Grodziskie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Grodziskie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!

Data publikacji: 2022-05-19

Muzeum Ziemniaka w Poznaniu

Co wiemy o ziemniaku? Pewnie nie każdy z nas zastanawiał się skąd przybyło to warzywo do nas? Ziemniak jest cenną bulwą ze względu na zawartość wielu składników odżywczych. Zawiera bardzo dużo białka i witaminy C  oraz B i tylko 67 kcal. To źródło energii oraz błonnika. Minerały takie jak wapń, żelazo, fosfor, potas, i magnez uzupełniają naszą dietę.

 Grupa 30 osobowa studentów naszego GSUTW wybrała się 18 maja do Poznania by zobaczyć muzeum poświęcone kartoflom – Poznańskie Muzeum Pyry. Jedyne takie miejsce w Polsce, które jest poświęcone w całości ziemniakowi! Dlaczego akurat pyry?

W okolicach Poznania pyrami zwie się ziemniaki, które przybyły do nas z Ameryki Południowej, a ich historia jest długa, burzliwa i niezwykle interesująca.

To właśnie w Wielkopolsce, a szczególnie w Poznaniu pyry przyjęły się najszybciej na skalę przemysłową. Nie bez powodu Poznań określa się Pyrlandią.

Jakie atrakcje spotkały nas w Poznańskim Muzeum Pyry?

Na samym początku każdy uczestnik spotkania brał udział w warsztatach przyprawiania pyry, którą doprawialiśmy solą, papryką i tymiankiem, według własnego uznania. Zawinięty ziemniak w folię aluminiową  trafia do pieca!

My zaczynamy zwiedzanie z przewodnikiem. Po naszym przewodniku było ewidentnie widać, że jego praca to pasja i że posiada dużą wiedzę na temat pyry,  skąd się wzięły, jak dotarły do Europy i Polski, jakie niosły korzyści?.

Pyrowy animator interesująco i z humorem przenosi nas do egzotycznego Peru, wraz z Francisco Pizarro, a nawet rusza w przestrzeń kosmiczną gdzie przyglądamy  się układowi Pyrocentrycznemu. Zwiedzamy  dwór króla Jana III Sobieskiego, przyglądamy się ilustracji prac na polu tzw. wykopkach  ( większość z nas brała udziału i pamięta te czasy ) . Co ma z nimi wspólnego Jan III Sobieski? A co powstania? Setki pytań. Tysiące odpowiedzi . I przegląd „pyrowych” dań, pozwalający docenić uniwersalność ziemniaczka w improwizowanym barze, w którym zostały przedstawione różne dania, które można wykonać z ziemniaków. Jest  to bardzo wdzięczne warzywo, które można jeść zarówno w wersji słodkiej, jak i wytrawnej. Nic dziwnego, że to właśnie niepozorny ziemniaczek zawładnął polskimi stołami tuż po wojnie. Można z niego wyczarować dowolne danie, a dodatkowe składniki tylko podkreślały jego smak.

Pod sam koniec zwiedzania upieczony ziemniak spakowany w ładną torebeczkę, czekał na każdego uczestnika bo  taki ciepły smakuje wybornie. 

  W milionach domów w Polsce nie raz to zacne warzywo jest spożywane. Placki ziemniaczane, frytki, pieczone, smażone, gotowane, z koperkiem czy z gzikiem.

A nawet jak wiesz skąd wzięły się pyry to i tak znajdź to muzeum! Świetnie prowadzone przez człowieka z pasją i ogromną wiedza historyczną, nie tylko o samej pyrze czy Poznaniu ale także historii Polski czy tez świata. Gorąco polecamy! wynieśliśmy dużą wiedzę i radość zwiedzenia tego muzeum. Po wizycie zupełnie zmienia się NASZE postrzeganie.

  ZDJĘCIA:                                          

 Danuta Grzanowska - Barbara Radomska-Witczak

  Czas zwiedzania :

ok. 60 minut

 ul. Wroniecka 18

(wejście od ul. Mokrej)

61-763 Poznań

biuro@muzeumpyry.pl

  Muzeum Pyry

Wielkość grup

Indywidualnie: do 35 osób

Grupy: do 50 osób

Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!Jedyne muzeum w Polsce poświęcone w całości ziemniakowi!

Co to wielka piątka Afryki?

Data publikacji: 2022-05-19

Co to Wielka Piątka Afryki?

Przedstawiciele Wielkiej Piątki to: dumny król sawanny lew, szybki lampart, ogromne słonie i bawoły oraz groźne nosorożce, które od lat są celem podróży do Kenii i Tanzanii. Niegdyś na zwierzęta polowali myśliwi ze strzelbami, dzisiaj  żądni niezapomnianych wrażeń turyści, wyposażeni w aparaty fotograficzne.

Nasz wykładowca Prof. dr hab. Leszek Rybicki z Zakładu Zoologii Systemowej odbył  9 dniową podróż przez Afrykę. Uwiecznił swoje spotkania zwierząt żyjących w swoim naturalnym środowisku. Tymi miejscami , gdzie mógł obserwować gatunki Wielkiej Piątki to była Kenia i Tanzania.

Spotkanie z przedstawicielami Wielkiej Piątki oko w oko na safari jest niezapomnianym MEMORIES!

 Przez dziesiątki lat safari było utożsamiane z krwawymi łowami. Termin Wielka Piątka wywodzi się właśnie z czasów, gdy biali myśliwi szczycili się zabiciem najgroźniejszych i najtrudniejszych do schwytania zwierząt, czyli słonia afrykańskiego, nosorożca czarnego, lwa, lamparta oraz bawoła. Masowe polowania doprowadziły do prawie całkowitego wyginięcia gatunków Wielkiej Piątki.

Profesor przekazał ,że średniorocznie w kraju ginie 100 lwów z powodu zmian klimatycznych, niszczenia siedlisk i hodowców, którzy zabijają lwy w celu ochrony bydła. W ostatnim stuleciu liczba słoni zmalała z kilku milionów do kilkuset tysięcy w wyniku działań kłusowniczych gangów.

