Jesteś tutaj:
Strona Główna
❯ Aktualności
← Powrót do strony głównej
30 maja br. grupa chętnych wybrała się na marsz z kijkami z Grodziska do Gnina i spowrotem. Łącznie pokonaliśmy trasę 10 km. To jest dyscyplina , która angażuje 90%mięśni.To forma sportu dla każdego, niezależnie od wieku.Nordic Walking poprawia kondycję, odciąża kręgosłup, stawy. Tracimy kalorie.Pozytywne efekty nordic walkingu można już zaobserwować po kilku tygodniach regularnego maszerowania. Warunkiem jest regularność treningów 3 treningi tygodniowo po ok.40 - 60 minut.
Czy wiesz ,że maszerowanie z kijkami ma zbawienny wpływ na zdrowie - pomaga zapobiegać chorobom ukladu krążenia,dotlenia organizm,poprawia kondycję zmniejsza ból pleców, przyspiesza metabolizm ,ułatwia trawienie, pozbywasz się napięcia.
Na naszej trasie organizator zapewnił nam drożdżówki, a napoje każdy we wlasnym zakresie.Maszerując podziwialiśmy piękno budzącej się przyrody.Słońce przygrzewało, śpiew ptaków napawał radością.Maj to najpiękniejszy miesiąc w roku z którym będą nam się kojarzyć: budząca się do życia przyroda, zapach bzu, konwalii,zapach drożdżowego ciasta i dobrym słowem wypowiedzianym z czułością. To wszystko niewątpliwie przywodzi na myśl MAMĘ.
Żegnaj Droga Majko!
Niezwykle ciężko jest pisać w czasie przeszłym o kimś, kto jeszcze przed chwilą był wśród nas. Nasza Droga Koleżanka Maria Bączkiewicz, znana pod imieniem Majka, zasilała szeregi naszego UTW od wielu lat. Konkretnie już od 2012 roku. Ukochana przez uczniów biolożka, zawsze życzliwa i skora do pomocy.
Rodzinna tragedia, jaką przeżyła osłabiła Jej aktywność, ale na szczęście nie spowodowała utraty kontaktu z naszą uczelnią. Dopóki zdrowie dopisywało brała udział w różnych spotkaniach, wyjazdach czy imprezach organizowanych przez UTW, jak i Gminne Centrum Pomocy Środowiskowej. Lubiła ogród i kwiaty, a te były właśnie w rozkwicie, gdy poważnie zaniemogła. Można się pocieszać myślą, że długo nie cierpiała. Zapamiętamy Cię Majko, jako serdeczną, mile uśmiechniętą osobę. Będzie nam Ciebie brakować.
Zasmuceni Studenci GSUTW w Grodzisku Wlkp.
GSUTW w Grodzisku Wlkp.
Drugi dzień obchodów Jubileuszu 15 LECIA GSUTW pod hasłem „Viva Seniorzy – to już 15 lat” odbył się w Ośrodku Sportu i Rekreacji Wigwam w Zdroju .
Turniej Strzelecki o Puchar Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego miał na celu indywidualne zawody strzeleckie , gry i zabawy sportowe. Prezes Stowarzyszenia Agnieszka Konieczna – Stopa powitała uczestników razem z zastępcą burmistrza Marcinem Brudło.
Przewodnicząca Rady Programowej Barbara Radomska – Witczak przedstawiła zakres konkurencji sportowych i odpowiedzialne osoby. Słoneczna pogoda , która dopisała nam pierwszego i drugiego dnia sprzyjała wszystkim zamierzonym konkurencjom w sympatycznej atmosferze. Było śmiechu co nie miara oraz towarzyskich pogaduszek. Zabawą cofnęliśmy się wspomnieniami do szkolnych lat.
Można było wypić kawę i smakować pyszny placek drożdżowy z GS SCH , a Bar Dworcowy przygotował ciepły poczęstunek .W tym dniu przypadał Dzień Matki po złożonych życzeniach wszystkim Mamom wznieśliśmy razem toast lamką szampana.
Kol. Tadziu Iwaszkiewicz był odpowiedzialny za sporządzenie wyników zawodów strzeleckich, które podsumował na zakończenie sportowej rywalizacji turnieju.
