Wstecz (powrót do bieżących publikacji z menu "Aktualności"
Zapraszamy chętnych osoby+50 do GSUTW
Data publikacji: 2022-09-08
SERDECZNIE ZAPRASZAMY chętnych osoby +50
do uczestnictwa w zajęciach Grodziskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku. Przyjdź i zobacz jakie ciekawe zajęcia są, spotkasz nowe twarze, porozmawiasz, wymienisz doświadczenia.

Propozycje sekcji i zajęć w nowym roku akademickim 2022/2023
Data publikacji: 2022-09-08
Przedstawiamy Państwu propozycje sekcji i zajęć w nowym roku akademickim 2022/2023
Załączniki:
Delegaci Obywatelskiego Parlamentu Seniorów w Kaliszu
Data publikacji: 2022-09-08
14 lipca 2022 r. w kaliskim ratuszu delegaci do Obywatelskiego Parlamentu Seniorów podjęli uchwałę o powołaniu Wielkopolskiej Delegatury Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, której inicjatorem jest Biuro Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska. Wybrano także kandydatkę na osobę zaufania publicznego. W inauguracyjnym wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele instytucji z regionu, działający na rzecz polityki senioralnej oraz przedstawiciele jednostek samorządowych. Gości przywitał Krzysztof Nosal, starosta kaliski.
Spotkanie poprowadziła Krystyna Lewkowicz, przewodnicząca prezydium Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Przewodniczącą prezydium Wielkopolskiej Delegatury OPS została Ewa Woźniak - , zastępca dyrektora w Stowarzyszeniu Aglomeracja Kalisko-Ostrowska. na zastępcę przewodniczącej zebrani wybrali Józefa Kozana - założyciela Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Członkami prezydium zostali: Andrzej Krupiński - ppłk z Zarządu Rejonowego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Kaliszu, Agnieszka Stopa - prezes Grodziskiego Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Stanisław Kupczyk - członek Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów - Oddział Rejonowy w Ostrowie Wielkopolski. Jako kandydatkę na osobę zaufania publicznego OPS wybrano Ewę Milewską, dyrektor Stowarzyszenia Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej.
Załączniki:
Gazeta Senior
Data publikacji: 2022-09-01
Gazeta Senior wydanie wrzesień 09/2022
Najciekawsze treści z portalu gazetasenior.pl
Turnus sanatoryjny z NFZ w górę? PROGNOZA podwyżki opłat za sanatorium 2023 [TABELA]
Jak znaleźć pracę na emeryturze?
Działalność biura UTW
Data publikacji: 2022-09-01
Uprzejmie informujemy Szan. kol.kol ,że biuro GSUTW rozpoczyna działalność we wrześniu : środy od 14.00- 16.00 ,piątek od 10.00 - 12.00
a od października do końca czerwca tylko w środy od 14.00 16.00
Zapisy na zajęcia można dokonywać osobiście lub telefonicznie pod nr -791 983 323
Składka na rok akademicki 2022/2023 wynosi 100,00 wpłaty dokonywać do końca listopada w całości.
Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023
3 października godz. 16.00 w CK Rondo
Zapisy z informacją o posiadaniu stopnia niepełnosprawności w związku z udziałem w projektach CPŚ "PROMESSA"

Gazeta Senior
Data publikacji: 2022-08-29
Najciekawsze treści z portalu gazetasenior.pl
Bezpłatne Leki 75+. Lista Leków Refundowanych dla Seniorów 2022 [WYSZUKIWARKA]
Gazeta Senior
Data publikacji: 2022-08-03
Gazeta Senior wydanie sierpień 08/2022
Najciekawsze treści z portalu gazetasenior.pl
Dofinansowanie skutera lub elektrycznego wózka inwalidzkiego [wnioski do 31 sierpnia]
„Biegacz, dziwka, Arab, mąż” przezabawna czarna komedia. KINO DLA SENIORA [ZWIASTUN]
Programy wycieczek Biura Podrózy
Data publikacji: 2022-07-22
Proszę zapoznać się z programem n/w wycieczek renomowanego Biura Podróży "Odkrywca"
Chętni mogą zapisywać się bezpośrednio w biurze Podrózy Odkrywca tel jest podany przy programie wycieczki względnie pod nr 782 685 975 Danuta GRZANOWSKA
Załączniki:
- Programy wycieczek Biura Podrózy "Odkrywca" (plik docx 646KB)
- Programy wycieczek Biura Podrózy "Odkrywca" (plik docx 640KB)
- Programy wycieczek Biura Podrózy "Odkrywca" (plik docx 661KB)
- Programy wycieczek Biura Podrózy "Odkrywca" (plik docx 627KB)
- Programy wycieczek Biura Podrózy "Odkrywca" (plik docx 629KB)
- Programy wycieczek Biura Podrózy "Odkrywca" (plik docx 646KB)
Gazeta Senior
Data publikacji: 2022-07-20
Najciekawsze treści z portalu gazetasenior.pl
Seniorze, nie daj się oszukać! Oszustwo na wnuczka i inne wyłudzenia na seniorach
Bohaterowie książki „Lato do wynajęcia” Karoliny Wilczyńskiej – seniorzy tacy jak my
„SUPERBOHATEROWIE” Paolo Genovese. KINO DLA SENIORA
Gazeta Senior
Data publikacji: 2022-07-06
Najciekawsze treści z portalu gazetasenior.pl
Bezpłatne Leki 75+. Lista Leków Refundowanych dla Seniorów 2022 [WYSZUKIWARKA]
Co może farmaceuta w 2022? Nowe uprawnienia dla aptekarzy. Zmiany sprawdza Katarzyna Bosacka
Plaża dla seniora! Sopot, Gdynia i Jastarnia z Certyfikatem dostępności
Gazeta Senior
Data publikacji: 2022-07-01
Najciekawsze treści z portalu gazetasenior.pl
Emerytura od lipca 2022 po obniżce PIT do 12% [TABELA NETTO od 1200 do 8000 zł]
Sekrety urody seniorek z różnych stron świata
Szkolenie dla UTW w Jarocinie
Data publikacji: 2022-06-29
Nasze Koleżanki prezes Agnieszka Stopa i z-ca Ewa Wolińska były na trzydniowym szkoleniu w Jarocinie dla UTW z Wielkopolski w dniach od 21 czerwca – 23.06.22r.
Szkolenie zorganizował Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu.
Szkolenie dotyczyło samorządowej polityki senioralnej w Wielkopolsce, cyber niebezpieczeństwa osób starszych i innowacji społecznych dla osób w wieku emerytalnym. Ponadto kol. uczestniczyły w warsztatach – Jak pisać projekty. Kolejny dzień to wykład na temat: ” Targi Viva Seniorzy areną aktywizacji i integracji Seniorów” oraz Centrum inicjatyw Senioralnych – Senior mile widziany”’



Zaproszenie do Albertowska na Festiwal Mleka
Data publikacji: 2022-06-29
Szanowni Państwo,
Rada Sołecka oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Albertowsku (Szprychy z Albertowska) serdecznie zapraszają na Festiwal Mleka, który odbędzie się 8 lipca 2022 roku, na dawnym boisku szkolnym. Start Festiwalu zaplanowany jest na godzinę 17.00. Zaplanowano wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych!
Wydarzenie jest częścią większego projektu, który otrzymał w tym roku dofinansowanie z projektu Wielkopolska Wiara współfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności
– Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.
– Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.

Gazeta Senior
Data publikacji: 2022-06-27
Gazeta Senior wydanie lipiec 07/2022
Najciekawsze treści z portalu gazetasenior.pl
Waloryzacja emerytur 2023 PROGNOZA Tabela netto-brutto od 1200 zł do 7000 zł
Gazeta Senior
Data publikacji: 2022-06-09
Najciekawsze treści z portalu gazetasenior.pl
Waloryzacja emerytur 2023 PROGNOZA.
"Między dwoma światami" film oparty na głośnej książce Florence Aubenas
Uroczystość zakończenia ROKU Akademickiego 2021/2022
Data publikacji: 2022-06-07
W poniedziałek 6 czerwca br. zakończyliśmy uroczyście 14 rok akademicki 2021/2022.
Uroczystość odbyła się w Zdroju w Wigwamie. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście w osobach: z-ca Burmistrza Pan Marcin Brudło, Przewodniczący Rady Miejskiej Józef Gawron, sekretarz Starostwa Tomasz Dolata, Przewodniczący Rady Powiatu Sebastian Skrzypczak, Dyrektor OPS Wiesław Kasprzak, W-ce dyrektor OPS Ewa Chróst.
Przewodnicząca GSUTW Agnieszka Stopa podsumowała rok akademicki 2021/2022 podkreślając dobrą współpracę z władzami miasta i powiatu oraz samorządowcami, którzy rozumieją potrzeby seniorów.
„Wspólnie tworzymy i rozwijamy nasz Grodziski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Realizujemy marzenia, integrujemy się, przyjaźnimy, działamy dla seniorów nie tylko z naszego miasta, ale także z ościennych gmin. Dotychczasową swoją działalnością udowodniliśmy, że można nam zaufać. Pokazujemy, że rozwiązywanie problemów środowiska senioralnego, jest równie ważne, jak kształcenie młodzieży.”
Prezes podkreśliła uczestnictwo seniorów w różnych sekcjach zainteresowań: wykłady na Wydziale Biologii UAM w Poznaniu, lektoraty języka angielskiego, kształcimy umiejętności z informatyki komputerowej, uczestnicząc w zajęciach gimnastyki i rehabilitacji , korzystamy również z gimnastyki w basenie, zajęcia z jogi oraz różnych ćwiczeń usprawniających. Słuchacze, poza ofertą edukacyjną, chętnie uczestniczą w wycieczkach krajowych, ostatnio udana wycieczka do Warszawy oraz zagranicznych, ileż ich było, a w ostatnim czasie kraje Beneluksu, w lipcu wybieramy się do Paryża i zwiedzimy zamki nad Loarą. Bierzemy też udział w wydarzeniach kulturalno – oświatowych, odwiedzamy muzea, teatry i kina.
Na koniec swego wystąpienia prezes podziękowania koleżankom pełniącym funkcje w strukturach UTW, wykładowcom, wolontariuszom i wszystkim, którzy wnieśli swój wkład dla wspólnego dobra życząc zdrowia, odpoczynku w oczekiwaniu na początek kolejnego roku akademickiego, który zwiastować będzie Jubileusz 15 lecia działalności GRODZISKIEGO UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU.
Drobne upominki ręcznie zdobionego szkła, które wypełnione były słodkościami z sekcji artystycznej pod kierunkiem kol. Małgorzaty Chojnackiej były podziękowaniem dla naszych Gości.
Podczas wspólnej piosenki integracyjnej „Wszyscy są ,witam Was”, którą intonowała nasza prezes seniorzy poczuli się radośnie, jak promień słońca pomimo deszczu który w tym czasie padał.
Zaproszeni goście w swoim wystąpieniu dziękowali seniorom za wspaniałe rzeczy , które robią, za podejmowane inicjatywy i twórcze włączanie się we wszelkie zajęcia i zadania współfinansowane ze środków Wojewody, Burmistrza.
Był czas na rozmowy, których nam zawsze brakuje podczas poczęstunku (kanapki, ciasto, kawa, herbata i napoje). Było gwarnie i sympatycznie.
Po oficjalnej części uczestnicy spotkania mogli rejestrować się do Turnieju Strzeleckiego o Puchar Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego oraz przygotowanych zabaw integracyjnych na świeżym powietrzu, którym towarzyszył uśmiech, radość i zabawa. Uśmiech trwa chwilę, ale jego wspomnienie trwa czasami przez całe życie. Słońce zaświeciło nam, a my w sportowej trosce pokazaliśmy naszą radość, upór w trudnościach do zwycięstwa.
Zabaw integracyjnych było sporo. Każdy z uczestników musiał przejść przez wszystkie konkurencje. Nagrodą były słodkości.
Dla zwycięzców Turnieju Strzeleckiego były puchary wręczone przez Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego Piotra Hojana za I, II i III miejsce. Gratulacje dla zwycięzców!
To , co czyni życie radosnym, to znajdowanie przyjemności w rzeczach, które musimy wykonać.
Morrie Schwartz powiedziała:” ..żyć to znaczy spotykać się z ludźmi. To znaczy móc okazywać uczucia i odbierać wrażenia. Rozmawiać z nimi. Odczuwać razem z nimi…”
Relację przygotowała : Danuta Grzanowska
Zdjęcia: Danuta Grzanowska i Barbara Radomska Witczak












Gazeta Senior
Data publikacji: 2022-06-03
Gazeta Senior wydanie czerwiec 06/2022
Najciekawsze treści z portalu gazetasenior.pl
Zakończenie roku akademickiego 2021/2022
Data publikacji: 2022-06-02
Serdecznie zapraszamy na uroczystość zakończenia roku akademickiego, która odbędzie się w WOSiR Wigwam w Zdroju w poniedziałek 6 czerwca br. o godz. 14.00.
Autokar odjedzie z Targowiska o godz. 13.15 . Drugi przystanek w kierunku do Zdroju przy sklepie / dawny sklep GS/ na ulicy Głogowskiej.Do zobaczenia

Załączniki:
- Zakończenie roku akademickiego 2021/2022' (plik pdf 186KB)
- Zakończenie roku akademickiego 2021/2022' (plik pdf 80KB)
- Zakończenie roku akademickiego 2021/2022' (plik pdf 107KB)
Nasza wycieczka do Warszawy
Data publikacji: 2022-05-28
W dniach od 22.05.-24.05.22r.wybraliśmy się do Warszawy z Biurem Podróży Wilda Travel. Wyjechaliśmy we wczesnych godzinach porannych. Sympatyczny, renomowany pilot wycieczki powitał nas w autokarze i towarzyszył nam przez trzy dni.
Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od Pałacu Prezydenckiego. Warszawa jest stolicą Polski, położoną na terenie Mazowsza. Przekonaliśmy się jak pięknym miastem jest Warszawa. Z ciekawych atrakcji turystycznych odwiedziliśmy : Łazienki Królewskie, Wilanów, Zamek Królewski, Stare Miasto, słynny cmentarz na Powązkach. Imponująca Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego z tarasem widokowym na dachu.
Rynek Starego Miasta, mury miejskie, najwęższą kamienicę Warszawy, najkrótszą ulicę w Warszawie: Gnojna Góra, Pomnik Małego Powstańca, Grób Nieznanego Żołnierza:
Pomniki: Fryderyka Chopina, Józefa Piłsudskiego, Henryka Sienkiewicza.
Wieczorem obejrzeliśmy w Teatrze Komedii spektakl „ W łóżku z rabusiem", gdzie małżonkowie organizują sobie tajne schadzki ze swoimi kochankami w domku na plaży przy ich posiadłości. Każde z nich pragnie pozostać właścicielem słynnego naszyjnika. Oboje planują kradzież w tę samą noc !...Śmiechu było co niemiara!
Ciekawa obsada aktorska :Elżbieta Romanowska, Marta Wierzbicka, Olga Borys, Jan Jankowski, Piotr Zelt, Tomasz Dutkiewicz. Świetnie sprawdzili się w swoich rolach.!
Obejrzyjcie zdjęcia z naszej udanej , pełnej wrażeń wycieczki. To prawda, stolica zmienia się z miesiąca na miesiąc, ale cały czas zachwyca…
Danuta Grzanowska
zdjęcia : Danuta Grzanowska . Barbara Radomska - Witczak
.jpg)
.jpg)
.jpg)






W przeddzień Dnia Matki
Data publikacji: 2022-05-27
W przeddzień Święta Matki
W dniu 25 maja 2022 w górnej sali Promessy licznie zgromadzili się studentki i studenci GS UTW, by po dwóch latach przerwy uczcić to piękne święto. Obchodzone jest ono w różnych krajach, w różnych terminach, a tylko w Polsce właśnie w dniu 26 maja. Pomysł ustanowienia takiego święta powstał w XIX w. w USA.
Gościem specjalnym dzisiejszej uroczystości był pan Kamil Sikorski – były rzecznik Policji w Grodzisku Wlkp., a obecnie Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu ds. Ochrony Praw Człowieka. Jako absolwent Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu niejednokrotnie pojawiał się na zaproszenie tut. UTW z ciekawymi prelekcjami o tematyce muzycznej i własnym bogatym repertuarem, dysponując pięknym, silnym głosem.
Tym razem jako tło muzyczne służył mu akordeon. Melodią „Rozszumiały się wierzby płaczące” rozkołysał siedzące przy długich stołach towarzystwo. Potem popłynęła znana i lubiana „La Paloma”, a następnie z repertuaru Waweli „Zostań z nami melodio”, którą chętnie podchwycono. Pomiędzy poszczególnymi utworami Pan Kamil opowiadał o swoich doświadczeniach muzycznych (bezpośrednio po studiach pracował jako organista), często mających postać anegdotyczną, czym wywoływał salwy śmiechu.
W przerwach pomiędzy utworami, koleżanki Agnieszka Stopa i Ewa Wolińska odczytywały starannie przygotowane sentencje na temat matki. Jedna z nich szczególnie nas poruszyła: „Bóg nie może być wszędzie, dlatego wynalazł MATKĘ”. Po peruwiańskiej melodii „Lot kondora” zaśpiewał - z repertuaru Czerwonych Gitar - piosenkę „Anna Maria” i Seweryna Krajewskiego „Nie jesteś sama”. Ukoronowaniem występu i całego spotkania była pieśń (kiedyś wykonywana przez Bernarda Ładysza) „Moja matko, ja wiem”. Pojawiły się łzy wzruszenia, nie tylko ze względu na słowa, ale piękne jej wykonanie przez Pana Kamila.
Otrzymał on kwiaty i gorące brawa, a każda z pań otrzymała złotego tulipana. Sympatycznej atmosferze sprzyjał też słodki poczęstunek przy kawie i zimnych napojach.
Powyższe zanotowała: Aleksandra Chwalisz
ZDJĘCIA : BARBARA RADOMSKA-WITCZAK
BOŻENA iWASZKIEWICZ













.jpg)





Załączniki:
Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!
Data publikacji: 2022-05-19
Muzeum Ziemniaka w Poznaniu
Co wiemy o ziemniaku? Pewnie nie każdy z nas zastanawiał się skąd przybyło to warzywo do nas? Ziemniak jest cenną bulwą ze względu na zawartość wielu składników odżywczych. Zawiera bardzo dużo białka i witaminy C oraz B i tylko 67 kcal. To źródło energii oraz błonnika. Minerały takie jak wapń, żelazo, fosfor, potas, i magnez uzupełniają naszą dietę.
Grupa 30 osobowa studentów naszego GSUTW wybrała się 18 maja do Poznania by zobaczyć muzeum poświęcone kartoflom – Poznańskie Muzeum Pyry. Jedyne takie miejsce w Polsce, które jest poświęcone w całości ziemniakowi! Dlaczego akurat pyry?
W okolicach Poznania pyrami zwie się ziemniaki, które przybyły do nas z Ameryki Południowej, a ich historia jest długa, burzliwa i niezwykle interesująca.
To właśnie w Wielkopolsce, a szczególnie w Poznaniu pyry przyjęły się najszybciej na skalę przemysłową. Nie bez powodu Poznań określa się Pyrlandią.
Jakie atrakcje spotkały nas w Poznańskim Muzeum Pyry?
Na samym początku każdy uczestnik spotkania brał udział w warsztatach przyprawiania pyry, którą doprawialiśmy solą, papryką i tymiankiem, według własnego uznania. Zawinięty ziemniak w folię aluminiową trafia do pieca!
My zaczynamy zwiedzanie z przewodnikiem. Po naszym przewodniku było ewidentnie widać, że jego praca to pasja i że posiada dużą wiedzę na temat pyry, skąd się wzięły, jak dotarły do Europy i Polski, jakie niosły korzyści?.
Pyrowy animator interesująco i z humorem przenosi nas do egzotycznego Peru, wraz z Francisco Pizarro, a nawet rusza w przestrzeń kosmiczną gdzie przyglądamy się układowi Pyrocentrycznemu. Zwiedzamy dwór króla Jana III Sobieskiego, przyglądamy się ilustracji prac na polu tzw. wykopkach ( większość z nas brała udziału i pamięta te czasy ) . Co ma z nimi wspólnego Jan III Sobieski? A co powstania? Setki pytań. Tysiące odpowiedzi . I przegląd „pyrowych” dań, pozwalający docenić uniwersalność ziemniaczka w improwizowanym barze, w którym zostały przedstawione różne dania, które można wykonać z ziemniaków. Jest to bardzo wdzięczne warzywo, które można jeść zarówno w wersji słodkiej, jak i wytrawnej. Nic dziwnego, że to właśnie niepozorny ziemniaczek zawładnął polskimi stołami tuż po wojnie. Można z niego wyczarować dowolne danie, a dodatkowe składniki tylko podkreślały jego smak.
Pod sam koniec zwiedzania upieczony ziemniak spakowany w ładną torebeczkę, czekał na każdego uczestnika bo taki ciepły smakuje wybornie.
W milionach domów w Polsce nie raz to zacne warzywo jest spożywane. Placki ziemniaczane, frytki, pieczone, smażone, gotowane, z koperkiem czy z gzikiem.
A nawet jak wiesz skąd wzięły się pyry to i tak znajdź to muzeum! Świetnie prowadzone przez człowieka z pasją i ogromną wiedza historyczną, nie tylko o samej pyrze czy Poznaniu ale także historii Polski czy tez świata. Gorąco polecamy! wynieśliśmy dużą wiedzę i radość zwiedzenia tego muzeum. Po wizycie zupełnie zmienia się NASZE postrzeganie.
ZDJĘCIA:
Danuta Grzanowska - Barbara Radomska-Witczak
Czas zwiedzania :
ok. 60 minut
ul. Wroniecka 18
(wejście od ul. Mokrej)
61-763 Poznań
biuro@muzeumpyry.pl
Muzeum Pyry
Wielkość grup
Indywidualnie: do 35 osób
Grupy: do 50 osób













Co to wielka piątka Afryki?
Data publikacji: 2022-05-19
Co to Wielka Piątka Afryki?
Przedstawiciele Wielkiej Piątki to: dumny król sawanny lew, szybki lampart, ogromne słonie i bawoły oraz groźne nosorożce, które od lat są celem podróży do Kenii i Tanzanii. Niegdyś na zwierzęta polowali myśliwi ze strzelbami, dzisiaj żądni niezapomnianych wrażeń turyści, wyposażeni w aparaty fotograficzne.
Nasz wykładowca Prof. dr hab. Leszek Rybicki z Zakładu Zoologii Systemowej odbył 9 dniową podróż przez Afrykę. Uwiecznił swoje spotkania zwierząt żyjących w swoim naturalnym środowisku. Tymi miejscami , gdzie mógł obserwować gatunki Wielkiej Piątki to była Kenia i Tanzania.
Spotkanie z przedstawicielami Wielkiej Piątki oko w oko na safari jest niezapomnianym MEMORIES!
Przez dziesiątki lat safari było utożsamiane z krwawymi łowami. Termin Wielka Piątka wywodzi się właśnie z czasów, gdy biali myśliwi szczycili się zabiciem najgroźniejszych i najtrudniejszych do schwytania zwierząt, czyli słonia afrykańskiego, nosorożca czarnego, lwa, lamparta oraz bawoła. Masowe polowania doprowadziły do prawie całkowitego wyginięcia gatunków Wielkiej Piątki.
Profesor przekazał ,że średniorocznie w kraju ginie 100 lwów z powodu zmian klimatycznych, niszczenia siedlisk i hodowców, którzy zabijają lwy w celu ochrony bydła. W ostatnim stuleciu liczba słoni zmalała z kilku milionów do kilkuset tysięcy w wyniku działań kłusowniczych gangów.
Większość kłów słoni dostarczana jest do Azji. Kłusownicy wybili prawie zupełnie populację nosorożców, ponieważ sproszkowany róg zwierzęcia, uważany jest za panaceum w azjatyckiej medycynie ludowej. W związku z zatrważającymi skutkami kłusownictwa gatunki Wielkiej Piątki zostały objęte ścisłą ochroną w wielu parkach i rezerwatach, a polowania z bronią palną są zakazane.
Profesor swój wykład oparł pięknymi slajdami wykonanymi podczas swojej niezapomnianej podróży.
Prezes Agnieszka Stopa podziękowała wykładowcy wręczając wiązankę kwiatów, a studenci gromkimi brawami nagrodzili ciekawy wykład.
Notatkę sporządziła:
Danuta Grzanowska
Rajd rowerowy na trasie Grodzisk - Ptaszkowo - Ujazd - Grodzisk
Data publikacji: 2022-05-11
Nie ma lepszego momentu na wycieczki rowerowe niż obecny czas! Piękna pogoda sprzyja pokonywaniu kolejnych kilometrów jednośladem. Jeśli masz ochotę poznać nowe miejsca, sprawdź najciekawsze trasy rowerowe w Grodzisku, które polecamy.
Piękny słoneczny poranek 11 maja br. grupa seniorów wyruszyła na rajd rowerowy na trasie Grodzisk – Ujazd – Ptaszkowo- Grodzisk. Trasa łącznie wynosiła 15 km
Cóż to za wspaniała atmosfera: wszyscy z uśmiechem na twarzy wyruszyli w trasę po to, by we wspólnej, atmosferze cieszyć się aktywnością i piękną, słoneczną pogodą. Sportową kondycją poprawiamy i przygotowujemy sylwetkę na nadejście lata. Właśnie świetnym rozwiązaniem wydają się wycieczki rowerowe, dzięki którym nie tylko spalimy kalorie, ale też zwiedzimy nieznane dotąd miejsca na mapie naszej okolicy . Zobaczcie, gdzie warto wybrać się na wycieczkę jednośladem - przedstawiamy ciekawą trasę rowerową.
W programie rajdu mieliśmy zwiedzenie trasy kolei drezynowej do Ujazdu,zobaczyć zwierzęta , które znajdują się przy firmie Waldi w Ptaszkowie (daniele, kucyki) i wspólna kawa z poczęstunkiem. Opieka nad uczestnikami sprawowali : Bożena i Tadeusz Iwaszkiewiczowie.Uczestnikom rajdu za miłe spedzenie czasu dziękujemy.
Zdjęcia : J.Świtała B. Iwaszkiewicz i D. Grzanowska


Załączniki:
Wspomnienia z pobytu w Australii
Data publikacji: 2022-05-07
Pani Maria Schneider – Maciejewska odbyła swoją podróż marzeń do Australii. Na spotkaniu podzieliła się z nami swoimi wrażeniami oraz pięknymi slajdami.
AUSTRALIA to najmniejszy kontynent i największa wyspa, uważana jest za najstarszy masyw lądowy naszej planety. Wyspa leży między Oceanem Spokojnym i Oceanem Indyjskim oraz kilkoma morzami, np. Morzem Tasmana, Morzem Koralowym.
Dobrowolne osadnictwo ożyło ,kiedy odkryto złoża złota. Pierwszym miastem założonym przez wolnych osadników była Adelajda.
Wraz z napływem Europejczyków, Aborygeni byli eliminowani i odrzucani do najmniej korzystnych terenów. Kolonie rządziły się swoimi prawami nieraz bardzo różnymi.
Australia nadal pozostaje dominum brytyjskim, jest federacyjną monarchią Konstytucyjną. Głową państwa jest królowa Wielkiej Brytanii reprezentowana przez gubernatora generalnego.
Pewną autonomię zachowują poszczególne stany. Polskim śladem w historii wyspy jest Góra Kościuszki, najwyższy szczyt Wyspy nazwany tak przez odkrywcę Gór Błękitnych Pawła Strzeleckiego, a było to w 1839 roku.
Na wyspie, ze względu na jej izolację od innych lądów wykształciło się wiele endemicznych gatunków zwierząt i roślin.
Do rodziny torbaczy należą popularne koale, kilka gatunków kangurów oraz jedyny mięsożerny torbacz diabeł tasmański. Jednym z endemicznych ssaków jest dingo.
Rodzinę stekowców reprezentuje dziobak i kolczatka australijska.
Z 12 gatunków najbardziej jadowitych węży 10 występuje na terenie Australii.
Serdecznie dziękujemy za przekazanie nam swoich wrażeń .
/tekst i zdjęcia autorki wyprawy p. Marii/






















































