ruchocice - Grodzisk

2022-10-17

Organizatorzy sekcji turystycznej w osobach Barbara Kandulska , Barbara Radomska – Witczak  i Agnieszka  Stopa zorganizowali rajd rowerowy w dniu 12 października na trasie :

Grodzisk Wlkp.  – Ruchocice – Grodzisk Wlkp. Długość trasy ok.10km

Wyjazd uczestników rajdu spod marketu Lidl godz. 9.00

Na trasie przewidziano odpoczynek w Ruchocicach z poczęstunkiem drożdżówki. Cała trasa rowerowa przebiegała  spokojnie przy pięknej słonecznej pogodzie. Uczestnicy wrócili zadowoleni.

Rajd rowerowy na trasie Grodzisk - Ruchocice - Grodzisk'Rajd rowerowy na trasie Grodzisk - Ruchocice - Grodzisk'Rajd rowerowy na trasie Grodzisk - Ruchocice - Grodzisk'Rajd rowerowy na trasie Grodzisk - Ruchocice - Grodzisk'
Ikonka symbolizująca artykuł

Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023

2022-10-04

3 października br. w Centrum Kultury Rondo w Grodzisku  Wlkp. oficjalnie rozpoczęliśmy nowy rok akademicki 2022/2023

Podczas uroczystości zaproszeni  goście z-ca Burmistrza  Marcin Brudło, Przewodniczący Rady Miejskiej Józef Gawron, przewodniczący Rady Powiatu Sebastian Skrzypczak, honorowy Prezes Stowarzyszenia GSUTW Andrzej Niczyperowicz, dyrektorzy szkół: SP1 Agata Paszywiat, LO Katarzyna Pierszalska, OPS Ewa Chróst, GCPŚ Beata Głowacka, Grodziskiej Orkiestry Dętej Renata Kubale, opiekun Zespołu Tanecznego Cybinka Marcelina Floraszek złożyli najlepsze życzenia studentom.

Podczas swego wystąpienia prezes GSUTW Agnieszka Stopa porównała piękną porę roku jesień do wieku dojrzałego seniorów , który może być najlepszym okresem ich życia.

Dzięki działalności naszego uniwersytetu wielu mieszkańców może skorzystać z szeregu ofert jakie oferujemy m.in. ciekawych wykładów, wykładów wyjazdowych na UAM w Poznaniu, bogatej sekcji zainteresowań , warsztatów, spotkań integracyjnych oraz uroczystości świątecznych,gdzie seniorzy mogą rozwijać swoje pasje.

Uniwersytet Trzeciego Wieku stwarza możliwości społecznej aktywizacji, jest pretekstem do wyjścia z czterech ścian domu. Staramy się iść z duchem czasu, uczymy się sprawnie korzystać z Internetu ,uprawiamy zajęcia sportowe dostostosowane do możliwości wieku, uczymy się języków obcych.

Grodziska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Renaty Kubale od wielu lat rozpoczyna naszą inaugurację roku akademickiego  hejnałem Grodziska wykonanym przez trębaczy tej orkiestry oraz studencką pieśń Gaudeamus  igitur.

Zespół Taneczny Cybinka pod kier. Marceliny Floraszek zaprezentował się w pięknej gali pielęgnując tradycje ludowe w postaci tańców, zwyczajów i obrzędów regionalnych został nagrodzony przez seniorów gromkimi brawami. Nasze zespoły Orkiestra i Cybinka wpisały się w życie naszego miasta i jesteśmy dumni z ich sukcesów. Za uświetnienie naszej uroczystości serdecznie dziękujemy. Było nam miło Was usłyszeć i zobaczyć.

Na koniec uroczystości odbył się wykład inauguracyjny dr Adama Borowicza z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu pt.” Atrakcyjność osobista; darem natury a kreacją.”

Wykład bardzo ciekawy i interesujący. Wykładowca podkreślił ,abyśmy byli atrakcyjni powinniśmy:

- być ciekawi świata

- wykonywać pracę z satysfakcją

- być zadowolonym z życia osobistego

- dbać o kondycję fizyczną

- dążyć do życia towarzyskiego

- akceptować swój wygląd

Po zakończonym wykładzie mieliśmy okazję wymienić swoje poglądy przy wspólnej kawie i cieście.

Miło rozmawiało się po długiej przerwie wakacyjnej.

(D.G.)