I miejsce i PUCHAR zdobył – Jan Świtała
II miejsce i Puchar zdobyła – Barbara Radomska – Witczak
III miejsce i Puchar zdobyła – Danuta Szkoda
Zwycięzcom gratulujemy!
Puchary wręczał Włodarz Miasta Piotr Hojan.
Kolejny mile spędzony dzień razem z seniorami zapisał się w naszej pamięci, że możemy czerpać z życia pełnymi garściami.
Turniej Strzelecki cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród nas.
Dziękujemy obsłudze strzelnicy panom: Maciejowi Kandulskiemu, Wojciechowi Roszak i Lechowi Tomys.
Wczoraj 25 maja br. nasze Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku obchodził 15 lecie swego istnienia. Spotkaliśmy się wraz z zaproszonymi gośćmi, Orkiestrą Dętą im. Stanisława Słowińskiego przed ratuszem, gdzie podziwialiśmy ich wytęp.
Następnie razem z orkiestrą przemaszerowaliśmy do CK Rondo na główną część uroczystości. Jubileusz był okazją do podsumowania i podziękowania za współpracę i pomoc w realizacji podejmowanych inicjatyw.
Prezes GSUTW Agnieszka Konieczna – Stopa podczas swego wystąpienia i prezentacji multimedialnej dokonała posumowania. Wielu seniorów tutaj odkrywa swoje talenty ,bo przez minione 15 lat daliśmy się poznać jako aktywna grupa.
Cieszymy się naszym uniwersytetem tutaj seniorzy mogą rozwijać swoje pasje , zainteresowania robić to, co sprawia przyjemność i satysfakcję. Studenci mogą poszerzać swoją wiedzę, nabywać umiejętności i nadrabiać zaległości na które kiedyś nie było czasu.
Podczas uroczystej Gali wręczono podziękowania za współpracę. Otrzymali je: burmistrz Piotr Hojan, starosta Mariusz Zgaiński, radny sejmiku województwa wielkopolskiego Henryk Szymański, honorowy prezes GSUTW Andrzej Niczyperowicz, honorowy rektor GSUTW Włodzimierz Łęcki, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Wiesław Kasprzak, kierownik GCPŚ Beata Głowacka, dziekan Wydziału Biologii UAM dr hab. Beata Messyasz, dr Aneta Piechalak , nadkom. Kamil Sikorski, komendant KPP w Grodzisku mł. Insp. Roma Figaszewska , dyrektor ZST Anna Matysiak, dyrektor LO Katarzyna Pierszalska, dyrektor SP1 Piotr Stasiłowicz, dyrektor Gminnego Przedszkola im. Krasnala Hałabały Alicja Andrys, inspektor ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi Joanna Kalińska, kapelmistzr Grodziskiej Orkiestry Dętej Renata Kubale, instruktor Zespołu Tańca Ludowego Cybinka Grodzisk Marcelina Floraszek, dyrektor CK RONDO Waldemar Łyczykowski, kierownik ds. gospodarczych CK Rondo Rafał Adamczewski, Prezes GS SCH W Grodzisku Wielkopolskim Zbigniew Woźniczak , właściciel Olejarni Krzysztof Gałkowski, właściciele firmy Dąbex Hanna i Marek Nowakowie , prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Grzegorz Pełko, prezes Banku Spółdzielczego Bartosz Wieczorek , prezes firmy LEXIT Mebel Magdalena Ścieżyńska oraz właściciele aptek „Lekabel” Emilia Szymańska – Borowczak.
Wyróżniono też szczególnie zasłużonych studentów , którzy najdłużej związani są z uniwersytetem: Barbarę Radomską – Witczak, Bożenę Iwaszkiewicz, Danutę Grzanowska, Barbarę Szczeszek, Marię Stańczyk, Zofię Ogórek.
Miłym zaskoczeniem było dla nas jako wyraz uznania nadanie przez Radę Miejską w Grodzisku Wielkopolskim Medalu „Zasłużony dla Miasta i Gminy Grodzisk Wielkopolski.
Podczas naszej gali nie zabrakło występów artystycznych artystów grupy tanecznej ze Szkoły Podstawowej nr 1 , Zespołu Tańca Ludowego Cybinka Grodzisk oraz uczennicy Oliwii Paszkowskiej ze SP1. Artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami przez seniorów. Dziękujemy Wam za uświetnienie uroczystości.