Gazeta Senior
Data publikacji: 2022-05-04
Gazeta Senior wydanie maj 05/2022
Najnowsze artykuły:
Będziecie świętować 7 maja w Dniu Europy?
Domowy syrop z mniszka lekarskiego [PRZEPIS]. Sezon na zbiór mniszka. Gdzie, jak i co zbierać?
Plan na maj 2022r.
Data publikacji: 2022-05-04
Proszę zapoznać się z planem na maj w zakładce plany.
Nordick Walking na trasie Grodzisk - Słocin - Grodzisk
Data publikacji: 2022-04-27
26 kwietnia grupa seniorów wybrała się na marsz z kijkami do Słocina. Słoneczna pogoda towarzyszyła nam na całej trasie. Spragnieni towarzystwa po kilku miesiącach , by móc wyruszyć na marsz pozwalający zadbać o kondycję, rozwinąć partie mięśni, które nie są używane podczas zwykłego marszu. Treningowi poddawane są nogi, biodra, ręce , ramiona, obręcz barkowa, mięśnie kręgosłupa. Taki marsz pozwala nam zrzucić zbędne kilogramy. Chudniemy tylko wtedy , gdy organizm zażywa więcej energii niż my jej dostarczamy. Taki marsz wyszczupla talię, brzuch, zwiększa wydolność krążeniowo - oddechową, dotleniamy organizm. Polepszamy samopoczucie i zdolność myślenia. Zatem same zalety.!
Podczas naszej trasy podziwialiśmy piękno otaczającej przyrody, zabudowań i pojawiających się saren. Organizator zapewnił dla każdego drożdżówki. Napoje zabrał każdy we własnym zakresie. Sympatyczne powitanie w świetlicy OSP Słocin przez przewodniczącą KGW Zofię Bartkowiak pozwolił nam odpocząć przy kawie. Kol. opowiedziała nam historię i działalność KGW Miłym akcentem dla nas były upominki: foldery i magnesy od KGW. Za gościnność serdecznie dziękujemy prężnie działającemu KGW Słocin.
Wróciliśmy zadowoleni i zrelaksowani. /d.g./








Spotkanie z trychologiem - terapie trychologiczne skóry głowy
Data publikacji: 2022-04-27
Prywatne Centrum Wellness zaprosiło seniorów na kolejny już wykład poświęcony zdrowiu swojej skóry głowy i włosów. Spotkanie miało miejsce w siedzibie na ul. Malinowskiego. Wykład prowadziła kosmetolog – trycholog p. Agnieszka Dróżdż.
Dla wielu seniorów pojęcie trycholog to nowa dziedzina. Czym się zajmuje trycholog?
Senior ma wiedzieć jak dbać o swoje włosy i skórę głowy jeżeli występują u niego dolegliwości takie jak: wypadanie włosów, łamliwość włosów, łupież, łysienie czy atopowe zapalenie skóry. To właśnie tymi dolegliwościami zajmuje się trycholog. Badanie trychologiczne, wykonane w celach diagnostycznych służy ocenie stanu włosów, skóry głowy, rozpoznaniu przyczyn w/w objawów. Wynik takiego badania trychologicznego pozwoli ustalić plan leczenia.
Ciekawy wykład z profesjonalnymi nowoczesnymi narzędziami do diagnostyki, które posiadała wykładowczyni, pokazał słuchaczom trichoskopię włosa badanego kamerką czy wielokrotne powiększenie skóry głowy nawet 700-krotnie . Jak widać to nowoczesna rozwijająca się dziedzina, z usług których warto skorzystać. Pomoże dobrać odpowiednie leczenie, szampon, przekaże cenne wskazówki.
Prywatne Centrum przygotowało jak zawsze upominki dla każdego seniora za które serdecznie dziękujemy. Paniom , które wylosowały badanie trychologiczne, zabieg permanentny brwi , badanie masy ciała z zastosowaniem odpowiedniej diety – Gratulujemy.
Serdecznie dziękujemy za miłe spotkanie. /D.G./



Gazeta Senior
Data publikacji: 2022-04-20
Najciekawsze treści z portalu gazetasenior.pl
„W ŚWIETLE DNIA” węgierski laureat wielu prestiżowych nagród. W kinach od 22 kwietnia
Kolej panoramiczna – zdobądź Alpy w wygodny i niepowtarzalny sposób!
Gazeta Senior
Data publikacji: 2022-04-11
Najciekawsze treści z portalu gazetasenior.pl
Rodzinne Ogródki Działkowe (ROD) – zakup działki rekreacyjnej: ceny, formalności, zasady
Jak napisać testament? Przykłady i Wzory. Kompleksowy poradnik 2022
ZUMBA dla kobiet w ciąży, mam z dziećmi w chustach
Data publikacji: 2022-04-10
Zumba Marita zaprasza na zajęcia dla pań , które miałyby ochotę na poranny rozruch?
W każdy wtorek o godz. 10.00 w Alberto /ŁYŻWIARSKA 4 / GRODZISK WLKP. jest zumba dla kobiet w ciąży i z maluchami, a seniorki też mile widziane.
TEL. 511 362 423
https://pl-pl.facebook.com
email: alberto.grodzisk@gmail.com

Życzenia Wielkanocne
Data publikacji: 2022-04-09

Załączniki:
Gazeta Senior
Data publikacji: 2022-03-30
Gazeta Senior wydanie kwiecień 04/2022
Gazeta Senior: SANATORIUM NFZ 2022: zmiany, kolejki, obostrzenia i aktualne zasady skierowań
Wciąż chętnie czytane na GazetaSenior.pl: Wyszukiwarka Bezpłatnych Leków 75+
Plan zajęć na kwiecień 2022r.
Data publikacji: 2022-03-30
Załączniki:
Sprawozdanie z Walnego Zebrania Członków
Data publikacji: 2022-03-24
W dniu 23 marca br. odbyło się Walne Zebranie Członków Grodziskiego Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Walne Zebranie Członków jest najwyższą władzą Stowarzyszenia. Zebranie obradowało wg uchwalonego porządku. Obradami kierowało wybrane prezydium w składzie przewodniczącego, sekretarza i komisji skrutacyjnej. Walne Zebranie zwoływane jest raz w roku nie później niż do 31 marca.
Walne Zebranie otworzyła Prezes Zarządu Stowarzyszenia Agnieszka Stopa. Przewodniczą walnego zebrania została wybrana kol. Zofia Ogórek, która prowadziła zebranie zgodnie z porządkiem obrad i czuwała nad jego zgodnością. Sekretarzem zebrania wybrano Hannę Gula. Do przeliczenia głosów wybrano komisję skrutacyjną. Komisja wybrała ze swojego grona przewodniczącego , którym został Jan Świtała.
Oto sprawozdanie prezes z działalności:
Sprawozdanie z działalności Grodziskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku za rok 2021
Sprawozdanie obejmuje działania Zarządu na rzecz naszego stowarzyszenia okres II półrocza roku akademickiego 2020/2021 i I półrocze roku akademickiego 2021/2022. Niestety z powodu zagrożenia epidemiologicznego, związanego z COVIT-19, do wszelkich działań podchodziliśmy z wielką ostrożnością, mając na uwadze zdrowie naszych studentów. Mimo to, w optymistycznym nastawieniu, że musi być dobrze, w styczniu przystąpiliśmy do konkursu ofert realizacji zadania publicznego, ogłoszonego przez Gminę Grodzisk Wielkopolski, w której to ofercie zaplanowaliśmy szereg działań zmierzających do poprawy aktywności, aby rozwiązać problemy poczucia osamotnienia spowodowanego izolacją w związku z pandemią, aby na nowo nawiązać kontakty, realizować swoje pasje, utrzymać sprawność intelektualną. W kwietniu została podpisana umowa z Burmistrzem Grodziska Wielkopolskiego dotycząca projektu, któremu dałyśmy jakże optymistyczny tytuł „Seniorze jest dobrze, a może być jeszcze lepiej”. Na ten cel otrzymaliśmy wsparcie w wysokości 6.850 zł. na dofinansowanie takich zadania, działań jak:
- cykl zajęć edukacyjnych -5 wykładów niektóre z prezentacją
- spotkanie integracyjne inaugurujące rok akademicki 2021/2022
- cykl warsztatów / umiejętność posługiwania się e-mediami
- cykliczne zajęcia 16 godzin / gimnastyki umysłu i ćwiczeń na inteligencję
- zajęcia sportowe : joga, gimnastyka w wodzie, gimnastyka ogólnorozwojowa, wycieczki rowerowe, marsze Nordick – Walking
- zajęcia artystyczne
Cały projekt to kwota 9.340 zł. 20% tej kwoty to działania w ramach wolontariatu. Wolontariat, to nasza darmowa praca na rzecz stowarzyszenia, jedna godz./30 zł. czyli wkład własny, osobowy do projektu. Jest on obowiązkowy, aby otrzymać dofinansowanie. Wolontariusze wypracowali 92 godziny, czyli ich wkład , to kwota 2.760zł.
Ciągłe obostrzenia, wzrost zachorowań, hamowały podejmowane decyzje o realizacji zadań, a przekazaną dotację do końca roku kalendarzowego należało w całości wykorzystać. Dzięki profesjonalnemu rozplanowaniu i trzymaniu tzw. ręki na pulsie przewodniczącej Rady programowej kol. Barbary Radomskiej-Witczak, wszystkie zaplanowane działania udało się zrealizować. W tym miejscu pragnę w sposób szczególny podziękować za współpracę Zarządowi, Radzie Programowej, Komisji Rewizyjnej, Paniom z Biura oraz wszystkim tym osobom, które w najdrobniejszym geście niesienia pomocy, pokazały swoje zaangażowanie dla wspólnego dobra, jakim jest Grodziski Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Prezes GSUTW
Agnieszka Stopa
Załączniki:
Studenci GSUTW prezentują prace artystyczne na wystawie
Data publikacji: 2022-03-23
Dlatego wszelkie formy aktywizacji pozwolą emerytom utrzymać sprawność i wyrazić siebie.
Nasz GSUTW oferuje kształtowanie twórczych postaw u seniorów w warsztatach plastycznych, manualnych rozwijając poczucie estetyki pod okiem kol. Małgorzaty Chojnackiej i artystki Magdaleny Ścieżyńskiej.
Piękne prace, które pokazały nasze kol. wprawiło nas w dumę i zachwyt. Jesteśmy pełni podziwu – gratulujemy Wam!
Pielęgnujcie swój wolny czas na pasje, które stanowią świetną postawę ciepłej realizacji na długie lata. Sztuka naprawdę zbliża ludzi!
Oto studenci , którzy zaprezentowali swoje prace na wystawie:
1.Małgorzata Chojnacka
2.Urszula Jabłońska
3. Elżbieta Wojciechowska
4.Urszula Świtała
5. Zofia Ogórek
6.Zofia Kopczyńska
7. Irena Żabicka
8.Aldona Fornalik
9. Agnieszka Stopa
10. Krystyna Pilarska
11. Maria Schneider – Maciejewska
12. Gabriela Konieczna
zdjęcia: Danuta Grzanowska i Barbara Radomska- Witczak




























Jak budować odporność seniora wykład 16.03.2022
Data publikacji: 2022-03-17
„JAK BUDOWAĆ ODPORNOŚĆ SENIORA” – wykład z dnia 16.03.2022
wygłoszony przez panią dr Joannę Rutkowską.
W sali przy ul. Malinowskiego 9 studenci GS UTW mieli okazję wysłuchać interesującego wykładu pod w/w tytułem. Oto skrótowe omówienie wykładu:
Istnieją dwa rodzaje odporności, wrodzona i nabyta. Człowiek rodzi się z jałowym jelitem, co powoli się zmienia. W jelicie mamy 3,3 mln genów bakteryjnych. Odporność nabyta, którą budujemy w jelitach, chroni nas przed antygenami. Do dobrych genów bakteryjnych zaliczamy: Bacteroides, Bifidobacterium i Lactobacillus. Złe geny to Firmicutes. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że do długotrwałej redukcji bakterii z rodzaju Bifidobacterium i Lactobacillus prowadzą stres, strach, czy gniew. Stres nas zabija atakując skórę, układ pokarmowy, serce, układ płciowy, czy mięśnie. Nie bez powodu używamy potocznie określeń wskazujących na ważność naszego układu trawiennego, jak np. „trzeba to jakoś przełknąć”, „trzeba to przetrawić” itp.
Poczucie szczęścia także „rodzi się „ w jelitach, gdyż 90-95% serotoniny wytwarzane jest w jelitach. Mówimy nieraz „mam motyle w brzuchu”. Jest to odczucie bardzo pożądane. Trzeba karmić te motyle. Cennym pokarmem dla naszych jelit są takie produkty jak: jogurt (najlepiej własnej produkcji), kiszona kapusta, kiszone ogórki, czyli probiotyki – żywe mikroorganizmy. Probiotyki żywimy prebiotykami, czyli produktami spożywczymi. Należą do nich por, czosnek, szparagi czy cebula. Nie martwmy się, gdy nam zostaną z obiadu ziemniaki, czy ryż. Następnego dnia zjedzmy je na zimno. Będzie z tego korzyść. „Jesteś tym, co twoje mikroby jelitowe robią z tym, co jesz.”
Niezwykle ważna dla naszego organizmu jest witamina ”D”. Traktowana jako hormon, produkowana jest w organizmie. Działanie światła słonecznego, trafia poprzez skórę, wątrobę aż do nerek. Niedobór tej witaminy może powodować nawet ubytki słuchu czy niedoczynność tarczycy. Należy wtedy suplementować tę witaminę pod okiem lekarza.
Ogromnie ważną sprawą jest dotlenianie się. Możemy jakiś czas przeżyć bez jedzenia, ale nie bez tlenu. Zalecane są spacery o każdej porze roku. Chodzenie, oprócz korzystnego wpływu na układ kostny, usprawnia też pracę jelit. Po spacerze zafundujmy sobie zdrowe jedzenie jak: warzywa, chleb z ziarnami, owoce czy warzywa (przynajmniej ½ kg warzyw w ciągu dnia). Unikajmy niezdrowych, wysoko przetworzonych posiłków. Pijmy niegazowaną wodę i naturalne, nie słodzone soki.
Seniorzy często narzekają na bezsenność. Ruch i zdrowe posiłki pomogą nam w przesypianiu 7-9 godzin, a w sypialni nie instalujmy telewizji, nie kładźmy telefonu.
Na koniec wykładu pani doktor przedstawiła do zapamiętania następującą piramidę żywieniową, budującą naszą odporność.
Koleżanka prezes Agnieszka Stopa podziękowała przybyłej z Poznania prelegentce oraz Gospodyni udostępnionego nam lokalu. Wylosowano też trzy nagrody dla słuchaczy. Pierwszą z nich był makijaż permanentny, oferowany przez Prywatne Centrum Wellness Kształcenie Zdrowie Uroda.
Koleżanka prezes Agnieszka Stopa podziękowała przybyłej z Poznania prelegentce oraz Gospodyni udostępnionego nam lokalu. Wylosowano też trzy nagrody dla słuchaczy. Pierwszą z nich był makijaż permanentny, oferowany przez Prywatne Centrum Wellness Kształcenie Zdrowie Uroda.
Wykładu pilnie słuchała: Aleksandra Chwalisz

























Walne zebranie członków GSUTW 23.03.22r.
Data publikacji: 2022-03-16
W środę 23 marca 2022r. odbędzie się walne zebranie członków GSUTW na które serdecznie zapraszamy godz. 16.00 Promessa
Regulamin obrad Walnego Zebrania Członków
Grodziskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku
w Grodzisku Wlkp.
Przepisy ogólne
§ 1.
1. Walne Zebranie Członków jest najwyższą władzą Stowarzyszenia.
2. Walne Zebranie Członków jest zwoływane przez Zarząd Stowarzyszenia, który zawiadamia członków o terminie, miejscu i porządku obrad nie później niż na 14 dni przed jego odbyciem poprzez umieszczenie właściwej informacji na stronie internetowej Stowarzyszenia.
3. Porządek dzienny i termin Walnego Zebrania Członków ustala Zarząd Stowarzyszenia
4. Do zawiadomienia o walnym zebraniu członków Zarząd Stowarzyszenia załącza się planowany porządek obrad wraz z projektami uchwał przewidzianych do podjęcia.
§ 2.
- Walne Zebranie otwiera Prezes Zarządu Stowarzyszenia, a w jego braku Przewodniczący Komisji Rewizyjnej,
- Prezes Zarządu zarządza wybory przewodniczącego walnego zebrania spośród nieograniczonej liczby kandydatów, w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów.
- przewodniczący zebrania przeprowadza wybór sekretarza walnego zebrania w sposób określony w ust. 2.
§ 3
1. Obradami Walnego Zebrania kieruje przewodniczący przy pomocy sekretarza.
§ 4
- Przewodniczący prowadzi zebranie zgodnie z porządkiem obrad i czuwa nad jego zgodnością ze statutem Stowarzyszenia oraz niniejszym regulaminem obrad, w szczególności:
a/ przedstawia zebranym do zatwierdzenia ustalony porządek obrad oraz zgłaszane wnioski w sprawie zmiany porządku obrad,
b/ zarządza wybory sekretarza,
c/ sprawdza listę obecności i stwierdza na jej podstawie prawomocność zebrania,
d/ udziela głosu członkom według kolejności zgłoszeń,
e/ sprawuje pieczę nad spokojem i porządkiem obrad oraz wydaje stosowne zarządzenia porządkowe,
f/ wyjaśnia sposób głosowania i ustala kolejność głosowania,
g/ podejmuje inne czynności, wynikające z regulaminu obrad.
- Do obowiązków sekretarza należy:
a/ sporządzenie protokołu walnego zebrania,
b/ opracowanie uchwał zgodnie ze stanowiskiem walnego zebrania,
c/ rejestrowanie treści składanych wniosków i przekazywanie ich przewodniczącemu, celem ostatecznego rozstrzygnięcia o celowości przyjęcia tych wniosków.
§ 5
1.Wszyscy członkowie stowarzyszenia mają prawo brać udział w Walnym Zebraniu,
Każdy z członków posiada prawo do jednego głosu.
2.W Walnym Zebraniu biorą udział:
a/ z głosem stanowiącym – członkowie zwyczajni,
b/ z głosem doradczym – osoby zaproszone, członkowie honorowi i wspierający
3.Członkowie, którzy zamierzają wziąć udział w dyskusji nad określonym punktem porządku zebrania, zgłaszają się kolejno do głosu.
§ 6
Z obrad Walnego Zebrania sporządza się protokół, który podpisuje przewodniczący i sekretarz zebrania. Protokół powinien zawierać: datę, porządek obrad, nazwiska przewodniczącego i sekretarza zebrania, krótki opis przebiegu dyskusji, wyniki głosowań, nr i treść podjętych uchwał, podstawowe dane zatwierdzonych planów i załączoną listę obecności członków Stowarzyszenia.
Sprawy wyborcze
§ 7.
Wybory są jawne, bezpośrednie i następują spośród nieograniczonej liczby kandydatów, będących członkami zwyczajnymi Stowarzyszenia, zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania.
§8.
- Kandydatami do władz Stowarzyszenia mają prawo zgłaszać wszystkie osoby określone w §5, po uprzednim uzyskaniu zgody danego kandydata
- Zgłoszenie kandydata do władz Stowarzyszenia następuje bezpośrednio na walnym zebraniu.
-
§9
- Do przeliczenia głosów wybiera się komisję skrutacyjną. Komisja składa się z trzech członków, którzy wybierają ze swojego grona przewodniczącego.
- Głosowanie odbywa się poprzez podniesienie reki członka uprawnionego do głosowania.
Podejmowanie uchwał
§ 10
1. Uchwały Walnego Zebrania Członków zapadają w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów przy obecności, co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania, z wyjątkiem spraw, dla których statut określa inne zasady. W przypadku równej ilości głosów „za” i „ przeciw”, decyduje głos przewodniczącego.
Nadzwyczajne Walne Zebranie
§ 11
- Nadzwyczajne walne zebranie zwoływane jest w trybie i na zasadach określonych w statucie
- Do nadzwyczajnego walnego zebrania stosuje się odpowiednio przepisy niniejszego regulaminu obrad.
Przepisy końcowe
§ 12
1. Sprawy dotyczące sposobu obradowania nie objęte niniejszym regulaminem rozstrzyga przewodniczący zgodnie z postanowieniami statutu
2. Zmiana niniejszego Regulaminu może nastąpić na wniosek Zarządu przez walne zebranie.
§ 13.
1.Regulamin został uchwalony na czas nieokreślony.
2.Regulamin wchodzi w życie z chwilą jego uchwalenia.
Przewodniczący zebrania Sekretarz zebrania
Porządek obrad Walnego Zebrania GSUTW
23 marca 2022, godz. 1600 PROMESSA drugi termin godz. 16.15
Proponowany porządek obrad Walnego Zebrania Sprawozdawczego Członków Grodziskiego Stowarzyszenia UTW:
- Otwarcie Walnego Zebrania A. Stopa
- Wybór przewodniczącego oraz sekretarza zebrania uchwała nr 1
- Wybór komisji skrutacyjnej – uchwała nr 2
- Ustalenie prawomocności obrad – Lista obecności
- Przyjęcie porządku obrad
- Sprawozdanie z działalności GSUTW za rok 2021 – prezes
- Przedstawienie sprawozdania finansowego –skarbnik
- Opinia Komisji Rewizyjnej do sprawozdania merytorycznego i finansowego za rok 2021 -S. Napierała
- Podjęcie uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania zarządu i sprawozdania finansowego.- uchwała nr 3
- Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej z działalności za rok 2021 i podjęcie uchwały Walnego Zebrania nr 4 /S.Napierała/
- Uchwała o udzielenie absolutorium dla Zarządu na wniosek Komisji Rewizyjnej – uchwała nr 5
- Przedstawienie projektu budżetu na rok 2022 GSUTW
- Uchwała nr 6 zatwierdzająca budżet na 2022r.
- Sprawy bieżące i wolne głosy
- Zamknięcie zebrania
"KOBIETOM DZIEŃ PO"
Data publikacji: 2022-03-10
Już następnego dnia po Dniu Kobiet, to jest dziewiątego marca 2022, studentki Grodziskiego Stowarzyszenia U.T.W. obchodziły swoje święto, uczestnicząc w niezwykle urozmaiconym spotkaniu. Tym razem miało ono miejsce w sali budynku przy ul. Malinowskiego 9. Na licznie przybyłe panie czekały niespodzianki przygotowane przez niestrudzone koleżanki. Kabaret OJOJOJ prowadzony przez prezes UTW Agnieszkę Stopę rozbawił swym programem specjalnie dobranym na tę okazję. Zaprezentował on małe „babskie przyjęcie”, któremu przyglądał się z boku sceniczny małżonek gospodyni. Jedyny występujący w tym przedstawieniu mężczyzna (znany nam z poprzednich występów Włodzisław) nie dał się „spławić”, udając iż nie poradzi sobie z wypłatami z bankomatu i uregulowaniem rachunków, do czego sprytnie zachęcała go małżonka (świetnie spisująca się w tej roli Agnieszka Stopa). Ostatecznie nie opuścił rozbawionego towarzystwa i włączył się nawet do śpiewanych piosenek. Występ kabaretu nagrodzony został gromkimi brawami. Do Włodzisława dołączył drugi obecny na sali pan - małżonek koleżanki studentki Jasiu , i obaj częstowali zgromadzone na sali panie słodyczami, w artystycznie wykonanych woreczkach. Zarówno te podarunki, jak i smakowite wypieki umieszczone na tzw. szwedzkim stole przygotowały pracowite i niezawodne koleżanki, które należy tu wymienić z nazwiska. W Kabarecie "OJOJOJ"wystąpili : Agnieszka Stopa,Ewa Wolińska,Irena Żabicka,Zofia Kopczyńska,Krystyna Pilarska,Włodzimierz Nowak
Przygotowanie uroczystości, pieczenie ciast, przygotowanie deserów i upominków dla Pań: Urszula Świtała, Irena Żabicka, Hania Gula, Sławka Napierała, Ulka Jabłońska, Gosia Chojnacka,Aldona Fornalik,Łucja Zych,
Agnieszka Stopa, Ewa Wolińska,Zofia Kopczyńska,Krystyna Pilarska,Włodzimierz Nowak, Elżbieta Wojciechowska, Barbara Radomska-Witczak, Danuta Grzanowska.
Po obfitym poczęstunku tymi wypiekami, na panie czekała jeszcze jedna atrakcja, mianowicie występ konkurencyjnego kabaretu działającego przy bibliotece w Dopiewie. Nosił on tytuł: „Second Hand Biuro Matrymonialne”. Dowcipne dialogi były nagradzane brawami, a efektem dopasowywania par przez to biuro było skojarzenie byłych, nieznoszących się wzajemnie małżonków. Oczywiście ten występ także bardzo się paniom podobał.
W tym sympatycznym spotkaniu uczestniczyły również zaproszone koleżanki z UTW ze Stęszewa.
Relację przygotowała: Aleksandra Chwalisz
Daj sobie szansę - zbadaj się
Data publikacji: 2022-03-09
Zbadaj się
Załączniki:
Kolejne numery Gazety Senior
Data publikacji: 2022-02-10
Gazeta Senior wydanie styczeń 01/2022
Gazeta Senior wydanie luty 02/2022
Wyjazd do Parku Iluminacji
Data publikacji: 2022-01-27
Sekcja Kulturalna pod op. Ewy Wolińskiej zorganizowała w dniu 26.01.br . wyjazd do Parku Iluminacji w Poznaniu.
Leśny świat malowany świetlnymi iluminacjami w Ogrodzie Dendrologicznym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznianiu.
Multimedialny spacer wśród przepięknych drzew i krzewów Ogrodu.Uczestnicy wyjazdu oglądali piękne krainy wyczarowane światłem, dźwiękiem i efektami multimedialnymi.
"Magiczny Las" to naprawdę wspaniała przygoda wieczornym spacerkiem nie tylko dla seniorów,ale i dla dzieci z rodzicami. Zobaczcie przepiękne zdjęcia, które wykonały kol.
Barbara Radomska - Witczak, Agnieszka Stopa, Bożena Iwaszkiewicz.
Gratuluję wspaniałych ujęć!
.jpg)


.jpg)
.jpg)



.jpg)



















Wyjazd do Opalenickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku - Olga Tokarczuk noblistka 2018
Data publikacji: 2022-01-27
Członkowie GSUTW otrzymali zaproszenie na wykład "Olga Tokarczuk noblistka 2018"
do Opalenickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. 17 stycznia grupa 14 seniorów przyjęła zaproszenie i spotkaliśmy się w sali wykładowej Centrum Kultury i Biblioteki. Zebranych studentów serdecznie powitała dziekan Elżbieta Adamczewska.
Z wykładu, który prowadził Pan Karol Piotrzkiewicz – obecnie nauczyciel języka polskiego i były kierownik biblioteki w Opalenicy, dowiedzieliśmy się niezwykle ciekawych informacji, lepiej poznaliśmy Jej postać, czym i kim inspirowała się w swojej twórczości, jak należy czytać jej książki. Jej twórczość jest niezwykła i trudna, a nagrodę otrzymała za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia.
Cieszymy się z kontynuacji przyjaźni naszych uniwersytetów, padła też propozycja o wzajemnym zapraszaniu się na ciekawe wykłady, co obie strony przyjęły z wielkim entuzjazmem.
Notatkę sporządziła - Agnieszka Stopa








Propozycje Biura Podróży "Odkrywca" Wiosna 2022
Data publikacji: 2022-01-19
Dzień dobry :-)
Z Nowym Rokiem, nowa nadzieja na wycieczki :-)
W załączniku propozycje na wiosnę.
W przypadku Słowenii, zbieram deklaracje chęci udziału w wycieczce do końca stycznia, by wiedzieć, czy wyjazd się uda, czy w ogóle są chętni.... Wpłata może być później.
Z pozdrowieniami,
Ania
Anna Kunysz - Rybińska
Biuro Podróży "Odkrywca"
os. St. Batorego 13/15 60-687 Poznań
tel. 604 588 240
Załączniki:
- Biuro Podrózy"Odkrywca proponuje wiosna 2022 (plik docx 641KB)
- Biuro Podrózy"Odkrywca proponuje wiosna 2022 (plik docx 637KB)
- Biuro Podrózy"Odkrywca proponuje wiosna 2022 (plik docx 626KB)
- Biuro Podrózy"Odkrywca proponuje wiosna 2022 (plik docx 645KB)
- Biuro Podrózy"Odkrywca proponuje wiosna 2022 (plik docx 637KB)
- Biuro Podrózy"Odkrywca proponuje wiosna 2022 (plik docx 639KB)
- Biuro Podrózy"Odkrywca proponuje wiosna 2022 (plik docx 647KB)
- Biuro Podrózy"Odkrywca proponuje wiosna 2022 (plik docx 645KB)
- Biuro Podrózy"Odkrywca proponuje wiosna 2022 (plik docx 637KB)
Spotkanie Noworoczne
Data publikacji: 2022-01-12
12 stycznia 2022r. grupa seniorów spotkała się na Noworocznym spotkaniu w restauracji
Florencja w Granowie. Zaszczyli nas swoją obecnością Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan, zastępca Burmistrza Marcin Brudło, w zastępstwie Starosty Powiatu przybył sekretarz Tomasz Dolata. Podczas składania życzeń zaproszeni goście życzyli wszystkim seniorom zdrowia,pomyślnych dni,wzajemnego zrozumienia i szacunku, byśmy mogłi cieszyć się swoją obecnością mimo trudnej sytuacji pandemicznej. Nie ma nic szczęśliwszego, niż ludzie, którzy łączą się przy stole, abyśmy zaznali radości z tego ,że jesteśmy razem.
Sekcja artystyczna Kabaret "Ojojoj"przedstawiła świąteczną scenkę.W miłej i serdecznej atmosferze kolędowej upłynął nam czas spotkania noworocznego.
Podziękowanie od naszej koleżanki
Data publikacji: 2021-12-30
Drogie Koleżanki reprezentujące władze GSUTW.
Składam Wam bardzo serdeczne podziękowanie za piękne wspomnienie o moim zmarłym mężu Stanisławie, zamieszczone na stronie GSUTW, za udział w jego pogrzebie i za złożone osobiście przez Koleżankę Prezes życzenia świąteczne, wraz z upominkiem. Jest to dla mnie niezwykle cenne i krzepiące. Jeszcze raz serdecznie dziękuję.
Aleksandra Chwalisz
Życzenia świąteczne
Data publikacji: 2021-12-18






Załączniki:
Plan na styczeń 2022r.
Data publikacji: 2021-12-18
Plan na styczeń 2022r. jest w zakładce plany - wejdź i zapoznaj się.
Załączniki:
Sekcja artystyczna i jej prace
Data publikacji: 2021-12-05
Nasza kol. Małgosia Chojnacka opiekunka sekcji artystycznej tworzy z paniami piękne prace, które pokazujemy Wam i zachęcamy na spotkania.Poprzednie prace to były deski do krojenia techniką decoupage.
Piękne kartki świąteczne i ozdoby choinkowe to prace naszych koleżanek.Gratulujemy Wam inwencji twórczej.