 

Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023
Ikonka symbolizująca artykuł

Plan zajęć na październik

2022-10-02

Załączniki:

  1. Plan zajęć na październik (plik pdf 205KB)
Ikonka symbolizująca artykuł

Delegaci Obywatelskiego Parlamentu Seniorów w Kaliszu

2022-09-08

14 lipca 2022 r. w kaliskim ratuszu delegaci do Obywatelskiego Parlamentu Seniorów podjęli uchwałę o powołaniu Wielkopolskiej Delegatury Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, której inicjatorem jest Biuro Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska. Wybrano także kandydatkę na osobę zaufania publicznego. W inauguracyjnym wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele instytucji z regionu, działający na rzecz polityki senioralnej oraz przedstawiciele jednostek samorządowych. Gości przywitał Krzysztof Nosal, starosta kaliski.

Spotkanie poprowadziła Krystyna Lewkowicz, przewodnicząca prezydium Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Przewodniczącą prezydium Wielkopolskiej Delegatury OPS została Ewa Woźniak - , zastępca dyrektora w Stowarzyszeniu Aglomeracja Kalisko-Ostrowska.  na zastępcę przewodniczącej zebrani wybrali Józefa Kozana -  założyciela Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Członkami prezydium zostali: Andrzej Krupiński - ppłk z Zarządu Rejonowego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Kaliszu, Agnieszka Stopa - prezes Grodziskiego Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Stanisław Kupczyk - członek Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów - Oddział Rejonowy w Ostrowie Wielkopolski. Jako kandydatkę na osobę zaufania publicznego OPS wybrano Ewę Milewską, dyrektor Stowarzyszenia Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej.

Załączniki:

  1. Delegaci Obywatelskiego Parlamentu Seniorów w Kaliszu (plik docx 653KB)
Ikonka symbolizująca artykuł

Zapraszamy chętnych osoby+50 do GSUTW

2022-09-08

SERDECZNIE ZAPRASZAMY chętnych  osoby +50

do uczestnictwa w zajęciach Grodziskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku. Przyjdź i zobacz jakie ciekawe zajęcia są, spotkasz nowe twarze, porozmawiasz, wymienisz doświadczenia.

Zapraszamy chętnych osoby+50 do GSUTW
Ikonka symbolizująca artykuł

Propozycje sekcji i zajęć w nowym roku akademickim 2022/2023

2022-09-08

Przedstawiamy Państwu propozycje sekcji i zajęć w nowym roku akademickim 2022/2023

Załączniki:

  1. Propozycje sekcji i zajęć w nowym roku akademickim 2022/2023' (plik docx 25KB)
Ikonka symbolizująca artykuł

Działalność biura UTW

2022-09-01

Uprzejmie informujemy Szan. kol.kol ,że biuro GSUTW rozpoczyna działalność we wrześniu : środy  od 14.00- 16.00 ,piątek od 10.00 - 12.00

a od października do końca czerwca tylko w środy od 14.00 16.00

Zapisy na zajęcia można dokonywać osobiście lub telefonicznie pod nr -791 983 323

Składka na rok akademicki 2022/2023 wynosi 100,00 wpłaty  dokonywać do końca listopada w całości.

Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023

3 października godz. 16.00 w CK Rondo

Zapisy z informacją o posiadaniu stopnia niepełnosprawności w związku z udziałem w projektach CPŚ "PROMESSA"

Dzałalność biura UTW
Ikonka symbolizująca artykuł

Programy wycieczek Biura Podrózy

2022-07-22

Proszę zapoznać się z programem n/w wycieczek renomowanego Biura Podróży "Odkrywca"

Chętni mogą zapisywać się bezpośrednio w biurze Podrózy Odkrywca tel jest podany przy programie wycieczki względnie pod nr 782 685 975 Danuta GRZANOWSKA

Załączniki:

  1. Programy wycieczek Biura Podrózy "Odkrywca" (plik docx 646KB)
  2. Programy wycieczek Biura Podrózy "Odkrywca" (plik docx 640KB)
  3. Programy wycieczek Biura Podrózy "Odkrywca" (plik docx 661KB)
  4. Programy wycieczek Biura Podrózy "Odkrywca" (plik docx 627KB)
  5. Programy wycieczek Biura Podrózy "Odkrywca" (plik docx 629KB)
  6. Programy wycieczek Biura Podrózy "Odkrywca" (plik docx 646KB)
Ikonka symbolizująca artykuł

Szkolenie dla UTW w Jarocinie

2022-06-29

Nasze Koleżanki prezes Agnieszka Stopa i z-ca  Ewa Wolińska były na  trzydniowym szkoleniu w Jarocinie dla UTW z Wielkopolski w dniach od 21 czerwca – 23.06.22r.

 Szkolenie zorganizował Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu.