Goście w swoich wystąpieniach gratulowali zapału, entuzjazmu do działania. Dziękujemy za słowa uznania.
zdjęcia:Marcin Chróst
17 maja br. grupa uczestników rajdu rowerowego spotkała się w godzinach rannych przy CES – Dworzec, by udać się na zaplanowaną wycieczkę Grodzisk - Opalenica, Opalenica – Grodzisk.
Pod opieką naszych cyklistów: Bożenki, Tadzia i Jasia ruszyliśmy w trasę podziwiając piękną przyrodę o tej porze roku. Po drodze zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia na tle kwitnącego rzepaku.
Trasa do Opalenicy minęła nam szybko. Na wjeździe do miasta czekał na nas nasz kolega Stasiu , który był naszym przewodnikiem . Stasiu przyjeżdża na nasze zajęcia GSUTW.
Mieliśmy okazję zobaczyć na Rynku UM , kościoły św. Mateusza i św. Józefa, który był świątynią ewangelicką do 1945r. , a obecnie jest kościołem rzymskokatolickim.
Następnie pojechaliśmy szlakiem rowerowym do Hotelu Remes położonego w sercu Wielkopolski, który zachęca do aktywnego , zdrowego wypoczynku na zewnątrz i wewnątrz hotelu.
Odpoczynek przy kawie zaplanowaliśmy w kawiarni pięknie usytuowanej na zewnątrz konsumując drożdżówki, które zapewnił nam organizator.
Po zregenerowaniu ruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Słońce z częściowym zachmurzeniem i lekkim wietrze towarzyszyło nam na trasie przy dobrych humorach.
INFORMACJA O PROJEKCIE
Projekt dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021 -2025”. EDYCJA 2023 ustanowionego uchwałą nr 167 Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2020 r. (M. P. poz. 1125);
Głównym celem Programu jest zwiększenie uczestnictwa osób starszych we wszystkich dziedzinach życia społecznego poprzez wspieranie aktywności organizacji pozarządowych działających na rzecz seniorów.
Program ma za zadanie przyczynić się do wzrostu zaangażowania osób starszych w kontakty społeczne poprzez wzbogacenie oferty zagospodarowania ich czasu wolnego, zwiększanie zaangażowania osób starszych w procesy partycypacyjne zachodzące w życiu publicznym, podnoszenie kompetencji cyfrowych seniorów i kształtowanie postaw sprzyjających wykorzystywaniu nowych technologii w życiu codziennym, oraz budowanie pozytywnego wizerunku starości i starzenia się, a także rozwijanie kompetencji społecznych (wiedzy, umiejętności, postaw) wobec starości u osób w każdym wieku.
Termin realizacji: 01 kwietnia 2023 do 31 grudnia 2023r.
Instytucja Zarządzająca: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) – Departament Polityki Senioralnej;
Nazwa projektu: "Aktywny senior to radosny senior"
Priorytet I. Aktywność społeczna
Wartość dofinansowania : 34 970, 00 zł
Całkowity koszt inwestycji: 38 745,00 zł
Celem głównym zadania „Aktywny senior to radosny senior” jest zwiększenie udziału osób starszych w aktywnych formach spędzania czasu wolnego na terenie gminy miejsko-wiejskiej Grodzisk Wielkopolski.
Czytaj całość artykułu "Projekt "Aktywny senior to radosny senior""
Najciekawsze treści z portalu gazetasenior.pl
Waloryzacja emerytur 2024, 2025 oraz kolejne lata. PROGNOZA podwyżki [tabela netto]
Problemy ze snem u seniorów – 6 trików, które pomogą w zdrowym i komfortowym śnieniu
Najciekawsze treści z portalu gazetasenior.pl
Konkurs „Apetyt na życie” – organizowany przez portal Flexi.pl – wyłoni i doceni osoby 50+, które realizują swoje marzenia, a wiek nie jest dla nich przeszkodą. Pasję na Flexi.pl rozumieją szeroko od wypieków, makram, przez fotografię, podróże, po poezję, taniec, malarstwo czy wytrwałą pracę. Konkurs na najciekawsze fotografie ukazujące „Apetyt na życie” rozstrzygnie jury, a galerie fotografii dopełnią opisy. „Gazeta Senior” objęła konkurs patronatem medialnym. Zgłoszenia ruszają 13 kwietnia, szczegóły znajdziesz na portalu Flexi.pl.