 Większość kłów słoni dostarczana jest do Azji. Kłusownicy wybili prawie zupełnie populację nosorożców, ponieważ sproszkowany róg zwierzęcia, uważany jest za panaceum w azjatyckiej medycynie ludowej. W związku z zatrważającymi skutkami kłusownictwa gatunki Wielkiej Piątki zostały objęte ścisłą ochroną w wielu parkach i rezerwatach, a polowania z bronią palną są zakazane.

Profesor swój wykład oparł pięknymi slajdami wykonanymi podczas swojej niezapomnianej podróży.

Prezes Agnieszka Stopa podziękowała wykładowcy wręczając wiązankę kwiatów, a studenci gromkimi brawami nagrodzili ciekawy wykład.

                                                                                   Notatkę sporządziła:

                                                                                   Danuta Grzanowska

Wielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych KeniiWielka Piątka terenów chronionych Kenii

Rajd rowerowy na trasie Grodzisk - Ptaszkowo - Ujazd - Grodzisk

Data publikacji: 2022-05-11

Nie ma lepszego momentu na wycieczki rowerowe niż obecny czas! Piękna pogoda sprzyja pokonywaniu kolejnych kilometrów jednośladem. Jeśli masz ochotę poznać nowe miejsca, sprawdź najciekawsze trasy rowerowe w Grodzisku, które polecamy.

Piękny słoneczny poranek 11 maja br. grupa seniorów wyruszyła na rajd rowerowy na trasie Grodzisk – Ujazd – Ptaszkowo- Grodzisk. Trasa łącznie wynosiła 15 km

Cóż to za wspaniała atmosfera: wszyscy z uśmiechem na twarzy wyruszyli w trasę po to, by we wspólnej, atmosferze cieszyć się aktywnością i piękną, słoneczną pogodą. Sportową  kondycją poprawiamy  i przygotowujemy sylwetkę na nadejście lata. Właśnie świetnym rozwiązaniem wydają się wycieczki rowerowe, dzięki którym nie tylko spalimy kalorie, ale też zwiedzimy nieznane dotąd miejsca na mapie naszej okolicy . Zobaczcie, gdzie warto wybrać się na wycieczkę jednośladem - przedstawiamy ciekawą  trasę rowerową.

 W programie rajdu mieliśmy zwiedzenie  trasy kolei drezynowej do Ujazdu,zobaczyć zwierzęta , które znajdują się przy firmie Waldi w Ptaszkowie (daniele, kucyki)  i wspólna kawa z poczęstunkiem. Opieka nad uczestnikami sprawowali : Bożena i Tadeusz Iwaszkiewiczowie.Uczestnikom rajdu za miłe spedzenie czasu dziękujemy.

Zdjęcia : J.Świtała B. Iwaszkiewicz i D. Grzanowska

 

 

 

 

Rajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowyRajd rowerowy

Załączniki:

 1. Rajd rowerowy (plik mp4 1768KB)

Wspomnienia z pobytu w Australii

Data publikacji: 2022-05-07

Pani Maria Schneider – Maciejewska odbyła swoją podróż marzeń do Australii. Na spotkaniu podzieliła się z nami swoimi wrażeniami oraz pięknymi slajdami.

 AUSTRALIA  to najmniejszy kontynent i największa  wyspa, uważana jest za najstarszy masyw lądowy naszej planety. Wyspa leży między Oceanem Spokojnym i Oceanem Indyjskim oraz kilkoma morzami, np. Morzem Tasmana, Morzem Koralowym.

Dobrowolne osadnictwo  ożyło ,kiedy odkryto złoża złota. Pierwszym miastem założonym przez wolnych osadników była Adelajda.

Wraz z napływem Europejczyków, Aborygeni byli  eliminowani  i odrzucani do najmniej korzystnych terenów. Kolonie rządziły się swoimi prawami nieraz bardzo różnymi.

Australia nadal pozostaje dominum brytyjskim, jest federacyjną monarchią Konstytucyjną. Głową państwa jest królowa  Wielkiej Brytanii reprezentowana przez gubernatora generalnego.

Pewną autonomię zachowują poszczególne stany. Polskim śladem w historii wyspy jest Góra Kościuszki, najwyższy szczyt Wyspy nazwany tak przez odkrywcę Gór Błękitnych Pawła Strzeleckiego, a było to w 1839 roku.

Na wyspie, ze względu na jej izolację od innych lądów wykształciło się wiele endemicznych gatunków zwierząt i roślin.

Do rodziny torbaczy należą popularne koale, kilka gatunków kangurów  oraz jedyny mięsożerny torbacz diabeł tasmański. Jednym z  endemicznych ssaków jest dingo.

Rodzinę stekowców reprezentuje dziobak i kolczatka australijska.

Z 12 gatunków najbardziej jadowitych węży 10 występuje na terenie Australii.

Serdecznie dziękujemy za przekazanie nam swoich wrażeń .

/tekst i zdjęcia autorki wyprawy p. Marii/

 

 

 

 

 

 

 

Wspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w AustraliiWspomnienia z pobytu w Australii

Gazeta Senior

Data publikacji: 2022-05-04

Gazeta Senior wydanie maj 05/2022

Najnowsze artykuły:

Będziecie świętować 7 maja w Dniu Europy?

Domowy syrop z mniszka lekarskiego [PRZEPIS]. Sezon na zbiór mniszka. Gdzie, jak i co zbierać?

Plan na maj 2022r.

Data publikacji: 2022-05-04

Proszę zapoznać się z planem na maj w zakładce plany.

Nordick Walking na trasie Grodzisk - Słocin - Grodzisk

Data publikacji: 2022-04-27

26 kwietnia grupa seniorów wybrała się na marsz z kijkami do Słocina. Słoneczna pogoda towarzyszyła nam na całej trasie. Spragnieni towarzystwa po kilku miesiącach , by móc wyruszyć na marsz pozwalający zadbać o kondycję, rozwinąć partie mięśni, które nie są używane podczas zwykłego marszu. Treningowi poddawane są nogi, biodra, ręce , ramiona, obręcz barkowa,  mięśnie kręgosłupa. Taki marsz pozwala nam zrzucić zbędne kilogramy.  Chudniemy tylko wtedy , gdy organizm zażywa więcej energii niż my jej dostarczamy. Taki marsz wyszczupla talię, brzuch, zwiększa wydolność krążeniowo - oddechową, dotleniamy organizm. Polepszamy samopoczucie i zdolność myślenia. Zatem same zalety.!