Szkolenie dotyczyło samorządowej polityki senioralnej w Wielkopolsce, cyber niebezpieczeństwa osób starszych i innowacji społecznych dla osób w wieku emerytalnym. Ponadto kol. uczestniczyły w warsztatach – Jak pisać projekty. Kolejny dzień to wykład na temat: ” Targi Viva Seniorzy areną aktywizacji i integracji Seniorów” oraz  Centrum inicjatyw Senioralnych – Senior mile widziany”’

Szkolenie dla UTW w JarocinieSzkolenie dla UTW w JarocinieSzkolenie dla UTW w Jarocinie
Ikonka symbolizująca artykuł

Zaproszenie do Albertowska na Festiwal Mleka

2022-06-29

Szanowni Państwo,

Rada Sołecka oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Albertowsku (Szprychy z Albertowska) serdecznie zapraszają na Festiwal Mleka, który odbędzie się 8 lipca 2022 roku, na dawnym boisku szkolnym. Start Festiwalu zaplanowany jest na godzinę 17.00. Zaplanowano wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych!

Wydarzenie jest częścią większego projektu, który otrzymał w tym roku dofinansowanie z projektu Wielkopolska Wiara współfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności

 – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.

 – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.

Zaproszenie do Albertowska na Festiwal Mleka'
Ikonka symbolizująca artykuł

Uroczystość zakończenia ROKU Akademickiego 2021/2022

2022-06-07

 W poniedziałek 6 czerwca br. zakończyliśmy uroczyście  14 rok akademicki 2021/2022.

Uroczystość odbyła się w Zdroju w Wigwamie. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście w osobach: z-ca Burmistrza Pan Marcin Brudło, Przewodniczący Rady Miejskiej  Józef Gawron, sekretarz Starostwa Tomasz Dolata, Przewodniczący Rady Powiatu Sebastian Skrzypczak, Dyrektor OPS Wiesław Kasprzak, W-ce dyrektor OPS  Ewa Chróst.

Przewodnicząca GSUTW Agnieszka Stopa podsumowała rok akademicki 2021/2022 podkreślając dobrą współpracę z władzami miasta i powiatu oraz samorządowcami, którzy rozumieją potrzeby seniorów.

„Wspólnie tworzymy  i  rozwijamy nasz Grodziski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Realizujemy  marzenia, integrujemy się, przyjaźnimy, działamy dla seniorów nie tylko z naszego miasta, ale także  z ościennych gmin. Dotychczasową swoją działalnością udowodniliśmy, że można nam zaufać. Pokazujemy, że rozwiązywanie problemów środowiska senioralnego, jest równie ważne, jak kształcenie młodzieży.”

Prezes podkreśliła uczestnictwo seniorów w różnych sekcjach zainteresowań: wykłady na Wydziale Biologii  UAM w Poznaniu, lektoraty  języka angielskiego, kształcimy umiejętności  z informatyki komputerowej, uczestnicząc w zajęciach  gimnastyki  i rehabilitacji , korzystamy również z gimnastyki w basenie, zajęcia z jogi oraz różnych ćwiczeń usprawniających. Słuchacze, poza ofertą edukacyjną, chętnie uczestniczą  w wycieczkach krajowych, ostatnio udana wycieczka do Warszawy oraz  zagranicznych, ileż ich było, a w  ostatnim czasie kraje Beneluksu, w lipcu wybieramy się do Paryża   i zwiedzimy zamki nad Loarą. Bierzemy też udział  w wydarzeniach kulturalno  – oświatowych, odwiedzamy muzea, teatry i kina.

Na koniec swego wystąpienia prezes podziękowania koleżankom pełniącym funkcje  w strukturach UTW, wykładowcom, wolontariuszom i wszystkim, którzy wnieśli swój wkład dla wspólnego dobra życząc zdrowia, odpoczynku w oczekiwaniu na początek kolejnego roku akademickiego, który zwiastować będzie Jubileusz 15 lecia działalności GRODZISKIEGO UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU.

Drobne upominki ręcznie zdobionego szkła, które wypełnione były  słodkościami z sekcji artystycznej pod kierunkiem kol. Małgorzaty Chojnackiej były podziękowaniem dla naszych Gości.

Podczas wspólnej piosenki integracyjnej „Wszyscy są ,witam Was”, którą intonowała  nasza prezes seniorzy poczuli się radośnie, jak promień słońca pomimo deszczu który w tym czasie padał.

Zaproszeni goście w swoim wystąpieniu dziękowali  seniorom za wspaniałe rzeczy , które robią, za podejmowane inicjatywy i twórcze  włączanie się we wszelkie zajęcia i zadania współfinansowane ze środków Wojewody, Burmistrza.

Był czas na rozmowy, których nam zawsze brakuje podczas poczęstunku (kanapki, ciasto, kawa, herbata i napoje). Było gwarnie i sympatycznie.