Film „Niebieska linia”. Czy wszystko można wybaczyć? [w kinach od 14 kwietnia]
Zielarka od 7 boleści
W środę 12 kwietnia mieliśmy przyjemność spotkania z p. mgr Anetą Grzelka (dietetyk) doradcą medycyny naturalnej, która odbyła z nami warsztaty z zakresu zielarstwa oraz wykorzystania ziół do budowania odporności organizmu i poprawy zdrowia seniorów.
Zajęcia odbyły się w Parku Miejskim ,gdzie pokazała nam i zwróciła uwagę na wiele ziół po których depczemy. Potęga Pana Boga w deptanych roślinkach!
Natura obdarza nas na każdym kroku bogactwem roślin, które mogą służyć wspieraniu naszego zdrowia, urody i dobrego samopoczucia.
Jak wykorzystać otaczające nas rośliny w swojej apteczce, kuchni czy kosmetyce?
Warsztaty zielarskie DOOKOŁOA WSZĘDZIE ZIOŁA poprowadziła dietetyczka, zielarka i fitoterapeutka (kobieta lecząca ziołami i ich pochodnymi) Aneta Grzelka oraz Joanna Cichocka, właścicielka Zielarni - Natura Śremskie Centrum Ziołolecznictwa i Naturoterapii.
„Baba w papilotach” lub purpurowa jasnota – zioło , które po umyciu zalewamy zimną wodą i gotujemy pod przykryciem , odstawiamy na 12 h. Przecedzamy przez sitko i wlewamy do słoiczka.
2 łyżeczki do herbatki dodawać – siła lecznicza - świetny na migrenę.
Czytaj całość artykułu "Warsztaty z zakresu zielarstwa - Baba w papilotach"
Najciekawsze treści z portalu: gazetasenior.pl
Dlaczego seniorzy REZYGNUJĄ z SEKSU? [10 powodów]
Nurt OFF na 43 Przeglądzie Piosenki Aktorskiej
Chór Seniora zaśpiewał z Dawidem Podsiadło [PRZED i PO TOUR]
Walne Zebranie w dniu 22 marca 2023r.otworzyła prezes Stowarzyszenia Agnieszka Stopa. Dokonano wyboru przewodniczącego oraz sekretarza Walnego Zebrania.
- przewodniczącą zebrania została Mieczysława Brychcy, a sekretarzem Urszula Świtała. Walne zebranie jednogłośnie zaakceptowało kandydatury, a wybrane osoby wyraziły zgodę na powierzone funkcje.
Następnie wybrano komisję skrutacyjną w osobach : Tadeusz Iwaszkiewicz i Wodzisław Nowak. Wybrane osoby wyraziły zgodę na powierzone funkcje, a członkowie Walnego Zebrania jednogłośnie zaakceptowali w/w kandydatury.
Komisja skrutacyjne stwierdziła ,że na ogólną liczbę członków w roku akademickim 2022/2023 – 88 /osiemdziesiąt osiem/ w zebraniu uczestniczyło 58 osób/ pięćdziesiąt osiem/.
Porządek obrad przyjęto jednogłośnie. Sprawozdanie z działalności GSUTW za rok 2022 przedstawiła prezes Agnieszka Stopa.
Sprawozdanie finansowe przedstawiła skarbnik Barbara Szczeszek.
Opinię do sprawozdania finansowego za rok 2022 przedstawiła przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Stanisława Napierała.
Członkowie Walnego Zebrania zatwierdzili uchwałę ze sprawozdania z działalności GSUTW oraz uchwałę sprawozdania finansowego.
Następnie przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Stanisława Napierała przedstawiła sprawozdanie z odbytych zebrań i przeprowadzonych kontroli. Sprawozdanie zostało przyjęte uchwałą jednogłośnie.
Zarząd GSUTW otrzymał absolutorium. Członkowie WZCZ jednogłośnie zatwierdzili podjętą uchwałę
Prezes następnie przedstawiła projekt budżetu na rok 2023. Budżet zatwierdzono jednogłośnie i przyjęto uchwałę.