Podczas naszej trasy  podziwialiśmy piękno otaczającej przyrody, zabudowań i pojawiających się saren. Organizator zapewnił dla każdego drożdżówki. Napoje zabrał  każdy we własnym zakresie. Sympatyczne powitanie  w świetlicy OSP Słocin  przez przewodniczącą KGW  Zofię Bartkowiak pozwolił nam odpocząć przy kawie. Kol. opowiedziała nam historię i działalność KGW Miłym akcentem dla nas były upominki: foldery i magnesy od KGW. Za gościnność serdecznie dziękujemy prężnie działającemu KGW Słocin.

Wróciliśmy zadowoleni i zrelaksowani. /d.g./

Nordick Walking na trasie Grodzisk - Słocin - GrodziskNordick Walking na trasie Grodzisk - Słocin - GrodziskNordick Walking na trasie Grodzisk - Słocin - GrodziskNordick Walking na trasie Grodzisk - Słocin - GrodziskNordick Walking na trasie Grodzisk - Słocin - GrodziskNordick Walking na trasie Grodzisk - Słocin - GrodziskNordick Walking na trasie Grodzisk - Słocin - GrodziskNordick Walking na trasie Grodzisk - Słocin - Grodzisk

Spotkanie z trychologiem - terapie trychologiczne skóry głowy

Data publikacji: 2022-04-27

Prywatne Centrum Wellness zaprosiło seniorów na kolejny już wykład poświęcony zdrowiu swojej skóry głowy i włosów. Spotkanie miało miejsce w siedzibie na ul. Malinowskiego. Wykład prowadziła  kosmetolog – trycholog p. Agnieszka Dróżdż.

Dla wielu seniorów pojęcie trycholog to nowa dziedzina. Czym się zajmuje trycholog?

Senior ma wiedzieć jak dbać o swoje włosy i skórę głowy jeżeli występują u niego dolegliwości takie jak: wypadanie włosów, łamliwość  włosów, łupież,  łysienie czy  atopowe zapalenie skóry. To właśnie tymi dolegliwościami zajmuje się trycholog. Badanie trychologiczne, wykonane w celach diagnostycznych służy ocenie stanu włosów, skóry głowy, rozpoznaniu przyczyn w/w objawów. Wynik takiego badania trychologicznego pozwoli ustalić plan leczenia.

Ciekawy wykład z profesjonalnymi nowoczesnymi narzędziami do diagnostyki, które posiadała wykładowczyni, pokazał słuchaczom trichoskopię włosa badanego kamerką czy wielokrotne powiększenie skóry głowy nawet 700-krotnie . Jak widać to nowoczesna rozwijająca się  dziedzina, z usług których warto skorzystać. Pomoże dobrać odpowiednie leczenie, szampon, przekaże cenne wskazówki.

Prywatne Centrum przygotowało jak zawsze upominki dla każdego seniora za które serdecznie dziękujemy. Paniom , które wylosowały badanie trychologiczne, zabieg permanentny brwi , badanie masy ciała z zastosowaniem odpowiedniej diety – Gratulujemy.

Serdecznie dziękujemy za miłe spotkanie. /D.G./

Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiem Spotkanie z trychologiemSpotkanie z trychologiemSpotkanie z trychologiem

Gazeta Senior

Data publikacji: 2022-04-20

Najciekawsze treści z portalu gazetasenior.pl

Zmiana standardu nadawania TV. Dopłata do dekodera dvb-t2 lub telewizora 2022. Jak wypełnić wniosek, gdzie złożyć, ile się czeka?

„W ŚWIETLE DNIA” węgierski laureat wielu prestiżowych nagród. W kinach od 22 kwietnia

Kolej panoramiczna – zdobądź Alpy w wygodny i niepowtarzalny sposób!

Gazeta Senior

Data publikacji: 2022-04-11

Najciekawsze treści z portalu gazetasenior.pl

Kiedy zaczynają się święta?

Jak zacząć przygodę z nordic walking? Sprawdź i wybierz profesjonalne kije z oferty sklepu sportowego Sportano

Rodzinne Ogródki Działkowe (ROD) – zakup działki rekreacyjnej: ceny, formalności, zasady

Jak napisać testament? Przykłady i Wzory. Kompleksowy poradnik 2022

ZUMBA dla kobiet w ciąży, mam z dziećmi w chustach

Data publikacji: 2022-04-10

Zumba Marita zaprasza na zajęcia dla pań , które miałyby ochotę na poranny rozruch?

W każdy wtorek o godz. 10.00 w Alberto /ŁYŻWIARSKA 4 / GRODZISK WLKP. jest zumba dla kobiet w ciąży i z maluchami, a seniorki też mile widziane.

TEL. 511 362 423

https://pl-pl.facebook.com

email: alberto.grodzisk@gmail.com

ZUMBA dla kobiet w ciąży, mam z dziećmi w chustach

Życzenia Wielkanocne

Data publikacji: 2022-04-09

Załączniki:

 1. (plik pdf 110KB)

Gazeta Senior

Data publikacji: 2022-03-30

Gazeta Senior wydanie kwiecień 04/2022

Gazeta Senior: SANATORIUM NFZ 2022: zmiany, kolejki, obostrzenia i aktualne zasady skierowań

Wciąż chętnie czytane na GazetaSenior.pl: Wyszukiwarka Bezpłatnych Leków 75+

Plan zajęć na kwiecień 2022r.

Data publikacji: 2022-03-30

Załączniki:

 1. Plan zajęć na kwiecień 2022r. (plik docx 23KB)

Sprawozdanie z Walnego Zebrania Członków

Data publikacji: 2022-03-24

W dniu 23 marca br. odbyło się Walne Zebranie Członków Grodziskiego Stowarzyszenia  Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Walne Zebranie Członków jest najwyższą władzą Stowarzyszenia. Zebranie obradowało wg uchwalonego porządku. Obradami kierowało wybrane prezydium w składzie przewodniczącego,  sekretarza i komisji skrutacyjnej. Walne  Zebranie  zwoływane jest raz w roku nie później niż do 31 marca.