Po oficjalnej części uczestnicy spotkania mogli rejestrować się do Turnieju Strzeleckiego o Puchar Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego oraz przygotowanych zabaw integracyjnych na świeżym powietrzu, którym towarzyszył uśmiech, radość i zabawa. Uśmiech trwa chwilę, ale jego wspomnienie trwa czasami przez całe życie. Słońce zaświeciło nam, a my w sportowej trosce pokazaliśmy naszą radość, upór w trudnościach do zwycięstwa.

Zabaw integracyjnych było sporo. Każdy z uczestników musiał przejść przez wszystkie konkurencje. Nagrodą były słodkości.

Dla zwycięzców Turnieju Strzeleckiego były puchary wręczone  przez Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego Piotra Hojana za I, II i III miejsce. Gratulacje dla zwycięzców!

To , co czyni życie radosnym, to znajdowanie przyjemności w rzeczach, które musimy wykonać.

Morrie Schwartz powiedziała:” ..żyć to znaczy spotykać się z ludźmi. To znaczy móc okazywać uczucia i odbierać wrażenia. Rozmawiać z nimi. Odczuwać razem z nimi…”

Relację przygotowała : Danuta Grzanowska

Zdjęcia: Danuta Grzanowska i Barbara Radomska Witczak

Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022Zakończenie roku akademickiego 2021/2022
Ikonka symbolizująca artykuł

Gazeta Senior

2022-06-03

Gazeta Senior wydanie czerwiec 06/2022

Najciekawsze treści z portalu gazetasenior.pl

Ikonka symbolizująca artykuł

Zakończenie roku akademickiego 2021/2022

2022-06-02

Serdecznie zapraszamy na uroczystość zakończenia roku akademickiego, która odbędzie się w WOSiR Wigwam w Zdroju w poniedziałek 6 czerwca  br. o godz. 14.00.

Autokar odjedzie z Targowiska o godz. 13.15 . Drugi przystanek w kierunku  do Zdroju przy sklepie / dawny  sklep GS/ na ulicy Głogowskiej.Do zobaczenia

Zakończenie roku akademickiego 2021/2022'

Załączniki:

  1. Zakończenie roku akademickiego 2021/2022' (plik pdf 186KB)
  2. Zakończenie roku akademickiego 2021/2022' (plik pdf 80KB)
  3. Zakończenie roku akademickiego 2021/2022' (plik pdf 107KB)
Ikonka symbolizująca artykuł

Nasza wycieczka do Warszawy

2022-05-28

W dniach od 22.05.-24.05.22r.wybraliśmy się do Warszawy  z Biurem Podróży Wilda Travel. Wyjechaliśmy we wczesnych godzinach porannych. Sympatyczny, renomowany  pilot wycieczki powitał nas w autokarze i towarzyszył nam przez trzy dni.

Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od Pałacu Prezydenckiego. Warszawa jest stolicą Polski, położoną na terenie Mazowsza. Przekonaliśmy się jak pięknym miastem jest Warszawa. Z ciekawych atrakcji turystycznych  odwiedziliśmy : Łazienki Królewskie, Wilanów, Zamek Królewski, Stare Miasto, słynny cmentarz na Powązkach. Imponująca Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego z tarasem widokowym na dachu.

Rynek Starego Miasta, mury miejskie, najwęższą kamienicę Warszawy, najkrótszą ulicę w Warszawie: Gnojna Góra, Pomnik Małego Powstańca, Grób Nieznanego Żołnierza:

Pomniki: Fryderyka Chopina, Józefa Piłsudskiego, Henryka Sienkiewicza.

Wieczorem obejrzeliśmy w Teatrze Komedii spektakl „ W łóżku z rabusiem", gdzie małżonkowie organizują sobie tajne schadzki ze swoimi kochankami w domku na plaży przy ich posiadłości. Każde z nich pragnie pozostać właścicielem słynnego naszyjnika. Oboje planują kradzież w tę samą noc !...Śmiechu było co niemiara!

 Ciekawa obsada aktorska :Elżbieta Romanowska, Marta Wierzbicka, Olga Borys, Jan Jankowski, Piotr Zelt, Tomasz Dutkiewicz. Świetnie sprawdzili się w swoich rolach.!