W wyniku jawnych wyborów do zarządu weszli:
- Agnieszka Konieczna – Stopa - prezes
- Ewa Wolińska - z-ca prezesa
- Hanna Gula - sekretarz
- Danuta Grzanowska - członek zarządu
- Barbara Szczeszek - skarbnik
Do Komisji Rewizyjnej :
- Stanisława Napierała - przewodnicząca
- Małgorzata Chojnacka - z-ca przewodniczącej
- Irena Hubiak - członek
Skład Rady Programowej:
Barbara Radomska - Witczak - przewodnicząca
Urszula Świtała - z-ca przewodniczącej
Tadeusz Iwaszkiewicz
Maria Stańczyk
Barbara Kandulska
Łucja Zych
Irena Żabicka
Ireneusz Kurpisz
Kazimierz Gronostaj
Krystyna Pilarska
Na tym zebranie zakończono
Przewodnicząca Rady Programowej Barbara Radomska – Witczak zwróciła się z prośbą do zebranych członków o zgłaszanie wszelkich propozycji do planów zajęć i czynne włączenie się w działalność naszego UTW.
Każdy z członków GSUTW został powiadomiony sms o Walnym zebraniu, które odbędzie w Centrum Ekonomii Społecznej - hol główny Dworca o godz. 16.00
Porządek spotkania i regulamin.
Prezes GSUTW Agnieszka Konieczna - Stopa oraz Sekretarz GSUTW Hanna Gula spotkały się w dniu 10 marca br. z Panią Dziekan Wydziału Biologii UAM w Poznaniu - prof. UAM dr hab. Beatą Messyasz oraz z zaprzyjaźnioną naszą "łączniczką" dr Anetą Piechalak, celem zaciśnięcia więzi współpracy naszego UTW z Wydziałem Biologii.
Niezwykle sympatyczne spotkanie, na którym poznałyśmy osobiście nową Panią Dziekan omówiono wiele spraw, ustalono terminy spotkań, warsztatów i wykładów. Zdałyśmy sobie sprawę, jak bardzo napięty jest plan nie tylko p. Dziekan, ale i całej kadry uczelni, dlatego chętnie zaakceptowałyśmy propozycję uczestniczenia w wykładach właśnie na Wydziale Biologii. O szczegółach poinformujemy na spotkaniu organizacyjnym.
Najciekawsze treści z portalu gazetasenior.pl
Kobiece serce okiem kardiologa. Czym się wyróżnia i dlaczego panie powinny lepiej o nie dbać?
Świadczenie 500 plus dla seniora 2023 [nowy wyższy próg dochodowy]
Jesteśmy dumne z tego , że jesteśmy kobietami - bo jak mówi Anna Dymna: „Kobiety są silne i mądre, kobiety są miłością.”
Dzień Kobiet to święto przypadające 8 marca. Nasze koleżanki i koledzy jak co roku spotkaliśmy się tego dnia w Centrum Ekonomii Społecznej, by uczcić to święto razem .
Byliśmy zaszczycone obecnością Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego Piotra Hoja, który wspomniał o kobietach dyskryminowanych.
Składając życzenia życzył każdej kobiecie zdrowia, by każdy dzień był tak miły i sympatyczny, jak ten dzień dzisiejszy. Byśmy mogły cieszyć się kobiecością, były dla mężczyzn nie tylko natchnieniem, ale ozdobą i upiększały ten świat , a w życiu domowym byli partnerami.
Miłym gestem ze strony Panów było wręczenie kwiatka – tulipan kojarzony z nadchodzącą wiosną.
Atrakcją tego wieczoru był występ Teatru „Baj” z Konarzewa w przedstawieniu „Przyszła baba do lekarza”. Gromkimi brawami nagrodziliśmy ten występ, pełen humoru.
Wspólnie spędzony czas przy kawie i słodkim, które przygotowały nasze koleżanki to najcenniejszy prezent jaki mogłyśmy otrzymać. Koleżanki dziękujemy Wam za słodkości.
Kolejną niespodziankę przygotował nasz Kabaret OJOJOJ, który przedstawił ciekawe sentencje o Kobietach. Śmiechu było co nie miara.
Panowała radosna atmosfera , każda z nas czuła się wyjątkowo./DG/
Najciekawsze treści z portalu gazetasenior.pl
Dlaczego warto uczyć się języków obcych w starszym wieku? Zachęca UTW online [UTW APS]
23 lutego br. Klub Seniora Promessa zaprosił na przedstawienie kabaretu SGUTW "OJOJO
Poletko literackie, które działa w klubie , a liderem jest nasza honorowa członkini Aleksandra Chwalisz napisała tekst dla kabaretu "Wieczór przy świecach".