Walne Zebranie otworzyła Prezes Zarządu Stowarzyszenia Agnieszka Stopa. Przewodniczą walnego zebrania została wybrana kol. Zofia Ogórek, która prowadziła zebranie zgodnie z porządkiem obrad i czuwała nad jego zgodnością. Sekretarzem zebrania wybrano Hannę Gula. Do przeliczenia głosów wybrano  komisję skrutacyjną. Komisja wybrała ze swojego grona przewodniczącego , którym został Jan Świtała.

Oto sprawozdanie prezes z działalności:

Sprawozdanie z działalności Grodziskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku     za rok 2021

Sprawozdanie obejmuje działania Zarządu na rzecz naszego stowarzyszenia okres II półrocza roku akademickiego 2020/2021          i I półrocze roku akademickiego 2021/2022. Niestety z powodu zagrożenia epidemiologicznego, związanego z COVIT-19, do wszelkich działań podchodziliśmy z wielką ostrożnością, mając na uwadze zdrowie naszych studentów.  Mimo to, w optymistycznym nastawieniu, że musi być dobrze,  w styczniu przystąpiliśmy do konkursu ofert realizacji zadania publicznego, ogłoszonego przez Gminę Grodzisk Wielkopolski, w której to ofercie zaplanowaliśmy szereg   działań zmierzających   do poprawy aktywności, aby rozwiązać problemy  poczucia osamotnienia spowodowanego izolacją w związku z pandemią, aby na nowo nawiązać kontakty, realizować swoje pasje, utrzymać sprawność intelektualną. W kwietniu została podpisana umowa z Burmistrzem Grodziska Wielkopolskiego dotycząca  projektu, któremu dałyśmy jakże optymistyczny tytuł „Seniorze jest dobrze,   a może być jeszcze lepiej”. Na ten cel otrzymaliśmy wsparcie w wysokości 6.850 zł. na dofinansowanie  takich zadania, działań jak:

 1. cykl zajęć edukacyjnych -5 wykładów niektóre z prezentacją
 2. spotkanie integracyjne inaugurujące rok akademicki 2021/2022
 3.  cykl warsztatów  / umiejętność posługiwania się e-mediami
 4.  cykliczne zajęcia 16 godzin / gimnastyki umysłu i ćwiczeń na inteligencję
 1.  zajęcia sportowe : joga, gimnastyka w wodzie, gimnastyka ogólnorozwojowa, wycieczki rowerowe, marsze Nordick – Walking
 2. zajęcia artystyczne

Cały projekt  to kwota 9.340 zł.   20% tej kwoty to działania w ramach wolontariatu. Wolontariat, to nasza darmowa praca na rzecz stowarzyszenia, jedna godz./30 zł. czyli wkład własny, osobowy do projektu. Jest on obowiązkowy, aby otrzymać dofinansowanie. Wolontariusze wypracowali 92 godziny, czyli ich wkład , to kwota 2.760zł.

Ciągłe obostrzenia, wzrost zachorowań, hamowały podejmowane decyzje o realizacji zadań, a przekazaną dotację do końca roku kalendarzowego należało w całości wykorzystać. Dzięki profesjonalnemu rozplanowaniu i trzymaniu tzw. ręki na pulsie przewodniczącej Rady programowej kol. Barbary Radomskiej-Witczak, wszystkie zaplanowane działania udało się  zrealizować.       W tym miejscu pragnę w sposób szczególny podziękować za współpracę Zarządowi, Radzie Programowej, Komisji Rewizyjnej, Paniom z Biura oraz wszystkim tym osobom, które w najdrobniejszym geście niesienia pomocy, pokazały swoje zaangażowanie dla wspólnego dobra, jakim jest Grodziski Uniwersytet Trzeciego Wieku.

 

                                                                            Prezes GSUTW

                                                                           Agnieszka Stopa

 

Sprawozdanie z Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia GSUTWSprawozdanie z Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia GSUTWSprawozdanie z Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia GSUTWSprawozdanie z Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia GSUTWSprawozdanie z Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia GSUTWSprawozdanie z Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia GSUTWSprawozdanie z Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia GSUTWSprawozdanie z Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia GSUTWSprawozdanie z Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia GSUTWSprawozdanie z Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia GSUTWSprawozdanie z Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia GSUTWSprawozdanie z Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia GSUTWSprawozdanie z Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia GSUTWSprawozdanie z Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia GSUTWSprawozdanie z Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia GSUTWSprawozdanie z Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia GSUTW

Załączniki:

 1. Plan zajęć na kwiecień 2022r. (plik docx 26KB)

Studenci GSUTW prezentują prace artystyczne na wystawie

Data publikacji: 2022-03-23

Dlatego wszelkie formy aktywizacji pozwolą emerytom utrzymać sprawność  i wyrazić siebie.

Nasz GSUTW oferuje kształtowanie twórczych postaw u seniorów w warsztatach plastycznych, manualnych  rozwijając poczucie estetyki pod okiem kol. Małgorzaty Chojnackiej i artystki Magdaleny Ścieżyńskiej.

Piękne prace, które pokazały nasze kol. wprawiło nas w dumę i zachwyt. Jesteśmy pełni podziwu – gratulujemy Wam!

Pielęgnujcie swój wolny czas na pasje, które stanowią świetną postawę ciepłej realizacji na długie lata. Sztuka naprawdę zbliża ludzi!

Oto studenci , którzy zaprezentowali swoje prace na wystawie:

1.Małgorzata Chojnacka

2.Urszula Jabłońska

3. Elżbieta Wojciechowska

4.Urszula Świtała

5. Zofia Ogórek

6.Zofia Kopczyńska

7. Irena Żabicka

8.Aldona Fornalik

9. Agnieszka Stopa

10. Krystyna Pilarska

11. Maria Schneider – Maciejewska

12. Gabriela Konieczna

zdjęcia: Danuta Grzanowska i Barbara Radomska- Witczak

Studenci GSUTW prezentują prace artystyczne na wystawieStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczneStudenci GSUTW prezentują prace artystyczne

Jak budować odporność seniora wykład 16.03.2022

Data publikacji: 2022-03-17

      „JAK BUDOWAĆ ODPORNOŚĆ SENIORA” wykład z dnia 16.03.2022

        wygłoszony przez panią dr Joannę Rutkowską.