Obejrzyjcie zdjęcia z naszej udanej , pełnej wrażeń wycieczki. To prawda, stolica zmienia się z miesiąca na miesiąc, ale cały czas zachwyca…

Danuta Grzanowska

zdjęcia : Danuta Grzanowska . Barbara Radomska - Witczak

Nasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do WarszawyNasza wycieczka do Warszawy
Ikonka symbolizująca artykuł

W przeddzień Dnia Matki

2022-05-27

                      W przeddzień Święta Matki

W dniu 25 maja 2022 w górnej sali Promessy licznie zgromadzili się studentki i studenci GS UTW, by po dwóch latach przerwy uczcić to piękne święto.  Obchodzone jest ono w różnych krajach, w różnych terminach, a tylko w Polsce właśnie w dniu 26 maja.  Pomysł ustanowienia takiego święta powstał w XIX w. w USA.

Gościem specjalnym dzisiejszej uroczystości był pan Kamil Sikorski – były rzecznik Policji w Grodzisku Wlkp., a obecnie Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu ds. Ochrony Praw Człowieka.  Jako absolwent Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu niejednokrotnie pojawiał się na zaproszenie tut. UTW  z ciekawymi prelekcjami o tematyce muzycznej i własnym bogatym repertuarem, dysponując pięknym, silnym głosem.

Tym razem jako tło muzyczne służył mu akordeon. Melodią „Rozszumiały się wierzby płaczące” rozkołysał  siedzące przy długich stołach towarzystwo. Potem popłynęła  znana i lubiana „La Paloma”, a następnie z repertuaru Waweli „Zostań z nami melodio”, którą chętnie podchwycono. Pomiędzy poszczególnymi utworami Pan Kamil opowiadał o swoich doświadczeniach muzycznych (bezpośrednio po studiach pracował jako organista), często mających postać anegdotyczną, czym wywoływał salwy śmiechu.

W przerwach pomiędzy utworami, koleżanki Agnieszka Stopa i  Ewa Wolińska odczytywały  starannie przygotowane sentencje na temat matki. Jedna z nich szczególnie nas poruszyła: „Bóg nie może być wszędzie, dlatego wynalazł MATKĘ”.   Po peruwiańskiej melodii „Lot kondora” zaśpiewał - z repertuaru Czerwonych Gitar - piosenkę „Anna Maria” i Seweryna Krajewskiego „Nie jesteś sama”. Ukoronowaniem  występu i całego spotkania była pieśń (kiedyś wykonywana przez Bernarda Ładysza)  „Moja matko, ja wiem”. Pojawiły się łzy wzruszenia, nie tylko ze względu na słowa, ale piękne jej wykonanie przez Pana Kamila.

Otrzymał on kwiaty i gorące brawa, a każda z pań otrzymała złotego tulipana. Sympatycznej atmosferze sprzyjał też  słodki poczęstunek przy kawie i zimnych napojach.

Powyższe  zanotowała: Aleksandra Chwalisz

ZDJĘCIA : BARBARA RADOMSKA-WITCZAK

                BOŻENA iWASZKIEWICZ

W przeddzień Dnia MatkiW przeddzień Dnia MatkiW przeddzień Dnia MatkiW przeddzień Dnia MatkiW przeddzień Dnia MatkiW przeddzień Dnia MatkiW przeddzień Dnia MatkiW przeddzień Dnia MatkiW przeddzień Dnia MatkiW przeddzień Dnia MatkiW przeddzień Dnia MatkiW przeddzień Dnia MatkiW przeddzień Dnia MatkiW przeddzień Dnia MatkiW przeddzień Dnia MatkiW przeddzień Dnia MatkiW przeddzień Dnia MatkiW przeddzień Dnia MatkiW przeddzień Dnia Matki
Ikonka symbolizująca artykuł

Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!

2022-05-19

Muzeum Ziemniaka w Poznaniu

Co wiemy o ziemniaku? Pewnie nie każdy z nas zastanawiał się skąd przybyło to warzywo do nas? Ziemniak jest cenną bulwą ze względu na zawartość wielu składników odżywczych. Zawiera bardzo dużo białka i witaminy C  oraz B i tylko 67 kcal. To źródło energii oraz błonnika. Minerały takie jak wapń, żelazo, fosfor, potas, i magnez uzupełniają naszą dietę.

 Grupa 30 osobowa studentów naszego GSUTW wybrała się 18 maja do Poznania by zobaczyć muzeum poświęcone kartoflom – Poznańskie Muzeum Pyry. Jedyne takie miejsce w Polsce, które jest poświęcone w całości ziemniakowi! Dlaczego akurat pyry?

W okolicach Poznania pyrami zwie się ziemniaki, które przybyły do nas z Ameryki Południowej, a ich historia jest długa, burzliwa i niezwykle interesująca.

To właśnie w Wielkopolsce, a szczególnie w Poznaniu pyry przyjęły się najszybciej na skalę przemysłową. Nie bez powodu Poznań określa się Pyrlandią.