Grudniowy numer Gazety Senior
Data publikacji: 2021-11-25
Link do numeru grudzień (12/2021) Gazety Senior
Żegnamy naszego kolegę Stanisława Chwalisza
Data publikacji: 2021-11-20
„Niech nigdy w naszych sercach nie ginie pamięć o bliskich”
Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego kolegi Stanisława Chwalisza , który odszedł od nas 19 listopada 2021r.
Ci, którzy odeszli pozostają w naszych sercach i wspomnieniach. Nasz kolega Staszek był od samego początku w Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Spotykaliśmy się tam wiele lat , był człowiekiem pogodnym , pełnym humoru. Był też lokalnym patriotą, zaangażowanym w sprawy naszej społeczności. Chętnie uczestniczył w spotkaniach organizowanych przez uniwersytet,licznych wycieczkach. Rada Programowa postanowiła wyróżnić śp. Stanisława i Jego Małżonkę Aleksandrę tytułami Honorowych Członków Uniwersytetu. Z pewnością dobrze wspominać Staszka będą współpracownicy, jako lekarza o wielkim sercu. Nigdy nikomu nie odmówił pomocy, nigdy nie zabrakło mu czasu dla drugiej osoby. Praca była jego pasją.
Na emeryturze miał swoje ulubione zajęcia. Pozostaje po Nim słowo, specyficzny dla niego gest, klimat, który wokół siebie roztaczał… Będzie nam Go bardzo brakowało…
Wszystko na Świecie przemija powoli
Pamięć o szczęściu i o tym co boli
Wszystko przemija
Tak chce przeznaczenie
I tylko pozostaje wspomnienie.
Wyrazy szczerego współczucia dla Żony Aleksandry, Rodziny, słowa wsparcia i otuchy w tych trudnych chwilach po stracie Męża, Taty i Dziadka
Składają
Zarząd, Rada Programowa ,Seniorzy
Grodziskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Pogrzeb odbędzie się we wtorek 23 listopada 2021r. o godz. 11.00 na cmentarzu parafialnym w Granowie



17 listopada br. zmiana miejsca wykładu
Data publikacji: 2021-11-11
Szanowne koleżanki i koledzy
Rada Programowa informuje,że wykład w dniu 17 listopada br." Jak zadbać o dobrą kondycję nóg", który poprowadzi pani Marta Skorupska kosmetolog o specjalności podolog odbędzie się na ulicy Malinowskiego 9 /dawna Sala Królestwa Świadków/
godzina pozostaje bez zmian tj. 16.00 Serdecznie zapraszamy.
Wieczornica z okazji Święta Niepodległości
Data publikacji: 2021-11-11
10 listopada seniorzy uczestniczyli w Wieczornicy z okazji Święta Niepodległości. Podczas tej uroczystości kabaret "OjOjOj” przygotował program artystyczny o Narodowym Święcie Niepodległości obchodzonym corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku , po 123 latach zaborów (1795- 1918)
Po uroczystym odśpiewaniu hymnu, obejrzeniu programu tej uroczystości , mogliśmy wspólnie pośpiewać pieśni patriotyczne. Bo – jak ujął Norwid- „jesteśmy wielkim sztandarem narodowym”.
11 listopada to ważny dzień dla wszystkich Polaków.
Dziękujemy kolkol. Za przygotowanie programu artystycznego na tę uroczystość. Mile spędziliśmy czas przy kawie i rogalach upieczonych przez nasze kolkol.
















16 numer newslettera
Data publikacji: 2021-11-05
Jak zwykle znajdą w nim Państwo garść ciekawostek na temat zdrowia oraz kilka porad dotyczących życia.
Zapraszamy do lektury, a także do dzielenia się tym materiałem z pozostałymi słuchaczami UTW.
Załączniki:
Wpływ jedzenia i nawyków żywieniowych na zdrowie człowieka
Data publikacji: 2021-11-05
3 listopada br. gościliśmy p. mgr Sławomirę Kluczyńską – Kuleczkę dietetyka , logopedę, która prowadzi prywatne Centrum Wellness. Gabinet prowadzi dieto terapie z zakresu odchudzania, cukrzycy, celiakii, żywienia dzieci i młodzieży. Nasza wykładowczyni przybyła na wykład wspomagania nawyków żywieniowych na zdrowie człowieka, jaki jest wpływ jedzenia na nasze zdrowie. Ciekawie i interesująco wykładowczyni przedstawiała nam zasady zdrowego żywienia.
Oto informacja którą zamieściła na Fb
„Prywatne Centrum Wellness"
„Witajcie Kochani, mieliśmy dzisiaj ogromną przyjemność zagościć we wspaniałym Grodziskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku z wykładem dotyczącym zasad zdrowego żywienia.
Dziękujemy serdecznie za możliwość przekazania odrobiny, mamy nadzieje przydatnej wiedzy i zachęcenia Państwa do zadbania o swoje zdrowie i samopoczucie
Dziękujemy za przemiłe przyjęcie oraz do zobaczenia ponownie 17.11.2021 na wykładzie który poprowadzi Marta Skorupska kosmetolog o specjalności podolog.
"Jak zadbać o dobrą kondycję nóg"
Centrum Wellness prowadzi terapię logopedyczną dzieci i młodzieży z problemami w uczeniu się, emisja głosu dla n-li. Terapia mowy pacjentów po: udarze, wylewie, zawale mięśnia sercowego.
Usługi świadczone są prywatnie oraz w ramach NFZ.












Pamiętajmy o tych, co odeszli
Data publikacji: 2021-10-31
Zdecydowana większość z nas boi się śmierci, choć na dobrą sprawę nikt nie wie, czy jest to strach uzasadniony. Kiedy myślimy o śmierci, czujemy strach i przerażenie. Niewielu spośród nas potrafi zaakceptować śmierć i tym samym pozbyć się strachu. Nie umiemy o niej rozmawiać. Staramy się więc o śmierci nie myśleć. Jednak nie jest to łatwe, bowiem każdego dnia dotyka ona setek tysięcy ludzi na świeci. Jedni umierają śmiercią z głodu, inni z pragnienia lub śmiercią naturalną, a drudzy tracą życie już w dzieciństwie. Jeszcze inni stają się ofiarami wypadków lub szokujących morderstw. Te informacje docierają do nas każdego dnia.
Każdy kto towarzyszył bliskiej osobie w godzinie jej śmierci, nigdy nie zapomni tych chwil. Sentencje , które zaczerpnęłam od ks. Jana Twardowskiego, sprawią, że zmniejszy się skala naszego strachu przed śmiercią i przerażenia nią.? Nie wiem. Może łatwiej będzie się nam oswoić z myślą o śmierci, przez co zaczniemy bardziej cenić życie. Mam nadzieję ,że tak.
- Przychodzimy na ten świat po to, by odejść.
- Śmierć jest tajemnicą Boga, nie naszą
- Wydaje nam się, że za życia więcej wiemy o człowieku, ale po jego śmierci okazuje się,że nic nie wiemy. Jeden Pan Bóg zna jego tajemnice.
- Śmierć jest punktualna, że zawsze nie w porę.
- Tylko śmierć umie ludzi przybliżyć do ludzi.
- Można odejść na zawsze, by stale być blisko .
- Zmarli zawsze przychodzą do ludzi.







Wizyta w Teatrze Muzycznym w Poznaniu
Data publikacji: 2021-10-30
Grono kol. 30.10.br. było w Teatrze Muzycznym w Poznaniu na spektaklu Krakowskie
Salony Poezji z udziałem Hanny Śleszyńskiej, która czytała poezję Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
Krakowskie Salony Poezji w Teatrze Muzycznym w Poznaniu organizowane są we współpracy z poznańskim Oddziałem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Opiekę merytoryczną nad Salonem obejmuje prezes Oddziału, prof. UAM dr hab. Wiesław Ratajczak z UAM w Poznaniu.
Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza zostało założone w 1886 roku we Lwowie. Jego zadaniem było gromadzenie, dokumentowanie i upowszechnianie materiałów dotyczących życia i twórczości Adama Mickiewicza. Dziś jest jednym z najstarszych towarzystw naukowych w Polsce. Skupia badaczy literatury, nauczycieli-polonistów, bibliotekarzy, literatów i miłośników literatury.
Hanna Śleszyńska jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie.
Znana jest również z licznych seriali, takich jak m.in.: Boża podszewka, Graczykowie, Rodzina zastępcza, Magda M., Blondynka, O mnie się nie martw, M jak miłość.



Plan zajęć na listopad w zakładce plan zajęć
Data publikacji: 2021-10-27
Zapoznaj się z planem zajęć na listopad - zakładka plan zajęć.
Załączniki:
Życzenia od Członka Województwa Wielkopolskiego
Data publikacji: 2021-10-26
Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego p. Jacek Bogusławski przesyła życzenia na kolejny rok akademicki dla Seniorów.
Rola UTW w obecnych czasach jest bardzo istotna ze względu na rosnącą liczbę Seniorów w społeczeństwie, to chęć i potrzeba aktywności przebywania z drugim człowiekiem pokreśla.

Życzenia Starosty Grodziskiego
Data publikacji: 2021-10-26
Starosta Grodziski p.Mariusz Zgaiński składa życzenia z okazji inauguracji roku akademickiego 2021/2022

Uwaga - zajęcia z gimnastyki umysłu odwołane
Data publikacji: 2021-10-26
Zajęcia z gimnastyki umysłu w dniu 27 października zostają odwołane ze wzgledu na organizowany koncert z okazji Dnia Seniora przez Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego wraz z Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Centrum Kultury Rondo w tym dniu o godz. 17.00
Zapraszamy na w/w koncert zespołu Dixie Company.
CK Rondo zaprasza na Miłosną Pułapkę
Data publikacji: 2021-10-25
Zapraszamy po bilety ;szczegóły na plakacie
ZMIANA TERMINU 15.01.2022r.

Wycieczka rowerowa na trasie Grodzisk - Gnin
Data publikacji: 2021-10-18
18 października br. wybraliśmy się na zaplanowaną wycieczkę rowerową na trasie Grodzisk - Gnin, Gnin- Grodzisk
Zbiórkę uczestników wycieczki zaplanowano przy Lidlu o godz. 10.00
Pogoda z przewagą chmur, drobnym deszczykiem na początek trasy nie przestraszyła nas. Ruszyliśmy w dobrych humorach do przodu. Jedyny mężczyzna Jasiu zamykał nasz peleton. Agnieszka zabezpieczyła drożdżówki, a każdy we własnym zakresie picie. Szczęśliwie dotarliśmy do „Ostoi Przylatka” Chwila odpoczynku na drożdżówkę i pogawędkę.
Las przybrał barwy jesieni ,idzie pani jesień, jarzębinę w koszu niesie, daj korali nam troszeczkę nawleczemy na niteczkę…
Trasa wyniosła ok.12 km tam i spowrotem. Słoneczko zza chmur wyglądało dając radość z możliwości wspólnego bytowania.Szczęśliwie wróciliśmy do domu dziękując wszystkim odważnym uczestnikom wycieczki: Basi K.za prowadzenie trasy wycieczki, Jasiowi Ś.za zamknięcie peletonu.
zdjęcia: Basia Radomska - Witczak, Jan Świtała, Danuta Grzanowska




















Wyjazd do kina na film :Kardynał Wyszyński
Data publikacji: 2021-10-14
Informujemy ,że wyjazd do kina na film pt. Kardynał Wyszyńki jest 19.10.21r./wtorek/ o godz. 17.15 z targowiska. Cena biletu 10zł+autobus
Działania Gminy na rzecz ochrony środowiska.
Data publikacji: 2021-10-12
Na spotkaniu z seniorami uczestniczył przedstawiciel Urzędu Miasta i Gminy p. Marcin Polaczek ,który przedstawił możliwości pozyskania dotacji na inwestycje proekologiczne dla indywidualnych gospodarstw domowych. Było wiele pytań na które udzielał odpowiedzi p. Marcin
Wnioski o dofinansowanie na paliwa ekologiczne (gaz, prąd ) można składać do Urzędu Gminy. Dofinansowanie z budżetu gminy wynosi 50% kosztów, lecz nie więcej niż 4000,oozł.
tel. do Urzędu Miasta i GMINY 61 44 53 000














Sekcja Artystyczna
Data publikacji: 2021-10-12
Sekcją artystyczną opiekuje się od wielu lat nasza kol. Małgorzata Chojnacka. Technika decoupage cieszy się niesłabnącą popularnością. Każdy może stworzyć estetyczne przedmioty przy twórczej inwencji. Niezbednym materiałem są serwetki do decoupage. Nasza Małgosia z kol. ozdabiały drewniane deski do krojenia technik decoupage zabezpieczając specjalnym wodoodpornym klejem by móc z nich w kuchni korzystać.







Nordic Walking do Zdroju
Data publikacji: 2021-10-12
Sekcja sportowa 11.10.br. udała się na kolejny marsz nordic walking do Zdroju.Po krótkiej rozgrzewce w dobrych humorach udałyśmy się do Wiejskiego Centrum Kultury w Zdroju. Po drodze zapaliliśmy znicz pod pomnikiem Michała Drzymałynaszego polskiego bohatera narodowego, który pochodził ze Zdroju. Rozwoził w Grodzisku Wielkoplskim piwo, piasek, żwir i cegłę.Nie był typowym chłopem przywiązanym do ziemi; wraz z żoną najmował się do pracy na zasadzie kontraktu.Dzrymałowie kilkakrotnie zmieniali miejsce zamieszkania.Michał Drzymała kupił od miejscowego Niemca dwuhektarową parcelę ze stodołą. Zgody od władz administracyjnych i Komisji Kolonizacyjnej na budowę domu nie otrzymal. Zamieszkał z rodziną w wozie.Był szykanowany przez władze niemieckie jako niepokorny,ale sławny już rolnik.





















Inauguracja Roku Akademickiego 2021/2022
Data publikacji: 2021-10-06
W dniu 5 października 2021 miała miejsce inauguracja nowego roku akademickiego Grodziskiego Stowarzyszenia UTW. Tym razem nie w siedzibie CK Rondo, gdzie trwa obecnie remont, lecz dzięki gościnności pani dyrektor tutejszego Liceum Ogólnokształcącego Jadwidze Łachecie , w auli tegoż liceum. Po wakacyjnej przerwie, a dla niektórych po okresie ostrożnej izolacji związanej z pandemią Coronavirusa Covid- 19, było to gorąco wyczekiwane spotkanie w szerszym gronie, studentów i zaproszonych gości. Na wstępie hejnaliści Grodziskiej Orkiestry Dętej odegrali Hejnał Grodziska Wlkp. , a następnie równie pięknie wykonali utwór „Gaudeamus igitur”, tradycyjnie grany i śpiewany na wyższych uczelniach, podczas ważnych uroczystości studenckich. Spotkanie to poprowadziła koleżanka Ewa Wolińska witając serdecznie studentów, nowo przyjmowanych studentów oraz gości. Obecnością swoją zaszczycili nas: radny Sejmiku Wielkopolskiego Henryk Szymański, burmistrz Grodziska Piotr Hojan, przewodniczący Rady Miejskiej Józef Gawron, sekretarz Starostwa Powiatu Tomasz Dolata, honorowy prezes GS UTW red. Andrzej Niczyperowicz, dyrektor OPS Wiesław Kasprzak, jego z-ca Ewa Chróst, kierownik Gminnego CPŚ Beata Głowacka, dyrektor liceum Jadwiga Łacheta, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych Anna Matysiak, dyrektor Grodziskiej Orkiestry Dętej Renata Kubale.
W imieniu naszej patronackiej uczelni UAM – Wydziału Przyrodniczego w Poznaniu odczytany został list z życzeniami dla tut. UTW podpisany przez panią dziekan prof. dr hab. Beatę Messyasz
Prezes GS UTW Agnieszka Stopa zdała pokrótce sprawozdanie z działalności UTW, uświadamiając zebranym, że działa on już 14 lat, a ona sama sprawuję tę funkcję już trzecią kadencję. Pomimo pandemii UTW nie tylko działał, ale pomyślnie się rozwijał. Swą działalnością przyciąga nowych członków. Dowodem na to niech będzie dzisiejsze, uroczyste przyjęcie nowych studentów. Zebrani podziękowali jej gromkimi brawami, po czym kandydaci na studentów w liczbie 9 osób, zostali poproszeni o podejście do mównicy. Po odebraniu przysięgi, rotę której powtarzali za koleżanką Agnieszką Stopą, otrzymali legitymacje studenckie i tym samym powiększyli szeregi studentów UTW.
Prowadząca spotkanie poprosiła o zabranie głosu panów burmistrzów, to jest obecnego i poprzedniego (inicjatora powołania UTW). Obaj panowie zgodnie wyrazili uznanie dla działalności naszej uczelni i ogłosili ROK AKADEMICKI 2021/2022 za otwarty! Głos jeszcze zabrał Tomasz Dolata, który niezależnie od zadeklarowania życzliwej pomocy dla UTW zaproponował poprowadzenie dla chętnych studentów ćwiczeń Tai-Chi.
Z zainteresowaniem i podziwem zebrani obejrzeli występ zespołu tanecznego „Cybinka”, prowadzonego przez Marcelinę Floraszek. Pomimo małej przestrzeni do tańca, jaką dysponuje aula, wykonali tańce ludowe z temperamentem i dużym wyczuciem. Otrzymali zasłużone brawa.
Wykład inauguracyjny pod tytułem „Cenzura w naszych dziejach” wygłosił redaktor Andrzej Niczyperowicz. Z właściwą sobie swadą i płynnością przedstawił dzieje cenzury w piśmiennictwie począwszy od baroku do czasów obecnych. Pierwszą osobą, która oficjalnie wprowadziła cenzurę był papież Aleksander. Arcybiskup Florian Stablewski był założycielem „Księgarni Św. Wojciecha „ a także „Przewodnika Katolickiego”. Sprawę odpowiedzialności za uchybienie cenzurze rozwiązywano w sposób przedziwny, powołując tzw. „Redaktora odpowiedzialnego od kozy”. Był nim na początku redaktor Biniewicz, który odsiadywał kary wymierzone dziennikarzom. Od połowy XIX wieku, aż do wybuchu II Wojny Świat. redaktorem naczelnym Dziennika Poznańskiego był Franciszek Dobrowolski. Począwszy od roku 1895 dniem wydawniczym była środa. Z powodu zamieszczenia w Tygodniku Ogólnopolskim artykułu pt. „Byka za rogi” cały nakład - 180 egzemplarzy został zniszczony. Był to ewenement, bo zwykle usuwa się niewygodny cenzurze artykuł, a nie cały nakład. Nasz wykładowca był początkowo dziennikarzem tygodnika „Politechnik”, pisząc felietony i humoreski. Jego felieton z 1972 roku pt „Minuta ciszy” traktujący o wojskowości, cenzura też wstrzymała. Pan Andrzej ma już 40 lat pracy w zawodzie. Znane i bardzo lubiane przez czytelników są jego „Michałki” – Dodatek Nadzwyczajny zamieszczany w Głosie Wielkopolskim.
W uznaniu zasług dla GS UTW, redaktor Niczyperowicz wręczył koleżankom Danucie Grzanowskiej i Agnieszce Stopie pamiątkowe, unikatowe roczniki:.Akademickie smaki czyli kulinarna podróż od uniwersytetu do uniwersytetów.
Nasyceni wiedzą po tym wykładzie, zebrani zostali zaproszeni przez koleżankę prezes na poczęstunek (celem nasycenia się innym pokarmem) do niedawno otwartego Baru Dworcowego.
Przed gmachem „Słowaka” zrobione zostało pamiątkowe zdjęcie.
Relację napisała : Aleksandra Chwalisz
Ogród pełen szczęśliwości…….
Nie obiecujemy wam wiele, bo tyle, co prawie nic.
Najwyżej wiosenną zieleń i pogodne dni, uśmiech na twarzy
i pomocną dłoń w potrzebie.
Nie obiecujemy wam wiele , bo tylko po prostu Siebie.
Uśmiechajmy się do życia każdego dnia, bo radość jest naszym pięknem, bogactwem, siłą i najważniejszą wartością życia.
Witam wszystkich Państwa bardzo serdecznie na kolejnej Inauguracji Roku Akademickiego 2021/2022. Wakacje dobiegły końca, dla naszych słuchaczy również, dlatego w myśl słów Platona: chcąc usilnie każdej zakosztować nauki, z radością idziemy się uczyć i nigdy nie mamy dość – pełni sił, wigoru i zapału do zdobywania wiedzy, wracamy by rozpocząć kolejny rok nauki. Mamy głęboką nadzieję, że obecny rok akademicki będzie szczęśliwszy, że żadna pandemia nie zakłuci nam naszych planów.
Rok za rokiem mija, a nasz Uniwersytet rozpoczyna czternasty rok swojej działalności. Zyskał już pewną rangę w naszym środowisku, o czym świadczy spora liczba nowych członków naszego stowarzyszenia, a dzięki swojej działalności wielu naszych mieszkańców Grodziska oraz okolic przekonało się, że podobnie jak jesień może być najpiękniejszą porą roku, tak i dojrzały wiek może być najlepszym okresem życia.
Na naszym uniwersytecie nigdy nie było egzaminów wstępnych, ani sesji egzaminacyjnych. Była i jest jedynie radość życia, studiowania i wiecznej młodości. Mimo, że zdajemy sobie sprawę z upływu czasu, jednak duchem chcemy być młodzi, a przynajmniej takie poczucie młodości, czy wewnętrznej werwy zatrzymać jak najdłużej.
Grodziski UTW, to stowarzyszenie, którego zadaniem jest między innymi aktywizacja seniorów. W ciągu 13 lat działania (założony w 2008 r. z inicjatywy Burmistrza Henryka Szymańskiego i dyr. OPS Wiesława Kasprzaka), działał przy Stowarzyszeniu Inicjatyw Społecznych, a jego koordynatorem była p. Beata Głowacka, z którą współpracowała Rada Programowa I kadencji z przewodniczącą Danutą Grzanowską na czele. W II kadencji zmienił się nieco skład Rady Programowej, a przewodniczącą zostałam ja – Agnieszka Stopa – to taka informacja dla tych osób, które mnie może dotąd nie znają. Z początkiem 2014 roku, trochę z mojej inicjatywy, trochę pod namową, powołaliśmy komitet założycielski Grodziskiego Stowarzyszenia UTW, a po zarejestrowaniu w KRS Stowarzyszeniem staliśmy się od dnia 14 lutego 2014 roku, którego jestem prezesem już, a może aż III kadencję. Wszelkie działania organizacyjne podejmowane są przez Zarząd, w skład, którego wchodzą: prezes, z-ca prezesa kol. Ewa Wolińska, skarbnik – kol. Barbara Szczeszek, sekretarz – w II kadencji kol. Danuta Grzanowska a obecnie kol. Hanna Gula i członek zarządu – w II kadencji Bożena Klonowska Iwaszkiewicz, a obecnie kol. Danuta Grzanowska.
Zarząd współpracuje z Radą Programową, w skład której wchodzą osoby:
Przewodnicząca Barbara Radomska – Witczak , oraz członkowie: Irena Żabicka, Barbara Kandulska, Łucja Zych, Zofia Ogórek, Maria Stańczyk, Ireneusz Kurpisz, Krystyna Pilarska, Ewa Bannach, Kazimierz Gronostaj, Tadeusz Iwaszkiewicz
oraz Komisją Rewizyjną, która dba o nasze finanse: przewodnicząca kol. Stanisława Napierała i członkinie - kol. Małgorzata Chojnacka i kol. Irena Hubiak.
Znakomicie działa też nasze biuro, a w nim dyżurujące Panie: Maria Stańczyk, Zofia Ogórek, Barbara Szczeszek , do niedawna też Ewa Bannach.
Grodziski UTW cieszy się wsparciem Poznańskiego UAM – Wydziałem Biologii z p. Dziekan prof. dr hab. Beatą Messyasz na czele, p. prodziekan dr hab. Małgorzatą Garnczarską oraz nieocenioną dr Anetą Piechalak, która organizuje nam spotkania z wykładowcami na uczelni.
Jesteśmy chłonni wiedzy, interesują nas komputery, telefonia komórkowa nie jest nam obca, chcemy uczyć się języków obcych, pragniemy być sprawni i zwinni, oczywiście wszystko na miarę indywidualnych możliwości. Żeby przyjść na zajęcia, czy wykład, trochę trzeba się wystroić, co sprzyja lepszemu samopoczuciu, trochę zmusza do wyjścia z domu, co ma wpływ na lepszą kondycję fizyczną. Wnuki widzą babcię, czy dziadka przed komputerem, ćwiczących jogę, uprawiających sport, czy też marsze Nordick Walking, spieszących na wykłady, spotkania, zajęcia kulinarne, czy inne. Świat się zmienił, obecnie SENIOR postrzegany jest zupełnie inaczej, a to wszystko za sprawą Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Cieszy nas fakt, że i w naszym mieście mamy takie możliwości.
Obecnie Zarząd, Rada Programowa dbają o jak najlepsze treści i oferty skierowane do Seniorów. Pozyskiwanie funduszy z projektów sprzyja większym możliwościom programowym. Integrujemy się ze Stęszewskim i Opalenickim UTW, wspólne marsze Nordick Walking i zabawy towarzyszące jeszcze bardziej zbliżają nas do siebie. Takie spotkania sprzyjają także bardzo ważnej wymianie doświadczeń, udzielaniu wzajemnych porad itp.
Na nowy rok akademicki życzę wszystkim Studentom, zarówno tym, którzy dzisiaj wstępują w nasze progi, jak i tym, którzy nieprzerwanie są w naszych szeregach, aby ten kolejny ROK AKADEMICKI przyniósł wiele zadowolenia, satysfakcji osobistej i zaangażowania we wspólne sprawy dla dobra własnego, jak i dla nas wszystkich.
Naszym Władzom , instytucjom oraz zaprzyjaźnionym placówkom oświatowym, dziękując za dotychczasową pomoc i wspieranie naszej działalności wręczamy ten słonecznik, który niech będzie takim symbolem wdzięczności z naszej strony dla Państwa.
/Przemówienie prezesa GSUTW Agnieszki STOPY/
zdjęcia: Danuta Grzanowska









15 numer Newslettera
Data publikacji: 2021-10-04
Znajdą w nim Państwo garść porad zdrowotnych oraz informacje na temat Internetowego Konta Pacjenta.
Serdecznie zapraszamy do lektury!!!
Załączniki:
Nordic walking do Młyniewa
Data publikacji: 2021-10-04
4 października br. 20 osobowa grupa seniorów postanowiła wyruszyć spacerkiem do Młyniewa oddalonego 4 km od budynku Promessy. Piękna, słoneczna pogoda towarzyszyła całej idącej grupie. Celem naszego spaceru było odwiedzenie miejsca pamięci upamiętniającego obóz jeniecki dla polskich i żydowskich robotników w Młyniewie.
Władze miasta oraz Związek Bojowników o Wolność i Demokrację 9 maja 1967r. postawili pomnik upamiętniający obóz i jego ofiary. Złożyliśmy wiązankę kwiatów i zapaliliśmy znicz.
Nordic walking poprawił krążenie, wzmocnił wszystkie grupy mięśniowe, odciążył stawy kolanowe i kręgosłup podczas ruchu poprzez zastosowanie kijów.
Nordic walking to najbardziej uniwersalna i bezpieczna, zaraz po pływaniu, forma aktywizacji niemal wszystkich grup mięśniowych. Innymi słowy: nordic walking dla każdego.Zrobiliśmy 8,5km
W drodze powrotnej wstąpiliśmy do MC Donalda na lody. Było miło i sympatycznie.
























Zespół Pieśni i Tańca MAZOWSZE
Data publikacji: 2021-10-04
Zapraszamy na występ Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze
zgłoszenia: kol. Danuta Grzanowska 782 685 975
Poznań Sali Ziemi MTP - wtorek 30.11.2021 godz. 17:00


Załączniki:
Zobacz co ciekawego w gazecie Senior
Data publikacji: 2021-10-02
WYCHODŹ NA SPACER CODZIENNIE!
Ta forma ruchu to bardzo efektywny
sposób na cieszenie się witalnością.
Niech spacer będzie pierwszym krokiem
do zmiany nawyków i wprowadzenia
tej aktywności do codziennego rozkładu
dnia.
Plan zajęć na październik oraz terminy zajęć z jogi, gimnastyki ogólnorozwojowej oraz warsztatów posługiwania się e-mediami
Data publikacji: 2021-09-29
Zapoznaj się z planem na październik 2021r.
Załączniki:
Walne zebranie Członków GSUTW 29.09.21r.
Data publikacji: 2021-09-20
Czytaj całość publikacji "Walne zebranie Członków GSUTW 29.09.21r."
Załączniki:
- Porządek Obrad Walnego Zebrania Członków (plik docx 14KB)
- Regulamin Walnego Zebrania (plik docx 19KB)
Inauguracja Roku Akademickiego 2021/2022
Data publikacji: 2021-09-17
Szanowni Studenci
Zarząd i Rada Programowa GS UTW serdecznie zaprasza na inaugurację roku akademickiego 2021/22, która odbędzie się, dnia 05.10.2021r./wtorek/ o godz.16:00, w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wielkopolskim.

Ważne informacje dla studentów
Data publikacji: 2021-09-17
SZANOWNI STUDENCI
Uprzejmie informujemy, że w roku akademickim 2021/2022
- biuro GS UTW będzie czynne w każdą środę od godz.13:00 do 15:00.
kontakt telefoniczny: 791 983 323
- roczna składka członkowska wynosi 80,00 zł , płatna w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31.10.2021r.
Działalność poszczególnych sekcji oraz plan zajęć na październik 2021r. zostaną przedstawione i szczegółowo omówione w dniu 29.09.2021r.po Walnym zebraniu członków GS UTW.
Wyjątkowo, ze względu na warunki atmosferyczne, zajęcia w terenie, ujęte w ramach projektu „Seniorze jest dobrze a może być jeszcze lepiej” , zaplanowano w następujący sposób:
04.10.2021r./poniedziałek/godz.10:00- Nordick Walking na trasie Grodzisk Wlkp. - Młyniewo-Grodzisk Wlkp.-3 godzinny marsz. Uczestnicy poznają historię obozu niemieckiego w Młyniewie i złożą hołd poległym.
Zbiórka w Promessie, zapewniamy drożdżówki, napoje we własnym zakresie. Opiekunowie: Kol. D. Grzanowska i B.Kandulska. Prosimy o zaopatrzenie się w kijki, /można wypożyczyć w Promessie/.
11.10.2021r./poniedziałek/godz. 10:00- Nordick Walking na trasie Grodzisk Wlkp.- Zdrój- Grodzisk Wlkp.- 3 godzinny marsz, odpoczynek w WCSiR „Wigwam”. Zbiórka przy Muzeum Ziemi Grodziskiej w Parku Miejskim. Zapewniamy drożdżówki, napoje we własnym zakresie. Opiekunowie: Kol. D. Grzanowska i B.Kandulska.
18.10.2021r./poniedziałek/godz.10:00 Wycieczka rowerowa na trasie Grodzisk Wlkp.- Gnin- Grodzisk Wlkp.- 4 godziny. Zbiórka przy markecie „Lidl” ul. Rakoniewicka. Zapewniamy drożdżówki, napoje we własnym zakresie. Opiekunowie: Kol. D. Grzanowska i B.Kandulska.
Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłoszenie uczestnictwa w w/w przedsięwzięciach najpóźniej do dnia 29.09.2021r.Zgłoszenia, również telefoniczne, przyjmować będą Panie pełniące dyżur w biurze GS UTW.
Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy.
Zarząd i Rada Programowa GS UTW
Walne zebranie Członków GSUTW
Data publikacji: 2021-09-15
Uprzejmie informujemy,że 29 września 2021r. odbędzie się Zwyczajne Walne Zebranie Członków o godz. 16.00 w Promessie.Obecność obowiązkowa. Serdecznie zapraszamy.
ZARZĄD GSUTW
Co interesuje seniorów we wrześniu? Praca, wysokość emerytur, zdrowie i kultura.
Data publikacji: 2021-09-15
Przesyłamy cztery artykuły, które cieszą się największą popularnością na GazetaSenior.pl i propozycję sentymentalnej wycieczki.
Coraz więcej seniorów pracuje! Jedni chcą, a inni muszą. O tym jak zmienił się rynek pracy, gdzie seniorzy są mile widziani, ile można dorobić, jaką formę zatrudnienia wybrać? KOMPENDIUM "PRACA DLA SENIORA", czyli wszystko, co chcesz wiedzieć, w jednym miejscu, na jednej stronie i bez reklam. Prześlij link do znajomych, to może być przydatna wiedza!
gazetasenior.pl/praca-dla-seniora
Wrześniowy numer Gazety Senior
Data publikacji: 2021-09-07
Link do numeru wrzesień (09/2021) Gazety Senior
Grodziskie Koło Diabetyków
Data publikacji: 2021-08-13
Spotkanie informacyjne dotyczące tworzenia zapisów do koła odbywają się w każdy piątek od 14.00- 15.00 ( w okresie letniim- /ipiec sierpień/, pozostałe mioesiące od 15.00- 16.00 w budynku Gminnego Centrum Pomocy Środowiskowejw Grodzisku Wlkp.ul. Powstańców Chocieszyńskich 23f tel. 602 590 745
Spisz się jak najszybciej w Narodowym Spisie Powszechnym
Data publikacji: 2021-08-13
Czas na samodzielnie spisanie się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 masz do momentu, gdy skontaktuje się z Tobą rachmistrz – nie czekaj do 30 września! Pamiętaj, że udział w spisie to twój obowiązek.
Masz wiele możliwości zrealizowania obowiązku spisowego:
- Najszybciej i najwygodniej zrobisz to przez Internet. Wypełnij formularz online na https://spis.gov.pl/, to zajmie tylko kilka minut.
- zadzwoń na numer 22 279 99 99 i spisz się telefonicznie – rachmistrz wprowadzi do formularza Twoje dane,
- spisz się przez Internet na specjalnie utworzonym przez Gminę stanowisku - w Grodzisku Wielkopolskim mieści się ono w Gminnym Centrum Informacji, ul. Przemysłowa 7/1.
Pamiętaj masz na to czas tylko do momentu, gdy skontaktuje się z Tobą rachmistrz. Rachmistrzowie spisowi przeprowadzają wywiady bezpośrednie oraz wywiady telefoniczne. Kontaktu ze strony rachmistrza mogą spodziewać się osoby, które dotychczas nie spisały się samodzielnie przez Internet lub telefon na infolinii spisowej.
W przypadku wywiadów telefonicznych, niezależnie od województwa, rachmistrzowie dzwonią z numerów: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Rachmistrz może również zapukać do drzwi naszego mieszkania w celu przeprowadzenia wywiadu bezpośredniego.
Jak zweryfikować tożsamość rachmistrza?
Można to zrobić w prosty sposób:
- poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://spis.gov.pl/,
- dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99, (po uzyskaniu połączenia wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza).
Każdy rachmistrz posiada identyfikator, którym legitymuje się na prośbę respondenta. Po pozytywnej weryfikacji tożsamości rachmistrz przeprowadzi spis.
Przypominamy, że zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Oznacza to, że czas na samospis mamy do momentu, gdy skontaktuje się z nami rachmistrz.


Biuro Podróży Odkrywca proponuje
Data publikacji: 2021-08-09
Biuro Podrózy "Odkrywca" proponuje następujące wycieczki:
os. St. Batorego 13/15 60-687 Poznań
tel. 604 588 240
Anna Kunysz - Rybińska
Załączniki:
- Biuro Podróży Odkrywca proponuje (plik docx 695KB)
- Biuro Podróży Odkrywca proponuje (plik docx 630KB)
- Biuro Podróży Odkrywca proponuje (plik docx 636KB)
- Biuro Podróży Odkrywca proponuje (plik docx 637KB)
- Biuro Podróży Odkrywca proponuje (plik docx 649KB)
- Biuro Podróży Odkrywca proponuje (plik docx 647KB)
- Biuro Podróży Odkrywca proponuje (plik docx 645KB)
- Biuro Podróży Odkrywca proponuje (plik docx 633KB)
Gimnastyka w wodzie
Data publikacji: 2021-08-07
Grupa seniorów korzysta z zajęć ogólnorozwojowych, który wykonywany jest w wodzie.
Podczas wysiłku w wodzie na ciało człowieka działa tzw. wypór hydrostatyczny, który powoduje pozorną utratę ciężaru ciała, co oznacza, że ćwiczenia w wodzie są prowadzone przy pełnym odciążeniu.
Pływanie – gimnastyka w wodzie to coraz popularniejsza forma aktywności fizycznej. Aqua aerobic jest treningiem bardzo bezpiecznym, a przy tym nie mniej efektywnym niż tradycyjna gimnastyka.
Ćwiczenia wykonywane w wodzie nie obciążają stawów i są w 100% bezpieczne, a przy tym bardzo skuteczne. Kolana, biodra czy kręgosłup reagują na nie doskonale, gdyż nie są narażone na przetrenowanie i urazy różnego rodzaju.
Ponadto woda stawia ruchom spory opór, a więc trening w wodzie również zwiększa siłę i wytrzymałość mięśni.
Mięśnie pracują w wodzie bardzo intensywnie, ale zmęczenie nie jest tak mocno odczuwane, a wypór wody jednocześnie zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji.





Grodziscy biegacze z seniorami na Litwie
Data publikacji: 2021-08-07
Wspólny wyjazd Grodziskiego Klubu Biegacza i Seniorów UTW został zrealizowany dzięki dotacji z budżetu gminy Grodzisk Wielkopolski w ramach działalności na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami pod nazwą Zabiegane miasta partnerskie 2021.
Pojawiliśmy się na północnym krańcu Litwy w przepięknym, historycznym miasteczku Biržai. To miasto, z którym Grodziski Wielkopolski w 2007 roku podpisał umowę o współpracy międzynarodowej. Biržai to niespełna 15 tys. Miasto na Litwie położone nad rzekami Aposzcza i Egłona, leżące nad jeziorem Szyrwena.
Wyruszyliśmy w drogę w nocy z 28 na 29 lipca. Pierwszy dzień pochłonął przede wszystkim przyjazd, a także zakwaterowanie i odpoczynek po kilkunastogodzinnej jeździe busem (to w sumie prawie 1000 km w jedną stronę.) Zostaliśmy zakwaterowani w hotelu , a dwie osoby w prywatnej kwaterze.
Wciąż śledziliśmy informacje dotyczące sytuacji pandemicznej u naszych sąsiadów. Przekroczenie granicy pociągało za sobą między innymi potrzebę wypełnienia specjalnej litewskiej ankiety. Po jej wypełnieniu każdy podróżny otrzymywał mailem QR kod, który w przypadku ewentualnej kontroli musiałby zostać okazany służbom kontrolującym. Oprócz sytuacji pandemicznej nasz stres został dodatkowo spotęgowany przez niestabilną sytuację na granicy litewsko-białoruskiej, spowodowaną między innymi napływem imigrantów, głównie arabskiego pochodzenia.
Po zakwaterowaniu wyruszyliśmy na spacer wzdłuż jeziora Szyrwena podziwiając piękną otaczającą przyrodę.
Piątek 30 lipca. Dzień zaczęliśmy się od wizyty w ratuszu i krótkim spotkaniu u Mera, pana Vytasa Jareckasa, następnie zwiedzaliśmy „znane miejsca okolicy Birżai. Idąc pieszo mostem najstarszego sztucznego jeziora Szyrwena o długości 525m podziwialiśmy wspaniałe krajobrazy, dochodząc do pałacu Tyszkiewiczów.
Odwiedziliśmy Birżański Park Regionalny, gdzie nad jeziorami Kirkilai zbudowana jest wieża obserwacyjna w kształcie pionowo ustawionego indiańskiego canoe lub zanurzonej łodzi o wysokości prawie 32 metrów. Z wieży rozpościera się niesamowity widok na najbliższą okolicę. Wieża ta przeznaczona jest na spotkania, niewielkie imprezy lub po prostu na odpoczynek. Kolejnym etapem była oglądanie lejów krasowych, których wokół Biržai jest kilka tysięcy. Zresztą każdego roku pojawią się nowe o różnej głębokości i średnicy. Niektóre mają nawet kilkanaście metrów.
Na obiad zostaliśmy zaproszeni przez byłego Mera Birżai wspominając pobyt w naszym mieście. Obok restauracji w której gościliśmy znajduje się miejscowy browar Rinkuškiai, założonym w 1991 roku przez dwie rodziny.
W godzinach popołudniowych spotkaliśmy się z przedstawicielami miejscowego uniwersytetu trzeciego wieku. Dziekan Audrone Januseviciute opowiedziała nam o działalności uniwersytetu, który działa od 2006r. Birżu Tau taryba: Valerija Vaitaitiene – administrator ,Jolanta Sleziene - finansowy.
Sobota 31 lipca to już czas głównego punktu wyjazdu, czyli udziału w kolejnej edycji „BIRŽAI KILOMETERS” Maraton „Kilometry Birżajskiego chleba” Do wyboru były trzy dystanse: 3,5 km; 10,5 km i półmaraton. O godzinie 10:30 znak do startu dla uczestników na wszystkich dystansach dał Mer Biržai. Kolorowy tłum popędził ulicami miasta oraz brzegami jeziora Szyrwena. W mieście widać było kibiców, choć nie w takich ilościach jak w Grodzisku. Ale za to grodziscy seniorzy dali czadu! 10-osobowa grupa była zdecydowanie najgłośniejszą ekipą dopingującą biegaczy na trasie. Ewidentnie trening podczas grodziskiego półmaratonu nie poszedł na marne!
Uczestniczyliśmy w jarmarku który był usytuowany w parku wokół Pałacu rezydencjonalnego. Wśród różnych rodzajów i smaków chleba, piwa , kwasu chlebowego były stragany podobne jak na naszym półmaratonie z odzieżą , zabawkami itp. Wzięliśmy udział w koncertach na zamkowym dziedzińcu i degustowaliśmy litewskie smakołyki.
W drodze powrotnej zboczyliśmy trochę z trasy, aby móc zobaczyć jeden z symboli Litwy - Górę Krzyży (lit. Kryžių kalnas) – wzgórze położone kilkanaście kilometrów na północ od Szawli, w pobliżu miasteczka Meszkucie. Na tym niewielkim wzgórzu stoi las krzyży. Jedne źródła mówią o 150 tysiącach, a inne nawet o 200 tysiącach różnej wielkości krzyży – od kilku metrowych do zupełnie małych. Z tym miejscem związanych jest wiele historii, ale z naszego punktu widzenia ważne było również to, że można było tam spotkać ogromne ilości krzyży ustawionych przez polskich pielgrzymów.
Wycieczka ta pozostanie na długo w pamięci. Pełni wrażeń, spotkań i życzliwości birżajskich mieszkańców.



























































„Windą do lasu…….”, kolejne spotkanie w Nadleśnictwie Babki
Data publikacji: 2021-07-03
Dnia 24 czerwca 2021 r., o godz. 10.00 studenci Grodziskiego Stowarzyszenia UTW zebrali się przy siedzibie PROMESSA, aby autokarem udać się na spotkanie z przyrodą. To nasze kolejne uczestnictwo w projekcie „Windą do lasu – kampania edukacyjno – informacyjna o zrównoważonym użytkowaniu zasobów naturalnych…..”, do którego to projektu z propozycją współpracy i udziału w nieodpłatnych zajęciach edukacyjnych, zwrócił się do nas Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Poznaniu.
Pierwszy przystanek był w Rogalinie, gdzie czekali na nas Nadleśniczy Robert Okińczyc, reprezentujący Lasy Państwowe oraz Wiceprezes Zarządu SI i TLiD Pani mgr Maria Szeląg.
Po wzajemnych powitaniach, w pięknej scenerii Pałacu w Rogalinie wysłuchaliśmy wiele ciekawostek z ust p. Nadleśniczego Roberta Okińczyc, który w bardzo barwny sposób przytoczył wiele spraw związanych z zarządzaniem i gospodarką lasami państwowymi, poszerzając tym naszą wiedzę w dziedzinie ekologii. Dowiedzieliśmy się również, iż zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie od roku 2018 posiada status pomnika historii. Następnie oprowadził nas po przepięknym parku, który jest miejscem spacerów dla licznie przyjeżdżających tu turystów oraz dla dzieci i młodzieży wycieczek szkolnych. Zwrócił naszą uwagę na słynne dęby rogalińskie, z których najstarszy dąb o nazwie RUS liczy 800 lat. Ten urokliwy spacer dróżkami parkowymi, był dla nas bardzo przyjemną ścieżką edukacyjną.
Następnie autokarem pojechaliśmy do Leśnictwa Łękno, które wchodzi w obręb Nadleśnictwa Babki Lasy Państwowe. Wysiedliśmy przy pięknym Wigwamie, a uwagę wszystkich przykuł napis: DLA LASU, DLA LUDZI. W wigwamie leśnicy przygotowali dla nas poczęstunek , chętnie pokrzepiliśmy się kawą i pysznym plackiem. Kolejnym punktem programu był wykład prof. Andrzeja Czerniaka, który wysłuchaliśmy z wielką uwagą i zainteresowaniem.
Tym jakże udanym wyjazdowym spotkaniem z przyrodą, Zarząd GSUTW zaplanował podsumować rok akademicki 2020/2021.
Prezes Stowarzyszenia UTW p. Agnieszka Stopa powitała gości, którzy zaszczycili swoją obecnością zaplanowane przez nas zakończenie roku akademickiego: Sekretarza Starostwa Powiatu Grodziskiego – Pana Tomasza Dolatę oraz Dyrektora OPS w Grodzisku Wielkopolskim, Pana Wiesława Kasprzaka oraz licznie uczestniczących w spotkaniu studentów Grodziskiego UTW. W kilku słowach przedstawiła działania Zarządu i Rady Programowej w tak trudnym okresie pandemii. Przedstawiła realizację zadań zawartych w projektach, podkreśliła zabiegi Zarządu i Rady Programowej, aby studenci w tym ciężkim okresie nie czuli się osamotnieni, realizując wykłady, ćwiczenia online. Podziękowała za zaangażowanie i starania Zarządowi , Przewodniczącej i członkom Rady Programowej, Komisji Rewizyjnej oraz Paniom pracującym w biurze. Na koniec życzyła dobrego i udanego letniego wypoczynku, abyśmy wypoczęci i pełni energii spotkali się we wrześniu.
Prezes Agnieszka Stopa oraz Wiceprezes Ewa Wolińska podziękowały Zarządowi Stowarzyszenia IiTLiD w Poznaniu za zaproszenie nas do współpracy w tak wspaniałym projekcie „Windą do lasu…..” oraz przedstawicielom Lasów Państwowych za organizację przyjęcia i poczęstunku, za wszystkie działania, abyśmy ten dzień wspominali z wielką sympatią i radością. Wręczyły okolicznościowe podziękowania oraz upominki promujące nasze miasto.
Dyrektor OPS p. Wiesław Kasprzak w kilku słowach odniósł się do jakże owocnej działalności naszego UTW dla grodziskich seniorów, życzył wszystkim dobrego wypoczynku i lepszego czasu bez pandemii. Sekretarz Powiatu p. Tomasz Dolata zaskoczył nas wielkim prezentem, który przekazał nam z najlepszymi życzeniami od Starostwa i Starosty Powiatu Pana Mariusza Zgaińskiego. Prezentem okazał się duży głośnik z mikrofonem z funkcją bluetoouh, który ma służyć nam w organizacji różnych spotkań. W tym miejscu serdecznie dziękujemy Panie Starosto.
W Wigwamie leśnicy rozpalili ognisko, a na dużym grillu smażono kiełbasę. Nasz student Włodek Kroma rozstawił sprzęt grający, przygotował stosowną muzykę i rozpoczęła się biesiada, tańce i śpiewy. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z formy jaką wybrali organizatorzy na zakończenie roku akademickiego. Oklaskami podziękowaliśmy za wysiłek włożony w przygotowanie tego spotkania, przede wszystkim Zarządowi i Radzie Programowej i wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że wracaliśmy rozbawieni, zadowoleni i uśmiechnięci.
Opracowała : Jadwiga Cicha
Zdjęcia : Bożena Iwaszkiewicz


























.jpg)

























.jpg)
























.jpg)








Spotkanie autorskie Zachariasza Wojciechowskiego w grodziskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku
Data publikacji: 2021-06-25
W środę, 23 czerwca, w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Grodzisku Wielkopolskim, seniorzy wzięli udział w spotkaniu z Zachariaszem Wojciechowskim, autorem książki, która przybliża historię i tajemnice rodziny słynnych piwowarów.
Inspiracją do powstania książki był odnaleziony pamiętnik córki Antoniego Thuma, Ireny.
- We wspomnieniach i anegdotach historie i tajemnice żyły w pamięci rodziny już wcześniej, same prosiły się o opublikowanie. Na początku miały być krótkie opowiadania, potem pojawiła się koncepcja sagi rodzinnej i ta forma została utrzymana- zapowiadał na naszych łamach autor publikacji, Zachariasz Wojciechowski.
Książka trafiła do sprzedaży pod koniec maja. Dostępna jest w kilku punktach w Grodzisku Wielkopolskim, między innymi w sklepie z dewocjonaliami. O publikacji, inspiracjach do jej stworzenia i tajemnicach rodziny Thumów autor odpowiadał podczas spotkania w Uniwersytecie Trzeciego Wieku, które odbyło się w środę, 23 czerwca.
Opowieść autora o książce dopełniały zdjęcia z rodzinnych albumów państwa Thumów, które zostały zrekonstruowane i pokolorowane przez Remigiusza Stopę.
Książka jest połączeniem wspomnień rodzinnych i fotografii zrekonstruowanych przez Remigiusza Stopę.
Pan Remigiusz przywrócił im dawny blask, stworzył doskonalszą jakość materii fotograficznej. Jako autor portalu historycznego „Grodzisk – Moje Miasto” zaproponował mi wcześniej bezinteresowną pomoc i dotrzymał słowa. Barwna postać Antoniego Thuma mogłaby posłużyć do stworzenia fabuły filmowej, a tekst książki byłby gotowym scenariuszem. Chciałbym serdecznie podziękować Remigiuszowi Stopie, gdyż jego opracowania graficzne, często czarodziejskie umiejętności, podniosły atrakcyjność całego wydania.
Lightmoon Pracownia Kreatywna Remigiusz Stopa
Autor tekstu : Anna Borowiak
do stworzenia fabuły filmowej, a tekst książki byłby gotowym scenariuszem. Chciałbym serdecznie podziękować Remigiuszowi Stopie, gdyż jego opracowania graficzne, często czarodziejskie umiejętności, podniosły atrakcyjność całego wydania.
Lightmoon Pracownia Kreatywna Remigiusz Stopa
Autor tekstu : Anna Borowiak







Wyjazd do Porażyna - Windą do lasu
Data publikacji: 2021-06-12
Na leśnej polanie w Porażynie
Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa (ZO SITLiD) w Poznaniu zaproponował nam współpracę w zakresie przeprowadzenia wśród seniorów Grodziskiego Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku nieodpłatnych zajęć edukacyjnych w ramach projektu "Windą do lasu - kampania edukacyjno-informacyjna o zrównoważonym użytkowaniu zasobów naturalnych wraz z modernizacją infrastruktury Nadleśnictwa Oborniki …”. Koordynatorzy ze strony Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa to - mgr inż. Maria Szeląg – bliska znajoma naszej Wiceprezes Ewy Wolińskiej / stąd ta propozycja dla naszego UTW/, mgr inż. Tadeusz Konieczny , z którymi to osobami byliśmy w kontakcie, w związku z organizacją spotkań oraz Prof. Dr hab. inż. Andrzej Czerniak
Działania mają na celu: Podniesienie świadomości o zrównoważonym użytkowaniu zasobów naturalnych wśród odbiorców kampanii oraz zwiększenie dostępności informacji dla osób niepełnosprawnych.
Zawartość merytoryczna projektu składa się z tzw. 4 filarów :
1.Leśnictwo na rzecz Agendy 2030
2.Zmiana klimatu zagrożeniem dla życia i ładu społecznego na Ziemi
3.Uwarunkowania produkcji drewna w dobie antropocenu.
4.Las miejscem budowania kapitału społecznego.
Zaproponowano nam dwa spotkania:
Zajęcia na terenie Nadleśnictwa Grodzisk - 10.06.2021r.
Początek zajęć godz. 13:00. Zakończenie według uznania uczestników. Miejsce: wiata na polanie edukacyjnej. Edukator 13:00 – 13:40: informacja o OSW Porażyn – historia i aktualności, zajęcia edukacyjne – wykład c.d.
Bufet w wiacie: kawa, herbata, zimne napoje, drożdżówki. Ognisko na polanie edukacyjnej wraz z zapasem drewna i szpikulcami do kiełbas. Rozpalenie ogniska – godz. 14 ta. ( godzina do ustalenia)
Zajęcia na terenie Nadleśnictwa Babki – 24.06.2021r.
godz. 12:00 miejsce przyjazdu: parking przy parku w Rogalinie (przejście z prelekcją
przez Rogaliński Park Krajobrazowy),
przejazd do leśnictwa Łękno (WIGWAM) na godz. 14:00 – zajęcia edukacyjne, poczęstunek przy ognisku.
Do Porażyna zajechaliśmy grupą ok. 40 osób. Przed pałacem przywitali nas organizatorzy:
Pani mgr inż. Maria Szeląg, prof. dr hab. Andrzej Czerniak. Przedstawiono nam Starszego specjalistę Służby Leśnej Nadleśnictwa w Grodzisku Wielkopolskim – Tomasza Kałka, który zapoznał nas z historią OSW Porażyn, oprowadził po pałacu oraz zapoznał nas z pięknym drzewostanem w parku wokół pałacu.
Na polanie edukacyjnej, w okazałej wiacie, wysłuchaliśmy wykładu młodej doktorantki mgr inż. Natalii Kartwik, asystentki Prof. Andrzeja Czerniaka – Czym jest las, o jego funkcji, gospodarce leśnej, ubocznym użytkowaniu lasu, czyli gospodarce łowieckiej, owocach runa leśnego, pies w lesie, a także jak nie zginąć w lesie – dowiedzieliśmy się, co to jest słupek oddziałowy i jakie spełnia on zadanie. Z naszej strony padło też wiele pytań, dowodem czego było wielkie zainteresowanie zagadnieniami.
W przerwie wykładowej była kawa, placek – poczęstunek od Grodziskiego Nadleśnictwa, a po wykładzie ognisko, pieczenie kiełbasek i mile spędzony czas na długich rozmowach. Uczestnicy bardzo zadowoleni z pierwszego po pandemii covidowej spotkania, szczęśliwi wrócili do Grodziska.
Organizatorom składamy serdeczne podziękowanie za umożliwienie nam tak wspaniałego relaksu, połączonego z edukacją. Do zobaczenia w Babkach.
Relacja ze spotkania – Agnieszka Stopa
zdjęcia: Agnieszka Stopa i Barbara Radomska - Witczak






.jpg)












































.png)

Wyjazd do Porażyna 10 czerwca br.
Data publikacji: 2021-06-09
Wyjazd do Nadleśnictwa Porażyn w ramach projektu ”Windą do lasu” realizowanego w ramach Wielkopolskiego Programu Operacyjnego przy współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu.
W programie:
•13:00-13:40 zajęciae dukacyjne–zapoznanie z OSW Porażyn.
•od 14:00 ognisko na polanie edukacyjnej, zakończenie
- Zbiórka 11:45 Targowisko przy „Promessie” Wyjazd o godz. 12:00
Rajd rowerowy do Woźnik
Data publikacji: 2021-06-04
W człowieku jest więcej tego, co możemy podziwiać niż tego, czym możemy gardzić”
/ A. Camus/
2 czerwca br. grupa naszych studentek wybrała się na wycieczkę rowerową do Woźnik do klasztoru Franciszkanów.
Celem naszej wycieczki było poznanie ciekawych miejsc pod względem przyrodniczym i krajobrazowym naszej gminy. Wiosenny sezon rowerowy rozpoczął się, więc pragniemy wśród seniorów rozwijać to zainteresowanie turystyczne, propagować aktywne i zdrowe spędzenie czasu wolnego, rozbudzać zainteresowania fotografią okazów przyrody. A przede wszystkim zachęcić do większej aktywności fizycznej po długim okresie pandemii.
Zabierając ze sobą dobre humory i chęć wspólnego spędzenia czasu wyruszyliśmy w trasę , która wynosiła ok. 18 km.
Piękny słoneczny dzień prowadził nas przez Snowidowo do Woźnik. Ten odcinek drogi był wspaniały, ale po pewnym czasie pojawiły się głębokie wy koleiny z błota . Rower trzeba było prowadzić.! Ale co to, dla seniorów.! Pokonaliśmy te trzy trudne odcinki drogi wśród malowniczych pól. Dalej już tylko przed nami widoczny klasztor na wzgórzu Wyrwał.
Po półtora godzinnej jeździe dotarliśmy na miejsce podziwiając piękno budzącej się przyrody ,śpiew ptaków i czmychających zajęcy.
Dotarliśmy do celu. Wchodzimy do klasztoru ,a tutaj spotykamy naszych uczniów ze szkoły podstawowej nr 1 z opiekunami. Co za miłe spotkanie ! Wysłuchaliśmy razem historii powstania tego klasztoru przez franciszkanina O. Waltera. Następne oprowadził nas po podziemiach ,a w nich trzy krypty z kilkudziesięcioma trumnami. Zawieszono tu też tablicę z nazwiskami wszystkich woźnickich reformatów, których w latach 1660-1836 było 91, w tym 16 zmarłych w opinii świętości.
Nasze koleżanki zabrały drożdżówki, kawę, aby na łonie natury razem z franciszkaninem w miłej atmosferze skonsumować.
Otaczająca przyroda przyklasztorna, piękny słoneczny dzień, napawał nas ciszą i radością ze wspólnie spędzonego czasu po tak długim okresie pandemii i domowej izolacji. Mimo oddalenia od innych miejscowości klasztor w Woźnikach jest coraz częściej odwiedzany przez pielgrzymów, turystów i wycieczkowiczów.
Ten wyjazd wspominam bardzo miło! Pogoda była idealna, zrobiliśmy dużo zdjęć, jedliśmy pyszne drożdżówki z owocem i odpoczęliśmy. Na pewno jeszcze kiedyś wrócimy w to miejsce!
Dziękujemy Bożence naszej kierowniczce rajdu. Nasz rajd zaliczamy do udanych. Obejrzyjcie zdjęcia, które robiły: Basia, Bożenka Danka.













.jpg)

.jpg)





Oferta wycieczki do Gruzji 22.09.-29.09.21r.
Data publikacji: 2021-06-01
Biuro Podróży Wilda Travel zaprasza na wycieczk do Gruzji w dniach od 22.09.-29.09-21r.
Zapoznaj się ze szczegółami tej wycieczki.
Załączniki:
Zapraszamy na niezwykłe spotkanie z autorem książki
Data publikacji: 2021-05-28
Jedną z najbardziej znanych postaci związanych z Browarem w Grodzisku Wielkopolskim, ale również z samym miastem, był Antoni Thum, wieloletni właściciel i dyrektor przedsiębiorstwa.
Rodzice Thuma pochodzili z terenów Austrii, on natomiast urodził się w Polsce, w Grodzisku Wielkopolskim. Od najmłodszych lat związany był z browarnictwem – kontynuował zresztą rodzinne tradycje. W 1922 roku, w wieku 36 lat, wykupił większość akcji grodziskich browarów, powołując przedsiębiorstwo pod nazwą Browary Grodziskie SA . Znany był z bardzo dobrych relacji z pracownikami; określano go mianem „kapitalisty z duszą socjalisty” . Kierowany przez niego zakład osiągał nadspodziewanie dobre wyniki. Produkty browarów eksportowano do 37 krajów (w tym do Stanów Zjednoczonych i Chin) . Sukcesy stały się podstawą podjęcia decyzji o rozbudowie przedsiębiorstwa, jednakże wybuch II wojny światowej zniwelował te plany. Głównym odbiorcą piwa podczas wojny była armia niemiecka, w tym oddziały Afrika Korps:
Piwo cieszyło się ogromnym powodzeniem wśród żołnierzy gen. Erwina Rommela z Afryka Korpus. W latach pięćdziesiątych XX wieku w okolicach Tobruku odnaleziono zakopane w piasku skrzynki grodziskiego piwa, które podobno nadawały się do spożycia .
24 czerwca 2016 roku w na rogu ulicy Poznańskiej i Garbary w Grodzisku Wielkopolskim wzniesiono pomnik Antoniego Thuma projektu Jarosława Boguckiego. Pomnik jest pokłosiem inicjatywy radnego Dariusza Matuszewskiego, reprezentującego Towarzystwo Miłośników Ziemi Grodziskiej, który 25 czerwca 2015 roku podczas sesji rady miejskiej , zaapelował do władz Grodziska o upamiętnienie przedsiębiorcy pamiątkową tablicą. Wniosek został przyjęty, chociaż zamiast tablicy zdecydowano się na pomnik.
"Tajemnice - z pamiętnika Irki Thum, córki piwowara", to dzieło pióra Zachariasza Wojciechowskiego, prywatnie syna tytułowej Irki i wnuka piwowara. Autor przedstawia historię trzech pokoleń piwowarskiej rodziny Thumów, opisanych z pomocą pamiętnika mamy, Ireny Thum - Wojciechowskiej.


Opłata składki członkowkiej za II semestr
Data publikacji: 2021-05-12
Zwracamy się z uprzejmą prośbą do członków naszego stowarzyszenia, którzy jeszcze nie uregulowali zapłaty
za II semestr,aby wywiązali się z zadeklarowanego świadczenia wpłacajc w biurze lub przelewając na k-to stowarzyszenia. /nr k-ta podany na stronie /
Biuro czynne w środy od 13.00-15.00
Potrzeby i zdrowie seniorów podczas COVID-19
Data publikacji: 2021-05-06
Niepokojące wyniki raportu: trudny dostęp do lekarza, brak badań i coraz gorszy stan psychiczny seniorów.
Badania „Potrzeby i zdrowie seniorów podczas COVID-19” przeprowadzone przez Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej we współpracy z koordynatorami programu społecznego „Adamed dla Seniora” pokazują znaczne pogorszenie samopoczucia i kondycji zdrowotnej osób starszych z powodu pandemii.
W badaniach przeprowadzonych na przełomie roku 2020/21 wzięło udział 1 147 osób po 60. roku życia. Z raportu wynika, że osoby starsze mają problem z dostępem do stacjonarnej opieki medycznej, szczególnie do lekarzy specjalistów. Co trzeci senior przez ostatnie pół roku nie wykonał nawet podstawowych badań diagnostycznych, chociaż odczuwał taką potrzebę.
Obecna forma opieki zdrowotnej nie satysfakcjonuje badanych. Blisko połowa seniorów ma problem w umówieniu się na tradycyjną wizytę w gabinecie, niezależnie od specjalizacji danego lekarza. Osoby starsze jednoznacznie stwierdziły, że mają większe zaufanie do bezpośredniego kontaktu z lekarzem, a e-wizyty czy teleporady nie są w stanie ich zastąpić ze względu na możliwość przeoczenia istotnych dolegliwości.
Czytaj całość publikacji "Potrzeby i zdrowie seniorów podczas COVID-19"
Załączniki:
Ogólnopolski Biuletyn Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Data publikacji: 2021-05-04
Tematem numeru są "Dobre praktyki w okresie pandemii koronawirusa".
Zachęcamy do zapoznania się z poszczególnymi artykułami!
Załączniki:
Bar Dworcowy tuż, tuż
Data publikacji: 2021-04-14
Bar Dworcowy tuż, tuż
W lipcu startuje Bar Dworcowy w dawnej swojej lokalizacji. Mamy szansę przypomnieć sobie jak to dawniej było.
Nowe otwarcie to nowe możliwości.
Zainteresowani mogą skorzystać z wykupu dobrej jakości i po przystępnej cenie abonamentu obiadowego. W abonamencie taniej. Gotowy ciepły posiłek to oszczędność. Nie trzeba używać na ten cel mediów, środków czystości, nie ma odpadów surowców, nie ma niszczenia skóry dłoni.
Jest za to okazja do spotkania się o jednym czasie w Sali konsumpcyjnej i wspólnego spożycia posiłku jak na wczasowej stołówce. Jest też możliwość zabrania posiłku do domu. Każdy dzień to nowy smak. Nie trzeba zaprzątać swojej głowy co zrobić na obiad.
Wszelkich informacji na ten temat udzielają pracownicy Promessy pod numerem 695 810 440.
Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej
Data publikacji: 2021-04-11
Grodzisk Wielkopolski, 31 marca 2021
S p r a w o z d a n i e
Z działalności Komisji Rewizyjnej Grodziskiego Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku za rok 2020.
Komisja Rewizyjna w składzie: Stanisława Napierała, Małgorzata Chojnacka, Irena Hubiak ,pełni swoje obowiązki na podstawie wyboru przez ubiegłoroczne Walne Zebranie Członków na 3 letnią kadencję 2020-2023.Zadaniem Komisji jest kontrola wewnętrzna nad działalnością Stowarzyszenia oraz przedstawiania opinii do sprawozdana finansowego i merytorycznego na potrzeby Walnego Zebrania Członków w celu ich zatwierdzenia. Komisja spotkała się po zakończeniu roku sprawozdawczego 2020 w dniach 18 lutego i 2marca 2021r.
Stwierdza się ,że z uwagi na panującą pandemię COVID-19 działalność Uniwersytetu w roku 2020 była bardzo ograniczona. Część działań odbywała się online z uwagi na ograniczenia epidemiczne. Ograniczono spotkania grupowe. Niektóre zajęcia odwołano. Celem posiedzenia Komisji Rewizyjnej była kontrola całokształtu działalności Stowarzyszenia. Bieżąco monitorowano zgodność działalności zarządu ze statutem, uchwałami Walnego Zebrania i przepisami powszechnie obowiązującymi. Kontrolowano terminowość i prawidłowość opłacania składek .
Zauważone drobne uchybienia zostały uzupełnione. Przeprowadzono analizę sprawozdania finansowego i merytorycznego za rok 2020. Sprawdzono dane zawarte w sprawozdaniu z dokumentacją księgową. Błędów w zakresie sprawozdawczości finansowej nie stwierdzono. Księgi prowadzone są zgodnie z ustawą o rachunkowości przez Biuro Rachunkowe GROMAX w Grodzisku.
Komisja pozytywnie zaopiniowała sprawozdania finansowe oraz sprawozdanie merytoryczne zarządu .Opinia zostanie przedstawiona Ogólnemu Zebraniu Członków w celu zatwierdzenia omawianych sprawozdań. Możliwość zwołania Zebrania będzie możliwa po zniesieniu ograniczeń epidemicznych w terminie do 30 września br. Komisja jednocześnie przedstawi sporządzone sprawozdanie ze swojej działalności za rok 2020 , które po rozpatrzeniu winno być zatwierdzone przez najbliższe posiedzenie Walnego Zebrania Członków.
Podjęte uchwały znajdują się w dokumentacji komisji rewizyjnej.
Sporządziła:
Stanisława Napierała – przewodnicząca KR;
Załączniki:
Sprawozdanie z działalności Grodziskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku za rok 2020
Data publikacji: 2021-04-08
Sprawozdanie z działalności Grodziskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku za rok 2020
Sprawozdanie obejmuje działania Zarządu na rzecz naszego stowarzyszenia okres II półrocza roku akademickiego 2019/2020 i I półrocze roku akademickiego 2020/2021. Z początkiem roku 2020 w styczniu uczestniczyliśmy w „Nocy Biologów” na Wydziale Biologii UAM w Poznaniu, odbyliśmy też spotkanie z muzyką – „Sławni TENORZY”, które przygotował Kamil Sikorski, a także mieliśmy możliwość uczestniczenia w spotkaniu wspomnień po wycieczce studentów do Gruzji, które przygotowała kol. Barbara Radomska–Witczak. W miesiącu lutym uczestniczyliśmy w wykładzie na temat „Ludność żydowska w Grodzisku Wielkopolskim”, prelegent Piotr Bartkowiak. W marcu odbyliśmy spotkanie z Posłem na Sejm RP dr hab. Killionem Munyamą, który w ciekawy sposób przybliżył swoją postać, opowiedział o swojej karierze, życiu, rodzinie, nawiązał do faktu, że czuje się Polakiem. Ostatnim naszym spotkaniem było Walne Zebranie Członków GSUTW, na którym w końcowym etapie ogłosiliśmy, iż zawieszamy zajęcia, z powodu zagrożenia epidemiologicznego, związanego z COVIT-19.
W związku z tym nie odbyliśmy planowanych spotkań, wykładów, wyjazdu do Warszawy czy Świnoujścia i wiele innych zaplanowanych działań. Nastała cisza, pustka, brak kontaktów i ogólny strach przed zarażeniem się.
W kwietniu została podpisana umowa z Urzędem Miejskim dotycząca projektu, pt. „Senior młody duchem, czyli zdrowy, sprawny i ciekawy świata”, który to projekt uczestniczył w konkursie wsparcia zadań publicznych przez organizacje pozarządowe, organizowanym przez Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego. Na ten cel otrzymaliśmy wsparcie w wysokości 7.500 zł. i obejmował takie zadania jak:
1- cykl zajęć edukacyjnych -4 wykłady i 1 warsztat
2- cykliczne zajęcia /20 zajęć/ gimnastyki umysłu i ćwiczeń na inteligencję
3- zajęcia sportowe na strzelnicy / 10 zajęć/ oraz VII TURNIEJ STRZELECKI dla UTW w Wielkopolsce o Puchar Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego, zorganizowane będą w Wiejskim Centrum Sportu i Rekreacji "Wigwam" w Zdroju.
Sytuacja stała się niekomfortowa, gdyż przekazane pieniądze należało wykorzystać. Wykłady zrealizowano online, publikowano je na naszej stronie internetowej, na facebooku, przekazywano też nagrania drogą sms. W ramach zajęć sportowych na strzelnicy i planowanego TURNIEJU zorganizowano w miesiącu czerwcu ZAKOŃCZENIE ROKU AKADEMICKIEGO, połączone z wykładem „Śmiech to zdrowie” oraz poczęstunkiem. Spotkanie odbyło się w WCSiR „Wigwam” w Zdroju przy sporej liczbie uczestników.
Czas pandemii trwał, Zarząd miał świadomość, iż nasi studenci tęsknią za spotkaniami, dlatego we wrześniu ponowiono spotkanie w Zdroju, organizując Inaugurację Roku Akademickiego 2020/2021. Zorganizowano ponownie zajęcia na strzelnicy i szereg zajęć ruchowych na świeżym powietrzu.
Uruchomiono we wrześniu nasze biuro, przyjmowano składkę członkowską /Uchwała Zarządu o wpłacie połowy czesnego/, zakładano, że pandemia ustąpi, że wrócimy do naszych spotkań. Niestety coraz więcej ograniczeń uniemożliwiło nam planowanych działań. Zarząd w listopadzie podejmuje uchwałę o usatysfakcjonowaniu członków GSUTW, szykując paczki na MIKOŁAJA. W większej ilości paczki rozdano w PROMESSIE, osobom, które nie dotarły rozwieziono do domów.
Smutny rok 2020, głęboko zapisał się w naszej pamięci. Pożegnaliśmy też naszych Studentów – Kol. Marię Bartkowiak, Kol. Bronisława Kaczmarka. Kochani ! nie traćmy nadziei, wierzmy, że jeszcze będzie dobrze, że wszystko wróci do normalności, mamy bowiem kolejne plany do zrealizowania. Życzę wszystkim Studentom wytrwania i w zdrowiu przetrwania tego ciężkiego czasu.
Prezes GSUTW
Agnieszka Stopa
Załączniki:
Życzenia
Data publikacji: 2021-03-29
Drogim Studentom w tak trudnym dla wszystkich czasie
Życzenia Radosnych Świąt Wielkanocnych
wypełnionych nadzieją budzącej się do życia
wiosny i wiarą w sens życia.
Pogody w sercu i radości płynącej z faktu
Zmartwychwstania Pańskiego
oraz smacznego Święconego w gronie
najbliższych osób
W imieniu Zarządu, Rady Programowej Grodziskiego Stowarzyszenia UTW
Z-ca Prezesa GSUTW Przewodn. Rady Programowej Prezes GSUTW
/-/Ewa Wolińska /-/ Barbara Radomska-Witczak /-/Agnieszka Stopa
Załączniki:
Otrzymane życzenia
Data publikacji: 2021-03-29
Z okazji zbliżających Świąt Wielkanocnych
w imieniu grona dziekańskiego oraz całej społeczności Wydziału Biologii
składam Państwu najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności a także spokoju
w gronie najbliższych. Niech ten szczególny czasbędzie okresem zadumy, wyciszenia
i prawdziwej radości przynosząc siły do dalszego realizowania planów osobistych i zawodowych.
Prof.UAM dr hab.Beata Messyasz
Dziekan






Kierownik Inspektoratu ZUS w Grodzisku zaprasza
Data publikacji: 2021-03-19
Przesyłam plakat informacyjny do elektronicznej formy kontaktu w ZUS w dobie pandemii.
Bardzo prosimy o rozpropagowanie wśród członków stowarzyszenia.
Łączę wyrazy szacunku
Teresa Pawliczak
kierownik inspektoratu
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
I Oddział w Poznaniu
Inspektorat w Grodzisku Wlkp.
Ul. Żwirowa 6, 62-065 Grodzisk Wlkp.
tel. 61 444-97-87
Załączniki:
Kierownik Inspektoratu ZUS w Grodzisku zaprasza
Data publikacji: 2021-03-08
Kierownik Inspektoratu ZUS w Grodzisku Wlkp.
zaprasza
Studentów UTW na dyżur telefoniczny w sprawach emerytalno-rentowych
w dniu 17 marca 2021r. w godzinach od 1000 - 1300
telefon 61 444 97 87
Konkurs Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego
Data publikacji: 2021-02-23
Drodzy Studenci!
Przystępujemy do konkursu ogłoszonego przez Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego, „Działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym” i pracujemy nad projektem.
Zgodnie z założeniami konkursu, działania ujęte w projekcie mają przyczynić się do:
- podniesienia sprawności fizycznej i psychicznej seniorów,
- uaktywnienia seniorów,
- rozwinięcia ich pasji i zainteresowań,
- zintegrowania seniorów i zwiększenia ich udziału w życiu środowiska lokalnego
- ograniczenia izolacji i samotności seniorów
- podniesienia wiary seniorów we własne możliwości.
W związku z tym proponujemy następujące działania
ZAJĘCIA SPORTOWE
- zajęcia z JOGI
- gimnastyka w wodzie – Basen Reśliński
- gimnastyka ogólnorozwojowa dla seniorów
- Nordic Walking
- Turniej sportowy dla grodziskich seniorów –„ CSiR Wigwam w Zdroju”
- wycieczki rowerowe trasami turystycznymi Grodziska Wielkopolskiego
WYKŁADY
- działania Gminy Grodzisk Wielkopolski na rzecz ochrony środowiska. Warunki pozyskania dotacji na inwestycje proekologiczne dla indywidualnych gospodarstw domowych.
- warsztaty dydaktyczne, dotyczące ochrony przyrody w Centrum Edukacji Ekologicznej – Ośrodek Muzealno – Dydaktyczny Wielkopolskiego Parku Narodowego w Jeziorach UAM w Poznaniu, połączone ze zwiedzaniem Wielkopolskiego Parku Narodowego.
- Wykład „Jedzenie to leczenie” , czyli wpływ nawyków żywieniowych na zdrowie człowieka.
- Wykład psychologa – „Jak wyjść z traumy izolacji covidowej”
- Wykład „ Jak nie dać się depresji”
- Warsztat z zakresu podologii i kosmetologii – „Jak zadbać o dobrą kondycję naszego ciała”
- Cykl Warsztatów – „Umiejętność posługiwania się e-mediami”
ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE
- Cykl zajęć z wykorzystaniem różnych materiałów plastycznych oraz materiałów pochodzących z segregacji odpadów.
- Cykl zajęć z zakresu gimnastyki umysłu, kontynuacja działań z poprzedniego projektu.
SPOTKANIA INTEGRACYJNE
- Zakończenie Roku Akademickiego 2020/2021 i Inauguracja Roku Akademickiego 2021/2022, połączone z wykładami okolicznościowymi.
- Ścieżka dydaktyczna w Porażynie, połączona z ogniskiem.
W związku z brakiem możliwości spotkania się z Państwem z powodu Covid – 19, zmuszeni jesteśmy do takiej drogi konsultacji.
Ewentualne propozycje innych działań, względnie uwagi do zaproponowanych powyżej zajęć , a także deklarację udziału w proponowanych zajęciach( ważne do utworzenia grup) prosimy kierować do dnia 28 lutego br, pod nr telefonów
693 738 780 , 534 038 715 , 782 685 975
lub drogą e-mailową: jaga_grodzisk@o2.pl
Propozycje wycieczek z Biura Podrózy"ODKRYWCA"
Data publikacji: 2021-02-17
Dzień dobry :-)
W załączniku krajoznawcze propozycje na maj i czerwiec. Póki co, zagranica musi poczekać. Na sierpień ( raczej 2 połowa) planuję wyjazd na 8 dni poza granicę, szczegóły wkrótce. Czekam na odpowiedzi z hoteli. Ciężko cokolwiek teraz ustalić.
Na te wycieczki (tutaj) można się zapisywać (bez wpłaty na ten moment). Nie zbieram opłat, tylko deklaracje czy jeśli sytuacja pozwoli będą w ogóle chętni. Teraz musi to wystarczyć. Jakie będą zasady pewnie więcej dowiemy się w kwietniu. Nie sądzę by szybciej ustalono reguły podróżowania. I mam nadzieję, że się to wszystko uspokoi tak byśmy mogli wystartować :-)
Uściski i serdeczne pozdrowienia
Anna Kunysz - Rybińska
Załączniki:
- Łowicz Mazowsze (plik pdf 302KB)
- Majówka na Mierzei i Żuławach (plik pdf 317KB)
- Ślesin - Gosławice (plik pdf 406KB)
- Tum i Łęczyca (plik pdf 257KB)
- Żerkowsko - Czeszewski PK z p. Łęckim (plik pdf 352KB)
- Żyrardów (plik pdf 242KB)
Biuro GSUTW czynne w środy
Data publikacji: 2021-02-08
Witam serdecznie!
- Uprzejmie informujemy, iż od środy 10 lutego , w każdą środę wznawiamy funkcjonowanie biura GSUTW od 1300 - 1500
- przyjmowane też będą wpłaty na II półrocze obecnego roku akademickiego.
- Pozdrawiamy
- Zarząd GSUTW
- NOWY NUMER DO BIURA GSUTW 791 983 323
Lutowe wydanie Gazety Senior
Data publikacji: 2021-01-30
Link do numeru luty (02/2021) Gazety Senior
Nigdy nie jesteśmy gotowi na odejście Naszych rodziców, a oni odchodzą -Wspomnienie o śp. Marianie Wojciechowskim
Data publikacji: 2021-01-15
Z wielkim bólem zawiadamiamy studentów Grodziskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku, oraz członków Ośrodka Pomocy Społecznej w Grodzisku Wlkp., że w dniu 15 stycznia 2021 zmarł nasz kolega Marian Wojciechowski. Skromny, uczynny i bardzo lubiany przez otoczenie, pozostawił po sobie trwałe ślady zapisane w naszych kronikach i w naszych sercach. Był współtwórcą Jubileuszowych Informatorów GUTW z okazji 5-lecia oraz 10-lecia istnienia uniwersytetu a także założycielem i prowadzącym tutejsze Koło Esperantystów. Brał także czynny udział w zajęciach organizowanych przez tutejszy O.P.S. , służąc często radą i pomocą.

Załączniki:
- Wspomnienie (plik pdf 145KB)
- Nigdy nie jesteśmy gotowi na odejście Naszych rodziców, a oni odchodzą -Wspomnienie o śp. Marianie Wojciechowskim (plik pdf 193KB)
- Nigdy nie jesteśmy gotowi na odejście Naszych rodziców, a oni odchodzą -Wspomnienie o śp. Marianie Wojciechowskim (plik pdf 193KB)
Wyrazy współczucia dla naszej Koleżanki
Data publikacji: 2021-01-09
"Wobec śmierci nigdy nie jesteśmy sami...
/Św. Jan Paweł II/
Czytaj całość publikacji "Wyrazy współczucia dla naszej Koleżanki"
Życzenia od zaprzyjaźnionych UTW
Data publikacji: 2021-01-07
Zaprzyjaźnione UTW







Wykład
Data publikacji: 2020-12-22
Załączniki:
ŻYCZENIA BOŻONARODZENIOWE
Data publikacji: 2020-12-21
Wszystkim słuchaczom GS UTW

Podziękowanie
Data publikacji: 2020-12-12
za upominek MikołajkowyCzytaj całość publikacji "Podziękowanie"
Załączniki:
Zapraszamy do gimnastyki
Data publikacji: 2020-12-06
WykładZałączniki:
Wykład Prywatne Cetrum Wellness
Data publikacji: 2020-12-06
Cukrzyca i sex - wykładZałączniki:
Porada dla Ciebie
Data publikacji: 2020-12-01
Mikołaj czeka na WasCzytaj całość publikacji "Porada dla Ciebie"

Promocja drobiu wśród słuchaczy UTW
Data publikacji: 2020-11-30
Konkurs kulinarny dla seniorówCzytaj całość publikacji " Promocja drobiu wśród słuchaczy UTW"



Załączniki:
Gimnastyka dla Seniora 60+
Data publikacji: 2020-11-18
Zachęcamy do ćwiczeń z Olą ŻelazoCzytaj całość publikacji " Gimnastyka dla Seniora 60+"
Muzyczny telegram dla Seniorów
Data publikacji: 2020-11-16
Dzieci z Przedszkola w Słocinie SenioromZ okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora przypadającego 14 listopada, wszystkim wciąż Młodym Seniorom
składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności, optymizmu życiowego, szczęścia w gronie najbliższych oraz wielu lat życia wypełnionych radością, szacunkiem i życzliwością.
Dyrektor, pracownicy oraz dzieci z Przedszkola Gminnego im. Krasnala Hałabały w Grodzisku Wielkopolskim.
Muzyczny Telegram dla Seniorów -Link do życzeń
Ostatnie pożegnanie śp. Bronisława Kaczmarka
Data publikacji: 2020-11-14
Dobrzy ludzie mają moc- mogą żyć jeszcze po śmierci w niejednym wspomnieniu.
Z przykrością dowiedzieliśmy się o śmierci naszego kolegi
Śp. Bronisława Kaczmarka
Jego śmierć spowodowała pustkę w sercach seniorów, którzy Go znali.
Bronek był lubianym kolegą, zawsze uśmiechnięty, pogodny i chętny do współpracy.
Nie tak dawno we wrześniu byliśmy na inauguracji roku akademickiego.
Niełatwo znaleźć słowa otuchy. Można jedynie życzyć sił do zniesienia bólu, który tylko czas może złagodzić.
Rodzinie i bliskim składamy wyrazy współczucia i żalu.
Daj Panie, Jego duszy wieczny odpoczynek.
Pogrzeb odbędzie się 18 listopada br. o godz. 12.00 na miejscowym cmentarzu.
Zarząd , Rada Programowa
Koleżanki i koledzy GSUTW
Kreatywne warsztaty oraz szkolenia rozwojowe
Data publikacji: 2020-11-12
Szanowni Państwo,Nasza firma zajmuje się realizacją kreatywnych warsztatów oraz szkoleń rozwojowych dla różnych odbiorców. Regularnie prowadzimy zajęcia w Klubach Senior + oraz na Uniwersytetach Trzeciego Wieku. Chcielibyśmy Państwa zainteresować naszymi propozycjami dotyczącymi działań online, które są skierowane do Seniorów.
Po pierwsze, serdecznie zapraszamy na regularne otwarte zajęcia - warsztaty on-line "Umysł na siłowni - Twój mózg a Twoje sukcesy - Jak poprawić swoją pamięć i koncentrację".
Warsztaty on-line odbywają się raz w tygodniu, na platformie zoom.
Szczegóły dotyczące zapisów znajdują się pod tym linkiem: AKTUALNE OTWARTE WARSZTATY ONLINE
Czytaj całość publikacji "Kreatywne warsztaty oraz szkolenia rozwojowe"

Załączniki:
Wykład Krystyna Buzarewicz
Data publikacji: 2020-11-11
RezyliencjaZałączniki:
Ostatnie pożegnanie
Data publikacji: 2020-11-02
...śmierć tak punktualna, że zawsze nie w porę"
ks. J. Twardowski
Wyrazy najszczerszego współczucia ,otuchy i wsparcia dla naszego Fizjoterapeuty
Sebastiana Bereszyńskiego
z powodu śmierci Mamy
Teresy Hanny Bereszyńskiej
Pogrzeb we wtorek 3 listopada o godz. 13.00
Wiary i siły w ten trudny czas.
Seniorzy Grodziskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku

GazetaSenior.pl wydanie listopad 11/2020
Data publikacji: 2020-10-29
Link do listopadowego wydania: https://www.gazetasenior.pl/gazeta-senior-wydanie-listopad-11-2020Obostrzenia wprowadzone przez RP
Data publikacji: 2020-10-25
INFORMACJA Z DNIA 24.10.2020r.
Uprzejmie informujemy, że w związku z obostrzeniami wprowadzonymi przez Rząd RP związanymi z bardzo trudną sytuacją epidemiologiczną spowodowaną dużym wzrostem zakażeń Covid 19, a także szczególną ochroną zdrowia i życia seniorów zawieszamy do odwołania:
- działalność biura GS UTW
- zajęcia dla studentów
O ponownym uruchomieniu zajęć poinformujemy po ustabilizowaniu się sytuacji epidemiologicznej i zmniejszeniu ryzyka zachorowania na Covid-19. Informacja ukaże się na stronie internetowej i poprzez sms.
Życzymy Państwu dużo, dużo zdrowia oraz spokoju w gronie najbliższych. Wyrażamy nadzieję, że przerwa w działalności GS UTW nie potrwa zbyt długo.
Jednocześnie informujemy, że w przypadku, kiedy będziecie Państwo potrzebowali wsparcia w załatwieniu pilnych spraw osobistych lub życiowych służymy naszą pomocą i prosimy o kontakt telefoniczny:
Agnieszka Stopa - 693 738 780
Barbara Radomska-Witczak - 534 038 715
Zarząd i Rada Programowa GS UTW
Żegnamy naszą koleżankę - odeszła od nas była studentka śp. Maria Bartkowiak
Data publikacji: 2020-10-12
Wszystko tak szybko przemija
I nim się spostrzeżemy dobiliśmy do kresu życia... / R. Mayer/
Śmierć stawia nas w obliczu bezsilności,
która nas obezwładnia i zabiera w nieznane.
A kiedy pojawia się kradnąc ukochaną osobę,
przeszywa serce bólem i odznacza w nim swoje piętno, które przypomina nam stale jacy jesteśmy wobec niej bezsilni.
Byłaś dla nas koleżanką skromną i bezkonfliktową. Emanowało od Ciebie ciepło i spokój.
Zostaniesz w naszej pamięci i wspomnieniach.
Żegnamy Cię łącząc się w żałobie z Twoimi synami i całą Twoją RODZINĄ.


Jak uchronić się prze udarem
Data publikacji: 2020-10-11
Wykład
Załączniki:
Trudna sytuacja epidemiologiczna
Data publikacji: 2020-10-08
Troska o siebie i zdrowie innychCzytaj całość publikacji "Trudna sytuacja epidemiologiczna"
Ważna wiadomość dla seniorów
Data publikacji: 2020-10-03
z dnia 2.10.20r.Czytaj całość publikacji "Ważna wiadomość dla seniorów"
Inauguracja Roku Akademickiego 2020/2021
Data publikacji: 2020-10-01
Wykład inauguracyjny pt:" Śmiech i humor w życiu codziennym"Czytaj całość publikacji "Inauguracja Roku Akademickiego 2020/2021"
GazetaSenior.pl
Data publikacji: 2020-09-30
Drodzy Czytelnicy, dni seniorów w tym roku przebiegają w nowej formule i reżimie sanitarnym, na szczęście bez większych trudności. Dziś zapraszamy do Poznania na 10. edycję Senioralni. Poznań. Najstarsi mieszkańcy stolicy Wielkopolski będą świętować od 5 do 15 października zarówno tradycyjnie, jak i online, a nowa rzeczywistość sprowokowała Poznań do nietypowej inauguracji święta seniorów, o czym przeczytacie w materiale Aleksandry Gracjasz pt. "Lawina bieg od tego zmienia". Ciekawe nie tylko dla poznaniaków.Link do e-wydania październikowego Gazety Senior <
Czytaj całość publikacji "GazetaSenior.pl "
Informacja z zebrania wspólnego Zarządu i Rady Programowej
Data publikacji: 2020-09-26
Zapoznaj się z w/w informacjąCzytaj całość publikacji "Informacja z zebrania wspólnego Zarządu i Rady Programowej"
Wykład
Data publikacji: 2020-09-20
Dieta i depresjaZałączniki:
Uwaga Studenci
Data publikacji: 2020-09-10
Inauguracja Roku Akademickiego 2020/2021Czytaj całość publikacji "Uwaga Studenci"
Biuro Podróży Odkrywca proponuje
Data publikacji: 2020-08-30
Zapoznaj się z propozycją jednodniowych wycieczekCzytaj całość publikacji "Biuro Podróży Odkrywca proponuje"
Załączniki:
- Biuro Podrózy Odkrywca proponuje (plik docx 695KB)
- Biuro Podrózy Odkrywca proponuje (plik docx 633KB)
- Biuro Podrózy Odkrywca proponuje (plik docx 694KB)
- Biuro Podrózy Odkrywca proponuje (plik docx 644KB)
Wyjazd do Świnoujścia odwołany
Data publikacji: 2020-08-27
Termin wyjazdu przełożono na rok następny tj.2021Czytaj całość publikacji "Wyjazd do Świnoujścia odwołany"


Dieta a zdrowe stopy
Data publikacji: 2020-08-18
Masz problemy ze stopami posłuchaj wykładu.Załączniki:
Brawo Senior
Data publikacji: 2020-08-18
Nowoczesny portal internetowy dla wielkopolskich seniorów.Czytaj całość publikacji "Brawo Senior"
Aktywny Senior w domu - zestaw ćwiczeń
Data publikacji: 2020-08-18
Sprawdźcie jakie ćwiczenia możecie wykonać w domuCzytaj całość publikacji "Aktywny Senior w domu - zestaw ćwiczeń"
Wykład
Data publikacji: 2020-08-05
Gluten i laktoza. Prywatne Centrum Wellness.Załączniki:
Wykład
Data publikacji: 2020-07-30
zdrowe stawyZałączniki:
Wolsztyn : Zmarła Małgorzata Wojciechowska prezes UTW
Data publikacji: 2020-07-13
Delegacja naszego GSUTW POŻEGNAŁA KOLEŻANKĘCzytaj całość publikacji " Wolsztyn : Zmarła Małgorzata Wojciechowska prezes UTW "



ZAKOŃCZENIE ROKU AKDEMICKIEGO 2019/2020
Data publikacji: 2020-06-21
Nadeszła ta chwila i zatrzymał się świat na jedną chwilę , której zawsze brak.Na jeden uśmiech, jeden czuły gest. Zatrzymał się świat, bo za szybko biegł.
Już nie widział traw, nie szanował drzew, w pośpiechu bez gestu, bez uczuć. Teraz przyszła chwila i czas zatrzymał, by ludzka istota pomyślała".
Czytaj całość publikacji "ZAKOŃCZENIE ROKU AKDEMICKIEGO 2019/2020 "
Msza św. w intencji Grodziska Wielkoplskiego
Data publikacji: 2020-06-17
Burmistrz Grodziska Wielkopolskiegozaprasza
na mszę św. w intencji Grodziska Wielkopolskiego
i Mieszkańców Gminy
Czytaj całość publikacji "Msza św. w intencji Grodziska Wielkoplskiego"


Zapraszamy na Wakacyjny Rajd Nordic Walking
Data publikacji: 2020-06-17
Po długiej przerwie zapraszamy do udziału w letniej odsłonie rajdu nordic walking.Czytaj całość publikacji "Zapraszamy na Wakacyjny Rajd Nordic Walking"

Grodziska Rada Seniorów
Data publikacji: 2020-06-17
Rozpoczynamy działania związane z powołaniem Grodziskiej Rady Seniorów.Czytaj całość publikacji "Grodziska Rada Seniorów"

Informacja dla Seniorów
Data publikacji: 2020-06-02
Czytaj całość publikacji "Informacja dla Seniorów"
Gimnastyka umysłu
Data publikacji: 2020-05-25
JAK MOŻNA OSZUKAĆ NASZ MÓZG - ZŁUDZENIA OPTYCZNE -PROPOZYCJE STRON DO ODWIEDZENIA ON-LINE
Czytaj całość publikacji "Gimnastyka umysłu"
Załączniki:
- Złudzenia optyczne - prezentacja (plik pdf 1707KB)
- Poradnik dla seniorów - Jak dbać o pamięć (plik pdf 16810KB)
Wolontariuszom dziękujemy
Data publikacji: 2020-05-22
Koronawirus nam nie strasznyCzytaj całość publikacji "Wolontariuszom dziękujemy"
Ostatni raz wydajemy maseczki
Data publikacji: 2020-05-19
Kto nie odebrał zapraszamyCzytaj całość publikacji "Ostatni raz wydajemy maseczki"
Zachęcamy do ćwiczeń
Data publikacji: 2020-05-11
Nasz fizjoterapeuta Sebastian proponuje ćwiczenia.Zachęcamy do ćwiczeń w domu. Oto kilka propozycji przygotowanych przez fizjoterapeutę.
Naciśnij na podany link.
https://www.facebook.com/PromessaGCPS/
Odbierz maseczkę
Data publikacji: 2020-05-11
Ponawiamy prośbę do seniorówCzytaj całość publikacji "Odbierz maseczkę"
Podziękowanie
Data publikacji: 2020-05-10
Za wspaniały pomysłCzytaj całość publikacji "Podziękowanie"
Odbierz maseczkę
Data publikacji: 2020-05-06
Zachęcamy naszych seniorów po odbiór maseczekCzytaj całość publikacji "Odbierz maseczkę"

Nie żyje Krystyna Łybacka
Data publikacji: 2020-04-30
Zmarła była minister edukacji europosłankaCzytaj całość publikacji "Nie żyje Krystyna Łybacka"








Teatr Wielki w Poznaniu
Data publikacji: 2020-04-30
Zachęcamy do obejrzenia za darmo spektakli w InternecieCzytaj całość publikacji "Teatr Wielki w Poznaniu"

Święto Flagi
Data publikacji: 2020-04-30
Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej w czasie koronawirusaCzytaj całość publikacji "Święto Flagi"

Wyjazd do Warszawy przełożony
Data publikacji: 2020-04-29
Odroczono planowany wyjazd do WarszawyCzytaj całość publikacji "Wyjazd do Warszawy przełożony"
Stacje do dezynfekcji rąk
Data publikacji: 2020-04-29
Zewnętrzne stacje do dezynfekcji rąk dla mieszkańcówCzytaj całość publikacji "Stacje do dezynfekcji rąk"
Triduum Paschalne
Data publikacji: 2020-04-09
Gdzie oglądać? Transmisje w TV i onlineCzytaj całość publikacji "Triduum Paschalne "





Życzenia wielkanocne
Data publikacji: 2020-04-07

Czytaj całość publikacji "Życzenia wielkanocne"






Msza święta online w TV i radiu na żywo?
Data publikacji: 2020-04-05
Skorzystajmy dyspensy od obowiązku niedzielnego udziału we Mszy św.Czytaj całość publikacji "Msza święta online w TV i radiu na żywo?"

KORONAWIRUS
Data publikacji: 2020-04-04
Obostrzenia w związku z epidemiąApel Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego


Pomoc psychologiczna
Data publikacji: 2020-04-04
KoronawirusCzytaj całość publikacji "Pomoc psychologiczna"

Skorzystaj z usług podanych sklepow
Data publikacji: 2020-03-26
Koronawirus groźny dla zdrowia i życia! Zostań w domu.Czytaj całość publikacji "Skorzystaj z usług podanych sklepow"

Senior w czasach epidemii
Data publikacji: 2020-03-19
Jak sobie radzić w świecie koronawirusa?Czytaj całość publikacji "Senior w czasach epidemii"

Załączniki:
Swoje usługi zaopatrzenia w żywność świadczą
Data publikacji: 2020-03-19
Zaopatrzenie w żywność i posiłki w czasie kwarantanny i ograniczeń związanych z koronawirusemCzytaj całość publikacji "Swoje usługi zaopatrzenia w żywność świadczą"
Wszystkie zaplanowane zajęcia odwołane
Data publikacji: 2020-03-11
Zagrożenie koronawirusemCzytaj całość publikacji "Wszystkie zaplanowane zajęcia odwołane"
Walne Zebranie Członków
Data publikacji: 2020-03-11
Sprawozdanie z Walnego ZebraniaCzytaj całość publikacji " Walne Zebranie Członków"
Załączniki:
Zaproszenie do Biblioteki
Data publikacji: 2020-02-25
Psim zaprzęgiem przez życie - spotkanie z KRZYSZTOFEM NOWAKOWSKIMCzytaj całość publikacji "

Zaproszenie do Opalenickiego UTW
Data publikacji: 2020-02-22
10 lecie Opalenickiego UniwersytetuCzytaj całość publikacji "Zaproszenie do Opalenickiego UTW"








Zebranie organizacyjne
Data publikacji: 2020-02-06
Gimnastyka umysłu i ćwiczenia na inteligencjęCzytaj całość publikacji "Zebranie organizacyjne"














Zabawa karnawałowa
Data publikacji: 2020-02-01
Karnawał to eksplozja radości.Czytaj całość publikacji "Zabawa karnawałowa"







Karnawał w piosence
Data publikacji: 2020-01-23
Maestro Kamil Sikorski z senioramiCzytaj całość publikacji "Karnawał w piosence"
10 marca Walne Zebranie GSUTW
Data publikacji: 2020-01-23
Porządek Walnego ZebraniaCzytaj całość publikacji "10 marca Walne Zebranie GSUTW"
Załączniki:
- 10 marca Walne Zebranie GSUTW (plik docx 18KB)
- 10 marca Walne Zebranie GSUTW (plik docx 14KB)
- 10 marca Walne Zebranie GSUTW (plik docx 13KB)
- 10 marca Walne Zebranie GSUTW (plik docx 13KB)
- 10 marca Walne Zebranie GSUTW (plik docx 14KB)
- 10 marca Walne Zebranie GSUTW (plik docx 13KB)
- 10 marca Walne Zebranie GSUTW (plik docx 13KB)
- 10 marca Walne Zebranie GSUTW (plik docx 13KB)
- 10 marca Walne Zebranie GSUTW (plik docx 12KB)
Życzenia Świąteczne
Data publikacji: 2019-12-17
Radosnych Świąt...Czytaj całość publikacji "Życzenia Świąteczne"


Spotkanie Przedświąteczne
Data publikacji: 2019-12-17
Ośrodek Pomocy Społecznej w Grodzisku Wlkp.oraz Seniorzy reprezentujący:
Grodziskie Stowarzyszenie " Amazonki", Grodziski Uniwersytet Trzeciego Wieku
oraz GCPŚ "Promessa" zaprosili na Spotkanie Przedświąteczne
Czytaj całość publikacji "Spotkanie Przedświąteczne"




Koncert Noworoczny
Data publikacji: 2019-11-19
Bilety CK RONDOCzytaj całość publikacji "Koncert Noworoczny"
Czy możesz sprawić radość drugiemu?
Data publikacji: 2019-11-19
Przygotuj drobny upominek dla drugiego do 4.12.19r.Czytaj całość publikacji "Czy możesz sprawić radość drugiemu?"
Jubileuszowa Gala
Data publikacji: 2019-11-13
Regionalny Ośrodek Polityki SpołecznejCzytaj całość publikacji "Jubileuszowa Gala"
Arkady Paweł Fiedler
Data publikacji: 2019-11-09
Zapraszamy na spotkanie do bibliotekiCzytaj całość publikacji "Arkady Paweł Fiedler"

"Niepodległa do hymnu"
Data publikacji: 2019-11-07
101.rocznica odzyskania NiepodległościCzytaj całość publikacji ""Niepodległa do hymnu""

Warsztaty dotyczące grodziskiej młodzieży
Data publikacji: 2019-11-06
Grodziska Biblioteka PublicznaCzytaj całość publikacji "Warsztaty dotyczące grodziskiej młodzieży"
Spotkanie Zarządu i Rady Programowej
Data publikacji: 2019-10-29
4 Listopada godz. 10.00Czytaj całość publikacji "Spotkanie Zarządu i Rady Programowej"
Żegnamy naszą Przyjaciółkę
Data publikacji: 2019-10-29
śp. Lucję GałkowskąCzytaj całość publikacji "Żegnamy naszą Przyjaciółkę"

Współczesny świat - czy dynamika zmian nie przeraża cię?
Data publikacji: 2019-10-25
Jak sobie radzić z wielością zmian, wyborów, rozwojem technologii.Promessa zaprasza wszystkich chętnych w poniedziałek 28.10.2019 godzina 13.15 do sali telewizyjnej na wykład : Współczesny świat - jak sobie radzić z dynamiką zmian, wielością bodźców, wielością wyborów, rozwojem technologii.
Wykład odwołany
Data publikacji: 2019-10-17
21.10 2019r.odwołano wykładCzytaj całość publikacji " Wykład odwołany"
Termy odwołane
Data publikacji: 2019-10-17
Wyjazd na termy został odwołany w dniu 21.10.2019r.Czytaj całość publikacji "Termy odwołane"
MIŁOŚĆ NIEJEDNO MA IMIĘ - SPOTKANIE Z MONIKĄ SAWICKĄ
Data publikacji: 2019-10-16
Zapraszamy na spotkanie z Moniką Sawicką, autorką bestselerowych powieści m. in.: "Kruchość porcelany", "Serwantka", "Mimo wszystko", "Demi -sec", "7 kolorów tęczy", "Kolejność uczuć" oraz "Szeptem". Spotkanie zatytułowane Miłość niejedno ma imię odbędzie się we wtorek, 22 października o godz. 18.00 w czytelni przy ul. Kolejowe 12.Wstęp wolny.
Monika Sawicka
Polska pisarka, autorka szesnastu powieści, w tym dla dzieci, założycielka - wraz z Anną Brędowską - Fundacji "VADE - MECUM - chodź ze mną" im. Sandry Brędowskiej pod patronatem Wydawnictwa Magia Słów.
Piszę książki o miłości, bo światu potrzebna jest miłość. W najważniejszej dla mnie Kruchości porcelany opisane są różne odcienie miłości. Od bieli aż po czerń. Wyrządzone nam krzywdy trzeba wybaczać, nie rozpamiętywać, bo nienawiść niszczy nas, a nie tego, który krzywdzi. Kiedy upadniemy, musimy się podnieść i iść dalej. Bo życie mamy tylko jedno, tylko to, które trwa. Innego nie będzie. Nawet po największych tragediach można żyć. Żyć pięknie. (Monika Sawicka)

Wyjazd na wykład do Wydziału Biologii UAM
Data publikacji: 2019-10-11
W dniu 22.10.2019r. mamy zaproszenie na godz.10.00 na wykład do Wydziału Biologii UAM. Wyjazd 8.15. wyjątkowo z ul. Szkolnej (gdyż 22.10. to wtorek i targowisko jest zajęte). W drodze powrotnej planujemy zwiedzanie lotniska na Ławicy. Koszt wyjazdu ok. 20zł . zapisy 16.10. w biurze - wpłata 10zł.KOMUNIKATY
Data publikacji: 2019-10-09
1. Biuro UTW czynne od października w środy od 14.00- 16.002. Przed każdym wyjazdem zapisując się wpłacamy 10 zł
Strona internetowa : www.gsutw.pl lub wpisujemy www.grodziskwlkp.opsinfo.pl lub http://www.grodziskwlkp.opsinfo.pl i z lewej strony na dole mamy nasze logo i w to wchodzimy.
Inauguracja Nowego Roku Akademickiego 2019/2020
Data publikacji: 2019-10-05
Dnia 03 października 2019 w sali C.K. Rondo studenci Grodziskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku, rozpoczęli nowy rok akademicki 2019/2020. Była to, tradycyjnie już, uroczystość przygotowana z dużym rozmachem. Na początku zabrzmiał Hymn Grodziska, w wykonaniu trębaczy i werblistów Grodziskiej Orkiestry Dętej. Następnie odśpiewano Gaude Amus Igitur oraz hymn GS UTW, do których słowa widoczne były na ekranie.Bezpośrednio po tym, uczennice z Zespołu Szkół Technicznych zaprezentowały taniec zwany Zumba.
W imieniu władz Stowarzyszenia wszystkich zgromadzonych powitała koleżanka Ewa Wolińska, wymieniając imiennie przybyłych gości. Byli to: Poseł na Sejm prof. dr hab. Kilion Munyama, wiceburmistrz Marcin Brudło, sekretarz Powiatu Tomasz Dolata, przewodniczący Rady Powiatu Sebastian Skrzypczak, dyrektor OPS Wiesław Kasprzak, z-ca Ewa Chróst, dyrektorzy: LO Jadwiga Łacheta, ZST Anna Matysiak, CK Rondo Waldemar Łyczykowski, prof. dr Leszek Teusz wykładowca UAM, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji kom. Kamil Sikorski, delegacje zaprzyjaźnionych uniwersytetów z Opalenicy i Stęszewa.
Czytaj całość publikacji "Inauguracja Nowego Roku Akademickiego 2019/2020"





















Parlament Obywatelski Seniorów
Data publikacji: 2019-10-01
V Sesja sprawozdawczo - wyborczaCzytaj całość publikacji "Parlament Obywatelski Seniorów"
Noc Bibliotek w Grodziskiej Bibliotece Publicznej
Data publikacji: 2019-09-26
V edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek w Grodziskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się w sobotę 5 października 2019 r. od godz. 17.00 do 22.00. Przebiegać będzie pod Patronatem Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego. Tegoroczne hasło to "Znajdźmy wspólny język". Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania - ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. W bibliotekach w całej Polsce czekają na czytelników specjalne wydarzenia - niecodzienne spotkania z literaturą i jej gwiazdami.Biblioteka Publiczna przygotowała dla swych czytelników ciekawy program, w którym znajdą się zajęcia skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych, m.in.: Edu3dKreacja - warsztaty druku z użyciem długopisów 3d, zajęcia z kodowania, gry zabawy i animacje literackie, oraz Bookcrossingowe Koło Fortuny. Wszystkich chcących poznać zawód bibliotekarza i specyfikę jego pracy Biblioteka zaprasza na zajęcia pt. Zostań bibliotekarzem na jedna noc. Od godz. 17.00 do 18.00 funkcjonować będzie Pogotowie językowe dla obywateli Ukrainy w ramach projektu Łączy nas Biblioteka. Miłośników podróży zapraszamy na fascynującą opowieść Marcina Brudło o dalekiej północy. Spotkanie pt. Arktyczna choroba - opowieść o Spitsbergenie rozpocznie się o godz. 20.00
Liczymy na to, że po poznaniu biblioteki tej wyjątkowej Nocy, czytelnicy będą wracać do nas w dzień i w kolejne dni.
Szczegóły na plakatach


Inauguracja Roku Akademickiego 2019/2020
Data publikacji: 2019-09-21
Serdecznie zapraszamy na Inaugurację Roku Akademickiego 2019/20203 października godz. 16.00 CK Rondo.
Przed inauguracją proszę dokonać formalności finansowych.
Biuro czynne w środy od 14.00 - 16.00 i w piątki od 10.00 - 14.00
Biblioteka zaprasza na kolejne ciekawe spotkania
Data publikacji: 2019-09-21
1. GRODZISKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA zaprasza:głodnych przeżyć i wiecznie młodych (bez względu na metrykę) na niezwykłe spotkanie przygodowo-podróżnicze
z MARCINEM KOZIOŁEM
pt. "11 przeżyć w 11 miejscach w godzinę i 11 minut"
23 września 2019 r. godz. 18.00
czytelnia biblioteki ul. Kolejowa 12
2. GRODZISKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA zaprasza:
na spotkanie z cyklu "Życie z pasją ..."
oraz wernisaż wystawy fotografii
pt. "Odnaleźć się w swoim żywiole"
O swojej życiowej pasji opowie
JĘDRZEJ KRZYŻOSTANIAK
27 września 2019 r. godz. 18.00
czytelnia biblioteki ul. Kolejowa 12


Spotkanie Wielkopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku
Data publikacji: 2019-09-18
Skorzęcin - Uniwersytety Trzeciego WiekuCzytaj całość publikacji "Spotkanie Wielkopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku"
Rokosowo szkolenie
Data publikacji: 2019-09-17
"Wsparcie Wielkopolskich Rad Seniorów sposobem na wzrost partycypacji osób starszych"Czytaj całość publikacji "Rokosowo szkolenie"






Zakończenie roku akademickiego 2018/2019
Data publikacji: 2019-06-16
Zakończenie roku akademickiego 2018/2019 GS UTW w Grodzisku Wlkp.W dniu 12 czerwca 2019, w sali CK RONDO miało miejsce zakończenie roku akademickiego studentów GS UTW w Grodzisku Wlkp. Tym samym jedenasty rok działania UTW przechodzi do historii. Ukwieconą salę wypełniło spore grono studentów wraz zaproszonymi gośćmi. Tradycyjnie już hejnaliści Grodziskiej Orkiestry Dętej wykonali hymn Grodziska Wielkopolskiego, a następnie został odśpiewany hymn GS UTW. Prowadząca spotkanie - koleżanka Ewa Wolińska powitała wstępnie wszystkich zgromadzonych, przesuwając na pierwszy punkt programu, ze względu na upalny dzień, występ Młodzieżowego Zespołu Tanecznego Cybinka. Młodzież dała bardzo udany pokaz tańców regionalnych, za co otrzymała zasłużone brawa. Po tym występie koleżanka Wolińska powitała imiennie przybyłych gości, a byli nimi: Burmistrz Grodziska Piotr Hojan, Przewodniczący Rady Miejskiej Józef Gawron, Starosta Grodziski Mariusz Zgaiński, Przedstawiciel KP Policji Naczelnik Wydziału Prewencji Tomasz Gajewski ,Dyrektor ZST Anna Matysiak oraz delegacje UTW z Opalenicy i Stęszewa. Zaproszenie otrzymała też pani Lucyna Gałkowska - sponsor naszego stowarzyszenia z Grodziskiej Olejarni.
Po powitaniu gości i studenckiej braci głos zabrała prezes GS UTW koleżanka Agnieszka Stopa, która przedstawiła najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce w ciągu mijającego roku akademickiego. A było czym się pochwalić; ciekawe wykłady, spotkania, udane wycieczki i imprezy. Burmistrz Grodziska Piotr Hojan bardzo życzliwie i serdecznie odniósł się do naszych osiągnięć, życząc dalszych sukcesów. Po nim głos zabrał Starosta Grodziski Mariusz Zgaiński, również wyrażając uznanie dla młodych duchem studentów. Panowie wręczyli koleżance prezes bukiety pięknych kwiatów. Naręcza kwiatów wraz z serdecznymi życzeniami i gratulacjami przekazały też delegacje z zaprzyjaźnionych UTW z Opalenicy i Stęszewa.Następnym punktem programu był wykład prof. dr. hab. Leszka Teusz
z naszej patronackiej uczelni - UAM Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Tematem wykładu była Agresja przejawiająca się w języku Agresja słowna
Wykładowca uzmysłowił słuchaczom, jak często spotykamy się z agresją w codziennym życiu i jak niszczy ona stosunki międzyludzkie. Agresja może przybierać różne formy. Milczenie też może być agresją, jeśli upokarza ona odbiorcę takiego zachowania.
Bezpośrednio po wykładzie wszyscy obecni zostali zaproszeni do sąsiedniej sali, w której podano smaczny obiad, przygotowany przez Stołówki Gminne.
Zanotowała: Aleksandra Chwalisz
















































Spotkanie z Burmistrzem Grodziska Wlkp.
Data publikacji: 2019-06-09
W dniu 5 czerwca 2019r. odbyło się spotkanie burmistrza miasta i Gminy Grodzisk Wlkp. p. Piotra Hojana ze słuchaczami UTW. Tematem wykładu były plany inwestycyjne Gminy Grodzisk Wlkp.na 2019r.Burmistrz poinformował zebranych, że przed zatwierdzeniem budżetu musi być opracowany projekt uchwały.Zwrócił uwagę, że przyjętego budżetu nie można przekroczyć gdyż grożą za to konsekwencje finansowe.
Prowadzący spotkanie p. Piotr Hojan w oparciu o materiał wizualny omówił szczegółowo zamierzenia inwestycyjne na rok bieżący w mieście i gminie Grodzisk Wlkp. Wskazał na ogromne potrzebna naszym terenie zwłaszcza te, które wymagają wielkich nakładów. ( modernizacja budynku po byłym dworcu PKP, oświata, kanalizacja sanitarna) Przedstawił także zamierzenia na rok przyszły.
Zebrani z zainteresowaniem wysłuchali p. Burmistrza Piotra Hojana i zadali kilka pytań dotyczących spraw , którymi byli szczególnie zainteresowani.Pani Agnieszka Stopa prezes UTW podziękowała p. burmistrzowi za ciekawy wykład w imieniu słuchaczy, którzy pożegnali prowadzącego oklaskami.
Notatkę sporządziła : Jadwiga Cicha











































Wizyta na Wydziale Biologii UAM
Data publikacji: 2019-06-05
4 czerwca 2019r. odwiedziliśmy zaprzyjaźniony Wydział Biologii UAM. Wysłuchaliśmy wykładu prof. Joanny Ziomek na temat ochrony przyrody, a konkretnie chomików europejskich. Zwierzęta te są znacznie większe od popularnych, zwłaszcza wśród dzieci chomików syryjskich często hodowanych w domowych terrariach. Chomiki Europejskie mierzą 20-30 cm i ważą 850g. Mają czarny brzuch, białe plamy na policzkach i bokach ciała, białe łapki i brązowo rudy grzbiet. Charakterystyczne dla nich są duże torby policzkowe, w których transportują zapasy pożywienia. Odżywiają się bulwami, owocami i nasionami różnych roślin, nie gardzą również drobnymi zwierzętami , zwłaszcza owadami.Występują w naturze od Alzacji po Jenisej w Azji. W Polsce żyją od Dolnego Śląska po Zamojszczyznę. Żyją w naturze do 4 lat, poza okresem rozrodu są samotnikami. Każdy osobnik ma własną norę z kilkoma komorami i co najmniej dwoma wyjściami. W Polsce chomiki rodzą młode (6-10 w miocie) raz rzadziej 2x w roku. Chomiki nie tworzą stałych związków, samice nie zajmują się młodymi. W Polsce miasto Jaworzno we współpracy między innymi UAM WDROŻYŁO WIELOLETNI PROGRAM CZYNNEJ OCHRONY CHOMIKA EUROPEJSKIEGO. Tworzy się użytki ekologiczne z gospodarką rolną do potrzeb chomika, zasila się populację poprzez wypuszczanie chomików z innych miejsc lub hodowli. Po zakończeniu wykładu mieliśmy okazję zobaczyć wiele ciekawych zdjęć chomików i ich środowiska autorstwa Pana Łukasza Koby. Potem obejrzeliśmy pracownię skanerów skanujących obiekty przestrzenne jako przygotowanie do wydruku obiektu w drukarce 3D
Następnie jeszcze pracownię antropologii, gdzie bada się rozwój kośćca człowieka na przestrzeni wieków. Widziałyśmy różnice między kośćmi dzieci i dorosłych, kobiet i mężczyzn oraz niektóre patologie np. zagojona rana czaszki zadana mieczem, zrośnięte złamanie kości udowej bez nastawiania, kości karła.
Notatkę sporządziła: Maria Schneider - Maciejewska
Nordic Walking łączy narody
Data publikacji: 2019-05-11
Ogólnopolski Nordic Walking w Opalenicy11 maja 2019 roku w Porażynie po raz czwarty a trzeci (samodzielnie) wzięliśmy udział w VII Marszu Nordic Walking Studentów UTW 2019 zorganizowanym przez Stowarzyszenie Akademia Złotego Wieku UTW z Wejherowa, Polską Fundacje Nordic Walking i Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.
Na starcie stanęło ponad 60 słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Towarzyszyły nam zaproszeni słuchacze z: UTW z Grodziska Wielkopolskiego z panią Agnieszką Stopą, UTW z Miedzichowa z prodziekan Lidią Tomaszewską, UTW ze Stęszewa z panią Danutą Niedźwiecką.
Celem tej akcji jest połączenie Uniwersytetów Trzeciego Wieku w całej Polsce i w innych krajach europejskich w jednym dniu o oznaczonej godzinie.
Towarzyszyła nam wyjątkowa atmosfera, poczucie wspólnoty, a nade wszystko ruch na świeżym powietrzu w otoczeniu pięknej przyrody.
Po dotarciu do mety czekała na nas kawa lub herbata i ciasto rabarbarowe.
Piekliśmy kiełbaski przy ognisku i bawiliśmy się przy muzyce do późnych godzin popołudniowych.
Dziękujemy kol. Ewie Czarnuszce za podjęcie przygotowania tego przedsięwzięcia,
Przy takich wydarzeniach nie ważna jest sprawność fizyczna. Liczy się radość bycia razem i uśmiech na twarzy.
Zmiany skórne u osób po 60 roku życia - lekarz onkolog Robert Jagaciak
Data publikacji: 2019-05-09
W dniu 9.05.2019r. studenci UTW spotkanie z p. Robertem Jagaciakiem specjalistą chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej.Tematem wykładu były nowotwory. Szczególną uwagę lekarz poświęcił nowotworom skóry.
Mogą one występować jako zmiany łagodne, ale także złośliwe. W zależności od tego stosuje się różne sposoby ich usuwania. Pierwsze z nich można usuwać laserem, natomiast złośliwe wymagają działania bardziej radykalnego przy użyciu skomplikowanych , specjalistycznych urządzeń.
Jednym z nowotworów podstawo komórkowych jest czerniak ,który najczęściej występuje na odkrytym ciele i w stanie zaawansowanym jest bardzo kłopotliwy. Może też występować w gałce ocznej. Lekarz p. Robert Jagaciak zwracał uwagę na okulary słoneczne, które zapobiegają takiej chorobie , ale muszą być dobrej jakości.
Czerniaka powoduje wiele czynników, ale najczęściej przyczynia się poparzenie słoneczne. Narażeni są ludzie o bardzo jasnej karnacji, włosów blond i błękitnych oczach. Często spotyka się także u ludzi posiadających b. dużo znamion oraz chorujących na wątrobę. Nie zawsze przyczyną są geny. Amerykańskie Towarzystwo Nowotworowe opracowało proste oznaczenie dla chorobowych zmian ( głównie czerniak)
Czytaj całość publikacji "Zmiany skórne u osób po 60 roku życia - lekarz onkolog Robert Jagaciak"
Spotkanie organizacyjne przy wiatraku
Data publikacji: 2019-05-08
Postanowiliśmy spotkać 8 maja br.się na świeżym powietrzu i omówić sprawy organizacyjne. Spotkanie z naturą przy wiatraku , coś innego.Mimo wiatru przybyliśmy na spotkanie rowerami, nordic walking, samochodem i pieszo. Koleżanka Bożenka zorganizowała gry i zabawy na świeżym powietrzu. Nawet tańczyliśmy belgijkę dołączając się do półmaratonu w tańczeniu. Było bardzo sympatycznie, tak inaczej.VI Turniej Strzelecki o Puchar Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego rozstrzygnięty
Data publikacji: 2019-04-30
27 kwietnia br. w Centrum Kultury i Sportu w Zdroju odbył się VI Turniej Strzelecki dla UTW w Wielkopolsce o puchar Burmistrza Wielkopolskiego. Celem turnieju jest integracja członków z Wielkopolski, popularyzacja strzelectwa i przyjemne spędzenie czasu podczas wspólnej zabawy. Na turniej zarejestrowało się 9 drużyn: z Leszna, Gniezna, Opalenicy, Malborka, Wejherowa, Stęszewa i 3 drużyny z UTW Grodzisk. Przybyłych gości na turniej powitał Przewodniczący Rady Miejskiej Józef Gawron i prezes Stowarzyszenia GSUTW Agnieszka Stopa. Następnie drużyny losowały kolejność startu strzelania. Zapoznano uczestników z regulaminem zawodów. Po spożytym posiłku drużyny przystępowały do zawodów. Pozostałych uczestników turnieju zabawiał DJ na świeżym powietrzu wśród budzącej się przyrody do życia. Mile upływał czas , a zaproszeni goście nawiązywali serdeczne rozmowy.





























Dlaczego przedwcześnie umieramy? - lek. internista Marcin ŚRON
Data publikacji: 2019-04-25
25 kwietnia 2019r. gościliśmy w naszym UTW lekarza internistę koordynatora Oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala w Wolsztynie Marcina Śrona, który przedstawił nam przyczyny przedwczesnej śmierci.Każdy z nas powinien przeżyć w zdrowiu nie mniej niż 75 lat - mówi prof. Bogdan Wojtyniak, badacz trendów epidemiologicznych z NIZP-PZH.
W Polsce bardzo wielu ludzi umiera zdecydowanie za wcześnie. Bardzo często z powodu złego stylu życia, który skutkuje różnymi, niejednokrotnie śmiertelnymi chorobami. Genetyka ma znaczenie , ale w odpowiednim wieku, nie na wszystko mamy wpływ.
Kobiety przed 75. r. ż. najczęściej umierają na nowotwory złośliwe przede wszystkim zaś raki: piersi, na drugim zaś miejscu plasują się choroby układu krążenia. U mężczyzn za przedwczesną śmierć odpowiadają przede wszystkim choroby układu krążenia, a na drugim miejscu: nowotwory złośliwe, przede wszystkim - nowotwory układu oddechowego.
Najistotniejsze w zachowaniu zdrowia są w tym wypadku: niepalenie, prawidłowa dieta i aktywność fizyczna (uprawianie grupowego sportu czasami jest niebezpieczne, dotyczy to także młodych ) oraz regularne badania kontrolne.
Czytaj całość publikacji "Dlaczego przedwcześnie umieramy? - lek. internista Marcin ŚRON"
Życzenia wielkanocne
Data publikacji: 2019-04-18
Z okazji Świąt Wielkanocyskładamy najlepsze życzenia.
Niech ten szczególny okres będzie czasem zadumy, wyciszenia, wypoczynku i prawdziwej radości w gronie najbliższych.
Zarząd i Rada Programowa

Witamy wiosnę
Data publikacji: 2019-04-03
W środę 03.04.2019r. studenci Grodziskiego UTW spotkali się z 3 powodów: na powitanie wiosny, spotkaniu przedświątecznym i otwarciu sezonu grillowego. Co prawda był to posiłek z kotła, ale na świeżym powietrzu. Otuleni zielenią, ogrzani słonkiem, uraczeni akordeonem w wykonaniu kol. Karola, rozśpiewani studenci i nasyceni smaczną karkówką z kotła spędzili miłe chwile we wspólnym gronie i na świeżym wiosennym powietrzu.Z obrad Walnego Zebrania Członków GSUTW
Data publikacji: 2019-03-28
27 marca br. odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia, gdzie podsumowano działalność GSUTW za rok 2018 .Zebranie otworzyła prezes Agnieszka Stopa. Następnie zostali wybrani przewodniczący i sekretarz Walnego Zebrania. Na przewodniczącą wybrano Zofię Ogórek . Na sekretarza wybrano Tadeusza Iwaszkiewicza . Prowadzenie zebrania przejęła przewodnicząca Zofia Ogórek . Odbyło się głosowanie nad porządkiem obrad, który został przyjęty jednogłośnie, bez zmian. Przewodnicząca zebrania poinformowała zebranych o sprawozdaniu finansowym Stowarzyszenia za rok 2018. Po tym wstępie przewodnicząca poprosiła o przedstawienie i omówienie sprawozdania przez prezesa zarządu Stowarzyszenia oraz poprosiła Komisję Rewizyjną Stowarzyszenia o przedstawienie ewentualnych uwag dotyczących sprawozdania. Członkowie Komisji Rewizyjnej nie stwierdzili żadnych nie prawidłowości, przewodnicząca przeszła do głosowania nad przyjęciem i zatwierdzeniem sprawozdania finansowego stowarzyszenia za 2018 rok. Walne Zebranie zdecydowało o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za rok 2018 i przeznaczeniu dodatniego wyniku finansowego na rok 2019. ZARZĄD i Rada Programowa zaproponowała, aby Honorowymi członkami naszego GSUTW zostały następujące kol. - Aleksandra i Stanisław Chwaliszowie - Regina i Jan Kurpiszowie - Jan Marek .Za wybitny wkład w rozwój Stowarzyszenia, realizację celów statutowych i ukończyli 80 rok życia.Walne Zebranie przy braku sprzeciwu i braku wstrzymujących się zdecydowało o przyjęciu w poczet Członków Honorowych:
- Aleksandrę Chwalisz za wybitny wkład w rozwój Stowarzyszenia, realizację jego celów statutowych ( Statut GSUTW rozdz. III & 13 pkt. 3 i 5) i zwolnienie z członkowskich opłat - Stanisława Chwalisz - za wieloletni udział w Stowarzyszeniu i ukończenia 80 roku życia i zwolnienie z członkowskich opłat - Reginę i Jana Kurpisz - za wieloletni udział w Stowarzyszeniu i zwolnienie z opłat członkowskich oraz ukończenia 80 roku życia. - Jan Marek - za wieloletni udział w Stowarzyszeniu i ukończenia 80 roku życia , zwolnienie z opłat członkowskich.
Czytaj całość publikacji "Z obrad Walnego Zebrania Członków GSUTW"



















Spotkanie z Tanya Valko
Data publikacji: 2019-03-23
Tanya Valko to pseudonim absolwentki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Była nauczycielką w Szkole Polskiej w Libii, a następnie prawie przez 20 lat asystentką Ambasadorów RP. Mieszkała w krajach arabskich, w tym w Libii i Arabii Saudyjskiej, a następnie w Indonezji. Po ponad 25 latach na obczyźnie w 2018 r. pozostawia za sobą dyplomatyczne życie i wraca do Polski. Na jak długo - życie pokaże.Jest autorką bestsellerowej Arabskiej sagi, a w tym: Arabskiej żony, Arabskiej córki, Arabskiej krwi i Arabskiej księżniczki. Sukces tej serii skłonił autorkę do napisania Azjatyckiej sagi, w tym Okruchów raju i Miłości na Bali, która jest kontynuacją losów bohaterów poprzedniego cyklu. Powieściami Arabska krucjata i Arabski mąż Tanya powraca do krajów arabskich. Arabski syn jest kontynuacją całej orientalnej serii.
Fenomen jej twórczości polega na autentyczności kontekstów w których umieszcza fikcyjne historie (w dużej mierze inspirowane prawdziwymi osobami i wydarzeniami). Jako arabistka wykazuje się dobrą znajomością historii krajów arabskich i procesów jakie tam zachodzą. Ponadto jest osobą niezwykle otwartą, więc łatwo nawiązuje bliskie znajomości, dzięki którym dodatkowo zgłębia niuanse kulturowe miejsc, o których pisze. Stąd wyczuwalna naturalność w jej tekstach i niezwykła swoboda w tworzeniu krajobrazów. Do każdej książki skrzętnie się przygotowuje. Dużo czyta na temat miejsc, w których umieszcza fabułę.
Biblioteka poszukuje wydawnictw
Data publikacji: 2019-03-04
Biblioteka poszukuje wydawnictw
Biblioteka Zaprasza na spotkanie z Szymonem Hołownią
Data publikacji: 2019-03-04
JAK ROBIĆ DOBRZE-SPOTKANIE Z SZYMONEM HOŁOWNIĄGrodziska Biblioteka Publiczna oraz Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Jadwigi Śląskiej w Grodzisku Wielkopolskim zapraszają na spotkanie z Szymonem Hołownią, które odbędzie się w piątek, 22 marca o godz. 19.30 w Kościele poklasztornym pw. Najświętszego Imienia Jezus i Niepokalanego Poczęcia NMP w Grodzisku Wielkopolskim przy ul. 3 Maja 3. Spotkanie odbędzie się Pod Patronatem Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego. Szymon Hołownia jest znanym i cenionym dziennikarzem, publicysta i autorem książek. Przez trzy lata pracował w Gazecie Wyborczej jako redaktor działu kultury po czym został felietonistą tygodnika społeczno-politycznego Newsweek Polska. W 2005 roku był zastępcą redaktora naczelnego tygodnika Ozon, jednak funkcję tę pełnił jedynie kilka miesięcy. W kolejnych latach publikował między innymi w takich wydawnictwach, jak: Przewodnik Katolicki, Tygodnik Powszechny, Więzi, Machina, Kultura Popularna, Wprost. Od 2013 pracuje dla dziennika Rzeczpospolita. Przez pięć lat Hołownia był dyrektorem programowym telewizji Religia.tv. W 2007 podjął współpracę ze stacją TVN. Początkowo prowadził przegląd prasy w porannym programie Dzień Dobry TVN. W 2008 roku wcielił się w rolę współprowadzącego program rozrywkowy Mam Talent i Mamy Cię!.
Pracował także w stacjach radiowych: Radio Vox Fm, Radio Białystok, Radio PIN. Napisał trzynaście książek, w większości traktujących o relacji współczesnego świata i religii chrześcijańskiej. Spotkanie w Grodzisku Wielkopolskim poświęcone będzie działalności charytatywnej autora i założonym przez niego fundacjom Kasisi i Dobra Fabryka. Zatytułowane będzie Jak robić dobrze.

Ludobójstwo na Kresach
Data publikacji: 2019-03-01
W dniu 13 marca 2019 r. , słuchacze UTW w Grodzisku Wielkopolskim spotkali się z Piotrem Szelągowskim, który jest przewodniczącym WIELKOPOLSKIEGO TOWARZYSTWA KRESOWIAKÓW. Przyjechał do naszego miasta, aby spotkać się także z młodzieżą szkół średnich, odwiedził Liceum Ogólnokształcące oraz Zespół Szkół Technicznych.Tematem Jego wykładu było Ludobójstwo na Kresach. Na początku obejrzeliśmy film krótkometrażowy - dokumentalny. Treścią jego były głównie wypowiedzi ludzi pamiętających niezwykle smutną historię dotyczącą Ukraińców i Polaków żyjących na Kresach. Już w okresie międzywojennym stosunki między nimi były złe. Cechowała je zawiść i nienawiść Ukraińców do Polaków i innych mniejszości, zwłaszcza Żydów. Dowodem tego była historia Lwowa już na początku II wojny światowej. W latach wojny na terenie Ukrainy nacjonaliści działali w grupach zbrojnych - UPA pod przewodnictwem Bandery. W 1943 roku w lipcu zorganizowali w wielu miejscowościach zbiorowy mord na mieszkających tam ludziach. Zamordowali tam tysiące ludzi w okrutny sposób, o czym świadczą dokumenty zawarte również w filmie, do których dotarli zainteresowani historycy.
Czytaj całość publikacji "Ludobójstwo na Kresach"
Walne Zebranie członków
Data publikacji: 2019-02-28
Porządek obrad Walnego Zebrania GSUTWśroda, 27.03.2019 16.00 PROMESSA drugi termin godz. 16.15
Proponowany porządek obrad Walnego Zebrania Sprawozdawczego Członków Grodziskiego Stowarzyszenia UTW:
1. Otwarcie Walnego Zebrania A. Stopa
2. Wybór przewodniczącego oraz sekretarza zebrania uchwała nr 1
3. Ustalenie prawomocności obrad - Lista obecności
4. Przyjęcie porządku obrad
5. Sprawozdanie z działalności GSUTW - prezes
6. Przedstawienie sprawozdania finansowego -skarbnik
7. Opinia Komisji Rewizyjnej do sprawozdania finansowego za rok 2018 -S. Napierała
8. Podjęcie uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania zarządu i sprawozdania finansowego.- uchwała nr 2
9. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej z działalności za rok 2018 i podjęcie uchwały nr 3
10. Uchwała o udzielenie absolutorium dla Zarządu - - uchwała nr 4
11. Przedstawienie projektu budżetu na rok 2019
12. Uchwała nr 5 zatwierdzająca budżet na 2019
13. Sprawy bieżące i wolne głosy
14. Zamknięcie zebrania
Dobre kino Oscarowe jesteś zainteresowany (-A)
Data publikacji: 2019-02-27
Dla zainteresowanych rozpoczynamy cykl dobrego kina OSKAROWEGO. W repertuarze kino w Buku przez marzec i kwiecień będzie wyświetlać filmy nagrodzone w tym roku. Seanse będą pojedyncze w środy i czwartki. Pierwsza propozycja to film ROMA zdobywca Oskara za najlepszy film 2019 w reżyserii Alfonso Cuarona.Seans w środę 20.03.2019 o godz.20.30.
Wyjazd z Grodziska o 19.45. Bilet 10 zł. + koszt dojazdu zależny od ilości osób / od 6,50 do max 10 zł/.
W cyklu filmów oskarowych następne pozycje to Faworyta- Nagroda Akademii Filmowej za najlepszy film 2019, Kafarnaum - Oscary nominacja za najlepszy film nieanglojęzyczny , Szczęśliwy Lazzaro - Cannes najlepszy scenariusz 2018 , Złodziejaszki - Złota Palma w Cannes 2018
Zapisy w UTW lub pod numerem telefonu 500 242 788
Małgorzata Kluczyńska
Akcja filmu rozgrywa się w Meksyku na początku lat 70. Cleo pracuje jako gosposia w domu zamożnej rodziny, gdzie zajmuje się opieką nad czwórką dzieci i sprzątaniem. Przyjaźni się też z drugą gosposią Adelą. Pozornie szczęśliwe życie rodziny zmienia się, gdy Antonio zostawia swoją żonę Sofię. Kobiecie trudno pogodzić się z nową sytuacją, więc mówi dzieciom, że ojciec wyjechał w podróż służbową do Kanady. W tym samym czasie Cleo zachodzi w nieplanowaną ciążę, jednak jej chłopa Fermin na wieść o tym porzuca ją. W wyniku tych zdarzeń obie kobiety zbliżają się do siebie.

