Grodziskie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Grodziskie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku


Wstecz (powrót do bieżących publikacji z menu "Aktualności"
Powrót

Dlaczego przedwcześnie umieramy? - lek. internista Marcin ŚRON

Data publikacji: 2019-04-25

25 kwietnia 2019r. gościliśmy w naszym UTW lekarza internistę koordynatora Oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala w Wolsztynie Marcina Śrona, który przedstawił nam przyczyny przedwczesnej śmierci.

Każdy z nas powinien przeżyć w zdrowiu nie mniej niż 75 lat - mówi prof. Bogdan Wojtyniak, badacz trendów epidemiologicznych z NIZP-PZH.

W Polsce bardzo wielu ludzi umiera zdecydowanie za wcześnie. Bardzo często z powodu złego stylu życia, który skutkuje różnymi, niejednokrotnie śmiertelnymi chorobami. Genetyka ma znaczenie , ale w odpowiednim wieku, nie na wszystko mamy wpływ.

Kobiety przed 75. r. ż. najczęściej umierają na nowotwory złośliwe przede wszystkim zaś raki: piersi, na drugim zaś miejscu plasują się choroby układu krążenia. U mężczyzn za przedwczesną śmierć odpowiadają przede wszystkim choroby układu krążenia, a na drugim miejscu: nowotwory złośliwe, przede wszystkim - nowotwory układu oddechowego.

Najistotniejsze w zachowaniu zdrowia są w tym wypadku: niepalenie, prawidłowa dieta i aktywność fizyczna (uprawianie grupowego sportu czasami jest niebezpieczne, dotyczy to także młodych ) oraz regularne badania kontrolne.

Co ciekawe w każdym z przedziałów wiekowych umiera przedwcześnie więcej mężczyzn niż kobiet.

Niezdrowa dieta zbiera wśród ludzi większe żniwo niż palenie papierosów, nadciśnienie i inne czynniki ryzyka. Głównymi chorobami rozwijającymi się na skutek nieprawidłowego żywienia i przyczyniającymi się do przedwczesnej śmierci to : choroby układu krążenia ,nowotwory .

Warto pamiętać, że w przypadku tych schorzeń mamy dużą szansę ich uniknąć albo wykryć je na takim etapie, że zdołamy je wyleczyć.

Często dzieci mają otyłość i nadwagę. Chłopcy lubią spożywać wysokokaloryczny posiłek: napoje, słodycze. Bardzo młodzi ludzie dużo palą i to dziewczynki. Sport chętnie uprawiany jest przez dzieci w wieku 11-12 lat znacznie mniej w wieku 16 - 17 lat.

Jednak nie tylko sama długość życia się liczy, bo dla każdego indywidualnie, ale i dla całego społeczeństwa wielkie znaczenie ma fakt, jak długo jesteśmy zdrowi. Naturalne jest, że z wiekiem wzrasta prawdopodobieństwo chorób. Chodzi jednak o to, by w starość wkraczać w dobrym zdrowiu. Również w tym aspekcie w Polsce nie jest za dobrze. Duży % ludzi jest źle leczona. Biorą leki i nie mają dobrych rezultatów. Po zawale 30% przestaje palić .

Wstecz (powrót do bieżących publikacji z menu "Aktualności"