Jakie atrakcje spotkały nas w Poznańskim Muzeum Pyry?

Na samym początku każdy uczestnik spotkania brał udział w warsztatach przyprawiania pyry, którą doprawialiśmy solą, papryką i tymiankiem, według własnego uznania. Zawinięty ziemniak w folię aluminiową  trafia do pieca!

My zaczynamy zwiedzanie z przewodnikiem. Po naszym przewodniku było ewidentnie widać, że jego praca to pasja i że posiada dużą wiedzę na temat pyry,  skąd się wzięły, jak dotarły do Europy i Polski, jakie niosły korzyści?.

Pyrowy animator interesująco i z humorem przenosi nas do egzotycznego Peru, wraz z Francisco Pizarro, a nawet rusza w przestrzeń kosmiczną gdzie przyglądamy  się układowi Pyrocentrycznemu. Zwiedzamy  dwór króla Jana III Sobieskiego, przyglądamy się ilustracji prac na polu tzw. wykopkach  ( większość z nas brała udziału i pamięta te czasy ) . Co ma z nimi wspólnego Jan III Sobieski? A co powstania? Setki pytań. Tysiące odpowiedzi . I przegląd „pyrowych” dań, pozwalający docenić uniwersalność ziemniaczka w improwizowanym barze, w którym zostały przedstawione różne dania, które można wykonać z ziemniaków. Jest  to bardzo wdzięczne warzywo, które można jeść zarówno w wersji słodkiej, jak i wytrawnej. Nic dziwnego, że to właśnie niepozorny ziemniaczek zawładnął polskimi stołami tuż po wojnie. Można z niego wyczarować dowolne danie, a dodatkowe składniki tylko podkreślały jego smak.

Pod sam koniec zwiedzania upieczony ziemniak spakowany w ładną torebeczkę, czekał na każdego uczestnika bo  taki ciepły smakuje wybornie. 

  W milionach domów w Polsce nie raz to zacne warzywo jest spożywane. Placki ziemniaczane, frytki, pieczone, smażone, gotowane, z koperkiem czy z gzikiem.

A nawet jak wiesz skąd wzięły się pyry to i tak znajdź to muzeum! Świetnie prowadzone przez człowieka z pasją i ogromną wiedza historyczną, nie tylko o samej pyrze czy Poznaniu ale także historii Polski czy tez świata. Gorąco polecamy! wynieśliśmy dużą wiedzę i radość zwiedzenia tego muzeum. Po wizycie zupełnie zmienia się NASZE postrzeganie.

  ZDJĘCIA:                                          

 Danuta Grzanowska - Barbara Radomska-Witczak

  Czas zwiedzania :

ok. 60 minut

 ul. Wroniecka 18

(wejście od ul. Mokrej)

61-763 Poznań

biuro@muzeumpyry.pl

  Muzeum Pyry

Wielkość grup

Indywidualnie: do 35 osób

Grupy: do 50 osób

Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!
Ikonka symbolizująca artykuł

Co to wielka piątka Afryki?

2022-05-19

Co to Wielka Piątka Afryki?

Przedstawiciele Wielkiej Piątki to: dumny król sawanny lew, szybki lampart, ogromne słonie i bawoły oraz groźne nosorożce, które od lat są celem podróży do Kenii i Tanzanii. Niegdyś na zwierzęta polowali myśliwi ze strzelbami, dzisiaj  żądni niezapomnianych wrażeń turyści, wyposażeni w aparaty fotograficzne.

Nasz wykładowca Prof. dr hab. Leszek Rybicki z Zakładu Zoologii Systemowej odbył  9 dniową podróż przez Afrykę. Uwiecznił swoje spotkania zwierząt żyjących w swoim naturalnym środowisku. Tymi miejscami , gdzie mógł obserwować gatunki Wielkiej Piątki to była Kenia i Tanzania.

Spotkanie z przedstawicielami Wielkiej Piątki oko w oko na safari jest niezapomnianym MEMORIES!

 Przez dziesiątki lat safari było utożsamiane z krwawymi łowami. Termin Wielka Piątka wywodzi się właśnie z czasów, gdy biali myśliwi szczycili się zabiciem najgroźniejszych i najtrudniejszych do schwytania zwierząt, czyli słonia afrykańskiego, nosorożca czarnego, lwa, lamparta oraz bawoła. Masowe polowania doprowadziły do prawie całkowitego wyginięcia gatunków Wielkiej Piątki.

Profesor przekazał ,że średniorocznie w kraju ginie 100 lwów z powodu zmian klimatycznych, niszczenia siedlisk i hodowców, którzy zabijają lwy w celu ochrony bydła. W ostatnim stuleciu liczba słoni zmalała z kilku milionów do kilkuset tysięcy w wyniku działań kłusowniczych gangów.