Nasze koleżanki i kolega z kabaretu świetnie zagrali swoje role podczas tego spotkania. Śmiechu było co nie miara.Zebrani seniorzy nagrodzili występ gromkimi brawami , a liderce zaśpiewali sto lat z okazji zbliżających się Jej imienin.Lenko dziękujemy, scenariusz zmodyfikowany trochę przez występujących artystów podobał się publiczności.Gratulacje dla kabaretu OJOJOJ.
Dzisiejsze spotkanie pełne wrażeń naszej koleżanki Marii Schnaider - Maciejewskiej, z pobytu w Islandii. W prezentacji multimedialnej opowiedziała nam swoje wrażenia z tego pobytu.
Obejrzyjcie piękne zdjęcia na których uwieczniła najciekawsze obrazy tego kraju.
Czego prawdopodobnie o Islandii nie wiemy?
Islandia dosłownie znaczy kraina lodu, lodowce stanowią 11 % powierzchni kraju. Główne zasoby gospodarki to energia wodna i geotermalna wykorzystywana do ogrzewania całych miast i wytwarzania prądu.
Największą gałęzią gospodarki jest rybołówstwo i rolnictwo. Dużą grupa ludności zatrudniona jest w usługach głównie turystycznych.
Islandia jest nadal republiką konstytucyjną.
Głową państwa jest prezydent wybierany co 4 lata w głosowaniu powszechnym.
Główny podmiotem władzy ustawodawczej jest jednoizbowy parlament liczący 63 posłów, wybieranych na 4 letnią kadencję.
Władzę wykonawczą stanowi premier, wyznaczany przez prezydenta i rząd, który ponosi odpowiedzialność przed parlamentem.
Republika Islandii położona jest na wyspie Islandii i kilku mniejszych wyspach od północy wyspy oblewa Morze Grenlandzkie, od Grenlandii oddziela ją cieśnina Duńska, od wschodu Morze Norweskie, a od południowego zachodu Ocean Atlantycki. Kraj ma 102 tys. km. kw. Powierzchni zamieszkuje go niecałe 300 tys. ludności głównie Islandczyków, drugą grupę pod względem liczebności stanowią Polacy.
Dziękujemy naszej koleżance za przybliżenia nam tego państwa nordyckiego i podzielenie się swoimi wrażeniami.
Chętnych na wyjazd do Pobierowa w dniach od 27.04 - 5.05.23r. zapraszamy. /wolnych 6 miejsc/
Koszt 1200zł + 130zł dojazd
Teresa Bernard: +48 516 065 053
W dniu 26 stycznia 2023r. nasze koleżanki Agnieszka Stopa – Prezes GSUTW
i Ewa Wolińska Z-ca Prezesa GSUTW, uczestniczyły w I Posiedzeniu Wielkopolskiej Delegatury Obywatelskiego Parlamentu Seniorów w Poznaniu.
Koleżanki są DELEGATAMI Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, jako pierwszego w historii Polski ogólnopolskiego przedstawicielstwa osób starszych.
Posiedzenie Delegatury Wielkopolskiej odbyło się w Urzędzie Miejskim na Placu Kolegiackim,w pięknej Białej Sali. Ciekawy program spotkania przedstawiał się następująco:
Wystąpienie Przewodniczącego Rady Miasta Poznania Pana Grzegorza Ganowicza.
Wystąpienie Przewodniczącego Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu Pana prof. Antoniego Szczucińskiego.
Wystąpienie Przewodniczącego Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu Pana prof. Antoniego Szczucińskiego.
Wystąpienie Pana Zbigniewa Tomczaka – Przewodniczącego Obywatelskiego Parlamentu Seniorów – Historia OPS,
Wystąpienie Pana prof. dr hab. Józefa Orczyka – autora wielu publikacji na temat Polityki społecznej w tym Polityki senioralnej „Usługi społeczne – emeryci, czy potencjał pracy”.
Wystąpienie Pana dr Grzegorza Grygiela - Dyrektora Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej, "Deinstytucjonalizacja w kontekście procesu starzenia się społeczeństwa - wyzwania dla polityki społecznej".
Sprawozdanie z dotychczasowych działań Wojewódzkiej Delegatury OPS przedstawiła Przewodnicząca Ewa Woźniak.
Dalej nastąpił wybór nowych władz Wielkopolskiej Delegatury OPS na kolejną kadencję, poprzez tajne głosowanie.
Na Przewodniczącą wybrano ponownie Panią Ewę Woźniak, Panie Anna Skarbak i Agnieszka Stopa zostały zastępczyniami Przewodniczącej, natomiast skład Zarządu uzupełniły Panie Grażyna Feter i Ewa Wolińska jako Członkinie Zarządu.
Najciekawsze treści z portalu gazetasenior.pl
13. emerytura 2023. Kiedy wypłata trzynastki? [KWOTA do ręki, TERMINY, WNIOSEK?]
Jurek Owsiak – człowiek orkiestra. Rozmowa m.in. o geriatrii, emeryturze i wnukach
Uprzejmie informujemy,że zajęcia z Tai Chi zostały odwołane.
O terminie wznowienia powiadomimy.
Rada Programowa
Najciekawsze treści z portalu gazetasenior.pl
Gazeta Senior wydanie styczeń 1/2023
Bezpłatne leki dla seniorów, czyli program leki 75+, leki 70+? [LISTA 2023]
9 stycznia, br. odbyło się spotkanie noworoczne w restauracji "Florencja" w Granowie.
Uczestników spotkania powitała prezes Grodziskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku, Agnieszka Stopa.
- Cieszę się, że możemy się spotkać z tak miłej okazji. Okres świąt Bożego Narodzenia jest zawsze czasem skłaniającym do refleksji i zadumy. Nowy rok niesie w darze wiele życzeń, wyjdźmy mu dumnie naprzeciw, a wszystko pokaże. Ma dla nas miłość, szczęście, szacunek i szczery uśmiech. Niech każdy jego dzień nowy i świeży, będzie bardzo radosny i powoli bieży. Cieszmy się każdą chwilą w naszym towarzystwie. Niech kwitnie przyjaźń, niech będzie pomyślnie - mówiła.
Kolejnym punktem programu był występ kabaretu OJOJOJ, który przedstawił nam spotkanie przyjaciół podczas "Kolacji przy świecach" Aktorzy rozbawili zebranych w sali studentów i gości. Aktorskie umiejętności seniorów zostały nagrodzone gromkimi oklaskami.
Najlepsze życzenia na 2023 rok słuchaczom UTW złożyli również zaproszeni goście, wśród których znaleźli się między innymi wicestarosta Sławomir Górny, przewodniczący Rady Powiatu Grodziskiego Sebastian Skrzypczak oraz burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan.
Część towarzyska upłynęła w miłej i serdecznej atmosferze przy kawie i pysznym cieście.
Najciekawsze treści z portalu gazetasenior.pl
PIT-0 dla seniora 2023, czyli zerowy PIT pracujących seniorów [KRYTERIA, KWOTY, WNIOSEK]
W piątek 16.12.2022r.na zaproszenie Opalenickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku delegacja naszych studentów udała się na spotkanie świąteczne, które odbyło się w Przedszkolu na Zamkowej.
Pani dziekan Elżbieta Adamczewska powitała zebranych gości : Burmistrza Tomasza Szulca, dyrektora Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich oraz przybyłych seniorów na świąteczne spotkanie. Program uroczystości składał się z trzech części: Pierwszą cz. poprowadził pan Konrad Piotrzkiewicz, który przybliżył zebranym postać ks. Jana Twardowskiego.
To , co pozostawił po sobie, wiersze, kazania, utwory prozatorskie jest ofertą żywą , aktualną, która iskrzy się, prowadzi wielu czytelników w świat zamyślenia, wrażliwości i pogody ducha.
Drugim punktem uroczystości był występ Opalenickiego Zespołu wokalnego Leszka Górki. Prowadzący Opalenicką Grupę Wokalną dr Leszek Górka, to ceniony w środowisku dyrygent i chórmistrz, wykładowca akademicki /szkolny aranżer i instrumentalista/. Doktor sztuki w dziedzinie sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej – dyrygentura. Absolwent Wydziału Dyrygentury Chóralnej i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Poznaniu. Zespół wokalny razem ze swoim dyrygentem wykonał nasze piękne kolędy, włączając zebranych seniorów ,którzy chętnie wtórowali zespołowi. Przepięknie brzmiały kolędy w wykonaniu Opalenickiego Zespołu Kameralnego , który wprowadził wszystkich w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Za tę ucztę duchową serdecznie Wam DZIĘKUJEMY.
Ostatnia część spotkania to część towarzyska przy kawie i słodkim upłynęła w sympatycznej atmosferze.
Serdecznie dziękujemy p.Dziekan Elżbiecie Adamczewskiej , Radzie Programowej Opalenickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku za zaproszenie i miłą atmosferę spotkania. Do spotkania u nas.
Opr. Danuta Grzanowska
Na odwiedzenie Włoch wybrała się kilkuosobowa grupa naszych studentów. Program wycieczki był kuszący, chociaż dość intensywny. W pięciu dniach łącznie z podróżą odwiedziliśmy z przewodnikami:
Wenecję – rejs tramwajem wodnym, zwiedziliśmy Bazylikę i Plac św. Marka, Most Westchnień, Most Rialto Canal Grande, Pałac Dożów i dużo czasu wolnego, podczas którego mieliśmy możliwość podziwiać urocze uliczki, także z perspektywy podczas przejażdżki gondolą. Miasto bardzo nas zauroczyło.
Rzym - pobyt w tym mieście rozpoczęliśmy od Watykanu, Plac i Bazylika św. Piotra, odwiedziny grobu Jana Pawła II i oczywiście spotkanie z Ojcem Świętym na Anioł Pański, niedziela, tłumy ludzi i nasza grupa przygotowana z flagą Polski i naszego miasta Grodziska Wielkopolskiego. Bardzo chcieliśmy być widoczni /też i w telewizji/, ale przy tych tłumach raczej to się nie udało. Spacerkiem po Rzymie Coloseum, Forum Romanum, Plac Hiszpański, słynne Schody Hiszpańskie, Fontanna di Trevi, i takim sposobem przedzierając się przez zatłoczone uliczki Rzymu, przeszliśmy tego dnia 15 km. Zmęczenie było nie małe, ale co zobaczyliśmy, to nasze.
Florencję – tu w pierwszej kolejności podziwialiśmy piękną panoramę miasta z tarasu widokowego, spacerkiem dotarliśmy do Mostu Złotników, Katedra Santa Maria del Fiore i tam trafiliśmy na Jarmark Adwentowy, gdzie mieliśmy okazję zakosztować regionalnych specjałów nacieszyć oczy różnościami. Dalej Kampanila Palazzo Vecchoio, Bazylika Santa Croce, i nocny przejazd do Polski. W Grodzisku byliśmy o godz. 16,00, trochę zmęczeni, ale bardziej zadowoleni i usatysfakcjonowani.
Opr. Agnieszka Stopa
Najciekawsze treści z portalu gazetasenior.pl
Świadczenie 500 plus dla seniora 2023 [nowy wyższy próg dochodowy]
Zwrot podatku dla emerytów [Zastrzyk gotówki 2023] Dla kogo, kiedy i czy trzeba składać wniosek?
Sztuka na wielkim ekranie [OPERA, TEATR, WYSTAWY] w Kinie Nowe Horyzonty
Serdecznie zapraszamy
na wykład
„ O bezpieczeństwie w sieci, w domu. Jak radzić sobie
Z niepewnością i lękiem dotyczącym zagrożeń
współczesnego świata”
W dniu 14.12.2022 (w środę)
Który odbędzie się w Promessie w Sali telewizyjnej
Prowadzonym przez psychologów i przedstawicieli
Komendy Powiatowej Policji.
Startujemy o 15.30
Po wykładzie zapraszamy na rozmowy w kameralnym
Gronie przy posiłku integracyjnym promującym produkty
BARU Dworcowego.
14 12.2022r. grupa seniorów uczestniczyła w w/w wykładzie .Wykład prowadziły panie psycholog oraz policjant z KPP w Grodzisku Wlkp.
OPS w Grodzisku realizował program w ramach Grodziskiego Kiermaszu Rodzinnego Inspiracji i Tradycji. Podczas spotkania panie psycholog ukazały nam jak radzić sobie w sytuacji stresu i panować nad strachem.Po wykładzie była możliwość dyskusji z policjantem i paniami psycholog.
ul. Powstańców Chocieszyńskich 23 F
62-065 Grodzisk Wielkopolski
tel. (61)227-12-20, (61)227-12-21