W sali przy ul. Malinowskiego 9 studenci GS UTW mieli okazję wysłuchać interesującego wykładu pod w/w tytułem. Oto skrótowe omówienie wykładu:

Istnieją dwa rodzaje odporności, wrodzona i nabyta. Człowiek rodzi się  z jałowym jelitem, co powoli się zmienia. W jelicie mamy 3,3 mln genów bakteryjnych. Odporność nabyta, którą budujemy w jelitach,  chroni nas przed antygenami. Do dobrych genów bakteryjnych zaliczamy: Bacteroides, Bifidobacterium i Lactobacillus. Złe geny to Firmicutes. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że do długotrwałej redukcji bakterii z rodzaju Bifidobacterium i Lactobacillus prowadzą stres, strach, czy gniew. Stres nas zabija atakując skórę, układ pokarmowy, serce, układ płciowy, czy mięśnie. Nie bez powodu używamy potocznie określeń wskazujących na ważność  naszego  układu  trawiennego, jak np. „trzeba to jakoś przełknąć”, „trzeba to przetrawić” itp.

Poczucie szczęścia także „rodzi się „ w jelitach, gdyż 90-95% serotoniny wytwarzane jest w jelitach. Mówimy nieraz „mam motyle w brzuchu”. Jest to odczucie bardzo pożądane. Trzeba karmić te motyle. Cennym pokarmem dla naszych jelit są takie produkty jak: jogurt (najlepiej własnej produkcji), kiszona kapusta, kiszone ogórki, czyli probiotyki – żywe mikroorganizmy. Probiotyki żywimy prebiotykami, czyli produktami spożywczymi.  Należą do nich por, czosnek, szparagi czy cebula.  Nie martwmy się, gdy nam zostaną z obiadu ziemniaki, czy ryż. Następnego dnia zjedzmy je na zimno. Będzie z tego korzyść.  „Jesteś tym, co twoje mikroby jelitowe robią z tym, co jesz.”

Niezwykle ważna dla  naszego organizmu jest witamina ”D”. Traktowana jako hormon, produkowana jest w organizmie. Działanie światła słonecznego, trafia poprzez skórę, wątrobę aż do nerek. Niedobór tej witaminy może powodować nawet ubytki słuchu czy niedoczynność tarczycy. Należy wtedy suplementować tę witaminę pod okiem lekarza.

Ogromnie ważną sprawą jest dotlenianie się. Możemy jakiś czas przeżyć bez jedzenia, ale nie bez tlenu. Zalecane są spacery o każdej porze roku. Chodzenie, oprócz korzystnego wpływu na układ kostny, usprawnia też pracę jelit. Po spacerze zafundujmy sobie zdrowe jedzenie jak: warzywa, chleb z ziarnami, owoce czy warzywa (przynajmniej ½ kg warzyw w ciągu dnia). Unikajmy niezdrowych, wysoko przetworzonych posiłków. Pijmy niegazowaną wodę i naturalne, nie słodzone soki.

Seniorzy często narzekają na bezsenność. Ruch i zdrowe posiłki pomogą nam w przesypianiu 7-9 godzin, a w sypialni nie instalujmy telewizji, nie kładźmy telefonu.

Na koniec  wykładu pani doktor przedstawiła do zapamiętania następującą   piramidę żywieniową, budującą naszą odporność.

Koleżanka prezes Agnieszka Stopa podziękowała przybyłej z Poznania prelegentce oraz Gospodyni udostępnionego nam lokalu.  Wylosowano też trzy nagrody dla słuchaczy. Pierwszą z nich był makijaż permanentny, oferowany przez Prywatne Centrum Wellness Kształcenie Zdrowie Uroda.

Koleżanka prezes Agnieszka Stopa podziękowała przybyłej z Poznania prelegentce oraz Gospodyni udostępnionego nam lokalu.  Wylosowano też trzy nagrody dla słuchaczy. Pierwszą z nich był makijaż permanentny, oferowany przez Prywatne Centrum Wellness Kształcenie Zdrowie Uroda.

Wykładu pilnie słuchała: Aleksandra Chwalisz

 

 

 

Jak budować odporność senioraJak budować odporność senioraJak budować odporność senioraJak budować odporność senioraJak budować odporność senioraJak budować odporność senioraJak budować odporność senioraJakbudować odporność senioraJak budować odporność senioraJak budować odporność senioraJak budować odporność senioraJak budować odporność senioraJak budować odporność senioraJak budować odporność senioraJak budować odporność seniora Jak budować odporność senioraJak budować odporność senioraJak budować odporność senioraJak budować odporność senioraJak budować odporność senioraJak budować odporność senioraJak budować odporność senioraJak budować odporność senioraJak budowaodporność seniora

Walne zebranie członków GSUTW 23.03.22r.

Data publikacji: 2022-03-16

W środę 23 marca 2022r. odbędzie się walne zebranie członków GSUTW na które  serdecznie zapraszamy godz. 16.00 Promessa

Regulamin obrad Walnego Zebrania Członków

Grodziskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku

w Grodzisku Wlkp.

Przepisy ogólne

§ 1.

1.   Walne Zebranie Członków jest najwyższą władzą Stowarzyszenia.

2.   Walne Zebranie Członków jest zwoływane przez Zarząd Stowarzyszenia, który zawiadamia członków o terminie, miejscu i porządku obrad nie później niż na 14 dni przed jego odbyciem poprzez umieszczenie właściwej informacji na stronie internetowej Stowarzyszenia.

3.   Porządek dzienny i termin Walnego Zebrania Członków ustala Zarząd Stowarzyszenia

4.   Do zawiadomienia o walnym zebraniu członków Zarząd Stowarzyszenia załącza się planowany porządek obrad wraz z projektami uchwał przewidzianych do podjęcia.

§ 2.

 1. Walne Zebranie otwiera Prezes Zarządu Stowarzyszenia, a w jego braku Przewodniczący Komisji Rewizyjnej,
 2. Prezes Zarządu zarządza wybory  przewodniczącego walnego zebrania spośród nieograniczonej liczby kandydatów, w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów.
 3. przewodniczący zebrania przeprowadza wybór sekretarza walnego zebrania w sposób określony w ust. 2.

§ 3

    1.     Obradami Walnego Zebrania kieruje przewodniczący przy pomocy sekretarza.

§ 4

 1. Przewodniczący prowadzi zebranie zgodnie z porządkiem obrad i czuwa nad jego zgodnością ze statutem Stowarzyszenia oraz niniejszym regulaminem obrad,             w szczególności:

a/ przedstawia zebranym do zatwierdzenia ustalony porządek obrad oraz zgłaszane wnioski w sprawie zmiany porządku obrad,

b/ zarządza wybory sekretarza,

c/ sprawdza listę obecności i stwierdza na jej podstawie prawomocność zebrania,

d/ udziela głosu członkom według kolejności zgłoszeń,

e/ sprawuje pieczę nad spokojem i porządkiem obrad oraz wydaje stosowne zarządzenia porządkowe,

f/ wyjaśnia sposób głosowania i ustala kolejność głosowania,

g/ podejmuje inne czynności, wynikające z regulaminu obrad.

 1. Do obowiązków sekretarza należy:

a/ sporządzenie protokołu walnego zebrania,

b/ opracowanie uchwał zgodnie ze stanowiskiem walnego zebrania,

c/ rejestrowanie treści składanych wniosków i przekazywanie ich przewodniczącemu, celem ostatecznego rozstrzygnięcia o celowości przyjęcia tych wniosków.

§ 5

   1.Wszyscy członkowie stowarzyszenia mają prawo brać udział w Walnym Zebraniu,

     Każdy z członków posiada prawo do jednego głosu.

   2.W Walnym Zebraniu biorą udział:

      a/ z głosem stanowiącym – członkowie zwyczajni,

      b/ z głosem doradczym – osoby zaproszone, członkowie honorowi i wspierający

   3.Członkowie, którzy zamierzają wziąć udział w dyskusji nad określonym punktem porządku zebrania, zgłaszają się kolejno do głosu.

§ 6

Z obrad Walnego Zebrania sporządza się protokół, który podpisuje przewodniczący i sekretarz zebrania. Protokół powinien zawierać: datę, porządek obrad, nazwiska przewodniczącego i sekretarza zebrania, krótki opis przebiegu dyskusji, wyniki głosowań, nr i treść podjętych uchwał, podstawowe dane zatwierdzonych planów i załączoną listę obecności członków Stowarzyszenia.

Sprawy wyborcze

§ 7.

Wybory są jawne, bezpośrednie i następują spośród nieograniczonej liczby kandydatów, będących członkami zwyczajnymi Stowarzyszenia, zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania.

§8.

 1. Kandydatami do władz Stowarzyszenia mają prawo zgłaszać wszystkie osoby określone  w §5, po uprzednim uzyskaniu zgody danego kandydata
 2. Zgłoszenie kandydata do władz Stowarzyszenia następuje bezpośrednio na walnym zebraniu.
 3.                                                       §9

 4. Do przeliczenia głosów wybiera się komisję skrutacyjną. Komisja składa się z trzech członków, którzy wybierają ze swojego grona przewodniczącego.
 5. Głosowanie odbywa się poprzez podniesienie reki członka uprawnionego do głosowania.

Podejmowanie uchwał

  § 10

1.   Uchwały Walnego Zebrania Członków zapadają w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów przy obecności, co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania, z wyjątkiem spraw, dla których statut określa inne zasady. W przypadku równej ilości głosów „za” i „ przeciw”, decyduje głos przewodniczącego.

Nadzwyczajne Walne Zebranie

§ 11

 1. Nadzwyczajne walne zebranie zwoływane jest w trybie i na zasadach określonych w statucie
 2. Do nadzwyczajnego walnego zebrania stosuje się odpowiednio przepisy niniejszego regulaminu obrad.

Przepisy końcowe

§ 12

1.   Sprawy dotyczące sposobu obradowania nie objęte niniejszym regulaminem rozstrzyga przewodniczący zgodnie z postanowieniami statutu

2.   Zmiana niniejszego Regulaminu może nastąpić na wniosek Zarządu przez walne zebranie.

§ 13.

    1.Regulamin został uchwalony na czas nieokreślony.

    2.Regulamin wchodzi w życie z chwilą jego uchwalenia.

           Przewodniczący zebrania                                 Sekretarz zebrania

 

             Porządek obrad Walnego Zebrania GSUTW

 23 marca 2022, godz. 1600  PROMESSA drugi termin godz. 16.15

Proponowany porządek obrad  Walnego Zebrania Sprawozdawczego Członków Grodziskiego Stowarzyszenia UTW:

 1. Otwarcie  Walnego Zebrania A. Stopa
 2. Wybór przewodniczącego oraz sekretarza zebrania uchwała nr 1
 3. Wybór komisji skrutacyjnej – uchwała nr 2
 4. Ustalenie prawomocności obrad – Lista obecności
 5. Przyjęcie porządku obrad
 6. Sprawozdanie  z działalności GSUTW za rok 2021 – prezes
 7. Przedstawienie sprawozdania  finansowego –skarbnik
 8. Opinia Komisji Rewizyjnej do sprawozdania merytorycznego  i finansowego za rok 2021  -S. Napierała
 9. Podjęcie uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania zarządu  i sprawozdania finansowego.- uchwała nr 3
 10. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej z działalności za rok 2021  i podjęcie uchwały Walnego Zebrania  nr 4 /S.Napierała/            
 11. Uchwała o udzielenie absolutorium dla Zarządu na wniosek Komisji Rewizyjnej – uchwała nr 5
 12. Przedstawienie projektu budżetu na rok 2022 GSUTW
 13. Uchwała nr 6  zatwierdzająca budżet na 2022r.
 14. Sprawy bieżące i wolne głosy
 15. Zamknięcie zebrania

"KOBIETOM DZIEŃ PO"

Data publikacji: 2022-03-10

Już następnego dnia po Dniu Kobiet, to jest dziewiątego marca 2022,  studentki Grodziskiego Stowarzyszenia U.T.W. obchodziły swoje święto,  uczestnicząc w niezwykle  urozmaiconym spotkaniu.  Tym razem miało ono miejsce w sali budynku przy ul. Malinowskiego 9.   Na licznie przybyłe panie czekały niespodzianki przygotowane przez niestrudzone koleżanki. Kabaret OJOJOJ prowadzony przez prezes UTW  Agnieszkę Stopę rozbawił swym programem specjalnie dobranym na tę okazję. Zaprezentował on małe „babskie przyjęcie”, któremu przyglądał się z boku sceniczny  małżonek gospodyni. Jedyny występujący w tym przedstawieniu  mężczyzna (znany nam  z poprzednich występów Włodzisław) nie dał się „spławić”, udając iż nie poradzi sobie z wypłatami z bankomatu i uregulowaniem rachunków, do czego sprytnie zachęcała go małżonka (świetnie spisująca się w tej roli  Agnieszka Stopa).  Ostatecznie nie opuścił rozbawionego towarzystwa i włączył się nawet do śpiewanych piosenek.  Występ kabaretu nagrodzony został gromkimi brawami. Do Włodzisława dołączył drugi obecny na sali pan - małżonek koleżanki  studentki Jasiu ,  i obaj częstowali  zgromadzone na sali panie słodyczami, w  artystycznie wykonanych woreczkach. Zarówno te podarunki, jak i smakowite wypieki umieszczone na tzw. szwedzkim stole przygotowały pracowite i niezawodne koleżanki, które należy tu wymienić z nazwiska. W Kabarecie "OJOJOJ"wystąpili : Agnieszka Stopa,Ewa Wolińska,Irena Żabicka,Zofia Kopczyńska,Krystyna Pilarska,Włodzimierz Nowak

Przygotowanie uroczystości, pieczenie ciast, przygotowanie deserów i upominków dla Pań:     Urszula Świtała,  Irena Żabicka, Hania Gula, Sławka Napierała, Ulka Jabłońska, Gosia Chojnacka,Aldona Fornalik,Łucja Zych,

Agnieszka Stopa, Ewa Wolińska,Zofia Kopczyńska,Krystyna Pilarska,Włodzimierz Nowak, Elżbieta Wojciechowska, Barbara Radomska-Witczak, Danuta Grzanowska.

Po obfitym poczęstunku  tymi wypiekami, na panie czekała jeszcze jedna atrakcja, mianowicie występ konkurencyjnego kabaretu działającego przy bibliotece w Dopiewie. Nosił on tytuł: „Second Hand Biuro Matrymonialne”.  Dowcipne dialogi były nagradzane brawami, a efektem dopasowywania  par przez to biuro było skojarzenie byłych, nieznoszących się  wzajemnie małżonków.  Oczywiście ten występ także bardzo się paniom podobał.

W tym sympatycznym spotkaniu uczestniczyły również zaproszone koleżanki z UTW ze Stęszewa.

Relację przygotowała: Aleksandra Chwalisz

kOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETO DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEN POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ POKOBIETOM DZIEŃ PO

Daj sobie szansę - zbadaj się

Data publikacji: 2022-03-09

Zbadaj się

Załączniki:

 1. plakat (plik pdf 219KB)

Kolejne numery Gazety Senior

Data publikacji: 2022-02-10

Gazeta Senior wydanie styczeń 01/2022

Gazeta Senior wydanie luty 02/2022

Wyjazd do Parku Iluminacji

Data publikacji: 2022-01-27

Sekcja Kulturalna pod op. Ewy Wolińskiej zorganizowała w dniu 26.01.br . wyjazd do Parku Iluminacji w Poznaniu.

Leśny świat malowany świetlnymi iluminacjami w Ogrodzie Dendrologicznym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznianiu.

Multimedialny spacer wśród przepięknych drzew i krzewów Ogrodu.Uczestnicy wyjazdu oglądali piękne krainy wyczarowane światłem, dźwiękiem i efektami multimedialnymi.

"Magiczny Las" to naprawdę wspaniała przygoda wieczornym spacerkiem nie tylko dla seniorów,ale i dla dzieci z rodzicami. Zobaczcie przepiękne zdjęcia, które wykonały kol.

Barbara Radomska - Witczak, Agnieszka Stopa, Bożena Iwaszkiewicz.

Gratuluję wspaniałych ujęć!

 

Park IluminacjiPark IluminacjiPark IluminacjiPark IluminacjiPark IluminacjiPark IluminacjiPark IluminacjiPark IluminacjiPark IluminacjiPark IluminacjiPark IluminacjiPark IluminacjiPark IluminacjiPark IluminacjiPark IluminacjiPark IluminacjiPark IluminacjiPark IluminacjiPark IluminacjiPark IluminacjiPark IluminacjiPark IluminacjiPark IluminacjiPark IluminacjiPark IluminacjiPark IluminacjiPark IluminacjiPark Iluminacji

Wyjazd do Opalenickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku - Olga Tokarczuk noblistka 2018

Data publikacji: 2022-01-27

Członkowie GSUTW otrzymali zaproszenie na wykład "Olga Tokarczuk noblistka 2018"

do Opalenickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. 17 stycznia grupa 14 seniorów przyjęła zaproszenie i spotkaliśmy się w sali wykładowej Centrum Kultury i Biblioteki. Zebranych studentów serdecznie powitała dziekan Elżbieta Adamczewska.

Z wykładu, który prowadził  Pan Karol Piotrzkiewicz – obecnie nauczyciel języka polskiego i były kierownik biblioteki w Opalenicy, dowiedzieliśmy się niezwykle ciekawych informacji, lepiej poznaliśmy Jej postać, czym  i kim inspirowała się w swojej twórczości, jak należy czytać jej książki. Jej twórczość jest niezwykła i trudna, a nagrodę otrzymała za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia.

Cieszymy się z kontynuacji przyjaźni naszych uniwersytetów, padła też propozycja o wzajemnym zapraszaniu się na ciekawe wykłady, co obie strony  przyjęły  z wielkim entuzjazmem.

Notatkę sporządziła - Agnieszka Stopa

Olga TokarczukOlga TokarczukOlga TokarczukOlga TokarczukOlga TokarczukOlga TokarczukOlga Tokarczuk

Propozycje Biura Podróży "Odkrywca" Wiosna 2022

Data publikacji: 2022-01-19

Dzień dobry :-)

Z Nowym Rokiem, nowa nadzieja na wycieczki :-)

W załączniku propozycje na wiosnę.

W przypadku Słowenii, zbieram deklaracje chęci udziału w wycieczce do końca stycznia, by wiedzieć, czy wyjazd się uda, czy w ogóle są chętni.... Wpłata może być później. 

Z pozdrowieniami,

Ania

Anna Kunysz - Rybińska

Biuro Podróży "Odkrywca"

os. St. Batorego 13/15 60-687 Poznań

tel. 604 588 240

www.biuropodrozyodkrywca.pl

Załączniki:

 1. Biuro Podrózy"Odkrywca proponuje wiosna 2022 (plik docx 641KB)
 2. Biuro Podrózy"Odkrywca proponuje wiosna 2022 (plik docx 637KB)
 3. Biuro Podrózy"Odkrywca proponuje wiosna 2022 (plik docx 626KB)
 4. Biuro Podrózy"Odkrywca proponuje wiosna 2022 (plik docx 645KB)
 5. Biuro Podrózy"Odkrywca proponuje wiosna 2022 (plik docx 637KB)
 6. Biuro Podrózy"Odkrywca proponuje wiosna 2022 (plik docx 639KB)
 7. Biuro Podrózy"Odkrywca proponuje wiosna 2022 (plik docx 647KB)
 8. Biuro Podrózy"Odkrywca proponuje wiosna 2022 (plik docx 645KB)
 9. Biuro Podrózy"Odkrywca proponuje wiosna 2022 (plik docx 637KB)

Spotkanie Noworoczne

Data publikacji: 2022-01-12

12 stycznia 2022r. grupa seniorów spotkała się na Noworocznym spotkaniu w restauracji

Florencja w Granowie. Zaszczyli nas swoją obecnością Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan, zastępca Burmistrza Marcin Brudło, w zastępstwie Starosty Powiatu  przybył sekretarz Tomasz Dolata. Podczas składania życzeń zaproszeni goście  życzyli wszystkim seniorom zdrowia,pomyślnych dni,wzajemnego zrozumienia i szacunku, byśmy mogłi cieszyć się swoją obecnością mimo trudnej sytuacji pandemicznej. Nie ma nic szczęśliwszego, niż ludzie, którzy łączą się przy stole, abyśmy zaznali radości z tego ,że jesteśmy razem.

Sekcja artystyczna Kabaret "Ojojoj"przedstawiła świąteczną scenkę.W miłej i serdecznej atmosferze kolędowej upłynął nam czas spotkania noworocznego.

Spotkanie Noworoczne Spotkanie NoworoczneSpotkanie NoworoczneSpotkanie NoworoczneSpotkanie NoworoczneSpotkanie NoworoczneSpotkanie NoworoczneSpotkanie NoworoczneSpotkanie NoworoczneSpotkanie NoworoczneSpotkanie NoworoczneSpotkanie NoworoczneSpotkanie NoworoczneSpotkanie NoworoczneSpotkanie NoworoczneSpotkanie NoworoczneSpotkanie NoworoczneSpotkanie NoworoczneSpotkanie NoworoczneSpotkanie NoworoczneSpotkanie NoworoczneSpotkanie NoworoczneSpotkanie NoworoczneSpotkanie NoworoczneSpotkanie NoworoczneSpotkanie NoworoczneSpotkanie NoworoczneSpotkanie NoworoczneSpotkanie NoworoczneSpotkanie NoworoczneSpotkanie NoworoczneSpotkanie NoworoczneSpotkanie NoworoczneSpotkanie NoworoczneSpotkanie NoworoczneSpotkanie NoworoczneSpotkanie NoworoczneSpotkanie NoworoczneSpotkanie Noworoczne

Podziękowanie od naszej koleżanki

Data publikacji: 2021-12-30

Drogie Koleżanki  reprezentujące władze GSUTW.

Składam Wam bardzo serdeczne podziękowanie za piękne wspomnienie o moim zmarłym mężu Stanisławie, zamieszczone na stronie GSUTW, za udział w  jego pogrzebie i za złożone osobiście przez Koleżankę Prezes życzenia świąteczne, wraz z upominkiem. Jest to dla mnie niezwykle cenne i krzepiące.  Jeszcze raz serdecznie dziękuję.

Aleksandra Chwalisz

Życzenia świąteczne

Data publikacji: 2021-12-18

życzenia od Burmistrzażyczenia od UAMżyczenia od posłażyczenia od BurmistzraŻyczenia świąteczneŻyczenia świąteczne

Załączniki:

 1. Życzenia bożonarodzeniowe (plik doc 2413KB)
 2. Życzenia świąteczne (plik doc 2413KB)

Plan na styczeń 2022r.

Data publikacji: 2021-12-18

Plan na styczeń 2022r. jest w zakładce plany - wejdź i zapoznaj się.

Załączniki:

 1. Plan na styczeń 2022r. (plik docx 23KB)

Sekcja artystyczna i jej prace

Data publikacji: 2021-12-05

Nasza kol. Małgosia Chojnacka opiekunka sekcji artystycznej tworzy z paniami piękne prace, które pokazujemy Wam i zachęcamy na spotkania.Poprzednie prace to były deski do krojenia techniką decoupage.

Piękne kartki świąteczne i ozdoby choinkowe to prace naszych koleżanek.Gratulujemy Wam inwencji twórczej. 

Secja artystyczna i jej praceSekcja artystyczna

Grudniowy numer Gazety Senior

Data publikacji: 2021-11-25

Link do numeru grudzień (12/2021) Gazety Senior


Zobacz także: archiwum "Aktualności" (archiwum)...