 Większość kłów słoni dostarczana jest do Azji. Kłusownicy wybili prawie zupełnie populację nosorożców, ponieważ sproszkowany róg zwierzęcia, uważany jest za panaceum w azjatyckiej medycynie ludowej. W związku z zatrważającymi skutkami kłusownictwa gatunki Wielkiej Piątki zostały objęte ścisłą ochroną w wielu parkach i rezerwatach, a polowania z bronią palną są zakazane.

Profesor swój wykład oparł pięknymi slajdami wykonanymi podczas swojej niezapomnianej podróży.

Prezes Agnieszka Stopa podziękowała wykładowcy wręczając wiązankę kwiatów, a studenci gromkimi brawami nagrodzili ciekawy wykład.

                                                                                   Notatkę sporządziła:

                                                                                   Danuta Grzanowska

Wielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych Kenii
Ikonka symbolizująca artykuł

Rajd rowerowy na trasie Grodzisk - Ptaszkowo - Ujazd - Grodzisk

2022-05-11

Nie ma lepszego momentu na wycieczki rowerowe niż obecny czas! Piękna pogoda sprzyja pokonywaniu kolejnych kilometrów jednośladem. Jeśli masz ochotę poznać nowe miejsca, sprawdź najciekawsze trasy rowerowe w Grodzisku, które polecamy.

Piękny słoneczny poranek 11 maja br. grupa seniorów wyruszyła na rajd rowerowy na trasie Grodzisk – Ujazd – Ptaszkowo- Grodzisk. Trasa łącznie wynosiła 15 km

Cóż to za wspaniała atmosfera: wszyscy z uśmiechem na twarzy wyruszyli w trasę po to, by we wspólnej, atmosferze cieszyć się aktywnością i piękną, słoneczną pogodą. Sportową  kondycją poprawiamy  i przygotowujemy sylwetkę na nadejście lata. Właśnie świetnym rozwiązaniem wydają się wycieczki rowerowe, dzięki którym nie tylko spalimy kalorie, ale też zwiedzimy nieznane dotąd miejsca na mapie naszej okolicy . Zobaczcie, gdzie warto wybrać się na wycieczkę jednośladem - przedstawiamy ciekawą  trasę rowerową.

 W programie rajdu mieliśmy zwiedzenie  trasy kolei drezynowej do Ujazdu,zobaczyć zwierzęta , które znajdują się przy firmie Waldi w Ptaszkowie (daniele, kucyki)  i wspólna kawa z poczęstunkiem. Opieka nad uczestnikami sprawowali : Bożena i Tadeusz Iwaszkiewiczowie.Uczestnikom rajdu za miłe spedzenie czasu dziękujemy.

Zdjęcia : J.Świtała B. Iwaszkiewicz i D. Grzanowska

Rajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowy
Ikonka symbolizująca artykuł

Wspomnienia z pobytu w Australii

2022-05-07

Pani Maria Schneider – Maciejewska odbyła swoją podróż marzeń do Australii. Na spotkaniu podzieliła się z nami swoimi wrażeniami oraz pięknymi slajdami.

 AUSTRALIA  to najmniejszy kontynent i największa  wyspa, uważana jest za najstarszy masyw lądowy naszej planety. Wyspa leży między Oceanem Spokojnym i Oceanem Indyjskim oraz kilkoma morzami, np. Morzem Tasmana, Morzem Koralowym.

Dobrowolne osadnictwo  ożyło ,kiedy odkryto złoża złota. Pierwszym miastem założonym przez wolnych osadników była Adelajda.

Wraz z napływem Europejczyków, Aborygeni byli  eliminowani  i odrzucani do najmniej korzystnych terenów. Kolonie rządziły się swoimi prawami nieraz bardzo różnymi.

Australia nadal pozostaje dominum brytyjskim, jest federacyjną monarchią Konstytucyjną. Głową państwa jest królowa  Wielkiej Brytanii reprezentowana przez gubernatora generalnego.

Pewną autonomię zachowują poszczególne stany. Polskim śladem w historii wyspy jest Góra Kościuszki, najwyższy szczyt Wyspy nazwany tak przez odkrywcę Gór Błękitnych Pawła Strzeleckiego, a było to w 1839 roku.

Na wyspie, ze względu na jej izolację od innych lądów wykształciło się wiele endemicznych gatunków zwierząt i roślin.

Do rodziny torbaczy należą popularne koale, kilka gatunków kangurów  oraz jedyny mięsożerny torbacz diabeł tasmański. Jednym z  endemicznych ssaków jest dingo.