Czy chcesz zwiedzić Teatr Polski - masz okazję
Data publikacji: 2019-02-19
11.03.2019 jest organizowany wyjazd do Poznania na zwiedzanie Teatru Polskiego. Zwiedzamy wszystkie pomieszczenia teatru począwszy od hamletówki, pokoju inspicjenta, piwnic, garderób, wszystkie sceny, konstrukcje scen obrotowych pod sceną, pomieszczenie akustyka, balkony..... Generalnie przejdziemy przez wszystkie pomieszczenia teatru, zajrzymy we wszystkie zakamarki od piwnicy po dach przez 1,5 godziny. Jest możliwość przymierzania strojów, zobaczymy jak jest wykonywana charakteryzacja, jak wygląda sztuczna krew....Po zwiedzaniu zjemy kolację w teatrze w Piwnicy pod sceną. Podane zostaną dania jakie spożywano w XIX wieku kiedy powstał teatr. Będą podane dwa dania plus deser. Menu to niespodzianka.
Na wszystkie przyjemności przeznaczamy 3 godziny.
Koszt zwiedzania i kolacji to 50 zł + koszt dojazdu.
Ze względów technicznych zwiedzanie teatru możliwe jest w grupach do 20 osób.
Zapisy na grupę max. 20 osobową do 01.03. Jeżeli będzie więcej osób zainteresowanych zwiedzaniem teatru zarezerwowałam termin na kolejny wyjazd na 01.04.
Zwiedzanie zaczynamy w teatrze o 18.00.
Wyjazd sprzed Promesy 11.03. o godz. 16.00
Zapisy na wyjazd na telefon 500 242 788 Kluczyńska Małgorzata

Karnawał w piosence - Kamil Sikorski
Data publikacji: 2019-01-25
W dniu 23.01.2019 r. po raz trzeci zawitał do naszego UTW Pan Kamil Sikorski z pogadanką w cyklu Karnawał w piosence. Tym razem tytuł wykładu brzmiał Wielcy tenorzy. Wykładowca przybliżył nam sylwetki sławnych tenorów: Luciano Pavarotti, Placido Domingo i Jose Carreras opierając informacje o każdym tenorze filmami z ich wspaniałych występów. Wspomniał również o naszym słynnym tenorze Janie Kiepurze jak i polskim śpiewaku operowym bas-baryton Bernardzie Ładyszu. Ciekawe historie z życia tych sławnych śpiewaków, zebrani licznie studenci słuchali z zapartym tchem, a Pan Kamil nie byłby sobą, gdyby nie opowiedział wesołych dowcipów, przekazał miłe słowa w kierunku seniorów.Zgromadzeni podziękowali Panu Kamilowi licznymi brawami i symbolicznym kwiatami.
W podziękowaniu możemy pomóc i wesprzeć niepełnosprawną córeczkę Pana Kamila - Agatkę przekazując 1% podatku za co z całego serca apeluję. (ulotki z KRS do pobrania w biurze UTW )
B. Iwaszkiewicz


















Wyjazd do kina w Buku na film Kogel Mogel 3
Data publikacji: 2019-01-22
Informuję, że wyjazd 4 LUTEGO br. do kina w Buku na film Misz masz czyli Kogel Mogel 3 spod Promessy o 17.30.Bilet 10 zł + dojazd
kontakt : Małgorzata Kluczyńska tel: 500 242 788
Spotkanie Rady Programowej
Data publikacji: 2019-01-15
Uprzejmie informuję, że 1 lutego o godz.11.30 odbędzie się zebranie Rady Programowej.Bardzo proszę o przybycie.
Przewodnicząca Rady
Małgorzata Kluczyńska
Proponujemy trzy wyjazdy : do kina, Teatru Muzycznego
Data publikacji: 2019-01-12
W poniedziałek 28.01.2019 organizuję wyjazd do kina do Buku na film Zabawa zabawa. Wyjazd spod Promessy godz. 17.00. Bilet w cenie 10 zł od osoby+ koszt dojazdu/zależny od ilości osób/.Zapisy i wpłatę można dokonywać w biurze UTW. Zrobiłam rezerwację 41 biletów więc można zapisywać osoby towarzyszące.
40-letnia prokurator Dorota (Agata Kulesza) pije, by - jak sama mówi - nie zwariować. Zasłaniając się immunitetem, ukrywa wszystkie wykroczenia popełnione pod wpływem. Skutecznie pomaga jej w tym mąż, znany polityk (Marcin Dorociński). Studentka Magda (Maria Dębska) lubi ostro imprezować, ale świetnie się uczy i ma super pracę, więc nikt nie robi jej z tego wyrzutów. Dla szanowanej chirurg - Teresy (Dorota Kolak) każdy pretekst jest dobry, żeby się napić. Alkoholu nie odmawia sobie nawet w pracy, w szpitalu dziecięcym, którego jest ordynatorem. Wkrótce, w życiu każdej z kobiet nastąpią wydarzenia, po których ich problem przybierze na sile. Czy wspierane przez rodziny i przyjaciół bohaterki zdążą go w porę pokonać?
Czytaj całość publikacji " Proponujemy trzy wyjazdy : do kina, Teatru Muzycznego"



Wyjazd do Teatru Muzycznego 4 stycznia 2019 r.
Data publikacji: 2018-12-28
Uprzejmie informuję ,że wyjazd do Teatru Muzycznego na spektakl AKOMPANIATOR jest 4 stycznia 2019 r. o godz. 17.00 sprzed Promessy /Małgorzata Kluczyńska/Życzenia świąteczne
Data publikacji: 2018-12-24
Życzenia świąteczne
Nasze spotkanie świąteczne
Data publikacji: 2018-12-20
Jak co roku, tak i teraz spotkaliśmy się w wyjątkowej świątecznej atmosferze , w magicznym czasie zbliżających się Świat Bożego Narodzenia.Naszymi gośćmi w CK Rondo byli: Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan, z-ca Burmistrza Marcin Brudło, Przewodniczący Rady Miejskiej Józef Gawron, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Henryk Szymański, Starosta Grodziski Mariusz Zgaiński, Przewodniczący Rady Powiatu Sebastian Skrzypczak, dyrektor ZSP Anna Matysiak, dyrektor OPS Wiesław Kasprzak, przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji i licznie zgromadzona brać studencka.
Zgromadzonych powitała kol. Ewa Wolińska z-ca prezesa GSUTW oddając głos seniorom, którzy przygotowali scenkę, wprowadzając świąteczny klimat i obdarowując skromnymi upominkami zgromadzonych. Wspólne kolędy , zapach ryby i kapusty z grzybami, serdeczna atmosfera przy stole towarzyszyły każdemu z nas. W życzeniach , które sobie składaliśmy najczęściej padało słowo zdrowia tobie życzę, spokoju i wzajemnej życzliwości.
W serdecznej atmosferze spędziliśmy ten czas przy wspaniałym, różnorodnym cieście upieczonym przez nasze seniorki - dziękujemy Wam (mniam mniam)
Niech ten czas Bożego Narodzenia zwiastuje nam radość wielką, gdyż narodził się nam Zbawiciel.
(dangrzan)
zdjęcia: Danuta Grzanowska
Zaproszenie
Data publikacji: 2018-12-09
Zarząd Grodziskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego WiekuSerdecznie zaprasza na tradycyjne spotkanie świąteczne
we wtorek 18 grudnia 2018 r.o godz. 16.00
w Centrum Kultury Rondo w Grodzisku Wlkp.

Trochę serca na co dzień - Przegląd Twórczości Teatralnej
Data publikacji: 2018-11-28
26 listopada br. odbył się przegląd twórczości teatralnej w CK Rondo przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych im. Jana Pawła II oraz Grodziskie Stowarzyszenie Amazonki.Projekt był współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Nasze Stowarzyszenie wystąpiło w kabarecie OJOJOJ pt. : Biuro Pośrednictwa Pracy. Autorką scenariusza jest nasza utalentowana kol. Aleksandra Chwalisz. Zabawne scenki pełne humoru z życia wzięte rozbawiały publiczność do łez.
Czytaj całość publikacji " Trochę serca na co dzień - Przegląd Twórczości Teatralnej"
Zadbaj o swoje zdrowie
Data publikacji: 2018-11-14
Jesienią poziom naszej energii zazwyczaj spada, nastrój pogarsza się. Męczy nas niemoc i chandra, albo cały czas jesteśmy poirytowani.Wszystkiemu winien stres - więc co pomoże?
- Chrup surowe warzywa (marchewkę, łuskanie słonecznika)
- To naprawdę działa! Poświeć 5 -10 minut dziennie, usiądź po turecku, zamknij oczy i zacznij liczyć oddechy. Możesz to nazwać medytacją albo po prostu chwilą dla siebie. Takie momenty pozwolą ci lepiej nad sobą panować i złagodzą reakcje na stresujące sytuacje.
- Odpocznij po pracy. Postaraj się przeznaczyć 2-3 godziny przed snem na odpoczynek, relaks albo zajmowanie się czymś co sprawia ci przyjemność.
- Dziergaj, haftuj rysuj - te czynności pozwalają ci się wyciszyć.
- Przytulaj się. Pod wpływem bliskości ludzi (oraz zwierząt) w naszym organizmie wydziela się hormon zwany oksytocyną, który odpowiada za dobre samopoczucie
- Słuchaj muzyki. Może uspokoić albo pobudzać. Poczujesz się lepiej.
- Weź ciepłą kąpiel. Dodaj do niej kilka kropel kojącego olejku eterycznego (walerianowego lub bergamotkowego)
- Zmniejsz napięcie przez ruch. Ruch w naturalny sposób rozładowuje kłębiące się w nas emocje, zmniejsza także poziom adrenaliny i kortyzolu - hormonów , które obficie produkuje nasz organizm, gdy jesteśmy zdenerwowani.
- Otul się zapachem - olejki eteryczne mają wielką moc. Mogą skutecznie dodawać energii albo koić zmysły. Wybierz olejek jaśminowy to prawdziwy arystokrata. Jego zapach wchodzi w skład bukietów najsłynniejszych perfum na świecie, Chanel no 5.
Czytaj całość publikacji " Zadbaj o swoje zdrowie"



Mikołajkowe łączenie sił i pokoleń
Data publikacji: 2018-11-04
Grupa Nieformalna poprzez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych w Grodzisku Wielkopolskim w partnerstwie z Ośrodkiem Pomocy Społecznej realizuje od 1.09.2018 do 10.12.2018 roku projekt pt. Mikołajkowe łączenie sił i pokoleń. Zadanie jest realizowane w ramach konkursu ogłoszonego przez Centrum PISOP i Caritas Poznań. Projekt finansowany jest ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich -Wielkopolska Wiara. Zadanie objęte honorowym patronatem Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego.Czytaj całość publikacji " Mikołajkowe łączenie sił i pokoleń"








Realizacja projektu Słoneczna Akademia bez barier
Data publikacji: 2018-11-03
Realizacja projektu Słoneczna Akademia Bez Barier- c.d. Realizatorami projektu są dwa stowarzyszenia : Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych im. Jana Pawła II oraz Grodziskie Stowarzyszenie Amazonki. Projekt został objęty honorowym patronatem Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego i jest dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego.Czytaj całość publikacji " Realizacja projektu Słoneczna Akademia bez barier"








Trwają zapisy do Teatru Muzycznego do 30 listopada - pośpiesz się...
Data publikacji: 2018-10-26
Zaczynając wydarzenia teatralne w 2019 roku zapraszamy na spektakl do Teatru Muzycznego 04.01.2019 piątek na spektakl komediowy Akompaniator.Świetna dawka humoru, super dialogi. W obsadzie dwoje aktorów Lucyna Winkel i Wiesław Paprzycki zapewniają nam 80 minut dobrej zabawy wywołując salwy śmiechu na widowni. Bilety w cenie 25 zł + koszt dojazdu. Wyjazd godz. 17.00 spod Promessy. Zapisy wraz z wpłatą na bilet do 30 listopada. Istnieje możliwość zapisania osoby towarzyszącej ponieważ zarezerwowane jest na ten moment 40 biletów. Będzie obowiązywać zasada pierwszeństwa wyjazdu dla członków uniwersytetu, dla osób towarzyszących odrębna lista. Lista do zapisów dostępna w godzinach dyżuru UTW. Do końca listopada mam umowę z teatrem na potwierdzenie ilości miejsc i dokonanie wpłaty. Zapraszamy do wpisywania się na listę.
W razie pytań kontakt pod telefonem 500 242 788 Kluczyńska Małgorzata

Biblioteka zaprasza na spotkanie z Andrzejem Mellerem
Data publikacji: 2018-10-23
Już wkrótce, 6 listopada o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie z podróżniczego cyklu Gdzie oczy poniosą.... Tym razem, wraz naszym gościem, którym będzie Andrzej Meller - dziennikarz, pisarz i podróżnik, przeniesiemy się na drugą półkulę i odwiedzimy Wietnam słodko - gorzki. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa fotografii wykonanych przez autora podczas kilkuletniego pobytu w tym kraju. Będzie także można nabyć ostatnią książkę pt. Czołem, nie ma hien. Wietnam, jakiego nie znacie, oczywiście z autografem autora.Czytaj całość publikacji " Biblioteka zaprasza na spotkanie z Andrzejem Mellerem"

Informacja dla wyjeżdżających do teatru
Data publikacji: 2018-10-15
Osoby, które zapisały się na przedstawienie Prezydentki w dniu 9 listopada - wyjazd godz. 17.00 ul. Szkolna przystanek AUTOBUSOWY przy SP 1CHĘTNE OSOBY , KTÓRE CHCĄ BRAĆ UDZIAŁ W ZAJĘCIACH TANECZNYCH - SPOTKANIE WE WTOREK W CK RONDO godz. 16.45
Dzień Zdrowia - wykłady na Wydziale Biologii UAM
Data publikacji: 2018-09-30
27 września br. zostaliśmy zaproszeni przez Wydział Biologii UAM w Poznaniu na cykl wykładów - Dzień Zdrowia . 40 osobowa grupa naszego GSUTW skorzystała z bogatego programu przygotowanego dla seniorów. Tematyka wykładów obejmowała:- Czym skorupka za młodu nasiąknie...czyli więcej zdrowia - więcej życia prof. dr hab. Maria Kaczmarek
- Seksualność kobiet i mężczyzn w okresie dorosłości dr Katarzyna Waszyńska UAM
- Wszystko co chcielibyście wiedzieć o prostacie - lek. med. Jerzy Topczewski oddział urologii, Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu
- Czy istnieje przepis na długowieczność? - dr hab. Anita Szwed UAM
- Sięgnij po zdrowie - ruch i dieta - dr hab. Anna Demuth, AWF
Czytaj całość publikacji " Dzień Zdrowia - wykłady na Wydziale Biologii UAM"
Już rozpoczęła się astronomiczna jesień
Data publikacji: 2018-09-24
Drzewa i krzewy wyglądają inaczej niż latem. Zielone dotychczas liście zrobiły się różnokolorowe - żółte, brązowe pomarańczowe i czerwone. Dzieci zbierają dary jesieni: kasztany, żołędzie, korale jarzębiny i liście. Aura wokół zdaje się temu zaprzeczać, jednak postanowiłam pokusić się o poszukiwanie pierwszych śladów często nielubianej, a jednak pięknej pory roku. Astronomiczna jesień rozpoczyna się w momencie równonocy jesiennej i trwa do momentu przesilenia zimowego. Podczas jesieni astronomicznej dzień jest krótszy, a ponadto z każdą kolejną dobą dnia ubywa, a nocy przybywa.Na razie jednak przed nami początek jesieni. Pierwsze dni będą dość chłodne i mokre, ale potem...
Czy mamy jeszcze lato, czy może jednak już jesień?
Oceńcie Państwo sami....






Debiut naszych koleżanek na XIII. koncercie Srebrnej Nuty
Data publikacji: 2018-09-23
W sobotę 22 września 2018 r w Grodziskiej Hali Sportowej odbył się XIII. Koncert na Srebrną Nutę oraz wystawa obrazów wykonanych podczas warsztatów malarskich w Ostrzycach.Organizatorem koncertu było Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych oraz Stowarzyszenie Amazonki.Na scenie repertuar zaprezentowało aż 15 grup senioralnych.Nasze koleżanki z GSUTW zadebiutowały pokazując swoje umiejętności i to z dużym aplauzem sali. Gratulacje.Koncert był objęty patronatem Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego Henryka Szymańskiego.
Kilka koleżanek brało udział w letnim plenerze malarskim w Ostrzycach pod kierunkiem p. Magdaleny Ścieżyńskiej. Prace plenerowe można było obejrzeć na wystawie.Miła i sympatyczna atmosfera towarzyszyła wszystkim zespołom śpiewaczym, które integrowały się w zabawie prowadzonej przez DJ. Zobaczcie występujące zespoły.




Dzień Zdrowia - wyjazd na wykład do UAM POZNAŃ
Data publikacji: 2018-09-20
WYJAZD GODZ. 8.00 SPRZED PROMESSY. Proszę zapoznać się z tematyką wykładów. Wybrać wykład - wykłady , które Tobie odpowiadają. Do zobaczenia.

Zapraszamy chętnych NA ZUMBĘ z MARITĄ
Data publikacji: 2018-08-30
OD 17 WRZEŚNIA BR. ZAPRASZAMY NA ZUMBĘ Z MARITĄ - PONIEDZIAŁKI GODZ. 18.30 MAŁA SALA GIMNASTYCZNA W SP 1Zapraszamy wszystkich chętnych do uniwersytetu
Data publikacji: 2018-08-27
Zarząd GSUTW w Grodzisku zaprasza wszystkich chętnych, którzy chcą poszerzać i pogłębiać wiedzę, doskonalić i zdobywać nowe umiejętności oraz rozwijać zainteresowania i pasje.Zainteresowanych prosimy o kontakt: tel.: 693 738 780; lub w biurze GSUTW czynne w środy od 14.00 - 16.00 ul. Powstańców Chocieszyńskich 23F /Promessa/,i piątki od 10.00 - 12.00/ piątki będzie czynne do końca października /
/E-MAIL : gsutw@wp.pl/

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk w Teatrze Wielkim w listopadzie
Data publikacji: 2018-07-31
Uprzejmie informujemy Szanowne kol.,że istnieje możliwość wyjazdu na Zespół Pieśni i Tańca Śląsk w dniu 19 listopada 2018 r.godz. 17.00 w Teatrze Wielkim w Poznaniu.Zarezerwowano 20 biletów na III balkonie I rząd prawa strona.Koszt biletu po zniżce 76,50 zł + opłata za busik.Chętni mogą zapisywać się u kol. Danuty Grzanowskiej pod nr tel. 782 685 975 Liczy się kolejność zgłoszeń. Bliższe szczegóły w terminie późniejszym. (DG)Z gimnastyki wracamy szczęśliwsi
Data publikacji: 2018-07-26
Ruszaj się częściej seniorze! Taką gimnastykę chcielibyśmy mieć dwa razy w tygodniu. Samemu w domu trudno się zmobilizować. W grupie jest raźniej , weselej. Rozciąganie , przysiady, trochę ćwiczeń rozluźniających. Każdy z uczestników odtwarza to, co robi trener. Zajęcia prowadzi od wielu lat doświadczony mgr fizjoterapii Akademii Medycznej. Jest także wykwalifikowanym instruktorem Nordic Walking. Jego doświadczenie pozwala na skuteczne diagnozowanie narządu ruchu całego ciała. W naszych zajęciach ćwiczymy podnosząc i poprawiając sprawność fizyczną, zmysł równowagi, koordynację ruchową, wzmacniamy prawidłową postawę ciała oraz wydolność swojego organizmu.Czytaj całość publikacji "Z gimnastyki wracamy szczęśliwsi"
Zdrowy aktywny styl życia seniorów - wyprawa do Stęszewa
Data publikacji: 2018-06-29
To już trzecia wyprawa z Nord Walking seniorów propagujących zdrowy,aktywny styl życia .Teraz spotkaliśmy się w Stęszewie z naszymi uniwersyteckimi przyjaciółmi. Trasa biegła pięknymi i urokliwymi zakątkami leśnymi. Świergot ptaków, cisza leśna pozwalały nam popatrzeć na drzewa, bo rzadko kiedy z osobna patrzymy na nie, by sprawdzić, czy sosna, sośnie jest podobna. Najczęściej nam na to czas nie pozwala. Przybyliśmy na teren Wielkopolskiego Parku Narodowego, w granicach administracyjnych Stęszewa, w pobliżu Dębienka, w dolinie Trzebawki. Odwiedził nas miejscowy przewodnik , którego załatwiły kol. z UTW Stęszew. Obszar na który przybyliśmy jest obszarem ścisłej ochrony - Bagno Dębienko. To ciekawa, a jednocześnie nie ekstremalna trasa. Przyjemny spacer z możliwością cieszenia oczu widokami. Polecamy!Czytaj całość publikacji "Zdrowy aktywny styl życia seniorów - wyprawa do Stęszewa"
Zdrowy aktywny styl życia seniorów - Porażyn
Data publikacji: 2018-06-24
22. 06. 18 r. kolejny raz seniorzy integrowali się z UTW Opalenica. Teraz opalenicki UTW wyznaczył trasę rajdu Nord Walking seniorom z Opalenicy i Grodziska do Porażyna. Było wesoło. Nie obyło się bez wstępnej gimnastyki przed wyruszeniem w trasę. Nordic walking to jeden z tych sportów, do uprawiania których praktycznie nie ma przeciwwskazań.Czytaj całość publikacji "Zdrowy aktywny styl życia seniorów - Porażyn"
Grodziskie Piwobranie i jarmark pomysłów
Data publikacji: 2018-06-15
Jak można spędzić rodzinnie wolny czas? Radość ze wspólnej zabawy, nauki i relaksu.Bogaty program z którego mogły skorzystać chętne osoby, które przyszły do Parku Miejskiego podczas Piwobrania. W wydarzenie to zaangażowały się grodziskie przedsiębiorstwa. Całość objęta była Honorowym Patronatem Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego.W programie były min.warsztaty teatralne pacynek,studio fryzur,talerzowa żonglerka, wyplatanie wianków,zabawy z chustą animacyjną, zumba,pokaz motocykli, rowerowa heca,stoisko sprzedażowe ze smacznym co nieco, propozycje programowe naszego uniwersytetu wydane w formie folderu. Zobaczcie sami co się działo.zdjęcia:Danuta Grzanowska
Informujemy - przypominamy
Data publikacji: 2018-06-12
W sobotę 30 czerwca br. wyjeżdżamy do Stęszewa Nord Walking o godz. 8.30 sprzed Promessy.Zachęcamy również szanowne kol. do korzystania z gimnastyki ogólnorozwojowej (z projektu) we wtorki o godz. 15.00.
Antoni Beyga nie żyje
Data publikacji: 2018-05-07
Sinjoro Antonio nie żyje.Z wielkim smutkiem studenci GS UTW a zwłaszcza grodziskie koło esperanckie przyjęli wiadomość o śmierci Pana Antoniego Beygi. Jeszcze do niedawna esperantyści korzystali z cennych uwag mgra Beygi, emerytowanego nauczyciela. Przesyłane były filmiki, piosenki i różne ciekawe załączniki drogą e-mailową.
Czytaj całość publikacji "Antoni Beyga nie żyje"


Przypominamy naszym seniorom i zapraszamy
Data publikacji: 2018-05-04
9 maja GODZ. 16.00 zebranie organizacyjne wszystkich członków UTW dot.10 LECIA naszego istnienia, wręczenie zaproszeń uczestnikom spotkania9 maja o godz.12.00 przy ul. Nowej w Grodzisku Wlkp. Burmistrz zaprasza na uroczyste otwarcie Miejsca Pamięci Katyńskiej z okazji 78. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej
10 maja godz. 18.00 bowling - Hotel Rodan - Groclin
12 maja wyjazd sprzed Promessy o godz. 10.20 na Nordic Walking do Opalenicy swoimi samochodami dobrać się po 5 osób do Porażyna - poczęstunek zapisy w środę 9 maja w biurze GSUTW
Czytaj całość publikacji "Przypominamy naszym seniorom i zapraszamy"
Grodziska Biblioteka Publiczna zaprasza na.....
Data publikacji: 2018-05-02
Już w najbliższy poniedziałek 7 maja o godz. 18.00 kolejne spotkanie z cyklu Babskie pogaduchy. Naszym gościem będzie pani Agnieszka Nortey, kreator zmiany wizerunku,autorka książki pt. Stylowa Królowa. Jak mocą swojego wizerunku pokazać siłę swojej kobiecości i odzyskać życie na nowo.Czytaj całość publikacji "Grodziska Biblioteka Publiczna zaprasza na....."

Informacje
Data publikacji: 2018-04-26
7 maja godz. 9.00 zebranie Zarządu i Rady Programowej w Promessie9 maja godz. 16.00 w Promessie zebranie członków UTW
Serdecznie Zapraszamy
Wielkopolskie Forum UTW w Rydzynie
Data publikacji: 2018-04-22
Prezes naszego UTW - Agnieszka Stopa wraz z kol. Marią Żabicką uczestniczyły w Konferencji w RYDZYNIE Forum Bezpiecznego Seniora, zorganizowanej przez UTW w Lesznie. W konferencji wzięło udział 27 UTW z Wielkopolski.Program Konferencji był bardzo bogaty.
Czytaj całość publikacji "Wielkopolskie Forum UTW w Rydzynie"






V Turniej Strzelecki rozstrzygnięty
Data publikacji: 2018-04-22
W Centrum Kultury i Sportu w Zdroju 21.04.18r.rozegrano V Turniej Strzelecki w Wielkopolsce o Puchar Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego. Piękna słoneczna pogoda towarzyszyła Turniejowi Strzeleckiemu i przybyłym gościom z uniwersytetów; Gniezna, Opalenicy, Wolsztyna, Stęszewa, Wejherowa , naszego UTW oraz Gminnego Centrum Pomocy Środowiskowej.Czytaj całość publikacji "V Turniej Strzelecki rozstrzygnięty"
V Turniej Strzelecki o Puchar Burmistrza
Data publikacji: 2018-04-15
HARMONOGRAM TURNIEJU STRZELECKIEGOTemat : TURNIEJ STRZELECKI DLA UTW W WIELKOPOLSCE O PUCHAR BURMISTRZA GRODZISKA WIELKOPOLSKIEGO
Data: 21.04.2018r.
Czas: godz. 13.00 - 17.00
Miejsce: Wiejskie Centrum Kultury i Sportu w Zdroju
Treści : integracja członków UTW z Wielkopolski
Cele : popularyzacja strzelectwa , przyjemne spędzenie czasu podczas wspólnej zabawy
Realizatorzy: studenci UTW w Grodzisku Wlkp. i zaproszeni goście z UTW w Wielkopolsce
Czytaj całość publikacji "V Turniej Strzelecki o Puchar Burmistrza"
Biblioteka zaprasza na spotkanie z o. Maciejem Braunem
Data publikacji: 2018-03-26
Moja mała, wielka misja - o swojej misjonarskiej pracy w Tanzanii opowie grodziszczanin o. Maciej Braun serdecznie zapraszamy .
Pozdrowienia z Etny
Data publikacji: 2018-03-15
Nasze kol. kol. wyjechali na wycieczkę zwiedzając okazałe greckie zabytki. Jednym z punktów programu wycieczki jest Sycylia - przesłali nam pozdrowienia z Etny, największego i najwyższego wulkanu w Europie.Walne zebranie członków Stowarzyszenia
Data publikacji: 2018-03-11
9 marca 2018 r. odbyło się II Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku. Członkowie wysłuchali sprawozdania z działalności GSUTW prezes Agnieszki Stopy, sprawozdania finansowego Barbary Szczeszek, opinii Komisji Rewizyjnej do sprawozdania finansowego za rok 2017, które przedstawiła Stanisława Napierała. Podsumowując aktywną i bogatą w wydarzenia działalność w roku 2017 , przyjęto planowany plan budżetu na rok 2018 oraz udzielono absolutorium Zarządowi Stowarzyszenia.Życzymy realizacji planów i zamierzeń na rok 2018.
Walne zebranie członków GSUTW
Data publikacji: 2018-03-01
Porządek obrad Walnego Zebrania GSUTWpiątek, 9. 03. 2018r. 16.00 - Zespół Szkół Technicznych (różowa)
Czytaj całość publikacji " Walne zebranie członków GSUTW"
Wycieczka Sycylia
Data publikacji: 2018-02-22
8 DNIOWA WYCIECZKA SYCYLIATERMIN: 14.03.2018- 21.03.2018
CENA: 1440 ZŁ
Sycylia - wyspa na końcu włoskiego buta podbijana przez Greków, Rzymian, Wikingów, Bizancjum, Arabów, Hiszpanów i wiele innych nacji. Mieszanka kultur, wyznań i narodów. W starożytności nazywana Wielką Grecją i do dzisiaj jeżeli ktoś chce zobaczyć najbardziej okazałe greckie zabytki musi pojechać na .... Sycylię . Tu żył i działał Archimedes. Posiadaczka największego i najwyższego wulkanu w Europie- Etny. Budząca dreszczyk emocji legendarna siedziba Cosa Nostry. Słynąca z przepięknych krajobrazów, drzew pomarańczowych, subtropikalnego klimatu oraz ... tras narciarskich.
Czytaj całość publikacji " Wycieczka Sycylia"
Jakie sekcje działają w UTW
Data publikacji: 2018-02-15
Działające sekcje przy naszym UTW :- SEKCJA Term - odp. Ewa Wolińska wyjazdy drugi poniedziałek każdego miesiąca ok. 30 osób
- Sekcja Zumby - odp. Bożena Iwaszkiewicz wtorki godz. 18.00 Hala Sportowa
- Sekcja Basenu - odp. Maria Stańczyk - CZWARTKI OD 14.00 - 15 .00 BEHAPOWIEC
- Sekcja kręgli - bowling - odp. Ireneusz Kurpisz drugi czwartek miesiąca Groclin Rodan
- Sekcja Jogi - odp. Małgorzata Chojnacka czwartki 16.00 - 17.00 Promessa
- Sekcja Filmowa - odp. Małgorzata Kluczyńska (wyjazdy do kina po uprzednim zapisaniu na proponowany repertuar filmowy kina)
- Sekcja Kulturalna - odp. Ewa Wolińska / wyjazdy do Teatru Muzycznego , Opery - na ofertę repertuaru teatru , opery itp./
- Sekcja turystyczna - odp. Agnieszka Stopa i Danuta Grzanowska
Warsztaty kulinarne
Data publikacji: 2018-02-04
2 lutego br. grupa seniorów została zaproszona do Zespołu Szkół Technicznych im. E. Kwiatkowskiego na warsztaty kulinarne - Mączne pyszności - pierogi. Zajęcia prowadziła p. Małgorzata Piaskowska nauczyciel Technikum żywienia i usług gastronomicznych tejże szkoły. Zajęcia były prowadzone razem z uczniami. Uczestnicy warsztatów poznali przepisy na lepienie ciasta na pierogi. Są różne metody , rodzaje farszów, rodzaje mąki i tradycje związane z lepieniem pierogów. Pod fachowym okiem p. prof. i filmu lepiłyśmy pierogi. Młodzież przygotowała farsz serowy i gotowała je. Wspólna degustacja z dyrektor Zespołu Szkół p. mgr Anną Matysiak i uczniami była podsumowaniem wspólnej pracy. Sprzęt i profesjonalnie wyposażona kuchnia tej szkoły to priorytet.Za gościnność i integrację z młodzieżą seniorzy serdecznie dziękują.
Zapraszamy na Youtube







Wstecz (powrót do bieżących publikacji z menu "Aktualności"