Rodzinę stekowców reprezentuje dziobak i kolczatka australijska.

Z 12 gatunków najbardziej jadowitych węży 10 występuje na terenie Australii.

Serdecznie dziękujemy za przekazanie nam swoich wrażeń .

/tekst i zdjęcia autorki wyprawy p. Marii/

Wspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w Australii
Ikonka symbolizująca artykuł

Plan na maj 2022r.

2022-05-04

Proszę zapoznać się z planem na maj w zakładce plany.

Ikonka symbolizująca artykuł

Nordick Walking na trasie Grodzisk - Słocin - Grodzisk

2022-04-27

26 kwietnia grupa seniorów wybrała się na marsz z kijkami do Słocina. Słoneczna pogoda towarzyszyła nam na całej trasie. Spragnieni towarzystwa po kilku miesiącach , by móc wyruszyć na marsz pozwalający zadbać o kondycję, rozwinąć partie mięśni, które nie są używane podczas zwykłego marszu. Treningowi poddawane są nogi, biodra, ręce , ramiona, obręcz barkowa,  mięśnie kręgosłupa. Taki marsz pozwala nam zrzucić zbędne kilogramy.  Chudniemy tylko wtedy , gdy organizm zażywa więcej energii niż my jej dostarczamy. Taki marsz wyszczupla talię, brzuch, zwiększa wydolność krążeniowo - oddechową, dotleniamy organizm. Polepszamy samopoczucie i zdolność myślenia. Zatem same zalety.!

Podczas naszej trasy  podziwialiśmy piękno otaczającej przyrody, zabudowań i pojawiających się saren. Organizator zapewnił dla każdego drożdżówki. Napoje zabrał  każdy we własnym zakresie. Sympatyczne powitanie  w świetlicy OSP Słocin  przez przewodniczącą KGW  Zofię Bartkowiak pozwolił nam odpocząć przy kawie. Kol. opowiedziała nam historię i działalność KGW Miłym akcentem dla nas były upominki: foldery i magnesy od KGW. Za gościnność serdecznie dziękujemy prężnie działającemu KGW Słocin.

Wróciliśmy zadowoleni i zrelaksowani. /d.g./

Nordick Walking na trasie Grodzisk - Słocin - GrodziskNordick Walking na trasie Grodzisk - Słocin - GrodziskNordick Walking na trasie Grodzisk - Słocin - GrodziskNordick Walking na trasie Grodzisk - Słocin - GrodziskNordick Walking na trasie Grodzisk - Słocin - GrodziskNordick Walking na trasie Grodzisk - Słocin - GrodziskNordick Walking na trasie Grodzisk - Słocin - GrodziskNordick Walking na trasie Grodzisk - Słocin - Grodzisk
Ikonka symbolizująca artykuł

Spotkanie z trychologiem - terapie trychologiczne skóry głowy

2022-04-27

Prywatne Centrum Wellness zaprosiło seniorów na kolejny już wykład poświęcony zdrowiu swojej skóry głowy i włosów. Spotkanie miało miejsce w siedzibie na ul. Malinowskiego. Wykład prowadziła  kosmetolog – trycholog p. Agnieszka Dróżdż.

Dla wielu seniorów pojęcie trycholog to nowa dziedzina. Czym się zajmuje trycholog?

Senior ma wiedzieć jak dbać o swoje włosy i skórę głowy jeżeli występują u niego dolegliwości takie jak: wypadanie włosów, łamliwość  włosów, łupież,  łysienie czy  atopowe zapalenie skóry. To właśnie tymi dolegliwościami zajmuje się trycholog. Badanie trychologiczne, wykonane w celach diagnostycznych służy ocenie stanu włosów, skóry głowy, rozpoznaniu przyczyn w/w objawów. Wynik takiego badania trychologicznego pozwoli ustalić plan leczenia.

Ciekawy wykład z profesjonalnymi nowoczesnymi narzędziami do diagnostyki, które posiadała wykładowczyni, pokazał słuchaczom trichoskopię włosa badanego kamerką czy wielokrotne powiększenie skóry głowy nawet 700-krotnie . Jak widać to nowoczesna rozwijająca się  dziedzina, z usług których warto skorzystać. Pomoże dobrać odpowiednie leczenie, szampon, przekaże cenne wskazówki.

Prywatne Centrum przygotowało jak zawsze upominki dla każdego seniora za które serdecznie dziękujemy. Paniom , które wylosowały badanie trychologiczne, zabieg permanentny brwi , badanie masy ciała z zastosowaniem odpowiedniej diety – Gratulujemy.

Serdecznie dziękujemy za miłe spotkanie. /D.G./

Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem